ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 31e Jaargang Zaterdag 25 Maart 1922 Nummer 2711 Sthuld en Boete. De eerste Steenlegging voor de Electrische Centrale voor Z.-Vlaanderen. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f MS5 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo.f2Ïn BRESKENS p°78 Wro Aboanements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrfdagmlddag 1 uur :-: In zichzelf heeft de mensch altijd maar een keetje een wan kele waardemeter -van goed en kwaad ter bepaling van wat hij doen e» wat hij niet doen mag. In het maatschappelijk leven ko men hem daarbij wetgever en rechter te hulp, die weliswaar geen moreele waarde-bepaling aan de hand doen en sleehts een onvolkomen leiddraad kunnen lijn, maar toch door hun beslis send gezag een zekere regelmaat in de menschelijke handelingen kunnen handhaven en scherpe botsingen tusschen de individuen voorkomen. Kn het zou daarom zeker al heel wat gewonnen zijn, wanneer ook de staten een der gelijke leiddraad hadden in hun onderlinge samenleving en een internationale wetgever en inter nationale rechter de rechtsregelen konden vaststellen en handhaven, die ieder had in acht te nemen. De behoefte daaraan heeft tot internationale conferenties en tot de vaststelling van allerlei inter nationale rechtsregelen geleid. En de volkenbond is er uit ge boren. Maar in den oorlog heb ben we ervaren, dat dat alles nog bitter weinig geholpen heeft. En onze ervaringen met den Volken bond doen ons niet verwachten, dat het in de toekomst veel meer helpen zal. Zelfs het thans bij dien Volkenbond door lord Esher ingediende plan, volgens hetwelk de bewapeningen naar een zeke ren maatstaf al3 die te Washing ton voor de vloten aangegeven, zou beperkt worden, geeft ons weinig hoop. Iedere staat doet wat hij wil. En als het zijn eigen belang geldt, laat hij ook den Volkenbond praten. Wij zien dat nu aan Poli», dat ten opzichte van de annnxntie van het aan Lithauen behoorend# Wilnage- bied zijn eigen gang gaat. Maar ofschoon we dus omtrent het iaternationa'e recht en zijn kracht nog geen hooge illuiies hebben dus vtil wonderlijks 76) Ik hoop, dat we niet noodig zullen hibben, zoolang te wach ten. Ho» bedoel je dat Ben je Isoms wat nieuws ts wsten ge komen Dat niet, maar ik heb over de geheele zaak vandaag nog eens 1 rijpelijk nagedacht en daarbij is I roij zoo veel opgevallen, wat mij tot nu toe oatgaan was. Alleen is hst issr gevaarlijk 'si beschuldiging uit ts brengen, •aarvoor me» gssn nnweder- l'gbart bswijnsiddtlt» heeft. Bedoel je dat vermoeden, •aarever we la dta afgeloopen nacht sprake» juist. Wie weet, »f dea» tegenspraak niet opgelost wordt. Ik denk daarover oog een» met Therese 'n juffrouw Julienne te spreken. gewend zijn, toch doet ons een redeneering als van de Romein- sche Tempo nog wel een beetje vreemd aan. Dit Italiaansche blad neemt het den Grieken kwalijk, dat ze Italiaansche en Fransche schepen aanhouden, omdat toch de gezantenraad der Entente wel de volstrekte onzijdigheid in den Grieksch-Turkschen oorlog heeft afgekondigd maar uitdrukkelijk heeft verklaard, dat dit de leve ring van ooi logstuig door parti culieren aan de beide oorlog voerenden niet uitsloot. En deze verklaring van de Entente, zoo schijnt de Italiaan te denken, be hoort voor Grieken en anderen een wet te zijn. In de praktijk is dat ook zoo. De Entente, die de wereld be- heerscht, heeft te commandeeren niet alleen wat zij zelf maar ook wat anderen doen moeten. De conferentie van de neutralen te Stockholm, waar de drie Scandi navische rijken, Spanje, Zwitser land en Nederland omtrent de te Genua te volgen gedragslijn tot overeenstemming trachten te ko men, verliest daardoor veel van haar. beteekenis. Ten slotte heeft daar toch de Entente te zeggen, hoe het gebeuren zal. En van die Entente dan de vier groote mo gendheden, zoodat feitelijk ook de bijeenkomst der Oostzee-Sta- ten te Warschau, onder leiding van Polen en hun besluiten om trent Genua daaraan niet veel veranderen kunnen. Maar om ook in theorie de erkeninning van deze oppermacht der Entente te eischen, zooals de Romeinsche Tempo doet en de bepalingen der Entente zelfs als rechtsgrond voor de handelingen dezer Enten te aan te halen, dat klinkt ons toch altijd nog een beetje vreemd. Griekenland klonk het nngetwrj- feld ook een beetje vreemd. En het heeft theoretisch dan ook het gelijk der Entente niet erkend. Maar praktisch, dat wil zeggen door de loslating der schepen, wel. En dat is zoowel voor Grie kenland als voor de Entente van nog meer beteekenis dan de theo retische erkenning. Griekenland Maar zie, daar komt Sepherin. En dit wae dan ook inderdaad het geval. Van uit zijn bespiedingspost had Brigard elk woord van het gesprek opgevangen. Reeds in den vroegen morgen van den volgenden dag bevond Brigard zich bij Angelina, wie hij tot in de kleinste bijzonder heden het gebeurde van den vorigen nacht vertelde. Kunt ge zulk een brutaliteit begrijpen riep hij, toen hij een gedeelte van zijn bericht ein digde. Een mensch, die be schuldigd is van een moord begunstigd te hebben, waagt het, terwijl hij door de geheele politie gezocht wordt, evenals de on schuldigste, vreedzaamste bur ger-man midden op de Seine te gaan hengelen. Claude meende zeker, zoowel zij» eigen onichuld als die van zijn zfister ca Serge te kunnen bewijzen. Werkelijk, vroeg Angelina, inwendig bevend, terwijl Brigard verkeert hier trouwens in een bij zonder geval, die het nog afhan kelijker maakt van de Entente dan de rest van de wereld al is. Nu het duidelijk geworden is dat Griekenland zijn eischen iu Klein- Azië en elders niet zelf tegen over de Kemalisten kan hand haven, meet het de bereddering vaa den Grieksch-Turkschen oorlog van Frankrijk en Enge land verwachten. Het is een van de groote kwesties, waaromtrent deze twee grootste der grooten, voor zoover Europa en het naast aanliggende althans betreft, ver deeld zijn. Lloyd Geoige's pro- Grieksche politiek is bekend en werd een van de oorzaken van de jongste beroeringen in de Engelsche ministerieele wereld. Zoo langzamerhand blijkt dat deze beroeringen ook Lloyd George zelf een beetje onvast op de beenen hebben gemaakt. Blijkbaar willen de conser vatieven hem graag als eerste minister slijten. En waar deze conservatieven de grootste meer derheid in het Parlement vormen, schijnen Lloyd George s minis terieele levensdagen welzoowat geteld. Nóch de oplossing der fersche kwestie, nóch het succes van Washington, dat men trou wens steeds meer aan Balfour toeschrijft, nóch de regeling van de Egyptische moeilijkheid, die dezer dagen door de onaf hanke- lijkverklaring van Egypte haar beslag heeft gekregen, blijken in de oogen der heeren ver dienstelijk genoeg om hem nog een tijdlang aan het bewind te laten, nu de regeling eener nog veel grootere moeilijkheid voor de deur staat. Men zegt, dat Lloyd George zich veel heeft voorgesteld van zijn oplossing, van zijn mede werking aan de oplossing althans van wat men de Europeesche kwestie zou kunnen noemen en dat hij daarom weigert de vrij duidelijke invitatie tot aftreden, die de conservatieven tot hem richten, te verstaan. Hij wil nog de groote rol te Genua spelen, waar ,de Europeesche vrede op voortging: Naar het schijnt willen de twee knapen iemaad anders beschuldigen. Wien dan Ja, dat weet ik niet, de naait werd niet genoemd. Werkelijk niet? Zooals ik u zeg. Ik hoorde alleen, dat de twee vrienden in 't algemeen over een verdenking spraken, die zij opgevat hadden, maar eerst bewijsmiddelen wil den zien te krijgen, alvorens zij met zulk een beschuldiging voor den dag kwamen. Zoover waren zij met hun gesprek gekomen, dat Serge sloot met de woor den Ik ben van pla» om daar over nog eens met Therese en ook met mejuffrouw Julienne te spreken, toe» Sepherin er bij kwam. Wat blief? Sepherin? J», dezelfde Sepherin, die dagelijks met de twee verkeert, hun levensmiddelen, dagbladen en wat zij nog meer noodig hebben brengt, en hen ook op een vasten grondslag hersteld za' worden". Dit heet een der punten van het program der Genueesche conferentie. Men zou het ook het program zelf kunnen noemen, waaruit ten slotte alle detailpunten van dat program hun oorsprong nemen. Zal Frank rijk het ook zoo verstaan Wan neer Lloyd George voor een conservatief minister plaats moet maken voor de conferentie heeft gehad, dan is dit ongetwijfeld winst voor Frankrijk. Maar dit wil nog allerminst zeggen, dat Lloyd George's aanwezigheid de oplossing der Europeesche kwes tie in de goede richting zal bepalen. De heeren moeten eerst duidelijker begrijpen dat het een Europeesche kwestie is ook in dien zin, dat heel Europa tot haar oplossing moet meewerken en er dus over te zeggen moet hebben. Duidelijker nog, de heeren moeten eerst het stand punt van de Romeinsche Tempo verlaten, dat de Entente zichzelf tot wet is en zichzelf alleen als doel kent. Betreffende de in ons vorig nummer uitvoerig vermeldeplech- tigheid, welke nabij Sas van Gent plaats vond, willen wij rog op enkele bijzonderheden terug komen. Het was een aangenaam reisje van uit Vlissingen met de nsooi ingerichte „Luctor et Emergo". Het schutten te Terneuzen was spoedig geschiedt en toen de talrijke gasten uit Zeeuwsch- Vlaanderen aan boord waren gekomen en ook talrijke doozen en mandsn met spijs en drank, werd doorgevaren «aar de plaats waar de electrische eentrale reeds in aanbouw is. Zooals gemeld werd een oor konde mee ingemetseld, de vol ledige tekst van de keurig de hoogte houdt van alle voor vallen. Ik zeg u, dat de vluch telingen zich zoo veilig gevoe len, dat de politie he» zeker wel nimmer vangen zou, als wij haar daarbij niet behulpzaam waren. Doch luister verder. Toen Sepherin de beide kna pen ontwaarde, liep hij een eind terug en gaf een waarschijnlijk afgesproken teeke», waarop wel dra Therese Garancier verscheen en zich in de armen van Serge wierp. Werkelijk een hartroerend schouwspel. Ha, ha, ha I Angelina had al hare zelf- beheersching noodig, om haar Ijverzucht niet te verraden, want zij maakte uit deze mededeeling op, dat Serge aas Therese's oaschuld geloofde. Brigard ging voort. Juffrouw Julienne, die men ook verwacht had, kwam niet, wijl zij ziek niet wel gevoelde, zoo als Therese tegen haar broeder zeide. Ge ziet daaruit, waarde vriendin, dat Therese zich vol- geteekende oorkonde luidde Heden, den een-en-twintig- sten Maart 1922 is vanwege de Naamlooze Vennootschap Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij gevestigd te Mid delburg, waarvan thans commis saris zijnJ. A. van Rompu, voorzitter, mr P. Dieleman, secr., mr. F. J. Sprenger, mr. A. A. de Veer, D. W. Lindenberg, leden. Dipl. Ing. H. Streefkerk, directeur, de eerste steen gelegd voor den bouw van deze Cen trale ter' voorziening van Z. Vlaanderen van electriciteit, door dea Hoog Edelgestrengen Heer jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, Commissaris der Koningin in Zeeland, hetwelk verklaren" Hieronder volgen de hand- teekeningen links die van den Commissaris der Koningin, rechts die van de commissarissen der Maatschappij en in het midden die van den directeur, laatst genoemde staat onder het in kleuren geteekend wapen van Zeeland. In afwijking van het eerste plan werd de oorkonde aan de achterzijde ook nog van handteekeningen voorzien, en wel van die der statenleden, die de plechtigheid medemaakten, namelijk de heeren Blum, van der Weijde, Kakebeeke, Onder- dijk, van Niftrik, Erasmus, Adri- aanse, Hensel, van de Putte, van. Nieuwkuijk, Lantsheer, Vie- nings, Overhoff, Welleman, Moel- ker, van Nieuwenhuijze, van Zuijen, van Waesberghe, van Dixhoorn, van den Ouden, en Dumoleijn, terwijl ook de heer Hartman, griffier der Staten, teekende. Nadat de^j Commissaris der Koningin zijn met applaus be zegelde toespraak had beëindigd, nam de heer Ph. J. van Dixhoorn uit Axel het weord. Spr. wilde ten eerste als bewoner van Z. Vlaanderen, deze streek geluk wenschen met deze plechtigheid, en dank brengen aan den Com missaris der Koningin, aan Ged. Staten, en aan commissarissen der Maatschappij, voor wat zij deden in het belang van de tot komen onbezorgd daar in de villa van mijnheer Fourmont ophoudt, waar Julienne ze zeker in 't een of ander geheim kamer tje verbergt. Dat doet de sluw heid dezer beide jonge meisjes alle eer aan. Die arme Julienne, zeide The rese nog, is werkelijk te bekla gen: onafgebroken moet zij er op bedacht zijn, om den betreu renswaardige» invloed, die deze deern op haren vader uitoefent, in evenwicht te houden. Met die deerne zijt gij bedoeld, juffrouw Angelina. Angelina haalde de schouders op en zeide dreigend Wachten wij het af, ik zal mij aan din twee kinderachtige ganzen wel weten te wreken. En nok aan Serge, naar ik hopen wil, viel Brigard haar ia de rede. O, wanneer ge eens gehoord hadt, hoe teeder hij met Therese sprak. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1