Binnenland. PMsil NlWS. Burgerlijke Stand. Dammen, Rechtzaken. Gemengd Nieuws acte* is in de nieuwe regeling opgedragen aan de hoofden van plaatselijke politie, ten platts- lande de burgemeesters, met hooger beroep op den minister van Justitie. Wat de bepalingen betreden de het schadelijk gedierte aan gaat, gelden in menig opzicht regelen, welke van dien ten aan zien van het wild afwijken. Vooreerst is het poten van het schadelijk gedierte verboden. De bevoegdheid om het scha delijk gedierte te bemachtigen en te dooden staat echter voor den grondgebruiker het heele jaar open. Die bijzondere regelen worden gesteld, om den dreigenden overlast van wild en" schadelijk gedierte te voorkomen en aan bestaanden overlast een einde te maken. De grondgebruiker, die de jacht verpacht heeft, zal van de kantonrechter wegens gewichtige redenen beëindiging van de overeenkomst tot ver pachting der jacht kunnen vor deren, zoodra van den wildstand schade aan zijn landbouwbedrijf redelijkerwijs te duchten is Ver der kan den minister van Land bouw aan grondgebruikers op hun verzoek vegunningverleenen om op gronden, bij hen zelf in gebruik of op naburige gronden, wild en schadelijk gedierte op te sporen, te bemachtigen en te dooden, met afwijking van de bepalingen der wet, dus met schietgeweer zonder jachtacte, in gesloten jachttijd met wild strikken. Eindelijk kan de minister ook zonder verzoek van belangheb bende ambtshalve last verstrek ken tot opruiming van wild en schadelijk gediïrte, zoowel op de gronden der landbouwende bevolking zelf als op den grond van hun buren, natuurlijk even eens met ter zijde stelling van de overigens geldende wettelijke regelen. DE ZEVENDE JAARBEURS. De Zevende Nederlandsche Jaarbeurs zal gehouden worden van 49 September a.s. LICHTING 1922. Bij K. B. van 24 Maart 1922 is bepaald dat van de 25.600 ter inlijving bestemde dienstplich tigen van de lichting 1922 21.500 man tot gewoon dienstplichtige en de overige tot buitengewoon dienstplichtige bestemd worden. Van die 21.500 man zijn 750 bestemd voor de zeemacht. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. De Koningin, Prins Hendrik der Nederlanden en Prinses Juliana zullen 24 April het ge- gewone jaarlijksche bezoek bren gen aan de hoofdstad, waarbij wederom verschillende instellin gen zullen worden bezichtigd. DE KONING VAN ZWEDEN. Volgens „Het Nieuws van den Dag" bestaat de mogelijkheid, dat omstreeks den tijd waarop de Koningia Haar jaarlijksch bezoek aaa de hoofdstad zal brengen, ook valt het bezoek vaa den Koning van Zweden aan ons land, die dan aok naar Amsterdam zou komen. IJzendijke. Deze week had de zoon van den landbouwer T. alhier het ongeluk een arm te breken, terwijl diens dochter van een hoogte van drie meter viel, en zich deerlijk bezeerde. Voor beiden moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Door den Directeur van de P. Z. E. M. werd gisteren te Middelburg aanbesteed het bouwen van le een Schakelstation te Drie Schouwen. Inschrijvers zijn de heeren J. van 't Hof, 8280 A. Vernaeve,»Sas v Gent 6965 C. H. H. Wisse, Zaamslag 6422 P. M. Oostdijk, Neuzen 6316 2e twee Transformatorstations te Westdorpe. Inschrijvers zijn de heeren C. H. H. Wisse, ƒ2541 P. M. Oostdijk, 2481 A. Vernaeve, 2360 J. van 't Hof, 1590 3e een Transformatorstation te Koewacht. Inschrijvers zijn de heeren C. H. H. Wisse, ƒ1140 P. M. Oostdijk, 1096 4e een Transtormatorstation te Zuiddorpe. Inschrijvers zijn de heeren C. H. H. Wisse ƒ1162 P. M. Oostdijk, 1098 5e een Transformatorstation te Schoondijke. J. Daansen, Schoondijke ƒ3809 L. Lijk, Breskens 3300 J. van 't Hof 2945 6e een Transformatorstation te Groede. Inschrijvers zijn de heeren L. Lijk, 2945 J. van 't Hof, 2900 P. C. Mazure, Groede „2810 Hoek. De Zeeuwsche Zan- gersbond, „Zang Veredelt" zal op Woensdag 19 Juli a.s. alhier zijn jaarlijksch concours houden. BRESKENS. Huw.-Voltr. 9 Maart. Abraham du Burck, 73 j., wedn. en Wille- mijna Vroon, 55 j., wed. 16, Pieter Smoor, 36 j., jm. en Catharina Monjé, 30 j., jd. 30, Pieter Marinus Melieste, 25 j., jm. en Maria Pieternella de Winde, 20 j., jd. Geboorten. 8 Maart. Cornelia Maria, d. van M. van de Velde en D. S. Blaakman. 15, Johan nes Pieter Marinus, z. van M. J. de Winde en S. de Visser. Overlijden. 6 Maart. Maria Anna Scheerens, 70 j., wed. van Abr. van de Velde. 5, Maria van den Broecke, 34 j., echtg. van Adriaan P. de Pagter. 7, Cornelia Elizabeth, 6 mnd., d. v. Abr. S. de Bath en S. Deij. 7, Marinus Jacobus, 7 weken, z. v. M. van den Broecke en M. Lau- ret. 6, G. J. Bruins, 9 mnd., z. van C. Bruins en S. M. Muller. 16, Janneke Johanna, 6 mnd., d. van E. de Poorter en E. M. Datthijn. 26, Daniël Hoogstad, 81 j., wed. van Joh. C. Boots gezel. 31, Elisabeth van der Vorst, 88 j., wed. van J. Wisse. GROEDE. Huw.-Voltr. 16 Maart. C. A. Krokké, 25 j., jm. en S. N. Lauret, 28 j., jd. 23, J. J. Quaars, 24 j., jm. en W. van Belois, 21 j., jd. Geboorten. 18 Maart. Pieter Anthonie, z. van J. I. Corzelis en P. de Visser. Overlijden. 2 Maart. W. D. Suurland, 80 j., ongeh. 17, C. E. Bronswijk, 78 j., wed. van M. A. Koole. NIEUWVLIET. Overlijden. 21 Jar.uari. Johan- nis Brakman, 53 j., ongehuwd, 14 Febr. Jozias Antheunis Schij- ve, 81 j., echtg. van Adriana de Meijer. 15, Jacob Datthijn, 87 j., echtg. van Janneke de Maillie. Huw.-Voltr. 18 Maart. D. G. Witteveen, 28 j., jm. en M. E. de Gardeijn, 32 j., jd. Overlijden. 22 Maart. Jannis Bouwens, 72 j., echtg. van Anna Maria Becu. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur 1 In een vorig nummer had een abonné het over het laten ringel- ooren van het publiek door sla gers en melkverkoopers in Oost burg, met welk schrijven ik volkomen kan medegaan, maar hoe hier in Breskens dooi de melkverkoopers met de ingeze tenen wordt gesold, loopt zeker de spiegaten uit. Dinsdagmor gen werd door de omroeper uitgebeld, dat vanaf 1 April de melk afgeslagen is, van 18 cent op 16 cent per liter. Nog véél te duur, maar, toch afgeslagen. Woensdagmorgen werd dan ook 16 cent aan de melkverkoopers betaald, maar Donderdagmorgen was de melk weer 18 cent per liter. Hoe dat komt? Wel, er is geen een melkverkooper af geslagen, dat afslaan is zoo maar uitgebeld 1 Ik meen, dat het nu mooi ge noeg is, en het hoog tijd wordt, dat aan dergelijke practijken een eind dient te komen. Achtend, Uw ABONNÉ te Breskens. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 April 1922. Breskens v 9'/a u ds Bremer. Bevestiging van nieuwe leden. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Voorber. H. Avondmaal. Groede v 9'/, u ds v Griethuijsen H. Avondmaal. Nieuwvl. n 21/i ds v Griethuijsen H. Avondmaal. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 5 u ds J. Hofker, van Waterlandkerkje Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Zaterdag 8 April 11.16 11.40 Zondag 9 12.17 12.41 Maandag 10 1.08 1.32 Dinsdag 11 1.23 1-47 Volle Maan Dinsdag 11 April nam. 10,03. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 8 April 8.14 nm. Zondag 9 8-15 Maandag 10 8.16 Dinsdag 11 8.18 A. 9. Zw. 2, 7/9, 15, 16, 18, 19,26, 28, 36. Wit: 11, 25, 29, 37/39, 41/43, 46. A. 10. Zw.: 2, 3, 6, 8, 13, 14, 18, 19, 23, 24, 30, 36. Wit: 17, 21, 22, 26, 28, 32, 35, 38, 39, 43, 44, 47. Opl. A. 7. Wit29 23, 33-27, 26-21, 35 2, 2: 10. Opl. A. 8. Wit 34-30, 33-28, 28-22, 26: 17, 50-45, 45 1. Opl. B. 7. Wit -29-23, 30-24, 50-44, 39-34, 345. Opl. B. 8. Wit 39-33, 48-43, 38-32, 32 3, 3:5. Goede opl. ontvangen van J. L. te G., (A 7 en 8), A. L. te N., (A 7 en 8), J. C. te G (A 7 en 8), L. V. te B., (A 7 en 8, B 7 en 8), W. L. te B., (idem) A. K. te Z(A 7). Prij zen W. L. en L. V. te B. Door te geringe deelname wordt klasse B niet meer ge plaatst. Daarom kunnen 2 A num mers worden gegeven. Inzendingen voor den wed strijd vóór Woensdag 12 April en wel van de nummers 4, 5, 6, 7, 8. (Abusievelijk was de vorige week 4 weggelaten). Gaarne zend ik op aanvraag alsnog ge noemde nummers met opl. Als prijzen worden 2 boeken beschik baar gesteld. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van April. De Rechtbank heeft de vol gende vonnissen uitgesproken Vernieling: M. P. O., 22 j., veldarbeider, Groede, 25 of of 25 d. hecht. Gevaar doen ontstaan bij een bouwwerk door het gebruik van slechte specie I. A. B., 32 j., metselaar, Oostburg, vrijge sproken. WEINIG KIEVITSEIEREN. Er zijn veel kieviten in Fries land, maar het aantal gevonden eieren is zeer klein. Voor deze vogels zijn de nachten te vor stig en het weer overdag te koud, al zegt ook het rijmpje, dat kieviten desnoods hun eieren op een ijsschots leggen. AANGEHOUDEN. Aan boord van het Dinsdag te Rotterdam binnengekomen stoomschip „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika-Lijn is door de Rotterdamsche recher che aangehouden eert Pool, wiens uitlevering verzocht is door de Amerikaansche regeering,ter zake van oplichting van veertig duizend dollar. ROOFAANVAL IN DEN AMSTERÜAMSCHE D-TREIN. Men schrijft aan het Handels blad. Het „Osnabrueker Tageblatt" meldt: In den Arnsterdamsshen D-trein werd tusschen Menden en Haste een roofaanval op een reiziger uit Holland gepleegd. De koopman Friedrich Müller had zich in een donkergemaakte afdeeling der le klasse te slapen gelegd, toen hij van een man in uniform een geweldigen slag bekwam, waardoor hij een oogen- blik zijn bezinning verloor. Spoe dig echter kwam hij weder bij en stelde zich te weer. De roo- ver stak hem daarbij tot twee maal in de borst. Ondanks het vele bloedverlies kon de aange vallene nog aan de noodrem trekken. Toen de trein stilhield, vluchtte de dader. Een genees heer, die zich in den trein be vond, verbond den gewonde, die naar het Clementineziekenhuis te Hannover is overgebracht. De dader is ontkomen. HET SPOORWEGONGELUK TE BUSSUM. Volgens de Tel. is een com missie van onderzoek, samenge steld uit vier ambtenaren bij de Ned. spoorwegen, tot de con clusie gekomen, dat het ongeluk aan den overweg te Bussum (waarbij een motorrijder onder een trein kwam) is te wijten aan den wegwachter Weldam. Zij acht dezen voor dit onge val veraatwoordelijk en straf schuldig door hst niet sluiten der boomen mede voor het feit van niet 3 minuten voor de komst van trein 1648 op zijn over weg geweest te zijn, beneveas voor het toelaten van onbevoeg den in zijn wachthuis. Zijn be roep op het niet werken van het verklikkertje gesteld dat het waar is geweest ontheft hem ia geenen deele van zijn verplichting drie minuten voor de komst van een trein zijn overweg gesloten te hebben, evenmin als het feit, dat het aansluitende weggedeelte voor rijverkeer tijdelijk was afgeslo ten. Door de commissie wordt der directie voorgesteld den weg wachter te straffen met inhou ding van twee dagloonen (f9.46), terwijl hij voorloopig ontheven is van de bediening van den overweg en te werk gesteld is in den ploeg. Door de justitie is tegen Weldam proces-verbaal opgemaakt. AUTO-BANDIETEN. Dat de brutale auto-bandieten nog in leven zijn heeft de Ame rikaansche financier, Albert Shat- tuck te New-York Woensdag ondervonden. Zes gemaskerde roovers zijn op klaarlichten dag de woning op het drukke Washingtonsquare met een looper binnengekomen. Zij dreven, onder bedreiging met pistolen, den heer en mevrouw Schattuck en hun acht bedien den en dienstboden naar den kelder en plunderden vervolgens het huis, een groote hoeveelheid juweelen en andere voorwerpen van waarde medenemend. Een van de bende hield de wacht bij de voordeur, twee gingen naar de vertrekken op een bovenverdieping waar de heer Shattuck en zijn vrouw na den lunch rustten. Een vierde begaf zich naar de slaapkamer van mevrouw Shattuck en ging rechtstreeks naar de geheime bergplaats in haar toilettafel en nam er haar revolver uit. De anderen gingen naar de bediendenkamer, waar men juist aan het eten zat. De indringers wisten zelfs, dat het slot van den kelder, waarin de gevan genen werden opgesloten, niet goed was en zetten er een man neer om hen te bewaken. Terwijl de dieven hun slag sloe gen, gelukte het den „butler" zich door het kelderraam naar buiten te werken en alarm te maken. Op hetzelfde oogenblik, dat de schildwacht waarschuwde, dat de butler ontsnapt was, kwam de politie het plein op en snelden de roovers de straatdeur uit, met hun revolvers manoeu vreerend en mengden zich onder de dichte menigte op de trottoirs. De huisknecht "van den heer Shattuck vervolgde een der roo vers en wist hem aan te houden op zijn vlucht had de man zijn overjas weggeworpen, in de zak ken waarvan zich juweelen be vonden ter waarde van f 5000. De rest van de bende ontkwam. Enkele uren tevoren werd bij Poughkeepsie, ongeveer 55 En- gelsche mijlen ten Noorden van NewYork, een trein van den New Central Railway tot staan ge bracht door een veertigtal roo vers en alleen het feit, dat de roo vers dezen trein hadden aangezien voor een anderén, dia zijden stof fen en aangeteekende stukken vervoerde, voorkwam, dat er voor een waarde van f 100.000 verlo ren ging. Deze trein werd tot staan gebracht, toen hij met een slakkengang tegen een steile helling opreed. Terwijl eenige mannen de locomotief afkoppel den, begonnen anderen de goe derenwagens te openen. Toen ontdekten zij hun vergissing en van den machinist vernomen heb bend, dat hun buit al gepasseerd was, trokken de roovers zich te rug naar een plaats waar zes vrachtauto's wachtten en verdwe nen. Zij hadden eenige mijlen in het rond alle telegraaf- en tele foondraden doorgesneden en de instrumenten van kleine stations bij de plaats van den aanval ver nield, zoodat er meer dan een uur verliep vóór er alarm kon worden gemaakt. Dienzelfden dag werden in New York een moord gepleegd en wer den op vijf verschillende plaat sen der stad personen door ge wapende lieden beroofd. EINDELIJK GEVONDEN. Op de Joodsche begraafplaats te Leeuwarden is door een ge vangene, in tegenwoordigheid van de politie en het bestuur der begraafplaats, een kistje opgegra ven, afkomstig van een der twee diefstallen met braak in de jaren 1917/'918 te Leeuwarden ge pleegd. Men vermoedt, dat de daders de personen zijn, die voor een brutale inbraak aldaar tot hooge straffen werden veroordeeld. Een hunner ondergaat nog deze straf.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2