iet Vatersiosi-liiit te Hoost Plaatselijk laws. De Kamerverkiezingen Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws een Geslaagde Advertentiën. ^ndkoming dezer centrale. ,En met den Commissaris opte spr. dat deze centrale 1 ;uw leven mag brengen aan ze streek. In de tweede plaats gaf spr. ,i lid van de Prov. Staten de rzekering, dat het hem steeds n genoegen is, aan dergelijke 1 aatregelen zijn steun te kunnen rleenen, opdat niet alleen Z.- .laanderen, maar geheel Zeeland 'in blijven concurreeren op elk ïbied. J In de derde plaats wilde de :er van Dixhoorn spreken als jorzitter van den kring Axel 'er Z. L. M., daar de centrale et alleen van belang is voor e industrie maar ook voor den ndbouw. Spr. doet daarom een eroep op allen die aan de uit leiding der electrificatie kunnen medewerken hun steun volledig 5 verleenen. Het groote nut van e electrificatie blijkt in andere :reken, waar men niet gaarne fstand zou doen van hetgeen ,ien hier thans staat te verkrij gen en waarnaar men ook hier ihans verlangend uitziet. I Met de hoop uit te spreken, dat de electrificatie zal zijn tot teil van Z. Vlaanderen en van leel de provincie, eindigde preker. Onder de rede van den Com- nissaris onstond schrik, toen een Ier gasten, de heer B., gemeèo- iecretaris van Cadzand, onwel Iverd en neerstortte. Onmiddellijk 'verd hij aan boord gedragen, waar hij gelukkig spoedig her- 'itelde. Nadat de plechtigheid was ifgeloopen, werd onder leiding iran den heer Streefkerk de cen trale, voor zoover zij reeds is 'opgetrokken, in oogenschouw ge nomen, waarna men weer aan boord van de extra-boot, die den provincialen standaard in itop voerde, terugging en eerst inaar Sas van Gent stevende, waar een deel der- gasten het gezelschap verliet, om per tram huiswaarts te keeren. Toen ging het naar Terneuzen terug. Onder 'weg werd het van broodjes en koffie rijkelijk voorziene buffet bestormd. Een woord van hulde voor de wijze, waarop de ober uit het hotel Des Pays Bas met zijn vrouwelijke hulp voor den inwendigen mensch zorgde, is hier zeker op zijn plaats. Te Terneuzen was men te half drie, en daar het wel vijf uur kon worden, eer de Luctor et Emergo kon worden afgeschut, gingen de gasten hier over op de Zeeuwsch-Vlaanderen, die in de gewone vaart was en die te 4 uur in de buitenhaven te Vlis singen meerde. Het was een aangename reis geweest, want al was het te koud om buiten op de boot van het tochte over Schelde en kanaal te genieten, de boot lag rustig op het water en binnen werd de reis verkort door aangenamen kout van de zich gevormd heb bende, afwisselende, groepjes van deelgenooten aan den tocht. Voor ons rest nog slechts een woord van dank voor de hulp ons verleend, waardoor wij in staat waren zoo spoedig onze lezers een verslag van de plechtig heid te verschaffen. Ten tweede male in eene week moeten wij melding maken van een in Zeeuwsch-Vlaanderen (Oostelijk deel), voorgevallen plechtigheid. Was het Dinsdag eene plechtigheid, die wijst op hoop en voorspoed van land bouw en nijverheid, gisteren (Donderdag) had een tweede plechtigheid plaats die ten doel heeft voor het nageslacht te doen voortleven de dag van 12 Maart 1906, toen de in Zeeland steeds bestreden vijand, de zee, opgezwiept door hevigen storm tot in de Scheldearmen toe zijn brute kracht deed gevoelen, onder welke kracht de door menschen gemaakte dijken en andere oeververdedigingen be zweken en tal van vruchtbare polders in een groote water vlakte herschiep. Ook Zeeuwsch- Vlaanderen en inzonderheid de polders in de omgeving van Kloosterzande en Walzoorden hebben toen zeer veel geleden, de bewoners moesten hun on- der-loopende woningen ont vluchten en telkens vreesde men voor uitbreiding van de cata- srtophe. Maar al werd er veel schade geleden, er was toch ook reden tot dankbaarheid en dat wel voor den grooten steun die van heinde en ver werd ge bracht, zoowel in den vorm van geld en goederen, als door het zenden van geniesoldaten om bij het dichten der in de dijken geslagen gaten behulpzaam te zijn. Deze dankbaarheid werd echter nog verhoogd toen H.M. de Koningin, vergezeld van Hare Koninklijke Gemaal, na reeds op 20 Maart de bedreigde streken op Tholen te hebben bezocht, op 23 Maart onverwachts naar Zeeuwsch-Vlaanderen kwam om na een bezoek aan de geteisterde streken bij Philippine, naar Kloosterzande te komen. En hoe die vorstelijke belang stelling werd gewaardeerd, niet alleen door Zeeuwsch-Vlaande- ren, maar ook door geheel Zee land, bleek zoo ten volie bij het officieel bezoek in September 1907 door het Koninklijk echt paar aan Zeeland gebracht, o.a. uit het laatste couplet van de Cantate Welkom H.M. op 12 September in de Abdij te Mid delburg toegezongen Toen hooge vloed en woeste vlagen Zwaar beukten, braken dijk en duin, Zond God ons troost in onze plagen, Wijl liefde hulprijk tot ons kwam. En ook bij het toen gebrachte bezoek aan Zeeuwsch-Vlaande ren op 14 September werd door de heeren burgemeesters in hun toespraken tot de Koningin ge zinspeeld op die belangstelling in moeilijke tijden. Het was dus gisteren juist 16 jaar geleden, dat het Koninklijk echtpaar aan den Tasdijk het ondergeloopen land bereikte. Na dien zijn eerst jaren voor- bijgegaan, waafin aller aandacht gevestigd was op herstel van de berokkende schade, toen volgden ras de oorlogsjaren en die, waar in het spook der annexatie Z. Vlaanderen bedreigde, maar te vens de verknochtheid zijner in woners aan Nederland en het Oranjehuis zoo mogelijk nog ver sterkte. Doch daarbij vergat men niet de bovengenoemde Ko ninklijke belanstelling in de tijden van nood en te Kloosterzande vormde zich eene commissie, die zich ten doel stelde door de op richting van een monument den 23sten Maart 1906 voor altijd als een blijde gebeurtenis in droeve dagen voor het nageslacht te doen voortleven. .Z.K.H. de Prins kwam per gewonen sneltrein te Vlake aan en stak van Hanswert met Hr. Ms. Voorwaarts naar Walsoorden over. Aldaar verwelkomt door de Volksliederen, gespeeld door de aan de haven opgestelde muziek gezelschappen van Lamswaarde en Terhole. Na de begroeting door den burgemeester van Hon- tenisse, tevens voorzitter der Feestcommissie, den heer K. J. A. G. baron Colot d'Escury, werd, begeleid door de eerewach ten van Kloosterzande en Lams waarde en de leden van de fietsclub van Terhole op ver sierde rijwielen, een rijtoer ge maakt over Groenendijk naar Kloosterzande. Te Walsoorden was ook het korps vrijwillige Landstorm afdeeling Hontenisse o.a. opgesteld. Bij de aankomst te Klooster zande stond de harmonie van daar gereed om met volkliede ren den vorstelijken gast welkom te heeten. Desmiddags te kwart voor drie had de optocht plaats naar de eigenlijke plaats der plechtigheid, den Tasdijk. Destoetwasbehalve uit de rijtuigen met Z.K.H. den Prins en gevolg, en c'en Com missaris der Koningin in Zeeland, samengesteld uit de reeds ge noemde muziekkorpsen, de beide eerewachten, de fietsclub, de handboogsociteiten van Lams waarde, Gioenendijk en Kloos terzande, de doelboogsociteiten van Kloosterzande, Groenendijk Terhole, Lamswaarde alle mêt hun banieren, enkele duiven-so- citeiten en de Zangvereeniging de Lofsten. Te 3 uur had de plechtige onthulling van het monument plaats. Nader kunnen wij mededeelen, dat, toen wij gisterenmorgen te kwart over negen te Klooster zande aankwamen men daar bezig was met de laatste hand te leggen aan de versiering van sparrengroen en papieren bloe men, want Woensdag had men daaraan niet veel kunnen doen wegens den hevigen wind. Het Gemeentehuis, de woning van den burgemeester en de muziek tent op het aardig marktpleintje, waren versierd en rond het pleintje en in de dorpstraat wa ren de boompjes met bloemen geplant. Jammer, dat nu ook de koude oostenwind het buiten verblijven zoo weinig aanlokkelijk maak ten, wat het heldere voorjaars zonnetje niet kon goed maken. Maar niet alleen op straat was versiering aangebracht, ook het gemeentehuis was van binnen ver sierd, de vestibule, de trap, de raadzaal alles was in feestdos gereed voor de ontvangst der gasten. Zou de Prins te half 'een te Walsoorden aan wal stappen, en was daar het geheele programma op berekend, dit mocht niet zoo zijn. Te elf uur kwamen een tweetal genoodigden uit den Bosch en Bergen op Zoom aan en deelde mede, dat de spoor brug over den Moei'dijk versperd was, zoodat de aansluiting van dien zijde te Roosendaal was gemist. Een oogenblik werd ge vreesd dat alles in duigen zou vallen, gelukkig is dit niet zoo geweest, te ruim half twee meer de de Voorwaarts met Z.K.H. den Prins eti enkele anderen aan den steiger te Walsoorden en werd in auto's voorafgegaan en gevolgd door eerewachten en fietsers op keurig versierde rij wielen over Groenendijk naar Kloosterzande, waar velen op de komst stonden te wachten. Er werd gereden naar de wo ning van den burgemeester, waar het dejeuner werd gebruikt. Al vorens naar binnen te gaan be gaf de Prins zich naar den com mandant der burgerwacht den heer Jac. Neeteson en verzeker de hem de eerewacht zeer op prijs te stellen, roemde hun klee ding en zeide het aan de Ko ningin te zullen overbrengen. De eerewachters waren ge kleed ln witte broeken, donkere jassen en zwarte hoeden met pluimen. Door de late aankomst moest ook de onthulling worden uit gesteld. Toch werd om drie uur de stoet gevormeerd, waarin de Duiven-sociteiten met hun talrijke in kwistig versierde man den verpakt en de handboog- en doelboog-sociterten een zeer goed figuur, maakten. Na eenig wachten werd be sloten, dat de optocht zonder den Prins naar het terrein der plechtigheid zou vertrekken. Toen men ook aldaar nog eenigen tijd gewacht had, kwa men de auto's met hooge gasten aangereden onder het spelen van het „Wien Nèerlandsch Bloed" door het Muziekgezel schap van Lamswaarde, terwijl de Vrijwillige Landstorm-afdee- ling Hontenisse c.a. de Militaire eer bewees. Plaatsgebrek noopt ons het verder verslag van deze plech tigheid tot ons volgend nummer uit te stellen. De Candidaatlijst van den Vrijheidsbond voor de Rijks kieskring Middelburg, Tilburg, 's Hertogenbosch en Maastricht is als volgt vastgesteld 1. Jhr. R. R. L. de Muralt, 's-Hage2. F. J. W. Drion, '8-Hage; 3. mr. E. P. van Lan- schot, Breda 4 W. J. W. J. Bijle- veld, 's-Hage 5. Ph. van Dix hoorn, Axel; 6. Mej. Joh. Wes terman, 's-Hage 7. mr. A. Haen, Heerlen 8. C. G. de Gelder, Amersfoort; 9. Ds. Th. Sieme- link, Vlissingen10. mevr. P- Gravin van Heerdt tot Evers- bergQuarles v. Ulïord, Bloe- mendaal. Door de S. D. A. P. zijn voor Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg candidaat gesteld 1. W, H. Vliegen; 2. W. C. de Jong 3. G. F. Lindeijer4. W. Drop5. G. G. Gruijs6 J. A. Bergmeijer 7- H. van de Ploeg8 mevr. v. Kersen Muilwijk9. J. Jansen 10. J. Onderdijk. DE ZOMERTIJD. De Eerste Kamer heeft Woens dag het wetsontwerp tot wijzi ging der bepalingen omtrent den zomertijd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De zomertijd zal nu ingaan om 2 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag aanstaande, en zal eindigen op Zondag 8 Oct. a.s. DE DIENST VAN DE ZEELAND. Wij vernemen, dat de tegen woordige nachtdienst van de Maatschappij Zeeland met in gang 1 Juni zal worden veran derd in een dagdienst. De mail booten zullen des namiddags uit Vlissingen vertrekken. De dienst wordt voorts verlegd van Folke stone naar Harwich. Uit Harwich vertrekken de booten des voor middags. jhr. Mr. e. a o. de Casembroot. Te Middelburg is in 61 jarigen ouderdom overleden jhr. mr. Eduard August Otto de Casem broot, die van 1895 tot 1921 lid was van Gedeputeerde Staten van Zeeland. In 1892 werd hij tot lid der Prov. Staten gekozen. De overledene was kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en in de orde van St. Jean. den Kantonrechter, beklaagd van oveitreding van het spoor weg-reglement. BrandstichtingB. J. E., 33 j., klompenmaker, Middelburg, en aldaar gedetineerd, werd ter zake van brandstichting in zijn woning in de Kortedelft te Mid delburg, veroordeeld tot 4 jaar gevang, straf met aftrek van het voorarrest. Groede. Woensdagmorgen had de molenaar R. alhier, ter wijl hij op de fiets naar Oost burg reed, het ongeluk te vallen, juist voor het wiel yan een met paard bespannen kar, met het ongelukkig gevolg, dat het wiel hem over het dijbeen ging. Daar de kar, met vier perso nen beladen „vol" zat, kon de bestuurder hem niet opladen Gelukkig passeerde de land bouwer R. met paard en wagen spoedig de plaats van het onge luk en kon hij naar Oostburg worden vervoerd. Alhier bleek dat het been niet gebroken was en hij er op kon steunen De deerlijk gehavende fiets werd op een naastbijgelegen hofstede geborgen door den heer van Poucke, welke het eerst ter plaatse van het ongeluk aan wezig was, en de heer R. zeer bereidwillig in alles behulpzaam Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 24 Maart VrijgesprokenC. d. P., 22 j., machinist, IJzendijke, met vernietiging van het vonnis van Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 26 Maart 1922. Breskens v 9'/2 u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen n 12.30 Zondagschool. Nieuwvl. v 9'/s ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds J. P. van Heest. SPELEN MET VUUR. Te Klazienaveen (Dr.) hadden kinderen voor de woning van J. Schonewille die met zijn vrouw afwezig was, een vuurtje gestookt. Daarbij waren ook een 5 en 2 jarig dochtertje van Schonewille deze kinderen kwamen te dicht bij het vuur met het gevolg dat de kleertjes in brand geraakten. Hoewel de buren er in slaagden onmiddellijk de brandende kleer- jes te dooven hadden de kinde ren reeds zulke hevige brand wonden bekomen dat zij aan de gevolgen overleden zijn. DOCH GEVAARLIJKE PROEFNEMING. In een dorp in den N-O.-hoek van Drente gebeurde het dat een landbouwer naar een vergadering moest en zijn vrouw en de dienst meid alleen thuis achterliet. Daar de vergadering veel vroeger was afgeloopen dan het drietal gemeend had, kwam de boer onderweg tot de gedachte, dat hij nu een mooie gelegenheid had om eens te onderzoeken of zijn vrouw ook bang was uitge vallen. Zoo gedacht zoo gedaan. Voorzichtig begaf X zich in de woning en ging de trap op naar den zolder, waar hij eenig ge rucht maakte. „Wie hebben nog rötten op de zolder, Geessie", zei de vrouw d^s huizes. Dit was echter nog niet voldoende en hij ging daarop druk den zolder op en neer loopen. Dit bracht in de woonkamer een algemeen paniek. De vrouw en de meid vluchtten het huis uit. De eerste tot aan den hals door het water, naar een buurman, de andere in de richting der kazerne. In een oogenblik was het geheele dorp met knuppels, vorken enz. gewapend bij de boerderij, om de inbrekers te knippen. De knecht vatte post bij de trap, gewapend met een revolver. Vier politiemannen waren al spoedig aanwezig en de jacht zou beginnen. Daar kwam één der inbrekers de trap af de patroon ketstde tweede en derde evenzoo. „'k Zei 't jacht geweer kriegen" is de knechten oordeel. „Da's nait neudig, want ik bin 't zulf", klinkt het thans uit de hoogte en de „baas" komt naar beneden, steekt zijn pijp aan en plaatst zich bij den haard, terwijl de menigte en de politie mopperend afzakken. Msb. Getrouwd: PIETER SMOOR en CATHARINA MONJÉ die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de blijken van belangstel ling vóór en. bij hun huwelijk ondervonden. Breskens, Maart 1922,

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2