Arm Zeeland Binnenland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws den wensch zou hebben uitge drukt dat de tractaten van 1839 zouden worden herzien tot vol doening van de Belgen en de trouwe Limburgera. Een tweede Limburger zei hetzelfde in het Nederlandach terwijl een derde meende dat het recht is ge krenkt zoolang Limburg, dat zooals de zaken thans staan, door niemand tegen een Duit- schen inval worden verdedigd, niet vrij zal hebben mogen kie zen over zijn lot. Die Limbur gers werden naar het heet dap per toegejuicht. Oproep aan de Gemeente-be sturen in Zeeland. Wij lezen daar heden „Ver- kooping van de inventaris der Cantine, Kazerne Koning Willem III te Vlissingen". Zou het dan toch gebeuren, moet 't gar nizoen dan toch verdwijnen uit Zeelaud Zijn de Zeeuwen dan hun garnizoen niet meer waard? Zou de Regeering 't wagen, ondanks de duizende handtee- ktningen van vaders en moeders, toch 't garnizoen naar Brabant te sturen, ondanks financieele, zedelijke, geestelijke en moreele belangen, den Zeeuwen ten schade Waar zijn nu de man ■en die op de bres staan voor de belangen van Zeeland, waar zijn de protesten? Waar zijnde honderde adhesie telegrammen aan H.M. de Koningin, ter on dersteuning der wenschea die 't Comité in audiëntie aan H.M. overgebracht Er kunnen niet genoeg be richten aan de Regeering inko men om duidelijk te maken wat wij willen. Nog is het echter niet te laat, nog is het antwoord van H.M. de Koningin niet binnen, nog heeft „het Comité tot behoud van garnizoen in Zeeland" geen besluit van H.M ontvangen. Wij roepen U, Burgemeesters, Wet houders en Raadsleden der Zeeuwsche gemeenten en alle particulieren op, om een adhesie telegram te sturen aan H.M. de Koningin, de Regeering en 4en Minister van Oorlog, om kort en krachtig Uw instemming te beluigen met 't doel gesteld door het Comité tot behoud van garnizoen in Zeeland. Overstroom hen met telegram men, laat deze laatste krachtin spanning nu eens spontaan ge schieden, en wij zijn overtuigd dat Zeeland dan zijn garnizoen behoud. Anders ontneemt men U een volgende maal weer wat anders. De kosten zijn gering, toch mogen er geen kosten gespaard worden om ons doel te bereiken, om de Regeering te overtuigen dat Zeeland zijn garnizoen wenscht. Stuur allen morgen Uw telegram. Mogen wij op U rekenen, ook particu lieren wanneer Uw overheids personen in gebreke blijven HET COMITÉ- DE DURB AARDAPPELEN. Hoe komen de aardappelen toch zoo duur Het Vad. heeft die vraag voorgelegd aan een landbouwauteriteit, die haar on geveer aldus beantwoordde De oogst is schaarsch geweest ea de Nederl. consument ver tikt het eten van wit vleezige aardappelen. De vorige week gold de puike, I geelvleezige aardappel in Noor delijk Friesland II 12'/a cent per K.G. De spoorwegvracht komt op ƒ80 per 10.000 K.G., dus 8 cent per K.G. Voeg daar bij het hooge arbeidsloon, de kosten van in- en uitladen den uitval (niet groot omdat het ge was zeer goed is) en den tus- schenhandel en men kan begrij pen, dat in de stad 20—25 ct. wordt gevraagd. Den boer is de hooge prijs van harte gegund, want de prij zen van bieten, graan en andere producten zijn gedaald. De hoo ge aardappelprijs maakt de allesbehalve rooskleurige boeren- rekening over Mei 1921 1922 nog een beetje dragelijk. De zegsman vond het in dit verband onbillijk, dat de uitvoer van aardappelen tijdelijk is stop gezet. Argentijnsch vleesch, Aus tralische boter, Deensche boter mogen absoluut vrij ons land binnen komen. Ze drukken na tuurlijk zeer den prijs van het eigen product. De consument kan daar door genieten van den wereldmarktprijs. Goed, maar waarom moet nu de Nederl. consument dadelijk tegen den wereldhandelprijs van aardap pelen, die hoog is, worden be schermd. Is dat billijk Te meer k'emt die vraag, waar erwten en boonen, welke men in den oorlogstijd zoo hoog boven den aardappel waardeer de goedkoop zijn. Waarom daar niet meer van gegeten Bovendien is er de witvleezige aardappel, waarvoor men hier bedankt, maar die in het buiten land graag wordt gegeten en die toch werkelijk als puree of aardappelkoek heel goed te ge bruiken is. In de Veenkoloniën kost de geelvleezige zandaardappel f5.25 per 70 K. G. en in Friesland vindt men zelfs nog wel geel vleezige zandaardappels van f4.75 tot f5 per 70 K.G. De boer heeft toch ook zijn deel aan belasting en men ver gist zich als men denkt, dat de malaise hem niet treft. Onrust barend wordt het aantal faillis sementen in dien stand. Een slecht teeken, want nog altijd is waar, dat boerewelvaart lands- welvaart beteekend en omgekeerd vooral in een land als het onze, dat op landbouw export is aan gewezen. De man voorzag, dat de ex porteur weer profiteeren zal van den toestand. Ze koopen op en over een poosje gaan ze de menschen met jammerklachten te lijf. Dan gaan de grenzen weer open en de boer heeft 't gelag betaald. Naar het blad verneemt, be reidt het Koninkl. Nederl. Land- bouwcomité een adres tegen de stopzetting van den uitvoer voor. Breskens» Vrijdagavond had de Alg. jaarlijksche ver gadering plaats van de Afdeeling Breskens van Volksonderwijs. Uit de rekening bleek, dat een saldo van ƒ20,64 aanwezig was. In de Bestuurs-vacature, wegens vertrek van Mej. Happée, werd voorzien, door verkiezing van den heer van de Wolde. De Schoolkwestie kwam ter sprake. Met 1 Mei zal het ondoenlijk zijn de leerlingen in de school onder te brengen. Leerlingen van de 5e klas zullen moeten blijven zitten, omdat deze wegens gebrek aan ruimte niet in de 6e klas kunnen over gebracht worden. De kinderen zijn de dupe van zoo'n toestand. Natuurlijk zullen de ouders zich daar ook niet bij neerleggen en hiertegen op komen. Door de Ouder-Commissie zal nog een onderhoud bij het Ge meente-bestuur worden aan gevraagd. Uit het jaarverslag bleek, dat de Afdeeling flink gewerkt had. Het schoolreisje der kinderen was uitstekend geslaagd. Een bijdrage voor woning bouw zal worden toegekend aan onze gemeente, ten behoeve van E. Klaassen, groot 1325 en ten behoeve van P. M. Melieste, groot 1050. De j.l. alhier gehouden Voetbalwedstrijd heeft ondanks het ongunstige weder nog 16.311 /3 zuiver opgebracht, welk bedrag aan het Comité der noodlijdenden in de venen is overgebracht. Oostburg. In de Vrijdag avond gehouden Raadsvergade ring, die door alle leden werd bijgewoond en die gepresideerd werd door dsn Wethouder, den heer I. Risseeuw, wenschte deze, waar het in 1922 de eerste maal was, dat werd vergaderd, den heeren een voorspoedig jaar toe, zoo voor zich als voor hun ge zinnen, hoopte ook alles goeds voor de gemeente in haar geheel en herdacht daarna in gloed volle, hartelijke woorden het plotseling overlijden van onzen algemeenen geachten Burge meester, den heer Gratama. Onder de ingekomen stukken werd voorlezing gedaan van een proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek, dat op 6 Maart j.l. 17978 64 in kas was en werden voorts eenige jaarver slagen medegedeeld. De bekende circulaire van de Bank voor Nederlandsche ge meenten werd tot een volgende vergadering aangehouden, gelijk ook de circulaire betreffende uit voering der Vleeschkeuringswet. Tegen de wijziging van het salarisbesluit, aangaande de jaar wedden van Burgemeesters en Secretarissen, rezen geen be denkingen, terwijl in beginsel besloten werd steun te verleenen aan de in deze gemeente geves tigde stichting inzake de Land- arbeiderswet. In de begrooting 1922 werden op verzoek van Gedeputeerde Staten eenige kleine wijzigingen gebracht, waarop zij opnieuw werd vastgesteld. Het kohier no. 1 voor de hondenbelasting werd vastgesteld met 124 aanslagen tot een bedrag van 54. Afgewezen werd het verzoek om bijdrage tot afkoop van de tolgeldheffing in de Appelstraat, onder deze gemeente. Daarna werden vastgesteld een huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim een verordening tot regeling van de landbouw- verloven, naar aanleiding van art, 13 der Leerplichtwet, (18 Juli tot 1 Augustus en 1 Sept. tot 15 Sept.) en werd, in ver band met de Nijverheids-onder wijswet het regiement van orde van de Commissie van toezicht op het M. O. gewijzigd. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer werden be noemd de heeren A. Brevet, E. H. L. de Milliano en W. Nortier. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden een bijdrage voor woningbouw aan onze ge meente te verstrekken van 1425 ten behoeve van W. F. Suurlant en 1813 ten behoeve van P. Daansen en I. Nortier. Waterlandkerkje, Het Muziekgezelschap „Nut en Ge noegen" alhier hield gisteren zijne algemeene jaarvergadering. Aanwezig waren 20 leden. Uit de rekening en verant woording bleek dat in kas was 13.58» Inkomsten 1921 286.08 Totaal Uitgaven 299.66» 227.66 Batig slot 72. Op het eind van de vergade ring nam den heer Kees Moes zijn ontslag als trommeldrager, welke fuuctie onmiddellijk aan gevuld werd door den heer J. Willemsen, op een jaarwedde van ƒ17.50. De nummers 3 en 5 van de leening 1921 werden uitgeloot elk met 5 gulden. Schoondijke» Heden Dins dagmorgen vergaderde de Raad onzer gemeente, onder Voorzit terschap van den oudsten Wet houder Risseeuw. Na voorlezing der notulen, wel ke onveranderd worden vastge steld, wordt mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken, o a. van den heer Leenhouts, dat hij zijn benoeming tot Lid Com. Schooltoezicht niet aanneemt. Een schrijven van den heer Fraser dat hij zijn benoeming tot Gemeente-Geneesheer aanneemt en dank betuigt voor de ver hoogde jaarwedde. Een schrijven van de Com. Landbouw-arbeiders te Oost burg. Een schrijven van de Com missaris der Koningin, dat de instructie' Vleeschkeuringswet, voor 1 Aug. moet zijn ingezonden Idem wijziging besluit jaar wedde Burgemeesters en Secre tarissen. Aanvrage Gemeente Crediet- bank nemen van aandeelen. Brief van den bewaarder der Hypotheken, dat eenige plans moeten veranderd worden. Een en ander wordt voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van den heer Smit om aansluiting Elect, licht wordt goedgekeurd. Een verzoek van den heer Ris seeuw, om zijn geplaatste motor voor electrische kracht te mogen probeeren, om te constateeren dat dezelve goed is, en daarna uit te schakelen, wordt goedge keurd. Op zijn desbetreffend verzoek om de buiten aanleg voor kracht voor rekening van de Gemeente te doen plaats hebben werd niet ingegaan. Besloten wordt de buitenaanleg voor ïekening van den verbruiker te stellen. Later kan zulks, met het oog op de Prov. Elect. Centrale, gewijzigd worden. Een verzoek van de Gfoote, die opneming van zijn dochtertje in een Belgisch gesticht wenscht om ondersteuning hierin van de gemeente te mogen ontvangen komt ter tafel. Deze kosten zul len jaarlijks 365 gld. bedragen. De diaconie steunt met 50 gld. De heer Quist vindt deze on dersteuning te weinig. Hij is van meening dat de plicht tot on dersteuning op de diaconie rust. Nu zijn deze kosten wel groot. Hij stelt voor niet verder te gaan dan de diaconie, en het zelfde bedrag te geven, als de diaconie. De Voorz. meent, dat de fa milie ook verplicht is te steunen wanneer zij dit kunnen doen, en stelt voor dat de diaconie 50 gld. bijdraagt, de familie 50 gld. en de rest door de gemeente zal worden bijgedragen. De heer Luteijn zegt, dat er door de diaconie jaarlijks al ruim 1000 gulden wordt ondersteund en acht het billijk dat de familie 50 gld. bijdraagt. De heer Risseeuw steunt het voorstel van B. en W. Het voorstel-Quist wordt ver worpen met 5 tegen 1 stem, terwijl het voorstel van B. e» W. wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Quist. De heeren Risseeuw en Cam- maert worden aangewezen voor onderzoek geloofsbrieven van het nieuwe Raadslid, de heer M. Bruijnooge. Na in orde bevinding wordt tot toelating besloten. Tot Lid van de Commissie Herhalings-Onderwijs wordt be noemd de-heer A. C. Contant. In de vacature Lid Schattings commissie, ontstaan door het overlijden van Burgemeester Scheltus, wordt benoemd de Wethouder A. Luteijn, terwijl in de vacature Ambtenaar Burg. Stand, eveneens [ontstaan door het overlijden van den Burge meester, wordt voorzien door benoeming van den Wethouder Risseeuw. Na de benoeming verklaarde deze evenwel de functie niet te kunnen aannemen, doch zwicht voor de aandrang der leden. Bij den rondvraag verzoekt de heer Risseeuw of B. en W. niet gemachtigd zijn om in over leg met het Hoofd der school de schooluren te wijzigen met ingang van den Zomertijd en deze te stellen als volgtvan half 10 tot 12 uur en van half twee tot 4 uur. B. en W. zullen dit aanvragen, De heer Quist vestigd de aandacht op de slechte toestand van de Achterstraat, bij P. Ris seeuw, en zag gaarne dat dat slechte gedeelte werd bijgestraat. B. en W, zullen hiervoor zorgen. Niemand meer het woord ver langende, gaat de Raad over in Comité-Generaal, ter behande ling reclames Hoofd. Omslag. School en Kerknieuws. Zuidzande, De heer J. J. Bliek, onderwijzer te Tiel, vroe ger alhier, komt voor op de voordracht als Hoofd der school te Vrouwepolder. CADZAND. Huw.-Voltr. 2 Maart. Cornelis Eversdijk, 25 j., jm. en Jozina de Winne, 30 j., jd. Geboorten. 21 Januari. Jannis Philip, z. van P. I. Dhont en J. Salomé. 2 Febr. Pieternella Ma ria Elizab-'u A A A 0 vet en M. netje Cath Houte en Pieternella, en G. Foei d. van J. A de Neef. Overlijden. 30 Januari. Chris tina Beerens, 92 j., ongeh. 4 Febr. Catholijntje Maria Becu, 39 j.. echtg. van Iz. de Hullu. 19, Jozina Brakman, 74 j., on gehuwd. 24, Izaak Elias, 81 j., ongehuwd. om van KIND VERBRAND. Zaterdag is in de Palmstraat te Amsterdam een tragisch on geval gebeurd. In een slopje, dat uitkomt in de Palmstraat, staan eenige onbewoonbaar verklaar de woningen, die echter in ver band met den woningnood, nog bewoond worden. In twee ka mertjes van een dier woningen waren de beide kinderen van de familie, resp, vier en twee jaar oud, alleen thuis. Het vierjarig jongetje maakte van deze onbe- waaate oogenblikken gebruik om met lucifers te spelen. Het een of andere meubelstuk had spoe dig vlam gevat en in een oog wenk was hft kamertje in een dikken rook gehuld. Het vierjarig jongetje vluchtte de trap op, ge volgd door het andere kind. Het jongste kind slaagde er evenwel niet in, aan den verstikkenden rook te ontkomen. Toen de brandweer verscheen vond zij het lijkje. Het brandje zelf was spoedig gebluscht Er heerschte in de buurt groote verslagenheid over dit tragische voorval. DE RAMP TE GENEMUIDEN. Maandagmiddag werd het eerste slachtoffer bijgezet van de verschrikkelijke ramp te Genemuiden. Het stoffelijk over schot van mevrouw H. Groote Balderhaar Hoogervorst, de echtgenoote van den burgemees ter, wiens lijk nog niet is ge vonden, werd onder groote be langstelling voorloopig in het lijkhuisje op de algemeene be- graafplaaj binnenkort „d naar H»,^ den famili. i(,. bljgezet. i(. leden den gemttL.; echtgenoot vrouw H(( ie TV" o"' 10 1 hijs Vtlj plaatst. b| 'je plechtig, BAL[ Eenigej |»g van den S ,et steenen trein gewg teI1 ruit in wm [f(J gewond. EEN JEU 1 Een brij heeft een gehouden, een loops en loods tracht 1)1 i UITBARj V Zooals men in uitbarsting den krater durend, vindt zich stelijkenkai onder den J._ |OT lo ts! K It- Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 15 Mrt 2.04 2.28 Donderdag 16 2.49 3.13 Vrijdag 17 3.40 4.04 L. Kwartier Maandag 20 Maart vm. 9.03. van een uiig worden. In 4 heerschtzooi p winding, l'it S| Torre Anna en Boscortii 1" K.M. van di ij. derd liggen t- ners naar Ni EEN BESC Zaterdags daille wordti den heer Til zich verdiend ilt door zich ts to; bloed te late de het leven va jt- ten te redda ie wijze acht lil i en negen m« i. Een Ameriki leven op des schonk 20.00 tt „London Hos] De heer Ti ef dertig, gehut ai twee kinderet en uitnemende is na elke bleek. Ofschi gebruiken—hr nog extra-w^ van de toekoü heelt hij e ning voor zijn* willen aannetn SPOORWü Uit Bochuro* anzeiger" ge® sonentrein in 4 chum, ten ken mist, geri" arbeiders. DM arbeiders zijn S lende arbeiden! GEHEIMZIN^ In de gek1 van een lijk 1 reismand aan« zig is al eenige 1 komen. Vastgt!- vermoorde Emil Conrad«J voorstad Lind'J die de reismat het station In door de reek" Zij was de die door de 0" kend werd. Zj vankelijk,maarl opdracht te hel reismand we8

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2