Piatt! Nieuws. Dammen. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Advertentiën. Breskens. Zaterdag had de algemeene jaarlijksche ver gadering plaats der afd. Breskens van „Schuttevaer" onder presi dium van den heer P. C. Roest. Uit de rekening van den Pen ningmeester bleek dat een goed slot van 104.40 in kas was. De periodiek aftredende Be stuursleden Roest en de Vuijst werden weder herbenoemd, ter wijl in de plaats van den heer Vroon, die niet meer in aanmer king wenscht te komen, benoemd werd de heer Fr. Klaaijssen. Onder groote belangstel ling had Woensdagmiddag in het Stoombootsveerhuis de defi nitieve toewijzing plaats van de Vlasfabriek en aanhoorigheden, in gebruik geweest bij den heer T. Tol alhier. Kooper van al de perceelen werd de heer de Groot uit Middelburg voor 60.000,-. SohoondÊjke. De hulp machinist der centrale kwam per fiets uit een der achterwegen gereden, toen een auto van den heer T. daar passeerde. De fiets werd gegrepen en geheel ver nield. De berijder kwam er in zoo verre goed at, dat hij slechts aan het been werd geraakt,wat wel een wonder heeten mag en geen wond veroorzaakte. IJzendijke. In de Donder dag gehouden Raadsvergadering onzer gemeente was de Wet houder de jaeger wegens ziekte afwezig. Na lezing der notulen, welke onveranderd worden goedge keurd, wordt mededeeling ge daan van een ingekomen request van Rudolf de Ilouck, betreffen de levering van Steenkolen aan de Gemeente, waarbij requeslrant zoü benadeeld zijn. De Voorzitter zet uiteen, dat de leveranciers allen hebben kunnen inschrijven op een hen toegezonden briefje; hij heeft niet beter meenen te kunnen doen. Dat de levering wat haas tig moest geschieden, lag niet aan hem. Na eenige discussiën wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Bij de reclame, inzake Hoofd. Omslag van Thienpont, wordt medegedeeld, dat genoemde reclamant tot de 26e klasse wordt teruggebracht. Goedgekeurd is de Begrooting 1922, alsmede Verordening Ver- volg-onderwijs. Een schrijven van de Bank voor Ned. Gemeenten, behel zende het nemen van aandeelen, wordt voor kennisgeving aan genomen. Aan het verzoek voor plaat sing van naamborden aan de grens der gemeente, zal worden voldaanin de meeste buiten wijken zijn deze reeds aan gebracht. Een vijftal nieuwe borden zullen aangeschaft wor den. Een verzoek aansluiting wer keloosheidsverzekering komt ter tafel. Na eenige discussiën hierover wordt met algemeene stemmen besloten tot aansluiting. Op een verzoek tot mede werking stichting ter verkrijging onroerend goed door landarbei ders, wordt goedgunstig beschikt, onder voorwaarde, dat uit elke gemeente 2 inwoners in het bestuur zitting zullen hebben, om bij landaanvrage daar beter over te kunnen oordeelen. Voor het veiharden van dat gedeelte der Boulevard, voor de nieuw gebouwde huizen, zullen klinkers worden aangekocht van de Provincie.. De uitvoering wordt overgela ten aan het Dag. Bestuur. Aan de bewoners van de Landpoortstraat vanaf Termont tot van Hekke, zal langs achter behoorlijke uitweg gegeven wor den naar de Boulevard, tegen een blijvende betaling, elk voor zijn gedselte. Een verzoek van het R. K. Kerkbestuur voorschot volgens art. 101 L. O.-Wet wordt goed gekeurd, en zal in 4 kwartalen voldaan worden. Een verzoek van het Bestuur der Neutrale schoolvereeniging overdracht der nieuwe school. Deze zal worden overgedragen tegen den prijs vastgesteld door drie deskundigen. De grond welke zich achter de school bevindt, zal op voor stel van den heer Theri aan de Schoolvereeniging worden ver huurd voor een termijn van 9 jaar, onder voorwaarden, dat, mocht de gemeente die grond eerder noodig hebben voor het bouwen van een gymnastiek lokaal, zij daarover dan kan beschikken. Tevens moet een uitweg voor de gemeente ge reserveerd blijven. Op een door den heer I. J. van Rosevelt en mej. Goedhals gedaan verzoek om ontslag als onderwijzer en onderwijzeres, wordt goedgunstig beschikt en hun dit eervol gegeven met dank voor de bewezen diensten aan het Openbaar Onderwijs. Een verzoek van den Gemeente Geneesheer om tegemoetkoming in de kosten voor het maken van een welput was ingekomen. De kosten hebben bedragen 170. Genoemde heer heeft deze put laten maken, zonder het Dag. Bestuur of den Raad daarin te kennen en komt nu met een verzoek om tegemoet koming in die kosten onder aan voering dat het water in de vorige put onbruikbaar was. De Voorzitter was van mee ning, dat, wanneer het den Raad gevraagd was geworden, daar- tegen geen bezwaar had bestaan. De heer Theri protesteert te gen de handelwijze. Ook an dere gemeente-ambtenaren kun nen met rekeningep komen, van gedane werkzaamheden buiten den Raad om. De heer Van der Weijde meent dat het huis en daarbij behoorende goed moet zijn. Er is een verbetering aangebracht, en stelt voor een tegemoetkoming in de kosten ten bedrage van 70 gulden te doen. De heer Haverbeke is van meening elk de helft. De heer Theri wenscht hierin niets te betalen. Dit voorstel, als zijnde van de verste strekking, komt in stemming en wordt met 3 tot 3 stemmen aangehouden tot een volgende vergadering, wanneer de raad voltallig zal zijn. Voor stemde de heeren Theri, Schijve en Bron. De Electrische Centrale heeft herstelling noodig. De kosten zullen pl.m. f3000 bedragen. Met het oog op het verkrijgen van stroom van het Provinciaal Electrische Bedrijf, stelt de Voor zitter voor hierop niet in te gaan, en de nog komende maanden tot dat tijdstip voort te doen met het bestaande bedrijf. De heer Theri vraagt hoe het staat met de meters, daar er misbruik van stroom gemaakt wordt door hen, die geen meter hebben. De Voorzitter zegt, dat hem gebleken is dat het misbruik maken van stroom zeer weinig plaats heeft. Een kleine wijziging in de instructie van den Gemeente- Geneesheer wordt aangebracht, tengevolge van het in dienst zijn van twee veldwachters. Een vroeger gedaan voorstel bij de toekenning 200 subsidie aan het Muziekgezelschap, om een der Raadsleden in het Be stuur van genoemd gezelschap zitting te doen nemen, wordt met algemeene stemmen aan genomen en tot Bestuurslid be noemd de heer Iz. Schijve. Nadat nog enkele wijzigingen in de begrooting voor 1921 zijn aangebracht, gaat de Raad over in Comité-generaal, ter behan deling reclames H. Omslag. Aardenburg. De heer R. C. die Zondagavond in België is aangerand en zwaar verwond, is Dinsdagavond zonder bij kennis te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Maart 1922. Breskens v 9'/a u ds Bremer. Doopbediening. n 1.30 u Zondagschool. n 5i/a u ds Bremer. n. 7-15 u Werkmansbond. Groede v 91/, ds v Griethuijsen Doopbediening. n 12.30 Zondagschool. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Doopbediening. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Feb. in de rijks-postspaarbank ingelegd f27292.70; ert terugbetaald t 8592.05. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9873. Ingezonden. Keuring van T uinbouwgewassen Evenals vorige jaren zijn thans bij ondergeteekende wederom de aangifte-formulieren voor de tuinbouw-zaaikeuring 1922 kos teloos verkrijgbaar. Gelijktijdig met de aangifte dient voor elke 10 Aren of onderdeel daarvan een bedrag van 1.verzonden te worden aan het adres van ondergetee kende of wel gestort te worden op zijn postrekening No. 13828, kantoor Middelburg. De kosten van hét plombeeren der goedgekeurde en verkochte zaaizaden bedragen f 0.25 per plombe. Dit zij reeds thans medegedeeld, opdat deze onkos ten in den verkoopprijs kunnen worden verrekend. Aangiften, die niet zooveel mogelijk zijn ingevuld of ver gezeld gaan van het betreffende bedrag, kunnen niet in behan deling worden genomen. In aanmerking komen lo. alle knol- en wortelgewas sen (vroege aardappelen enz.) 2o. alle vegetatief voortge- kweekte gewassen (bessen enz.) 3o. vlinderbloemige gewassen. 4o. plaatselijke rassen van bijv. koolsoorten. 5o. gewassen, welke op verzoek nog kunnen worden toegevoegd. Vanaf 1923 zullen nog slechts die vroege aardappelen gekeurd worden, welke afkomstig zijn vaa in 1922 goedgekeurd gewas. Aangiften worden zoo spoedig mogelijk ingewacht bij onder geteekende voor knol- en bol gewassen uiterlijk nog tot 15 Maart en voor de overige ge wassen tot uiterlijk 15 April. Inlichtingen worden gaarne verstrekt aan een ieder, die wenscht deel te nemen aan de keuring. Middelburg, 24 Febr. 1922. Het Lid der Regelings-Comm. Ir. D. BLOEMSMA. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 4 Mrt 4.18 4.42 Zondag 5 4.53 5.17 Maandag 6 5.37 6.01 Dinsdag 6.36 7-- E. Kwartier Maandag 6 Maart nam. 7-41. A 4. Zw.: 1, 2, 5, 7, 9, 14, 20,24, 26, 29, 30, 35, 37, 40. W.: 12, 17, 18, 21,22, 28,38, 39, 44, 47/50. B 4. Zw.7,9, 12, 15, 16, 18,20,45. W.: 24, 29, 31, 36, 37, 42, 44, 50. Wedstrijd. Ts beginnen met A. 4 zullen 5 problemen worden geplaatst. Na de plaatsing der laatste zendt men de nummers, A 4, A 5, enz. in, gerangschikt in de volgorde, zooals men ze het mooiste vindt. De mooiste dus eerst, dan welke er op volgt enz. Alle 5 moeten worden vermeld. Zij, die het dichtst bij de goede volgorde zijn zooals ze door de inzendingen wordt bepaald, zijn winnaars. Twee boekwerken en de rest „Damspelnummers". Een damvriend stelde mij in de ge legenheid, die prijzen te ver spelen. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 3 Maart Veroordeeld wegens: DiefstalCh. d. M., 27 j., veldarbeider te Serooskerke (ge pleegd te Groede), thans gede tineerd, tot 4 maanden gev. str. met aftrek van het voorarrest. ZAANDAMSCHE KERMIS. Te Zaandam is gisteren ver pachting gehouden van 18 plaat sen voor de in dit jaar te houden kermis. De totale opbrengst was ruim 15.000. d.i. ruim f 1000 meer dan voor het vorige jaar werd betaald. PRIJSVRAAG „FRECO". Gaarne wijzen wij op de reclame prijsvraag door de zoo gunstig bekend staande Phar- maceutische fabriek .Freco" te Breda, in onze advertentie-ko lommen uitgeschreven. Onze lezers zullen zeker hun beste krachten beproeven om een of meerdere gedichtjes op de Freco-tabletten te maken, zoo mogelijk met een aardige teekening, borduurwerkje of iets anders. Onze lezers moeten zeker niet vergeten ons blad te vernoemen bij hun inzending. Nu allen aan het rijmen en teekenen. HET HUWELIJK VAN PRINSES MARY. Dinsdag is met alle pracht en luister het huwelijk voltrokken van de eenige dochter van het Engelsch Koningspaar, prinses Mary met Lord Lascelles. Over de huwelijksinzegening lezen wij nog de volgende bij zonderheden Nadat de geheele koninklijke familie de kathedraal had be treden, en alle plaatsen waren bezet, begon de dieast, welke door den aartsbisschop van Canterbury werd geieid. In de oude, halfduistere kerk, waar de honderden bezoekers een bonte kleurenmengeling vormden, rolden de orgeltonen met diepen klank, en weergalmde het .Praise, my soul, the King of Heaven", dat door het koor werd gezon gen met machtig geluid. .Who giveth this woman to bemarried to this man?" vroeg de aarts bisschop, en de koning, die zijn dochter had binnengeleid, gaf deze aan- den bruidegom over. Daarna volgden het gebed en de ceremoniën, van den dienst, die werden onderbroken door koorgezang en orgelspel. Nadat de geestelijke de bruid en den bruidegom had gevraagd of zij met elkaar in het huwelijk wil den treden, en beider .1 will" had geklonken, schoof lord Las celles den huwelijksring aan den vinger van prinses Mary, waar na het jonge paar zich naar het altaar begaf en neerknielde in gebed. Be koning en koningin, de koningin-moeder Alexandra, de prinsen en prinsessen en het gansche gevolg knielden mede. De religieus» ceremoniën, de opneming der huwelijksakte in de registers der kerk heeft ge duurd ongeveer een half uur, waarna de stoet onder de tonen van de bruidsmarsch uit .Romeo and Juliet" de kathedraal ver liet. Toen het jonge paar, om geven door de acht bruidsmeis jes en gevolg door de koninklijke familie, voor de menigte zicht baar werd brak een donderend gejuich los, dat vele minuten duurde en zich vermengde met het gelui der klokken van een toren der oude Abdij. Woensdagavond is een Bood schap van den koning aan de natie gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de koning en de koningin diep getrofTen zijn door de hartelijke en warme geluk- wenschen van de Britsche on derdanen in alle deelen van het koninkrijk. Op alle wijze heeft het Britsche volk uitdrukking ge geven aan zijn welgezindheid en de koning zegt dit te meer op prijs te stellen, omdat hij en de koningin weten, dat velen van hen op het oogenblik leven in zorg en ontbering. EBN ONGENOODE GAST BIJ DEN EX-KEIZER. Hoe sommige menschen nog al tijd hemel en aarde bewegen, om in de nabijheid van den ex-keizer van Deutschland te komen, toont het onderstaande verhaal, aan het Hbl. gezonden door liet Belgisch Telegraaf Agentschap. Een medewerker van het Bel gische blad .Neptune" gaf zich uit voor assistent van een film operateur en slaagde op deze manier er in, aanwezig te zijn bij een familiefeest van graaf Bentinck op het kasteel te Amerongen, waar de ex-keizer, diens zuster, de ex-kroonprins en en prins Adalbert van Pruisen tegenwoordig waren. Op dit feest werd de beken de film van de laatste expeditie van Shackleton in het Zuidpool gebied vertoond. De redacteur kwam in gezelschap van den ex- plicateur.en twee musici uit Den Haag, die niet verder wisten, waarheen zij waren ontboden, totdat zij aan het station te Zeist aankwamen. Daar werden zij ont vangen door een vertegenwoor diger van graaf Bentinck. On derweg naar het kasteel werd het gezelschap driemaal aangehou den door jachtopzieners (oud- Duitsche soldaten). Hun entree- kaarten werden streng gecontro leerd. In het kasteel bedienden lakeien in groot tenue. De ex- keizer droeg een generaalsuni form vol decoraties. Hij had, zegt de redacteur van de .Neptune", zijn waardigheid en strakheid geheel behoudenzij die van hem spreken als van een gebro ken man, vergissen zich geheel. De vertooning van de film werd door twee incidenten onderbro ken eerst bij het lichten van het anker door Shackloton's schip de .Endurance" de oorlog uit brak, .waarbij Engeland, Frank rijk te hulp kwam" deze uitdruk king bracht een onaangename stemming teweeg. Den tweeden keer, toen bij het hijschen van de Engelsche vlag in het derde deel van de film de muziek het ,God save the King" inzette. Aan het eind van de vertooning verzocht men de film-operateurs uitdrukkelijk, niets aan de pers mede te deelen. Ondertrou wdt PIETER SMOOR en CATHARINA MONJÉ. Breskens, 2 Maart 1922. Huwelijksvoltrekking 16 Maart,

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2