Mik Nims. Binnenland. Gemengd Nieuws geworden, en dat hij thans alles vergiftigd wat vroeger gold voor eerlijken menschenplicht. Thans geloof ik heeft Europa zijn moreel gezag als schepper van kuituurwaarden verloren. Ik ben geen politicus, ik ben slechts een Rus, die zich vol komen bewust is van de betee- kenis van Europa voor Rusland en voor de geheele wereld, evenals van de beteekenis van Europa's geweldig denkvermo gen, hetwelk alle groote en scheppende ideeën van huma nisme en socialisme heeft voort gebracht, en van zijn onvermoei- baren arbeid, die de wonderen der techniek ons heeft geschon ken. „Tevens bedenk ik, dat de Europeanen slechts een minder heid vormen van de bevolking der aarde. ,Dit alles dwingt mij tot de veronderstelling, dat evenals dit het geval was bij den onder gang van Rome ook Euro pa's einde tegelijk teweegge bracht zal worden door een van buiten komenden druk van niet-Europeesche volken én door een uit innerlijke anarchie, het gevolg van sinds langen tijd opgekropte hebzucht, afgunst, kwaadwilligheid en wraakzucht, geboren beroering. „Waarschijnlijk zullen zich degenen, wier leuze is „Après nous le délugt", ook over deze gedachten vroolijk maken. Toch ware het wellicht raadzamer, indien men er ernstig over wil de nadenken. Het wil mij voor komen, dat er wel enkele denk beelden onder zijn, die waard schijnen door ernstig- en eerlijk- gezinden te worden overdacht". Aldus schrijft Maxim Gorki, naar de „Vorwilrts" meldt, in „Russland und die Welt", dat dezer dagen te Parijs uitkomt en dat bijdragen bevat van Gorki, Nansen en Hauptmann. DE KONINGIN NAAR KOPENHAGEN. In de Deensche dagbladen wordt bericht, dat Koningin Wilhelmina in den loop van den zomer een bezoek aan Kopen hagen zal brengen, dat vermoe delijk tijdens de Nederl. ten toonstelling, die in Juli wordt geopend, zal plaatshebben. Bank-Associatie. Ten einde wegens verliezen, die tot onrust aanleiding hebben gegeven, hare positie doeltref fend te versterken, heeft de Bank-Associatie de medewerking verkregen van een consortium der voornaamste banken en ban kiers, onder leiding van de Nederlandsche Bank, tot het doorvoeren van het volgende plan van reorganisatie lo. het consortium heeft heden aan de Bank-Associatie verstrekt een bedrag van 4.000.000, waartegen aan het consortium, na de daartoe strekkende statu ten-wijziging, zullen worden uit gereikt 0 pCt. bevoorrechte aan- deelen 2o. de over 1921 behaalde winst wordt voor afschrijving en reserveering bestemd. Daaren boven zal het gewone aandeelen kapitaal met een belangrijk percentage moeten worden ge reduceerd, ten einde de noodige afschrijvingen te kunnen ver richten en voldoende te kunnen reserveeren tegen nog dreigende verliezen. De belangen van deposanten en crediteuren zijn hierdoor beveiligd. Breskens» De heer van der Weele, Ambtenaar ter Secre tarie alhier, is benoemd tot Adjunct-Commies ter Secretarie te Velzen. Sedert eenigen tijd miste de heer L. alhier geld uit een geldkistje, zonder tot de ont dekking te komen waar dat bleef. Vorige week miste hij de sleu tels van kast en geldkistje. In de veronderstelling, dat de kin deren deze hadden zoekgeraakt, werden nieuwe sleutels aan geschaft. Zondag evenwel vermiste hij uit het geldkistje een bankbiljet van 1000. Vermoeden heb bende op een persoon, de 18- jarige de V., welke dikwijls bij hem aan huis kwam, werden diens gangen nagegaan, en kwam men tot de ontdekking, dat hij te Schoondijke bij een winke lier artikelen kocht, en een bankbiljet ter betaling aanbood. Nu achtte de politie de tijd gekomen in te grijpen, en hem onder verhoor te nemen. Al spoedig legde hij een volledige bekentenis af. Woensdagavond had al hier in het lokaal van den heer Schippers een bijeenkomst plaats van eenige Geheel-onthouders, welke hun theo ieën uiteenzetten voor de opgekomen dorpelingen. Op treffende en aangrijpende wijze werd door den heer E. Lemaire de droevige gevolgen van het alcoholisme geschilderd. Na zijn rede, die met een daverend applaus werd bezegeld, werd door een paar leden der Oostburgsche Geheelonthouders- Vereeniging het wooid gevoerd, en een paar gedichten voor gedragen welke de lachlust van het publiek opwekte. Na afloop schaarden zich en kele nieuwe leden onder het blauwe vaan. Zij werden met handgeklap als nieuwe vrienden en vriendinnen begroet. Besloten werd nogmaals een lezing alhier te houden. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van de Af- deeling Breskens van het Groene Kruis, bleek uit de rekening van den Penningmeester, dat de in komsten hadden bedragen f391.86 terwijl de uitgaven hebben be- loopen een bedrag van f 357.24, zoodat een goed slot van f 34.62 aanwezig was. De begrooting voor het volgende dienstjaar werd vastgesteld tot een bedrag van f409.62, met een post van onvoorzien van f7.34. De aftredende bestuursleden P. C. van den Heuvel en P. C. Geelhoedt werden herbenoemd. Besloten werd twee ijzeren ruststoelen aan te schaffen. Oostburg. De heer J. van den Berge, werkzaam op het Postkantoor alhier, slaagde te 's Gravenhage voor kantoor bediende le klasse. Schoondijke, De opbrengst van de Emmabloem verloopen Vrijdag verkocht bedroeg ƒ48.55 Sluis. In deze gemeente wor den plannen geopperd tot op richting van een borstbeeld voor J. H. van Dale, den schrijver van het groot woordenboek, hetwelk ons voorkomt een goed idee te zijn. Sluis» Tot directrice van de Kon. Kantwerkschool is benoemd Mej. A. A. C. A. Metz alhier, die thans tijdelijk deze betrek king vervult. Draaibrug, Gisteren herdacht de heer P. A. Beun, conducteur bij de Stoomtram Breskens- Maldeghem, den dag, waarop hij voor 35 jaar in dienst trad. SPORT. VOETBALLEN. Breskens» Zondag werden de drie eerste medaillewedstrij- den, gegeven door Breskens Voor uit, gespeeld. De uitslagen waren: IJzendijke I—Schoondijke 1,0-1 Groede IAardenburg, 1-3. Breskens Vooruit ISas v. Gent I, 1-4. VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIË 1—2. Zondag werd in het Stadion de wedstrijd HollandBelgiëge- speeld. De uitslag was 12 in het voordeel van België. Internationaal Korfbaltournooi te Aardenburg. A.s. Zondag wordt op het korfbalveld te Aardenburg achter de gasfabriek het internationaal korfbaltournooi gespeeld. De deelname is zoo groot, dat tel kens twee wedstrijden te gelijk worden gespeeld. De eerste ron den wórden gespeeld van 11 uur v.m. tot 12,35 n.m., de halve finale van 12,50 tot 2,05 en de finale van 2,20 tot 3,35, waar na te 4 uur in het clublokaal van A.K.C. de zes fraaie prijzen w.o. twee zilveren kruizen, worden uitgereikt. Aan dit toumooi wordt deelgenomen door de korfbal clubs van Aardenburg, Oostburg, Schoondijke, IJzendijke, Vlissin- gen, Middelburg en Brugge. Naar ons wordt medegedeeld, zullen zooveel Bruggenaars hun stadgenooten ten strijde verge zellen, dat zij een extra-tram hebben aangevraagd van Aar denburg naar Brugge. Wanneer het weer dan ook eenigszins tot dit sportgebeuren meewerkt, belooft het een in teressante sportdag te worden, in Aardenburg, zoodat we alle sportliefhebbers een fietstochtje daarheen wel kunnen aanbevelen, terwijl onze sportcorrespondent ons verslag zal geven. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vin. nam Woensdag 10 Mei. 1.02 1.26 Donderdag 11 1.47 2.11 Vrijdag 12 231 2.55 Volle Maan, Donderdag 11 Mei, voorm. 7-26. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 10 Mei 9.08 nam. Donderdag 11 9.09 Vrijdag 12 9.11 EEN GROOTE BRAND. Bij een brand in Zuid-Varan- ger (Noorwegen) zijn twee ho tels en twee andere gebouwen afgebrand. Er kwamen zes per sonen, w.o. een heele familie, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, in de vlammen om. De bemanning van het Engelsche oorlogsschip „Aire dale" heeft krachtig aan' het blussingswerk geholpen. MASSA-ONTSLAG. Vrijdag is door middel van aanplakbiljetten den stakenden arbeiders aan de Nieuwe Nederl. Maatschappij tot vervaardiging van Spiegelglas, Glazen Voor werpen en Chemische Producten, te Sas van Gent bekend gemaakt, dat de directie heeft besloten, al len die het werk op 2 Mei j.l. heb ben neergelegd als protest tegen een in te voeren loonsverlaging van 20 pCt. en van den termijn tot wederaanmelding uiterlijk- Woensdagavond 3 Mei, geen gebruik hebben gemaakt, als ontslagen zijn te beschouwen. Het aantal der aldus ontslagen werklieden bedraagt ongeveer 800. IN DRONKENSCHAP. Drie beschonken mannen mis handelden Zondagavond den hond van een bewoner van den Hemweg te Amsterdam. Toen de man hen daarvan het zijne zei, bedreigden zij hem met messen. Zij achtervolgden hem in zijn woning, 's Mans vrouw, die ziek te bed lag, vluchtte 't huis uit en liep van angst een sloot in. Tengevolge van den schrik is zij een tijdlang haar spraak kwijt geraakt. OVERREDEN EN GEDOOD. Toen een 13-jarige jongen in de Aert van Nesstraat te Rot terdam om eenige stilstaande tramwagens met zijn kameraad jes krijgertje speelde, werd hij plotseling door een aankomende auto die hij niet zag, gegrepen en tegen den grond geworpen. De chauffeur remde nog, doch kon niet voorkomen, dat de auto den jongen over het lichaam ging. Dadelijk daarop werd hij naar het in de nabijheid zijnde zie kenhuis gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. ERNSTIG MOTORONGELUK Zondag had in de Haarlem mermeer een ernstig motoron geluk plaats. De heer J. Anchelon automobiel- en motorhandelaar te Amsterdam, reed met zijn inotor in de richting Hoofddorp. Zijn vrouw had plaats geno men op de duo-zitting. Even vóór genoemd dorp is de motor over den kop geslagen, waar schijnlijk door het springen van den voorband, althans deze band is later op den weg, los van het wiel, gevonden. De heer Anchelon en zijn vrouw sloegen van den motor af. Beiden werden ernstig ge wond gevonden en naar Hoofd dorp gebracht, vanwaar zij naar het VV ifhelminagasthuis zijn ver voerd. De jonge vrouw was in middels overleden, de heer Anchelon was Maandagmorgen nog buiten bewustzijn. Zijn toestand is ernstig, maar voor zijn leven behoeft niet te worden gevreesd. VEELBELOVENDE JEUGD. Zondagnacht zag een politie agent omstreeks twee uur een drietal jongens van ongeveer-9 en 10 jaar op straat loopen. Hij vroeg waar zij vandaan kwamen, waarop zij antwoordden in Haar lem thuis te hooren, maar eenige dagen geleden van huis te zijn weggeloopen. Zij dischten een heel verhaal op. De agent nam hen mee naar het bureau. De jongens hadden gedurende eenige dagen niets gegeten en hadden grooten honger. Men gaf hun brood en kofüe, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Reeds waren maatregelen getroffen om de knapen den volgenden dag naar hun ouderlijke woning terug te brengen, toen een politie-teie- gram aanhouding en opsporing verzocht van een drietal knapen, dat 's avonds om ongeveer 10 uur uit een gesticht aan de over zijde van het IJ aan den Laan- weg waren weggeloopen. Op nieuw werden de jongens onder vraagd en toen bleek dat zij het heele verhaal van het weg- loopen uit Haarlem verzonnen hadden en in het gesticht thuis behoorden. De politie bracht hen daar heen. OPLICHTERS GEARRESTEERD. De politie te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan. Zij arresteerde twee mannen, vader en zoon, die al sedert geruimen tijd hun werk er van gemaakt hebben, bij liefdadige stad genooten geld los te krijgen voor zichzelf. Zij vervaardigden daartoe bedelbrieven met namen van bekende Amsterdammers er onder en gingen daarmee langs de huizen. Ook trokken zij er met valsche quitanties op uit, zoogenaamd voor liefdadige in stellingen, zooals de vereeniging voor tuberculosebestrijding „Jong Nederland" e.a. Ook op deze wijze lichtten zij op. De vader is reeds meer met de justitie in aanraking geweest. Verdacht van oplichting en valschheid in geschrifte zullen zij ter beschikking van de justitie gesteld worden. BETRAPT. Terwijl een groot aantal men- schen Zondagmiddag op het Beursplein te Rotterdam wachtte op den uitslag van den wedstrijd HollandBelgië, meende een zakkenroller zijn slag te kuni» slaan. Naast hem stond een burger gekleede Rijksveldwacl ter, te Rotterdam wonende, fi zakkenroller meende een buitei man voor te hebben, die aandacht den uitslag verbeidj Op den linkerarm droeg de dj een jas en daaronderdoor tast hij in den zak var. den rijk veldwachter. Hij had diens porti feuille reeds te pakken, toen politieman hem bij de polst greep en aan twee agenten ove leverde. De op heeterdaad b trapte zakkenroller is een goed bekende van de politie. NEGERS GELYNSCHT. Uit Kirrin in Texas (Vi Staten), wordt gemeld, dat tt menigte van 500 personen o een brandstapel drie nege heeft verbrand, die een bfan meisje, een wees, zouden hel ben aangerand en vermoot toen zij uit school naar hu reed. Het lijk van het kind ve: toonde 23 met messen toegi brachte wonden aan het hoofi den nek en de borst. Het lyncht geschiedde op ordelijke wij: ofschoon naar verluidt de negei werden verminkt vóór zij we den verbrand. Een hunner gis zingende den dood in. De negers waren arbeid» j op de hofstede van den grool vader van het meisje. HET NIEUWSTE In Amerika is een huwelijks» c zegening in een vliegtuig gei t nieuwtje meer 1 Herhaaldeli reeds zijn jongelieden per vliej tuig opgestegen om hoog bovt de aarde elkaar eeuwige troui te beloven, en deze belofte dot den geestelijke te laten bezegi len. Dezer dagen echter werd we derom een huwelijk in een v tuig gesloten. 1500 voet bovei het Curtiss Field bij New-Yorl waarbij het merkwaardige dat de wederzijdsche familie de vrienden, die op de aarde wi ren achtergebleven, per draadh ze tefefoon de plechtigheid volg den, en naar de woorden luiste den, die in de wolken werdei uitgesproken. De bruidegom was een vlieger de bruid een pleegzuster, terwi de geestelijke als de „vliegend dominé" wordt genoemd, da« hij reeds verscheidene huwelijke in vliegtuigen heeft gesloten ei zelfs ook aviateur is geweest. DE CONFERENTIE TE GENUA. Met het oog op de moeilijket toestand doen de Engelsche e» Italiaansche staatslieden wanho pige pogingen om de mislukking van de conferentie te voorkomen De Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken heeft wederom met grooten ijver en handigheid de rol van bemiddelaar op zie) genomen. In de eerste plaati had hij een langdurig onderhoud met Tsjitsjerin, waaraan men be slissende beteekenis teekent. Tsjitsjerin herhaalde de reedi tegenover Lloyd George tot uiting gebrachte twijfel en wen- schen. Schanzer richtte daarop een nadrukkelijke waarschuwing tot de Russische delegtiea, waarin hij er zelfs op weel, dat de geallieerde staatslieden met de voorwaarden van het int' morandum tot de uiterste greni van hun tegemoetkoming waren gegaan, Meer mocht de sovjet-regee ring niet verwachten, daar de geallieerde en neutrale mogend heden er slechts met de grootste moeite toe bereid waren gevon den, op de compromis-formule van het memorandurri in te gaan. De mogelijkheid om van de re geeringen credieten in geld voor Rusland te krijgen, wijst Schat» zer bij voorbaat van de hand- Hij wees nadrukkelijk op de voordeelen van de door de ge allieerden aan den Russischen handel beloofde hulp, waardoor voor Rusland met een herleving van den handel ook credieten opgebracht zouden kunnen wor den, Hbl<

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2