Keuring Lichting 1923. Binnenland. Rede van het Kamerlid de Muralt. Dammen, Rechtzaken. Ik wil niet nalaten hierbij ook te denken aan den vorigen president-commissaris, den heer jhr de Casembroot, en aan al len, die hebben deel uitgemaakt van den Raad van commis sarissen. Men zal 't in mij in- tusschen kunnen billijken, indien ik in mijn huldiging van com missarissen eene eereplaats toe ken aan den president-commis saris, den heer van Rompu en den secretaris, mr Dieleman. Kort na mijn komst in deze provincie mocht ik reeds in de zomerzitting der Staten van liet vorige jaar woorden van groote hulde en dank spreken voor al les wat mijn ambtsvoorganger voor Zeeland heeft gedaan. Gij zult het ongetwijfeld allen met mij eens zijo, dat ook op dezen dag de zegenrijke invloed, welke er van den heer mr. Dijckmees- ter uitging, met dankbaarheid moet worden herdacht. Hulde ook aan Prof. Feldman, wiens uitnemende en heldere rapporten door een ieder zeer op prijs zijn gesteld en die door de kracht zijner argumenten er in is mogen slagen om het Dag bestuur dezer provincie, zoomede de staten van dit gewest, tot het juiste inzicht te hrengen. Hulde ook aan den directeur, den heer Streefkerk, die met rijke kennis van zake de maatschappij onder toezicht van commissarissen tot dusverre heeft bestuurd, de plan nen welke thans tot uitvoe ring komen en die welke straks tot uitvoering zullen komen, heeft ontworpen, toegelicht en verder voorbereid, de noodige onderhandelingen voert enz. enz. Hij is de spil der Mij., de man om wien alles draait. De taak, die op de- schouders van den directeur eener Mij. als de P. Z. E. M. rust, is zeer groot en veelomvattent, vooral waar het nog een maatschappij betreft, welke in het eerste stadium harer tfntwikkeling verkeert. Het is onnoodig en daarom wil ik. thans geen poging doen U den directeur te schetsen, hem kennende, zult gij allen hem ongetwijfeld naar waarde kunnen schatten Alleen een woord van lof voor den ijver, de toewijding en de ambitie^ welke de heer Streefkerk aan den dag legt, is hier zeker wel op zijn plaats. Onlangs ontvingen Ged. Staten een van den direc teur afkomstig voorstel tot toe kenning der noodige concessies aan de P.Z.E.M. Daarin was o.m. voorgestelt, dat alle rech ten van een zuiver provinciaal electrisch bedrijf aan de Mij zouden worden toegekend. In het midden latende of dit voorstel door Ged. Staten zal worden aanvaard, mocht ik daaruit toch tot mijn vreugde afleiden, dat ook Je heer Streefkerk van oor deel is, dat de P.Z.E.M. inge richt in den vorm eener vennoot schap, toch een publiekrechtelijk cachet draagt en dat dus ook naar zijne meening de band en de samenwerking tusschen pro vincie en Mij. zoo nauw moge lijk moet zijn. Zeer hoop ik, dat ook zijnerzijds daarnaar steeds zal worden gestreefd. Het woord van hulde, hetwelk ik tot den directeur richtte, wensch ik uit te strekken tot heel het onder hem werkzaam zijnde personeel, tot den heer ingenieur, den heer hoofd boekhouder, heeren teekenaars en alle ambtenaren, die deel uitmaken van het corps zij ner ondergeschikten. Hulde ten slotte ook aan den heer Magendans, den adjunct secre taris van den raad van commis sarissen, dien in stilte achter de schermen werkende toch zeker een omvangrijken rol heeft gehad bij de tot dusverre ver richte werkzaamheden en wiens heldere nota's en ontwerp-voor- stellen zoo menigmaal de goed keuring en de instemming zijner superieuren verkregen. Den aannemer van het werk kan men zooals vanzelf spreekt, moeilijk thans reeds een woord -van lof toespreken. Zeer hoop ik intusschen, dat op zijn bouw werk straks de eerste regel van het lied ,Von derGlocke „Fest gemauert in der Erde" an toe passing zal zijn. Mijne heeren. Door toevallige omstandigheden is de plechtig heid, waartoe wij hier zijn samen gekomen, uitgesteld tot den 21sten Maart, den dag waarop er weer een nieuwe lente voor ons aanbreekt. Moge dit tijdstip een bonum komen voor de P.Z. E.M. zijn en mogen evenals het jonge groen, dat zich weldra thans een weg zal banen door |*tle knoppen, welke het omhullen, ook deze jeugdige maatschappij zich krachtig ontwikkelen en weldra een bron van voorspoed en welvaart zijn voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen, ja voor heel onze provincie. Hierna werd overgegaan tot de eigenlijke plechtigheid, het leggen van den steen. Deze steen is vervaardigd bij Firma Ls. Renguet en Co. te Middelburg en wel door den steenhouwer den heer J. C. van Varik, die ook het ontwerp, de teekening, voor den steen maakte. De steen is vervaardigd uit blauw hard steen, terwijl er in verzilverde letters op staatDe eerste steen van dit gebouw is op 21 Maart 1922 gelegd door Jhr. mr. J. W. Quarles van UfFord, commissaris der Koningin in Zeeland. Gelijk met den steen werd een looden koker ingemetseld, bevattende de op het atelier van den heer G. W. Dhuij te Middelburg, vervaardigde oor konde, waarop het feit der plechtigheid is neergezet als op den steen, terwijl daaronder teekenden de commissaris der Koningi", de commissarissen en de directeur der maatschappij. Wij zullen in ons volgend nummer nog op enkele verdere bijzonderheden terugkomen maar melden nu alleen nog dat op den -terugweg aan boord een eenvoudig noenmaal werd aan geboden, waarbij velen zich met een staanplaatsje moesten ver genoegen. DE ZOMERTIJD. In antwoord op de vele vragen aangaande het ingaan van den zomertijd kunnen wij mededee- len, dat nog niet is bepaald, met welken datum dit zal geschieden, waarschijnlijk £ondag a.s., De Eerste Kamer moet eerst haar goedkeuring verleenen aan de door de Tweede Kamer reeds aangenomen wijziging van de Tijdwet diploma hebben, om als schipper te mogen varen. Het Voorloopig Bestuur werd vervangen door een definitief Bestuur. Alle Bestuursleden bleven aan, behalve de heer Joh. Ie Bleu, die, als zijnde Direc teur, volgens bepalingen van den Minister, geen Bestuurslid kon zijn. In zijne plaats werd be noemd de heer E. Boom. In beginsel werd besloten dit jaar een propaganda-avond te houden. Schoondijke. Zondagavond laat werden verscheidene inwo ners onaangenaam verrast, door dat bij hen enkele ruiten werden ingei Bpeskens. Zaterdagavond had alhier in de zaal van den heer S. M. de Vuijst de jaar- lijksche vergadering plaats van de „Breskensche Visscherij- school". Uit de rekening en verant woording bleek, dat na het ont vangen van de Rijkssubsidie, een goed slot van 141.41 in kas zal zijn. De Begrooting wordt vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op ƒ3186.91. Uit het jaarverslag van den Directeur bleek, dat het aantal leerlingen verminderd was. Dat bij het in Juli gehouden examen 27 leerlingen zijn geslaagd, ter wijl 3 werden afgewezen. Het gedrag en ijver in de school was goed. Het leeren buiten de schooluren liet even wel wat te wenschen over. Met aandrang wordt de ouders gewezen op het zeer nuttige onderwijs voor hunne kinderen. Laat hun van het feit door drongen zijn om te trachten het diploma te verwerven, want zoodra de Visscherswet in wer king treedt, moeten zij het et is te hopen, dat de politie de laffe daders te pakken zal krijgen en een voorbeeldige straf hun deel zal zijn. Oostbupg. De Middelburg- sche H. B. S. club „Rhetorica" zal met medewerking van het Rhetorica-strijkje, op Zaterdag 1 April a.s. in het Beursgebouw alhier een opvoering geven van het Zangersfeest", blijspel in 3 bedrijven, ten bate van de ver- eeniging ter bestrijding van T. B. C. Hetzelfde stuk heeft zij op 10 Maart j.l. voor een uit verkochte Schouwburg met groot succes te Middelburg gespeeld. Zuidzande. Voor een stamp volle zaal. ongeveer 150 a 170 personen, sprak Zaterdagavond de heer Jac. Welleman uit Krabbendijke alhier over doel en inhoud der landarbeiderswet. Als gewoonlijk werd deze in een helder betoog, dat onder groote aandacht werd aange hoord, uiteengezet. Een geani meerd debat volgde met den heer Lako, die aan een Centrale de voorkeur gaf boven plaat selijke vereenigingen. De heer Welleman noemde deze Cen trale vereeniging een averecht- sche geboorte. Hij wilde hiermede niet te kennen geven, dat hij steeds en altijd tegen een Centrale zou zijn, in sommige gevallen zou dat zelfs zeer goed kunnen wezen, maar dan moet zoo iets van onderaf groeien en niet van boven af gemaakt worden. De tijd is voorbij, dat „vertrouwens mannen van boven af werden opgelegd, die moeten uit de belanghebbende kringen zelf gekozen worden. Met de Oostburgsche Centrale is dit niet het geval. Integen deel, deze heeft den schijn gewekt, dat zij meer als middel tot verweer is opgericht gewor den. De heer Welleman gaf hiervan meerdere gronden aan, welke door den heer Lako wer den beaamd. De vergadering verklaarde zich voor een plaat selijke vereeniging. Staande de bijeenkomst gaven zich 44 per sonen als leden op. Enkele arbeiders uit Retranchement en Aardenburg, vroegen den heer Welleman om bij hen eens voor hetzelfde doel te willen komen. Te IJZENDIJKE in de School Woensdag 12 April a.s. vm. 9.30 u. voor Biervliet, 10.30 voor Hoofdplaat, nam. 1 30 voor Waterlandkerkje, 2 u. Schoon dijke. Donderdag 13 April voorm. 8.30 voor IJzendijke. Te SLUIS in de School Dinsdag 16 Mei a.s. 2 u nam. Oostburg. Woensdag 17 Mei a.s. voorm 9 30 u. voor Sluis, 10.30 voor Eede, 1.30 nam. Zuidzande, 2.30 voor Retranchement. Donderdag 18 Mei a.s. voorm. 9 u. voor St. Kruis en Cadzand, 10 u. voor Aardenburg. Te GROEDE in de School Vrijdag 19 Mei a.s. voorm. 11 u. voor Groede, de nos. van 1 tot en met 10, nam. 1 u. voor de overige nrs., nam. 2 u. voor Nieuwvliet, voor Breskens nam. 2 u. voor de nos. van 1 tot en met 10. Zaterdag 20 Mei a.s. voorm. 9 u. voor Breskens de overige nummers. School en Kepknieuws. Bpeskens. De heer B. Hellendoorn, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Da Costaschool te Rotterdam. Zuidzande. De heer J. J. Bliek, onderwijzer te Tiel, vroe ger alhier is benoemd als Hoofd der school te Vrouwenpolder. SPORT. Bpeskens. Zondag jl speel den de beide elftallen van H.O. V. een wedstrijd alhier. De uit slagen waren als volgt: H.O.V. II—Blauw-Wit I 0—0 H.O.V. IO.V.V. 1,1-0 voor H.O.V. Te Veere speelde Zondag jl. Br.-Vooruit tegen Vios. De uit was 22. De voetbalclub A.V.V. speelde Zondag met een verzwakt elftal te Eecloo, verloor daar met 2—0 voor de rust, welke stand on veranderd bleef. Iugezonden. Geachte Heer Redacteur 1 Het Kamerlid de Muralt heeft in de Kamer, bij de behandeling van de Oorlogsbegrooting, ge toond, dat wij volstrekt niet in de eerste plaats voor het platte land noodig hebben een boer als afgevaardigde - ook al heet hij zelfs K. de Boer - maar een gare en knappe kerel die voor de be langen van Z.Vlaanderen weet op te komen en voor Zeeland in het algemeen. Ik heb hier Kort Verslag van de Handelingen van de Kamer voor mij liggen, (ver gadering van j.l. Donderdag avond) Allereerst toont de heer de Muralt goed te hebben inge zien dat het niet aangaat om de miliciens met onderbreking van hun eerste oefeningstijd te laten opkomen. Vooral voor het Platte land is dit verschrikkelijk. Zie maar naar de tijdperken. In het j °r.1. verslag 8'aat, dat de heer de Muralt zeide: Men stelle zich da zaak goed voor. Een milicien van de 2de groep komt op van November tot Maart, maar moet in dien zomer weer UJ2 maand opkomen. Hij zal in dien tijd geen werk vinden en is dus feitelijk tot 1 September buiten betrekking Over die quaestie van de onder breking wenscht spreker een uit spraak der Kamer, en hij stelt dus voor de volgende MOTIE VAN ORDE. De Kamer, van oordeel dat een onderbre king van den eerste oefeningstijd van de dienstplichtigen, behoo- rende tot de tweede ploeg, niet gewenscht is. verzoekt de Regeering de Dienstplichtwet zoodanig uit te voeren, dat die onderbreking wordt voorkomen, en gaat over tot de orde van den dag. Van nog meer gewicht acht ik althans van meer gewicht voor Zeeuwsch Vlaanderen het geen de heer Jhr de Muralt in het midden bracht over het op heffen van Walcheren als oefe ningsplaats voor onze recruten. Die moeten volgens het voor stel van den Minister voortaan naar Bergen op Zoom. Volgens het Verkort Verslag zeide Jhr de MuraltAls de Minister spre ker niet kan aantoonen, dat het wegnemen der garnizoenen Vlis- singen, Middelburg, den Helder, Doesburg en Haarlem verminde ring van persoonlijke en geldj. lijke lasten zal brengen, wil snr,' |„k,i ker ze per se behouden. Vooral Vlissingcn en Middelburgmtj het oog op de ongunstige liggil van Zeeuw sch- Vlaanderen, Bezuinigingen zijn goed, ma,r J|j niet ten koste van het ver van hu„ ,fl.5 huis legeren van de manschappen A Het is spreker een raadsel,hoedt |0 recruten van 4 regimenten te f5 Amersfoort kunnen gelegerd wor. f3 den, terwijl ook de verlefsoffi 0 eieren daar reeds gelegerd wor. Bre den. (Jok te Breda is de ruimtt te gering. Mannen van Haarlem een' Amsterdam, den Helder moeten' Ws Zondags van Harderwijk naar dijk huis. (1J0 Ook de plaatsing te Dergen of T I Zoom is voor de Zeeuwsche rnili plu ciens onaangenaam. De milicien, N I uit Zeeuwsch Vlaanderen zullebru zich te Dergen op Zoom moeten ied' bevinden, terwijl zij vroeger oh vlie Walcheren bleven. De officierL Ito uit Miadelburg en Vlissingen 1 moeten naar Dergen op Zoom. Nu meent men wel, dat die laatste garnizoenen zullen wor- den opgeheven, maar het zullen toch mobilisatiecentra blijven en men stelle zich dus niet voor, dat de kosten sterk zullen dalen. De bezuiniging is van geen beteekenis, als rekening wordt gehouden met de verhuizingskos- der officieren en reiskosten van de jongelieden. Hier Mijnheer de Redacteur is iemand aan het woord die de zaak onder de knie heeft. Die niet onbereikbare voorstellen doet, zooals zekere landbouwer in de Kamer, die de heele Ka mer halstarrig tegen de boeren maakt, maar die voor ons wat wil bereiken. Het zal ons benieuwen wat de heer de M. bereiken zal. Maar zijn degelijk pogen wordt door ons al op prijs gesteld. W, de J. IJzendijke 18 Maart 1922. A 6. Zw. 2, 6/10, 14, 19 20,23,29. 40/42, li'. '7' 3°<'32' 3*' B 5. Zw. 10, 12, 13, 19, 26, 29 W. 2/, 32, 36,38, 43,49. Wit wint. B 6. Zw. 5, 8, 10, 15, 20, 26, 28. W. 30, 34, 35, 37, 42, 48. Wit wint. Opl. A 3. Wit speelt32-28 26-21, 33-28, 31:11 48-39 34-29, 30:10, 25:3. .Op'- A 4. Wit speelt12-1 38-33, 47-4150-45, 17 10, 45 3, V i li Op'- ,B 3- Wit speelt32-28, 28-23, 33 22, 34 30, 39 8. Opl. B 4. Wit speelt: 44-40, 42-38, 38-33, 37-32, 31 4. Goede opl. van A. K. te Z (A3 en 4), W. L. Jr. te B.,(A3« en B 3), A. L. te N., (A3 en 4) 'e iA 3>' J' L' te G' (A 3 en 4), L. S. V. te B., (A3 en B 3), A. d. V. te B., (B 3 en 4), A. K. te B., (B 3). De prijs A vielen te beurt aan A. L. te N., terwijl A. K. te B., de eenige was, die de B. nummers beide had opgelost en wien dus de prijs ten deel valt. Corresp. Opl der nummers 5 en 6 a.s, Vrijdag. Tot mijn spijt werd B5 gelijk aan B 4 geplaatst. Daarom zijn thans 2 opgaven geplaatst. W ie zendt mij nog de hoofd oplossing van no. A 5? De in- gezondene is n.l. een bijoplossisg, welke winnend en dus geldig is, A. L. te N. Gelieve s.v.p. voor taan iets vroeger te zenden 1 Kantongerecht te Ootburg. Uitspraak Zitting van 9 Maart. Art. 453 C D O Biervliet, H d K Oostburg, W K Schoon dijke, ieder f 15 of 15 d,

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2