Plaats» NIbüws. Ooft- en Tuinbouw. Binnenland. Dammen. Gemengd Nieuws i enkele woorden zeggen. Daarbij ^brengt spr. dank, aan allen, die i1 destijds hulp verleenden, alsmede aan de verdere genoodigden 5 voor hun aanwezigheid en ver- •j zoekt den Prins tot de onthul- 11 ling over te gaan. i' De Prins verzekerde dat het l1 hem een eer was dit standbeeld ite onthullen als herinnering aan ;3 den watersnood van 1906, welke 1 de gemeente Hontenisse zoo zwaar getroffen heeft, hij hoopt, :l dat door alle tijden het nage- |s slacht eruit zal zien hoe moedig i zich men van die ramp hersteld heeft. Hierna onthulde Spr. het wer- 3 kelijk zeer fraaie monument. Nadat de Chr. zangvereeni- 3 ging „de Lofstem, het eerste couplet van het* Wilhelmus had 3 doen hooren speelde het muziek- u gezelschap van Kloosterzande 1 het Zeeuwsche volkslied, terwijl 3 de Prins het monument in oogen- schouw nam. Hierop nam de commissaris der Koningin het woord en zei- i1 de gaarne de uitnoodiging tegen- 1 woordig te zijn te hebben aan- genomen. Spr. wees er op, dat I Zeeland steeds gestreden heeft tegen het water, den vijand die 1 soms onverwachts komt aanruk ken, zooals ook in 1906, en ook toen werd dien vijand overwon nen. Voornamelijk ook omdat toen de offervaardigheid en hulp vaardigheid van het Nederland- sche volk zoo mooi tot uiting kwamen. In de eerste plaats waren het H.M. de Koningin en Z K.H. de Prins, die blijk gaven 1 van toewijding. Spr. noemt het gelukkig van af zijn optreden als commissaris steeds te hebben gezien hoe groot en oprecht en wederkeering de Helde is tus- schen de Koningin en het Zeeuw- sche volk. Hulde brengt Spr. aan het comité en in de eerste plaats aan den heer Collot d'Escury, die daarvan de ziel is Deze woorden werden begroet 1 door een „leve de commissaris". Generaal majoor van Eek bracht J voor dank de woorden tot zijn korps gricht en dank aan den heer en mevrouw Collot d'Es- cury voor de gulle ontvangst van de officieren in 1906 en ook voor de goede zorgen aan de manschappen besteed. De Luitenant - Kolonel Thomson bracht dank voor de woorden tot de marechausee gericht en verzekerde deze dank aan het korps te zullen overbrengen. De heer mr. van Diense, zeide te spreken in plaats van iemand, die men noode mist; de heer Casembroot begreep dat er hulp moest worden gegeven dat er I een centraal punt noodig was i en hij is daarvan de ziel geweest. Tusschen den overledene en spreker bracht een en ander een groote vriendschap tot stand en werd op verschillend gebied samenwerking verkregen. Spr. I brengt dank daarvoor aan de i nagedachtenis van jhr de Casem broot. Na afloop der plechtigheid werd naar het Gemeentehuis teruggekeerd, waar het Gemeen te-bestuur van Hontenisse de genoodigden ontving in de ver sierde raadzaal. De Prins en j de andere heeren hadden hier o.a. gelegenheid een kaart en verschillende photo's van den watersnood in oogenschouw te nemen, terwijl briefkaarten uit 1906 voor de gasten aanwezig waren. Z. K. II. onderhield zich met verschillende autoriteiten, onder wie ook nog genoemd dienen te worden den inspecteur en de adjunctsinspecteur der posterijen en telegrafie en den commandant der rijksveldwacht in Zeeland, alsmede bestuursleden der sociteiten. Hierbij zij nog even vermeld, dat de duiven- societeiten na de onthulling van het monument de duiven loslieten, die naar hun hokkenterug vlogen. Te hall zes verliet de Prins Kloosterzande, tot Walzoorden uitgeleide gedaan door den burgemeester, die bij zijn terug keer in de raadzaal namens den Prins nog eens dank bracht aan alle Gemeentebesturen en ande ren, die medewerkten aan het feest, ook die uit omliggende dorpen, en aan de gezelschappen. Op het Marktplein hadden nog enkele concerten plaats. Nog zij gemeld dat aan den Prins een bronzen plaquette werd aangeboden en eenzelfde aan H. ,M. de Koningin was toegezonden. De Prins betuigde zijn groote erkentelijkheid daarvoor. Wederom vestigd de Planten- ziektenkundige Dienst de aan dacht van belanghebbenden op de koolkraag, als middel ter bescherming van koolpanten te gen vreterij van koolvliegmaden aan de wortels. Het toenemend gebruik, dat van dit beschermingsmidd-i ge maakt wordt, toont onwederleg- baar zijn bruikbaarheid aan. Met aandrang kan daarom aan bevolen worden op alle plaatsen, waar de koolvliegmaden de koolplanten, en in het bijzonder de bloemkoolplanten doet kwij nen en afsterven, de planten voor het midden van April van koolkragen te voorzien. De ver schijnselen van aantasting door koolvliegmaden zijn de volgende: In Juni, vooral bij droog weer, gaan de bladeren der koolplan ten slap hangen, de plant ver welkt en streft meestal zeer spoedig af. Als men haar uit den grond trekt, blijkt het dikste gedeelte van den wortel door glimmend witte maden geheel verwoest te zijn, zoodat de plant vaak bijna geheel los in den grond staat. In het bijzonder op lichte gronden doet de koolvlieg zeer veel schade. Door het aanleggen van kool kragen* kan men deze vrijwel geheel voorkomen. Nadere in lichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van de; en Dienst. DE MIJ. „ZEELAND". De correspondent te Rotter dam van het Handelsblad ver neemt nog, dat de veranderingen welke in het vaarplan van de Stoomvaart-Maatschappij „Zee land" te Vlissingen zijn geko men, gevolg zijn van het feit, dat deze maatschappij is ver kocht aan de firma Wm. H. Müller Co., hetgeen intusschen niet wegneemt, dat de maat schappij onder haar ouden naam zal blijven bestaan, terwijl ook het destijds door de Regeering gegeven voorschot gehandhaafd blijft. De overneming van de „Zeeland" door de firma Müller en Co., impliceert een nauwe samenwerking tusschen de Har wich-, Zeeland- en Batavierlijn en de Nederlandsche spoor wegen, terwijl ook het vermoe delijk gevolg zal zijn, dat de lijn AntwerpenHarwich zal komen te vervallen. Daar de schepen van de „Zeeland" thans in dagdienst komen, en dus geen behoefte hebben aan zooveel hutten, zul len zij, in verband met de nieu we eischen, die er aan gesteld zullen worden, een algeheele verbouwing ondergaan. TERAARDEBESTELLING VAN Jhr. mr. E. A. O. DE CASEMBROOT. Op de algemeene begraafplaats te Middelburg had Zaterdag- de ter aardebestelling plaats van wijlen jhr. mr. E. A. O. de Casembroot. oud-lid van Ged. Staten van Zeeland, kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin, commissaris van ver schillende maatschappijen en bestuurslid of oud-bestuurslid van verschillende vereen;gingen. De Koningin had zich doen vertegenwoordigen door haar kamerheer R. A. baron van Hardenbroek van Lockhorst, ter wijl verder aanwezig waren tal van autoriteiten en belangstel lenden, ónder wie wij opmerkten den commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, de oud-commis saris, mr. H. J. Dijckmeester, leden van Ged. en van Prov. Staten, vele hoofd- en andere ambtenaren der provincie en vertegenwoordigers van maat schappijen en vereenigingen. Een vijftal bloemstukken waar onder een van Ged. Staten en den griffier, en een van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Wacheren, dekten de kist. Aan de groeve werd niet gesproken, alleen dankte de oudste zoon, de heer jhr. S. O. de Casejnbroot, de Koningin, dat zij zich had doen vertegenwoordigen en de overige aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid Breskens. In de Zater dag gehouden vergadering vau aandeelhouders der Stoomtram wegmaatschappij Breskens-Mal- deghem werd het dividend be paald op 9 pCt., betaalbaar van af 1 April a.s., terwijl in plaats van wijlen den heer H. S. Gra- tama tot commissaris werd gekozen de heer J. Soutendam, gep. vice admiraal te Voorburg. De uitslag van het gehou den Biljart concours bij A. de Munck, alhier, is als volgt le prijs Lense, 56 punten, E. Machet, 53, Vreeze, 52, Lampo, 51, J. Versprille, 51; Ekkebus, 50, J. Willemsen, 49, II. de Witte, 49, Gilson, 49 en J. Bosschaart, 49. Het aantal gespeelde kaar ten bedraagt 1406. Ingediend is een wetsont werp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van den aanleg van een tramlijn van Breskens naar Cadzand en Retranchement naar Sluis met zijlijnen van Cadzand naar de haven van Cadzand en Retranchement naar de Belgi sche grens in de richting van Knocke. Groede. Het was Zaterdag 25 Maart voor het fonds van Werklieden tot uitkeering bij ziekte alhier een echte feestavond Het bestuur van bovengenoem de vereeniging vondt aanleiding om het 25-jarig bestaan van het fonds zonder daaraan een feeste lijke stemming te geven niet te laten voorbij gaan. Dat de belangstelling groot was op die feestavond, bleek door de groote opkomst van de leden. Bij monde van de w.n. Voorzit ter de heer D. Braet, werd deze feestelijke bijeenkomst geopend en het programma voor dezen avond voorgelez'en. Na een kort woord door den voorzitter, ver- krèeg de secretaris J. B. Becu-de Hullu het woord, die in korte, maar tevens krachtige woorden het ontstaan en de strijd, die het fonds heeft doorgemaakt, schets te. De macht, die zich in de gemeente openbaarde, zag man nen tegenover zich staan, die met eer mogen genoemd worden: Gerritsen, Burgemeester, L. J. Roggeband, Ds J. A. Rust en L. A. Cijsouw, die pal durfden staan tegen den opdringenden stroom, en het heeft die opdrin genden stroom kunnen trotseeren, waarvan dezen dag getuige is, door het 25-jarig bestaan te vieren met ruim 90' leden. Het woord richtende tot dhr. L. A. Cijsouw, die jaren als secretaris en nu als voorzitter in het fonds zitting had, gaat spreker voort: Het speet ons toen u berichtte, dat ge als voorzitter van het fonds bedankte, daar u nu in een andere gemeente woonach tig rijt. Het is een aangename ge dachte, als men kan zeg gen Onze bestuurs- en alge meene vergaderingen waren altijd van eensgezinde samen werking in het belang van het fonds. Voor de heer L. A. Cijsouw zijn afscheidswoord sprak als Voorzitter van het fonds wer den er eenige broodjes genuttigd. Toen nam de heer Cijsouw het woord en zeide, met dank vervuld te zijn om nog eens in hun midden te zijn, en vooral dezen avond, gezien de groote opkomst om het 25-jarig bestaan te vieren. In korte trekken schilderde hij het verleden, de strijd, die hem nog levendig voor den geest staat, dan het begin met een klein aantal leden, nu bij dit 25-jarig bestaan ruim 90 leden. Verder bracht de heer Cijsouw dank aan de verschillende per sonen, bij name den heer Secre taris, voor zijne waardeerende medewerking, den Penningmees ter voor zijn accuraat beheer, den waarn.-Voorz. voor zijne aangename medewerking. Vervolgens de heer Triestram als commissaris, welke hij felici teerde op dezen dag, daar hij ook 25 jaar als bestuurslid in het fonds zitting had ook de heeren Iz. de Potter enJ.Neele, commissarissen, en verder alle leden, aanwezig en niet aan wezig, alsmede begunstigers, bracht hij dank voor de mede werking in het belang van het fonds ondervonden. Toen verzocht de Voorzitter Braet, den heer A. Triestram, om het souvenir, (een prachtige wandelstok), aan den aftreden den Voorzitter ter hand te stel len, hetwelk den heer Triestram op waardige wijze vervulde, den wensch uitsprekende, dat deze wandelstok, uit liefde ge schonken door bestuur en leden, met hem nog vele aangename wandelingen mag maken. Dit souvenir werd onder dank- zegging door de Heer Cijsouw aanvaardt. Vervolgens werd door den w.n. voorzitter verzocht, aan de heer J. Neele om het Eerevoorzitter schap aan onze aftredende voor zitter aan te bieden, hetwelk de heer J. Neele op waardige wijze vervulde, tevens waardeerende woorden tot de heer Cijsouw sprekende. Onder dankzegging werd door den heer Cijsouw het Eerevoorzitterschap aan vaard. Na een hartelijk woord van dank, door den Voorzitter, de heer Braet, voor de groote op komst, werd deze feestavond gesloten. Correspondentie aan J. C. le Bleu, Breskens. A. 7- Zw. 3, 8/10, 14, 16, 19, 20, 22, 24, 25. W. 17, 26, 28, 29, 32/35, 38, 42, 43. B 7- Zw. 8/10, 17, 18, 20, 27, 28. W. 29, 30, 34, 38, 39, 41,50. Opl. A 5. 27-21,40-35,44:24, 24-20, 20 7, 35 2. Opl. A 6. 40-35, 32-28, 30-24, 24:24, 17: 10. Opl. B 5. 38-33, 36-31, 43 5. Opl. B 6.37-32,42:31,48-42, 30 25, 25 14, 35 2. Goede opl. ontvangen van A. K. te Z. (A 6), J. L. te G. (A 5 en 6), J. C. te G (A 6), A. d. V, te B., (B 5 en 6). De prijzen vielen ten deel aan J. L. te G. en A. d. V. te B. SPORT. VOETBALLEN. Uits'ag Voetbalwedstrijd Bel- gië-Nederland Zondag 26 Maart. België wint met 4—0. School en Kerknieuws. Oostburg. Na gehouden examen werden tot de Rijks- Normaallessen alhier de volgende leerlingen toegelaten Tot de 2e klasse Ma. Mazure. Tot de le klasse Aarnoudse, Keuninck en Ma. Risseeuw, (1 afgewezen.) Tot de 2e afdeeling der Voor bereidende klasseCijsouw, (voorwaardelijk); 1 afgewezen. Tot de le afdeeling der Voor bereidende klassevan den Ameele, van Baal, Bosman, van Cruijningen, Oosterling, van Petegem, de Puijt, Risseeuw, Vroon, Ja. de Kok, Ma. de Jonge, Ja. Hellwig, (1 afge wezen. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Woensdag 29 Mrt 2.44 3.08 DonderdagdO 3.12 3.36 Vrijdag 31 3.45 4.09 Eerste Kw. Woensdag 5 April vm. 7-05. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 29 Mrt-7-56 nam. Donderdag 30 7-58 Vrijdag 31 8.01 EEN JEUGDIGE DIEVENBENDE. Een paar jaar geleden werd Kampen onveilig gemaakt door een jeugdige dievenbende, wel ke op geraffineerde wijze alles in de wacht sleepte wat van haar gading was. Wegens 'n goed georganiseerden spionnagedienst duurde het vrij lang voor de recherche er in slaagde de hand op de bende te kunnen leggen. Deze bleek toen te bestaan uit een troep knapen, die werkten onder aanvoering van een 19- jarigen buitengewoon gespierden jongen, zekeren B. R. v. d. Berg. De vrees vooi dezen hoofdman was zoo groot, dat geen der volgelingen durfde weigeren een opdracht uit te voeren, en bij het verhoor toonde dit gevaar lijke heerschap een ontstellend cynisme. De daders zijn toen gerechte lijk gestraft, maar de hoofdman werd ontoerekenbaar verklaard en naar een krankzinnigenge sticht verwezen. Na een jaar kwam v. d. B. uit Deventer te Kampen terug en van dat mo ment af begonnen onmiddellijk de rooverijen opnieuw. Geregeld kwarhen de neringdoenden een aangifte doen van diefstal. De meest uiteenloopende dingen verdwenen uit de étalages. Maar al was de recherche dag en nacht in de weer het bleef bij aanwijzingen zonder afdoend materiaal, zelfs kwam men er achter dat de bende een inbraak voorbereidde bij een der bank instellingen, welk gebouw toen onder speciale bewaking werd gesteld. Eindelijk is Donderdag de bende in de val geloopen en twee van haar leden konden tot bekentenis worden gebracht. Ook nu weer bleek de heil- looze invloed van den'hoofdman, voor wien de jongens sidderen. DE HAAGSCHE KASSIER WAGNER GEARRESTEERD. Een Belga-telegram uit Brus sel meldt dat daar Zaterdag is gearresteerd de Haagsche kas sier Lenaerts Wagner, wiens fir ma, naar wij meldden, haar be talingen heeft gestaakt met een tekort van meer dan een millioen gulden. In zijn bagage heeft men honderdduizend francs gevonden. Hij weigerde te zeggen waar het overige geld gebleven is.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2