Plaatse! luws. Binnenland. Gemengd Nieuws van de Sande en Luteijn, terwijl als plaatsvervangers worden benoemd de heeren van Over- beeke, Becu en Niermans. Opnieuw benoeming Commis sie Schooltoezicht had plaats, daarin worden benoemd de heeren Geelhoedt, Hellendoorn, de Vlieger en Moerdijk. Van de Vereeniging ter bevor dering van het Vreemdelingen verkeer was een verzoek inge komen, om aan de ingangen van het dorp borden te plaatsen met den naam der gemeente. Hier aan zal worden voldaan. Van Ged. Staten van Zuid- Holland was een schrijven in gekomen, dat de verpleging van den krankzinnige C. Mulder voor rekening van 't Rijk is gekomen. Een schrijven van den Inspec teur Volksgezondheid, betreffen de stichting van een Ziekenhuis voor besmettelijke ziekten zal in een door de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen te houden vergadering worden besproken. Een schrijven van het Water schap Oud en Jong Breskens was ingekomen, betreffende het verzoek verharding van den Boulevard. Door genoemd Wa terschap zal een bedrag van ƒ3500 worden toegestaan ter gemoetkoming verharding met bazalt over een lengte van 425 Meter, terwijl het onderhoud voor rekening der gemeente komt. De kosten van de verharding zullen ongeveer genoemd bedrag bedragen. Na eenige discussiën hierover wordt dit aanbod zonder hoof delijke stemming aangenomen. Een verzoek van de Vereeni ging „Breskens Vooruit" om de gemeente geheel van electrisch licht te voorzien en enkele licht punten 's nachts te laten branden, wordt niet aangenomen. B. en W. meenen deze ver lichting geleidelijk te doen in voeren, met het oog op het feit dat het net reeds overbelast is, en op de hangende kwestie met de electrificatie. De bewoners der de Hullu- straat hadden ook Electrische verlichting gevraagd. Hierover is met den heer van Melle ge sproken, doch deze kon het licht niet verstrekken. De heer Luteijn acht het gewenscht de petroleumlantaarn bij de woning van D. Luteijn te vervangen door Electrisch licht, en deze zoo te plaatsen, dat het licht ook schijnt in de richting van de woning van F. Klaaijs- sen, en de zich daar bevindende lantaarn op te heffen. De Raad gaat accoord de ver lichting geleidelijk in te voeren. Een schrijven van den Direc teur van de Posterijen en Tele grafie alhier, om opheffing der Zondagsbestelling met het oog op de finantiëele kosten. De post kan dan door de betrokkenen worden afgehaald. De heer Becu betreurt zulks, daar hij nu slechts één bestelling per dag heeft, en als de Zon dags-bestelling nu ook komt te vervallen, heeft hij in de zeven dagen der week slechts 6 post bestellingen. Na eenige discussie wordt besloten met de opheffing accoord te gaan, mits er een tweede buitenbestelling komt, tevens hun afkeuring uitsprekende over de inkrimping. Een tweede verzoek van de Vereeniging „Breskens Vooruit", namelijk aanschaffen en in ex ploitatie brengen van een lijk wagen. Ben onderzoek naar zoo'n exploitatie was bij een andere gemeente ingesteld, en hoewel deze exploitatie winstgevend werkte, meenden B. en W. hierop niet in te gaan, daar men vreesde, dat het niet rendeeren zou. Ook de heer de Hullu was het hier mede eens. Geen der leden vroeg hierover nadere inlichtingen, en werd alzoo dit verzoek van de hand gewezen. Omtrent het al of niet mogen berijden van de voetpaden in de gemeente met motorrijwielen en fietsen, was een onderzeek in gesteld, Artikel 5 zal worden bijgevoegd, waarbij het verboden is met genoemde rijwielen de voetpaden te berijden. Een verzoek om aandeelen te nemen in de Bank voor Ned. Gemeenten, zal bij de leden worden rondgezonden, -teneinde hiervan grondig kennis te nemen, en alsdan al of niet te besluiten tot toetreding. Eenige belasting-verordenin gen worden gewijzigd en goed gekeurd. De Hondenbelasting wordt gewijzigd in dier voege, dat voor le klasse honden ƒ10 zal worden geheven en voor idem 2e klasse ƒ1.50; ingaande 1 Januari 1923. Eenige wijzigingen in de Begrooting 1922 worden aan gebracht. Bij den rondvraag vestigt de heer Luteijn de aandacht van B. en W. op de z.g. vliegende winkels, teneinde die ook te belasten. B. en W. zullen hieromtrent een onderzoek instellen. Tevens brengt hij ter sprakj de riool bij Moelker, welke een modderboel is. De Voorzitter zegt een onder zoek toe. Hierna gaat de Raad over in Comité-Generaal, tot vaststel ling Kohier Hoofdelijken Omslag en ter behardeling reclames Hoofdelijken Omslag. DE TORPEDEERING VAN DE „TUBANTIA". De Internationale Commissie inzake den ondergang van het Nederlandsche stoomschip „Tu- bantia" heeft blijkens het heden in het Paleis van het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Graven- hage voorgelezen rapport de overtuiging gekregen dat de „Tubantia" op 16 Februari 1916 tot zinken is gebracht door da ontploffing van een torpedo, af geschoten door een Duitschen onderzeeër. De vraag of de tor pedeering opzettelijk is geschied of het gevolg is van een vergis sing van den commandant van den onderzeeër, is onopgehel derd gebleven. MOND- EN KLAUWZEER. De Minister heeft gemeend niet te moeten overgaan tot de gelegenheid open te stellen, het middel van de heer v. d. Berg, alsmede alle middelen, waarvan demonstratie na 1 Juli 1920 niet meer is toegestaan, alsnog te de- monstreeren, alvorens kennis te hebben genomen van de met deze aangelegenheid verbandhouden de beschouwingen in het ropport van de Staatskommissie inzake mond- en klauwzeer. Dit rapport is intusschen 29 Nov. 1.1. aan de Koningin aan geboden. Aan de gedane toe zegging zal gevolg worden ge geven. Het zoogoed als geheel verdwijnen van het mond- en klauwzeer hier te lande maakt het onmogelijk thans afdoende proeven te nemen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 1 Mrt Donderdag 2 Vrijdag 3 2.42 3.15 3.45 3.09 3.39 4.09 E. Kwartier Maandag 6 Maart nam. 7-41. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 1 Mrt 6.08 nam. Donderdag 2 6.10 Vrijdag 3 6.11 REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. Neerslag in Febr. 47,2 m.M. Grootste hoeveelheid in 24 uur: 11,7 m.M. Aantal dagen met 0,1 m.M. of meer13. Aantal dagen met 1 m.M. of meer: 11. Biervliet. Door den Minis ter van Arbeid is aan onze gemeente toegekend een bedrag van ƒ820, ten behoeve van woningbouw voor W. P. Moer dijk. IJzendijke. Een bedrag van ƒ1160 is door den Minister van Arbeid toegekend aan onze gemeente, ten behoeve van woingbouw voor J. B. Reuling. Groede. Onze Gemeente ontving van den Minister van Ai beid een toezegging van 1018, ten behoeve van woning bouw voor Wed. W. Risseeuw. Jl. Donderdag werd door een zekeren I. V. alhier aangifte ge daan, dat de hem toebehoorende 2 paar schoenen, 1 paar pan toffels, 2 broeken en 1 jas, die- waren geborgen in de schuui van zijn baas, met een mes totaal waren vernield. Het is aan de Gemeente-politie mogen geluk ken, de dader in handen te krijgen. Aardenburg. Een jonge man uit onze gemeente, genaamd R. C., reed Zondagavond per fiets van Brugge over Malde- ghem naar huis. De jongen werd per auto naar huis gebracht met een geschonden schedel, welke verwonding hij, volgens men zegt bekomen heeft door op een boom te rijden. Wij gelooven hier veeleer te doen te hebben met een brutale aanranding met po ging tot doodslag. De toestand van den jongen is zeer ernstig. Oostburg. Zaterdagmiddag te 2 ure werd het stoffelijk over schot van den Edelachtbaren Heer H. S. Gratama, in leven Burgemeester dezer gemeente, ridder in de orde van Oranje- Nassau, op de algemeene be graafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd. Tenteeken van rouw was het gemeentehuis gesloten en waaide boven de deur de driekleur half stok, terwijl in de meeste wo ningen, waarlangs de stoet zich bewoog, „rouw gesloten" werd. In de buitengewoon lange lijk- statie bemerkten wij behalve de familieleden en naaste vrienden, w.o Kapitein Piekema der Kon. Maréchaussée en Dir. „Breskens Maldeghem", de Gemeenteraad en Gemeente-ambtenaren, Burge meesters en Secretarissen uit de omliggende gemeenten, onder wijzend personeel en allen, die op een of andere wijze bij eeni- gen tak van het onderwijs zijn betrokken," Commissarissen, agen ten en personeel van „Breskens Maldeghem", eene deputatie uit de burgerij, van Belgische vluch telingen en van de gasfabriek- maatschappij uit Utrecht, het Ziekenfonds enz. enz., zoodat het een indrukwekkende stoet werd van bijna 200 personen. Langs den weg en op de begraafplaats hadden zich ontel bare menschen vereenigd om een laatste groet te brengen aan den Hooggeachten Burgemees ter. Een 25-tal kransen en bloemtuilen werden medegedra gen op de kist en in een volg- rijtuig. Aan de begraafplaats gekomen voegde zich bij den droevigen stoet Mevr. Gratama met familie; de bloemstukken werden nu grafwaarts gedragen door de gemetntenaren. Op uitdrukke lijk verzoek van Mevr. Gratama werd bij het in allen spoed ge maakte steenen graf, door nie mand het woord gevoerd dan door Ds E. van Ruijtenberg, die in treffende bewoordingen den Burgemeester in zijn leven en werken schetste. Van de door Mevr. Gratama aangeboden gelegenheid om een laatste afgesneden bloem op het graf te werpen, werd door allen zeer gaarne gebruik gemaakt, tot de laatste bloem uit de mand was neergelegd. Een zwager van den Burge meester dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. Van de talrijke, zeer fraaie kran sen en ruikers noemen wij die van de naaste familie en viienden, de Deensche familie Ericson, Belgische vluchtelingen, gemeen teambtenaren, de Raad, Zieken fonds, Dir. en Commissarissen, de agenten en personeel Breskens- Maldeghem, Ambachtschool, van de zeer dankbare bevolking van Oostburg enz. De geheele ge meente Oostburg was dien dag onder den indruk dezer droeve plechtigheid. POSTERIJEN. BresfceitS. Met ingang van Maandag 27 Febr. is de bestel ling der wijk Kijkuit overge bracht van Groede naar Breskens. Aan de betrokken bewoners wordt, om vertragingen te voor komen, verzocht hunne corres pondenten in te lichten dat de aanwijzing „Groede" in het adres niet meer mag voorkomen, maar vervangen moet worden door „Breskens". Ingaand 1 Maart wordt, in verband met het vermeerderd verkeer, de openstelling voor telefoondienst voor aangeslotenen verlengd tot 9 uur 's avonds. SPORT. Groede. Zondag werden al hier eenige medaillewedstrijden gespeeld. De uitslagen waren Bl.-Wit I (Groede)Excelsior I (Oostburg), 30 voor Oostburg H.O.V.I (Breskens)Trap DoorI (Sluis) 1 1, na loting H.O.V. winnaar. Juliana I (Kruisdijk)Bl.-Wit II (Groede) 00, na loting Juliana winnaar. TOONEELAVOND ZEELANDIA. De vereeniging „Zeelandia" te Rotterdam, welke zich ten doel stelt het gezellig verkeer tusschen de te Rotterdam ver blijvende Zeeuwen te bevorde ren, heeft Woensdagavond in de groote Doelezaal te Rotterdam een feestelijk bijeenkomst gehou den onder voorzitterschap van den heer Eijke. Door den heer K. Koets was een orginieel Zeeuwsch blijspel uit den mobilisatietijd geschreven getiteld: „Inkwartieringe" het welk blijkens den telkens spon taan loskomende bijval, de aan wezigen kostelijk vermaakte. Telkens ging er een gegons door de zaal als er weer eens iets „echts" gebeurde of gezegd werd, de stemming werd hoe langer hoe guller en de applauzen groeiden vrijwel tot ovaties. Hiervoor had de onthulling en aanbieding van een vaandel plaats gehad, hetwelk door den voorzitter werd aanvaard, als mede een medaille door het vaandelcomité aan het bestuur der vereeniging aangeboden. Met deze werden nog drie an dere medailles aan de banier ge hecht, onderscheidenlijk geschon ken door den voorzitter van „Zeelandia", het bestuur en een belangstellend lid der „vereeni ging- Alle woorden van hulde en dank, bij deze plechtigheid ge sproken, vonden luide instem ming bij de talrijk opgekomen leden em genoodigden. Het is een echte Zeeuws^ avond geweest. Het bestuur bestaat op hp oogenblik uit de heeren M.Cl Eyke, A. A. Snoodijk, K. Koe,, J. Moes, H. Hette, W. De Liom, A. Toeburgh, H. J. Heblv e den heer Tromp. SLECHTE BEWAKING. I Vrijdagavond is tijdens y vervoer te Rotterdam van y bijkantoor naar het postkantiJ j aan den 's-Gravendijkwal, jl een postauto een linnen postzall met aangeteekende stukken gJ stolen, vertegenwoordigende eel groote geldswaarde. Het juiste bedrag kon noj niet worden opgegeven doc i men vermoedt dat deze ongevsi een halve ton bedraagt. Toen de postauto aan hc kantoor op den 's-Gravendijkwi aankwam, stond het achterportip van den auto open. De beambte, die met de bt waking belast is, zat bij dt: chauffeur. Nader meldt men: I L De inhoud van den postal i bevatte stukken ter waarde vu i 30.000. Verdacht, betrokken t 1 zijn bij bovengenoemden diefsti i is een hulpbesteller in bewarinj gesteld. De post-administrate looft een ruime belooning ij aan hem, die aanwijzingen geefi welke leiden tot het terugvindt: van de bewuste stukken. Dt afrekening van het bijkantoor bedroeg ruim f 11.000. MIJNONGELUK. Zaterdagnacht zijn in de mij: Laura te Eijgelshoven twee mijt werkers door steenstorting ge dood. ONZE PAPIERINDUSTRIE De N V. Vereenigde Kon. papierfabrieken der firma v. Ge! der Zonen, die de grootste pa pierfabrieken in Nederland tl- ploiteert, heeft over 1921 tengt- volge van de Duitsche conc» rentie en van de malaise in zakt: een verlies geleden van ruim! millioen gulden. Over 1920 bedroeg de wins: ƒ2.711.928. Slechts ten koste van aanziea lijke opofferingen kon in be afgt loopen jaar het meerendet der machines aan de gang wor den gehouden. NIET TE JONG. Te Numansdorp is een paartje in ondertrouw opgenomen, dat samen 145 jaar teltde bruigom is 74 en het bruidje 71. •EEN BEROOVER. Door de Leidsche politie is dt hand gelegd op een jongmensck die er zijn werk van schijnt te maken, personen mee te nemei naar een café om ze, wanneer zij onder den invloed van de» drank gekomen zijn, te berooveii Het geval waaromchij werd aangehouden betrof een bedrag van circa f 300. Vermoed wordt dat de café houder met den dief in het com plot is. SLAAPZIEKTE. Te Charlesville is een gev»! van slaapziekte voorgekomen. Een bewoner van deze stad slaapt thans reeds 6 dagen achter el kaar. Bi] deze gelegenheid wordt in herinnering gebracht, dat 0 in het hospitaal te Charlesvïï* een oorlogsgewonde bevindt tb' thans reeds meer dan een jaar slaapt. Af en toe wordt hij en- kele minuten wakker, gedurende welke oogenblikken hem voedsel wordt toegediend, doch de ms" bevindt zich in zoodanigen toe] stand van verdooving, dat hij geen antwoord kan geven op de tot hem gerichte vragen.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2