ALGEMEEN NIEUWS- ÉN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Nieuwe Giondwei, Gemeenteraad te IJzendijke, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 31e Jaargang Woensdag 17 Mei 1922 Nummer 2725 1 Schuld en Boete. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo.f02°in BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De Hoefijzer-Correspondent van het Handelsblad schrijft hier over het volgende Nu de voorstellen tot her ziening der Grondwet 1887 111/ in hun laatstelijk gewijzig- den vorm, ook door de Eerste Kamer zijn aangenomen, zijn ze lijp voor de tweede behan deling. De beide Kamers der Staten-Generaal moeten nu wor den ontbonden (zooals men weet, zullen de daarna noodige ver kiezingen samenvallen met de periodieke van dit jaar) en dan moeten de voorstellen nogmaals door de nieuwe Kamers worden behandeld. Geen der beide Kamers kan er dan echter nog veranderingen in brengen ze temmen dan beiden over elk loofdstuk in zijn geheel, zonder nogelijkheid van amendeering. Wanneer dan de voorstellen in sik der Kamers een meerderheid van twee derden hebben behaald, lijn ze definitief aangenomen. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat dit niet zou geschieden en laarom geven wij de voornaam- te wijzigingen hieronder aan. Trouwens, het is goed dat de iezers weten waarover ze, bij re aanstaande verkiezingen, wat Ce Grondwet belangt, zullen noeten beslissen. Troonopvolging. Deze wordt leperkt „tot den man of de irouw die den laatst overleden koning, in de lijn dier afstam- ning van H. M. Koningin Wil- lelmina het naast, doch niet terder dan in den derden graad fan bloedverwantschap bestaat" dat wil dus zeggen uiterlijk oms of tantes van den laatst egeerenden vorst, de afstam- lingslijn beginnende bij Koniog- i Wilhelmina. Is er geen be- foegd troonopvolger aanwezig, e, an kan de Koning bij gewoon i ittsontwerp er een voordragen, ei leeft de Koning dat niet gedaan efa is er bij zijn overlijden dus tjgeen troonopvolger, dan roept :rl 5 IZ, U ^ie daar ginds eens, zeide laude, naar den oever wijzende, espeur je die gestalten niet, die et pad afkomen. Zeker. Maar waaraan kan men (n onderkennen, dat het wer- "al elijk politieagenten zijn Wanneer je goed kijkt, zul je 1 'n tijd tot tijd kleine lichtende it toten waarnemen, die als vlam- )f etjea opflikkeren, wanneer er to en straal der maan op valt. u(| Ja, dat zie ik. anJ Nu, die kleine lichtende pun- in zijn de loopen der revolvers, 't de P sbben. 1 "sdadigers van beteekenis. Het 5 aten inderdaad politieagenten, ie zich daar bewogen. Bij zijn itugkomst in het paleis van tótie had de politiechef ter agenten in de handen Men behandelt ons als de Raad van State binnen vier maanden de Staten-Generaal bijeen om, in dubbelen getale en in vereenigde vergadering, er een te benoemen. Inkomen van Kroon en Twee de Kamer. De inkomens van de Kroon werden verdubbeld en gebracht op f 1.200.000 voor den regeerenden vorst, f300.000 voor de Koningin-Moeder en f 200.000 voor Kroonprins of Kroonprinses, (te beginnen met zijn, of haar, 18e jaar.) Dit laatste bedrag wordt bij huwelijk verdubbeld. Ook het bedrag voor onderhoud der paleizen is verdubbeld en gebracht op f 100.000. De „schadeloosstelling" voor leden der Tweede Kamer, die bij de herziening van 1917 al was verhoogd van f2000 tot f3000 (met bijvoeging van pen sioen), is nu gebracht op f5000. (f 10.000 voor den Voorzitter.) Het pensioen is verhoogd tot f 150 per dienstjaar met een maximum van f 3000. Ook aan de weduwen en wezen der leden kan, door een wet, pensioen worden verleend. Eerste Kamer. De Eerste Ka mer blijft gekozen door de Prov. Staten (althans door de leden der Prov. Staten, dus niet meer provinciesgewijze, zooals nu) en de Staten blijven onontbindbaar. De verkiezing moet echter ge schieden op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging en dit moet vóór den derden Dinsdag in September 1923 zijn geregeld. De leden der Eerste Kamer, die tot nu toe voor 9 jaren werden gekozen met af treding van f/3 om de 3 jaren, zullen nu worden gekozen voor 6 jaren, met aftreding van de helft om de drie jaren. Oorlog en verdrag. De Ko ning heeft niet meer het recht om zelfstandig oorlog te ver klaren en vrede te sluiten. Hij kan dat slechts doen na toestem ming van de Staten-Generaal en nadat, wat oorlog belangt, eerst gepoogd is, het geschil op te lossen door rechtspraak of door andere vreedzame middelen. stond Therese en Jacques willen verhooren, doch nu vond hij den anoniemen brief. Wel zou hij daaraan weinig geloof geslagen hebben, indien niet de ontdek kingen, zooeven in de villa Four- mont gedaan, de in dezen brief gedane opgaven als 't ware eenigszins bevestigd hadden. Onder zulke omstandigheden begaf hij zich terstond weder naar Asnières terug, begeleid door een groot aantal agenten, waaraan hij eeist bij aankomst op het station Asnières zijn bevelen gaf. Een half uur later bevonden zich alle agenten op de hun aangewezen posten, deels in den omtrek der villa Fourmont, deels op den oever der rivier en op zijwegen. De chef had zich achter een vooruitspringenden muur niet ver van de Seine oever gepos teerd, vanwaar hij tengevolge van den helderen maneschijn naar alle zijden heen een vrij Alle verdragen moeten in 't vervolg, om ze van kracht te doen zijn, de goedkeuring der Staten-Generaal verwerven. „An dere overeenkomsten" worden zoo spoedig mogelijk, zonder uit zondering, medegedeeld aan de Staten-Generaal. Koloniën. De uitdrukking „Ko loniën en bezittingen" is ver vangen door den enumeratieven term „Nederlandsch-Indië, Suri name en Curacao". De Indische bestuursbepalingen worden zoo gewijzigd dat de regeling der inwendige zaken hoofdzakelijk worden overgelaten „aan aldaar gevestigde organen, op de wijze bij de wet vast te stellen." Publiekrechtelijke lichamen. Er zullen, behalve de in de Grondwet genoemde publiek rechtelijke lichamen, ook andere (b.v. jachtschappen, maar ook bedrijfsorganisaties kunnen wor den ingesteld en die zullen ver ordenende bevoegdheid kunnen krijgen. Verruiming van de werksfeer der Gemeente is mogelijk ge maakt. Voorts dienen nog de volgen de wijzigingen van verschillenden aard te worden vermeld Natu ralisatie zal niet alleen meer door maar ook krachtens een wet kunnen geschieden, het vrou wenkiesrecht is vastgelegd in de Grondwet, de stemplicht is er uit geschrapt maar voorloopig nog gehandhaafd (kan bij ge wone wet worden veranderd), wie geen kiezer is kan niet ge kozen worden, tweejaarlijksche begrootingen zijn mogelijk ge maakt, leekenrechtspraak in bur gerlijke gedingen eveneens, en wegens gewichtige gewetensbe zwaren zal, onder bij de wet te stellen voorwaarden, vrijstelling van militairen dienst kunnen worden verleend. Ziedaar de voornaamste wij- zigingen. Zij beteekenen wat de troonopvolging belangt, een afsnijden der rechten van te zeer van ons vervreemde pre tendenten, uitzicht had. Naast hem stond de agent, die bij gelegenheid van de ontsnapping van Serge uit de woning van zijn vader gekneveld en gebonden was geworden, en die nu van on geduld brandde, om zich over deze mishandeling te wreken. Plotseling vernam me:i vanuit de verte het geluid van gelijk matige zware voetstappen, die meer en meer naderden, en weldra werd de gestalte van een man zichtbaar, die, eenige pak ken dragende en naar 't scheen van het station komend, zich langzaam langs den oever der rivier in de richting begaf, waarin het bewuste huisje moest liggen. Nadat de man de plek voor- bijgegaan was, waar de politie chef en zijn agent stonden, zeide laatstgenoemde halfluid tegen zijn superieur op den voorbij gaande wijzende: Dat is hij, ik herken hem duidelijk. Wie is het dan wat de veihooging der inko mens van Kroon en Tweede Kamerleden aangaat, een erken ning der verminderde waarde van het geld. wat de Eerste Kamer betreft, een snellere vernieuwing van dat college en een verkiezing, meer in overeenstemming met die der Tweede Kamer, ten aanzien van oorlog, ver drag en koloniën een hervorming in deinocratischen geest, en met betrekking tot publiek rechtelijke lichamen een ruim baan geven aan nieuwe gemeen schapsvormen in de maatschappij Het overige is vooral van practischen aard. DUITSCHE LEENING. Men meldt aan de Tel., dat in het begin dezer week de heer mr. Vissering een bespreking zal voeren met de Regeering en leidende bankiers over onze deel name in een Duitsche leening. Deze leening zal 1 a 2 milliard gulden groot zijn en de Neder- landsche deelneming wordt op 80 a 100 millioen begroot. De uitslag dezer besprekingen zal de heer Vissering onmiddel lijk te Parijs aan de comissie van herstel mededeelen. In de Donderdag gehouden Raadsvergadering was de Wet houder de Jaeger wegens ziekte afwezig. Na lezing der notulen, wordt door de heer Fchijve de opmer king gemaakt, dat de paden op de begraafplaats zoo slecht on derhouden worden, eveneens het torenuurwerk. De Voorzitter deelde mede, dat het Dag. Bestuur hierin ver betering zal laten brengen. Het besluit van den Raad, betreffende vergoeding aan de Degene, die mij onlangs kne velde en bond. Hij begeeft zich ongetwijfeld naar de hut, en wijst ons zoodoende den weg daar heen. Wij volgen hem op een afstand en vangen ze dan in één klap. Daar vooraf bepaald was ge worden, dat niemand den hem aangewezen post mocht verlaten alvorens de chef het afgesproken teeken had gegeven, had geen der langs den weg verborgen agenten Sepherintegengehouden. Deze had echter reeds eenige verdachte schaduwen bemerkt en alhoewel hij onverpoosd zijn weg vervolgde, zeide hij toch bij zich zeiven Het schijnt me hier vandaag niet pluis toe oppassen is dus de boodschap. Om te keeren en een andere richting in te slaan, dit durfde hij niet, daar het licht verden king op kon wekken, wanneer de een of ander hem bespiedde, gelijk hij vermoedde. Hoe verder op wachtgeld gestelde onder wijzers, kon bij Ged. Staten geen goedkeuring verwerven, daar zij de vergoeding niet gerechtvaardigd achten, mitsdien zij den Raad in overweging geven het besluit in te trekken. De onderwijzers meenden, na ingewonnen advies, wel degelijk recht te hebben op vergoeding. De Voorzitter heeft dat advies ter kennis gebracht aan Ged. Staten, en stelt voor het besluit te handhaven en af te wachten. De leden konden zich hiermede vereenigen. Door het in werking treden der Warenwet is de gemeente lijke keuring van visch komen te vervallen, zoodat onze keur meester geen visch meer mag keuren. De Voorzitter deelt dit mede, ingeval er klachten moch ten komen over minder goede visch, de schuld niet bij onzen keurmeester te zoeken is, maar bij de Controleur der Warenwet. Het Kohiêr der Hoofdelijken Omslag over de eerste vier maanden wordt goedgekeurd. Van Ged. Staten was mede- deeling gekomen van vermin dering in den aanslag van de volgende reclamanten A. Goossen teruggebr. tot 12e kl. Th. Sanders 26e H. de Meijer 30e E. Mullaert 21e E. van Hijfte 75e A. P. Modde 45e Deze personen, allen rustende landbouwers, werden door den Raad aangeslagen naar het vorig belastingjaar. Ged. St. hebben hen evenwel naar het tegen woordig inkomen aangeslagen, vandaar de vermindering. Bij de gehouden kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, is gebleken dat in kas aanwezig is een bedrag van 7930.60. Het Besluit Vleeschkeuring- verordening, welke door de Gezondheidscommissie is goed gekeurd, zal aan Ged. Staten ter goedkeuring worden toe gezonden. Aan J. Verschoote zal een stukje grond, voor zijn woning hij kwam, des te bezorgder werd hij en eindelijk mompelde hij Zou men soms het nest al uitgehaald hebben. Op dit oogenblik klonk van uit de verte, van uit het midden der Seine, een langgerekt uilengeschreeuw. Claude meende Sepherin reeds van verre te herkennen, en zeide daarom tegen Serge, in de rich ting wijzende, van waar uit de oude soldaat langzaam naderde: Dat moet onze goede Sephe rin zijn, en opdat hij der politie niet in het net valt, zal ik hem door ons gewoon sein waar schuwen. En daarop liet hij het uilen geschreeuw hooren, dat hij mees terlijk wist na te bootsen. Zonder zijn gang te vertragen, had Senherin naar dat teeken geluisterd, een zijdelingschen blik werpend in de richting, waaruit het geluid kwam, en daarop zeide hij meesmuilend in zich zeiven (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1