Mil Sims. Binnenland. Eclipsen in 1922. Burgerlijke Stand. Dammen. Gemengd Nieuws Stormrampen. :elijke deuk bekomen had. De renkelingen hadden reeds allen loed opgegeven," toen zij door e golven medegesleept, op den ever geworpen werden. Intusschen woedde de cycloon 1 Chinde op verschrikkelijke 'ijze. De wind rukte de daken er huizen af en slingerde ze er weg. Muren storten ineen n in enkele uren waren van de riehonderd woningen er nog ■echts acht intact. De schade 2 Chinde alleen wordt op circa rie millioen geschat, ongerekend e verliezen op de rivier aan chepen geleden. De cycloon uurde van 's morgens acht uur at in den nacht van den 24sten, n bereikte haar hoogtepunt 's aiddags tegen vijf uur, toen de rind een snelheid had van 75 rijlen per uur. Het stortregende oo hevig, dat de voornaamste erkeersweg van Chinde meer ■p een rivier dan op een straat ;eleek. Het water stond voeten loog. Het aantal menschenlevens, lat verloren ging, wordt op on- .eveer zestig geschat, onder wie cht Europeanen. DE ZOMERTIJD. De zomertijd in ons land blijft 'oorloopig gehandhaafd en zal vaarschijnlijk 26 Maart, ingaan. ONTSLAG HULPKOMMIEZEN. De hulpkommiezen voor de grensbewaking worden tegen 1 uni ontslagen. Breskens. De storm van Woensdag heeft ook onze ge- neente deerlijk aangetast. Vooral op de Boulevard, waar nen de volle laag kreeg, moesten i le huizen het ontgelden. Dak pannen werden afgerukt en rui- i :en ingedrukt. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Tegen den avond ging de notor-botter van Jan Troost ter rssistentie uit naar een in nood rerkeerend schip, doch moest pnverrichterzake terug komen, daar het schip niet te bereiken iras. Het Bestuur van „Breskens- Vooruit" alhier heeft besloten 1 April a.s. aan te besteden het bouwen van tien huizen in de De Hullu8traat alhier. Bij de gehouden stemming voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Terneuzen werden gekozen voor het groot bedrijf de heeren R. Nolson te Terneuzen en P. A. Neeteson te Sas van Gent, aftredenden de heeren L. de Feijter en J. A. van Rompu te Terneuzen, I. van Melle, Breskens, I. A. Ris- seeuw te Oostburg en L. F. M. van Waesberghe te Hulst. Voor het kleinbedrijf werden gekozen de heeren A. de Vrieze te Terneuzen en G. Stevens te Sas van Gent, aftredenden; en voorts A. van 't Hoff en J. M. Oggel te Axel, J. D. Thielman te Terneuzen, A. A. van de Walle te Hulst en A. I. Cats- man te Aardenburg. Woensdagavond is het Vischnet van Jac. van den Heuvel, ten bate van J. H. Erasmus alhier, verloot, en gevallen op no. 459. Aardenburg. In de socië teit alhier gaf Dinsdagavond de korfbalclub A. K. C. hare jaar- lijkBche tooneeluitvoering voor een overvolle zaal. De beide stukken Aan Flarden", tooneel- spel in 4 bedrijven van Top Naef en „gemeubileerde Kamer te huur", kluchtspel in één be drijf, werden op waarlijk ver dienstelijke wijze vertolkt. Na het sluitingswoord van den voor zitter nam Mevr. de Man, die geen onbekende is op het ge bied van tooneelkunst, het woord om namens de toehoorders haren dank te betuigen, daarbij vooral hare verwondering uitende over het zeer goede spel, de goede uitspraak, het keurig verzorgde tooneel, evenals costumes en kapwerk. Naar verluidt zal het ontvangerskantoor alhier overge plaatst worden naar Eede. Oostburg, De laatste storm heeft alhier danig huisgehouden. Van de Ned. Herv. Kerk zijn ruim honderd pannen afgewaaid, terwijl van een in aanbouw zijnd huis van den heer P. Daansen de voorgevel instortte. Onder de leerlingen der landbouwwintercursus is eene stemming gehouden om te be slissen of de cursussen zullen gehouden worden te Oostburg en Groede of Schoondijke en Nieuwvliet. De uitslag der stem ming wees laatstgenoemde plaat sen aan. Woensdag gaf de Rede rijkerskamer „Oefening en Ver maak" in de zaal van den heer C. de Vuijst hare honderdste openbare uitvoering. Opgevoerd werden „Lichtvaardig oordeel" tooneelspel uit het volksleven in 3 bedrijven door D. Eskensjbzn. en „Het Duistere Punt", blijspel in 3 bedrijven, door Jac. de Vos. Er werd zeer vlot gespeeld voor een talrijk opgekomen publiek. Gisterenavond heeft het Meisjeskoor alhier concert ge geven in de Beurs. Mej. S. wilde zich klaar maken om daarheen te gaan, maar het ongeluk wilde, dat zij van de trappen viel en met gebroken been werd op genomen. De geneesheer oor deelde overbrenging naar het Gesticht noodzakelijk. In de reparatie-inrichting van den heer J. de S. alhier ge beurde gisteravond een ongeluk. Dfi. chauffeur O. S. was bezig met een benzine-lamp, toen plotseling zijne kleeren vlam vatten, waardoor hij ernstige brandwonden opliep aan handen en borst. Directe hulp verhin derde erger. Er is geen maaneclips. Er zullen 2 zoneclipsen zijn lo. Een ringvormige op 28 Maart die in Nederland als gedeelte lijk te zien is. Aanvang te 1 u. 45 min., maximum te 2 u. 40 min., einde te 3 u. 32 min. Het verduisterde deel is 0,21 van de zon. 2o. Een totale zoneclips op 21 September, die voor Nederland onzichtbaar is. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 12 Maart 1922. Breskens v 9]/a u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n öt/j u ds Bremer. Groede v 9t/s ds v Griethuijsen n 12.30 Zondagschool. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. SCHOONDIJKE. Geboorten. 1 Febr. Lambertus Prudent, z. van P. Th. Alp. Wijffels en A. Berks. 2, Maria Barta, d. van A. Siben en R. M. van Kouwenberg. 18, Levi- nus Jannes, z. van M. J. Ver- berkmoes en M. C. van den Broeke. Overlijden. 6 Febr. Maria Hermana Susanna Wilhelmina van Buren, 80 j wed. van A. P. Scheltus. 12, Tannetje Adriana Schijve, 79 j. 18, Isaac Schel tus, 54 j. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 5 Febr. Jacomina, d. van H. Dekker en N. Diele- man. Ingezondeu. Geachte Redacteur, Beleefd verzoek ik U, naar aanleiding van het in Uw blad geplaatste bericht, omtrent het incident, dat Zondagavond j.l. te Oostburg heeft plaats gegre pen, het volgende in Uw eerst volgend nummer te willen doen opnemen, bij voorbaat mijn dank. Ten einde te voorkomen, dat belanghebbenden en belangstel lenden niet langer in den waan verkeeren door de verspreidde valsche geruchten, aangaande bovengenoemd geval, gesterkt door een uit de lucht gegrepen verdichtsel van een correspon dent van dit blad, meen ik goed te doen een beknopte beschrij ving van het gebeurde, onder het oog van den geachten lezer te brengen, hopende hiermede alle misverstand uit den weg te ruimen. Vooreerst heb ik den geach ten correspondent op te merken, dat er geen ongeregeldheden zijn voorgevallen tusschen T. S. en J. S., maar wel tusschen J. T. S. en J. J. S. Voorts ver zoek ik hem in voorkomende gevallen niet iemand ongemoti veerd aan de kaak te stellen, door middel van de pers, een klakkeloos neergeschreven be richt de wereld in te lanceeren. Is hem bekend, dat dit in strijd is met de welvoeglijkheid Ver volgens is het bezijden de waar heid, dat de heer J. T. S. ons achtervolgde en eveneens is het onjuist, dat ik hem een klap op 't hoofd heb gegeven, toen hij zich van mij verwijderde. Het werkelijke van het voor gevallene is als volgt Toen wij den bewusten avond op een wandeltochtje langs de openbare straat den heer S. (haar vader) ontmoetten en zij zich op zijn bevel van mij ver wijderde, werd zij geschopt, ge slagen, kortom grovelijk mis handeld. Zoodra ik dit zag, ging ik haar achterna, verzocht hem te stoppen met zijn schijn baar geliefkoosde sport, doch eer ik hem had ingehaald, keer de hij zich plotseling om en 'diende mij een trap in mijn rechter lies toe. (Een foto is genomen van het afdruksel der voetstap op mijn regenjas). Voor de tweede maal wendde hij zich naar mij toe om mij voorzeker niet zachtaardig te behandelen. Bij deze poging heb ik mij ver dedigd en heb ik hem met een sleutel een klap toegediend, die naderhand bleek op zijn voor hoofd te zijn geweest. Het brutaalste van hem is nu, dat hij tot djsver (voor zoover mij bekend) ontkent mij te hebben aangeraakt. In verband hiermede, raad ik hem in zijn eigen belang aan de waarheid te zeggen, wil hij zich niet schuldig maken aan meineed. Degene, die kan bewijzen, dat ik onwaarheid heb gesproken, wordt beleefd uitgenoodigd, mijn verklaring tegen te spreken. Hoogachtend, SIMPELAAR. Oostburg, 8-3-22. CORRESPONDENTIE. Een Geregeld Marktbezoeker. Richt Uw klacht rechtstreeks tot de betrokken Maatschappij. Dat kan succes hebben. Een lezer. Ingezonden stuk ken, waarvan de inzender ons niet bekend is, worden niet op genomen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 11 Mrt Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 11.42 11.58 12.41 1.22 12.06 12.22 1.05 1.46 Volle Maan Maandag 13 Maart vm. 11.34. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 11 Mrt 6.26 nm, Zondag 12 6.28 Maandag 13 6.29 Dinsdag 14 6.31 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 7 Maart. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be- Kipeieren f 7-25f 10.20 id. (klein.) f 6.80—f 7-20 Eendeieren f 10.95f 11.20 Aangevoerd 195000 stuks. Oostburg, 8 Maart. Tarwe f13.50f 13.75, Haver, f 13.001 13.50 Wintergerst f 00.00 Bruine boonen f 00kookerw- ten f21.f22, rogge f 12.50. Middelburg, 9 Maart Op de graanmarkt was de aan voer matig. Alleen tarwe werd genoteerd en wel f 13.50-f 13-75 Boter f 0.92l'j a f 1.02x/a per 5 ons Eieren f8.50 a f9.50 per 100 A 5. Zw.: 2/4, 8, 12/14, 16, 18, 19, 23, 25, 26, 30. W.22, 27, 28, 31/33, 40/44, 47, 49, 50. B 5. Zw. 7, 9, 12, 15, 16, 18, 20, 45. W.: 24, 29, 31, 36, 37, 42, 44, 50. De wedstrijd, welke de vorige week is uitgeschreven staat los van de oplossingswedstrijd. De nummers A en B 3 en 4 kunnen als nog worden ingezonden voor de volgende Vrijdag. Dit geldt steeds voor elke 2 volgende pro blemen. VREEMD GEVAL. Een paar rechercheuis, die in de Fransche Bazar te Amsterdam surveilleerden bemerkten een net gekleed heet die ter sluiks een hoesje van een paraplui van een uitstalling wegnam. Zij volgden hem, zonder dat hij hiervan iets merkte. Iets verder op nam de man een zak-camera weg, even later een taschje. De rechercheurs arresteerden hem op heeterdaad. Hij werd mee genomen naar het politie bureau Singel, alwaar men bij fouillee ring de voorwerpen vond. De arrestant bleek een bekend do- miné te Amsterdam te zijn. Het geval wekte bij de politie eenige bevreemding, daar hij bekend staat als een rechtschapen mensch. Het bleek echter, dat de man ten prooi was aan een ernstige zenuwaandoening, waar door hij niet verantwoordelijk voor zijn daden gesteld kon worden. Hij is, nadat proces verbaal was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. (Tel.) TRAGISCH. Uit de plantsoenvijver te Enk huizen werd hedenmorgen opge haald het lijk van een dame, tijde lijk aldaar verblijvend. Een fa milielid, wien het nieuws op straat werd medegedeeld, zakte in el kaar en overleed enkele oogen- blikken daarna. („Tel.") EEN ONEERLIJKE POSTBEAMBTE. Een postbeambte, tegen wien reeds eenigen tijd verdenking werd gekoesterd, en wiens gan gen werden nagegaan, is aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam betrapt op het stelen van zilver bons uit een brief. De man had zich naar het pri vaat begeven en toen hij dat ver laten had werd daar de enve- loppe gevonden van een brief, welken men vooraf gemerkt had en waarin een bepaald bedrag aan zilverbons zat. Bij fouillee ring werden de bons op hem ge vonden, De man is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. NOODLOTTIGE VERGISSING. Een 20-jarige jongeling te Loosduinen wilde gistermorgen iets innemen van een drankje dat hij onlangs van den dokter had gekregen voor keelpijn. Bij vergissing nam hij een fleschje dat een medeko3tganger had neergezet, gevuld met geest van zout. De jongeling leed ondragelijke pijnen en in het ziekenhuis waar heen hij zoo spoedig mogelijk werd overgebracht, verklaarde men dat hij inwendig hevig ver brand was. Zijn toestand is dan ook zorgwekkend. DOODSLAG. Ter gelegenheid van een pluim veetentoonstelling werd Gronau i/W Zondag j.l. door tal van Hollanders uit Twenthe bezocht, vooral omdat bezoekers dezer tentoonstelling vrij de grens kon den passeeren. Behalve aan de tentoonstelling werd een bezoek gebracht aan talrijke kroegen, waar bier en andere dranken voor den Hollander slechts een uitgaaf van enkele centen vor deren. 't Is begrijpelijk dat er door enkelen te veel gedronken werd en dat hier en daar vecht partijen ontstonden. Bij een hand gemeen in het vereenigingsge- bouw Concordia werd A. ter Horst, woonachtig te Lonneker, bewusteloos geslagen en moest naar het ziekenhuis worden over gebracht, waar hij gisteren aan de gevolgen is overleden. De vermoedelijke dader, iemand uit Enschede, werd daar op ver zoek van den commissaris van politie te Gronau, door de E11- schedesche recherche gearres teerd. DE VESUVIUS IN ACTIE. Uit Napels wordt gemeld, dat de Vesuvius, die sind 1906 rustig was, teekenen vertoont van nieuwe werking. Sinds einde Februari borrelt weer geregeld lava naar boven, tot dusver echter nog niet over de randen van den grooten krater. Zeven menschen verdronken. Tijdens den storm zijn Woens dagmiddag in het Volkerak bij de vluchthaven Dintel gezonken de sleepboot „Edison", (kapitein den Breejen), thuisbehoorende te Dordrecht en het met stee- nen geladen Rijnschip „Binnen vaart 19" (schipper Noome). Bij een ingesteld onderzoek, is alleen de hond van den schip per dood gevonden. Van de drie opvarenden der boot en de vier van het schip is niets ver nomen, zoodat vermoed wordt, dat allen verdronken zijn. Twaaif menschen verdronken. De Veerboot over het Zwarte water te Zwolle, is Woensdag avond tengevolge van den Storm gezonken. Al de inzittenden, vermoede lijk 12 personen, waaronder de burgemeester van Genemuiden en diens echtgenoote, de ge meente-opzichter en zijn echtge noote, zijn verdronken. Deze waren niet in de veerpont ge bleven, maar in de veerboot gegaan. Onmiddelijk na het on geluk is men aan het dreggen gegaan. Doordat de veerpont van haar ketting was losgeslagen, waren van de 14 personen er 12 in een roeibootje, dat achter de veer pont was, gegaan. Daardoor werd dit bootje overbelast. Slechts 1 persoon, de veerman, kon zich zwemmende redden.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2