Ftatsel Nieuws. Behoud van Garnizoen in Zeeland. Dammen. Gemengd Nieuws agitatie op te geven, die een hinderpaal beteekent $oor de reconstructie van Duitschland en de noodzakelijke vestiging van den staat, dan zou hij menig beletsel, dat zijn terugkeer in den weg staat, opruimen. Maar zijn vermaningen worden niet opgevolgd. Alle bestaande be zwaren ziet hij ongetwijfeld in en het zou hem lief zijn, indien degenen, die gelooven een recht op hem te hebben, dit ook be grepen. Maar de eene helft van die lieden leeft van het onder- ling gekrakeel e» hebben maling aan de rest en voor de an deren is een prentbriefkaart met een portret van den kroonprins geheel de wereld. Hbld. Woensdagavond vergaderde te Middelburg „'t Comité tot be houd van Garnizoen in Zeeland" alwaar door een der heeren die op audiëntie geweest zijn bij der. Minister van Oorlog, verslag werd gedaan van hun bezoek. Hij dat bezoek werden de verschillende bezwaren der inwoners van Zee land ten berde gebracht hoe door verschillende maatregelen der Regeering en Maatschappijen o.a. de treinenloop, de verplaat sing der Maatschappij Zeeland, opheffing van 't Garnizoen enz; vooral de middenstand en nering doenden in 't gedrang komen, waardoor een zoodanige toestand ontstaat dat hier niets meer in Zeeland kan worden gemist, re denen waarom gevraagd werd 't besluit tot opheffing'van 't Gar nizoen in te trekken. Tevens werd den Minister een stuk over handigd waarin de verschillende feiten op juiste en korte wijze werden weergegeven. De motieven die werden aan- gevoerd schenen veel indruk op den Minister gemaakt te hebben, waardoor 't Comité van oordeel is dat zoo spoedig mogelijk 't overige werk moet worden afge daan, waarom de inwoners van Zeeland beleefd verzocht worden nog hun handteekening te plaat sen en de in omloop zijnde lijsten ten spoedigste aan den secretaris Dhr. J. J. Kerkmeijer, te middelburg in te zenden waar na zij met een adres van toe lichting aan den Minister worden opgestuurd. 't Comité besloot eventueel antwoord van den Minister af te wachten en dat zoo spoedig mogelijk te publiceeren. Zendt dus met spoed (voor Dinsdag) de lijsten of Uw hand teekening in. 't COMITÉ. Breskens, De heer J. G. de Thouars behaalde Donderdag 23 Febr. aan de Nederlandsche Handels Hooge School te Rotter dam het diploma voor Handels economie. Heden Vrijdagmiddag ver gaderde de Raad onzer gemeen te, tei behandeling van een uitgebreide agenda. Wij komen hierop in ons volgend nommer terug. Oostburg» Woensdagmorgen werd de gemeente in ontroering gebracht door het bericht, dat haar Burgemeester de Edel- Achtbare Heer Hendrik Seerpius Gratama, in den afgeloopen nacht was overleden, na een zeer korte ongesteldheid, in den ouderdom van 48 jaren. De EdelAchtb. Heer Gratama werd geboren te Vlaardingen den 23 Sept. 1873. In 1900 werd hij benoemd tot Burgemeester te Hoofdplaat, in 190! tot School opziener in het arr. Neuzen en in 1907 tot Burgemeester der gemeente Oostburg. In al die jaren is hij in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen een belangrijke fi guur geworden, wiens werken en streven tot ver buiten het 4e District werd geroemd en die een open oog had voor de be langen der gemeente en der ingezetenen, waardoor hij zich algemeen had bemind gemaakt. Voor ieder, ook buiten de ge meente, was hij een rechte raads man ieder, zonder onderscheid van rang, stand, godsdienst of politiek, stond hij te woordbij jong en oud stond hij in hoog aanzien, als goed mensch, als goed Burgemeester. Nog versch ligt het ons in het geheugen, hoe hij in de moei lijke oorlogsjaren met overleg heeft gehandeld niet alleen in het belang der gemeentenaren, maar zelfs in dat van ingekwar tierde militairen en Belgische vluchtelingen. Hoe vele arme stumperds en zieken zullen in hem niet een goede steun ver liezen. Geen wonder, dat de verslagènheid in de gemeente dan ook groot is. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau gedelegeerd-commissaris der Stoomtram Breskens-Maldeghem, Voorz. van het Ziekenfonds, Vice-voorz. der Ambachtsschool, Baljuw der Burgerwachten in het voormalig 4e District, Be stuurslid der vereeniging voor de Landbouwschool en onder- wijs-belangen in deze streek, van de pas opgerichte vereeniging ingevolge de Landarbeiderswet, benevens tal van andere ver- eenigingen. Het verlies van den alom Hooggeachten Heer Burgemees ter is een gevoelige slag voor de gemeente Oos'burg en hare inwoners, die Zaterdag een dierbaar pand grafwaarts zullen brengen met de eer, die hem toekomt. Dinsdag en Woensdag werd alhier in het lokaal der Evangelisatie een tentoonstelling gehouden van het werk der leerfingen van de Modevakschool. De zeer talrijke bezoeksters wa ren vol lof over het werk en de leiding van Mej. Beekes, de di rectrice. Waterlandkerkje. Het 6-jarig zoontje van den land bouwer J. S. alhier geraakte met de hand tusschen den stroomolen, waardoor wijs- en middelvinger werden verbrijzeld en onmiddel lijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Si. Kruis. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden, dat een vroeger toegekende bijdrage, groot 1530 voor woningbouw, aan onze gemeente zal worden uitgekeerd, ten behoeve van A. Beun-Beun, alhier. School en Kerknieuws. Oostburg. Van de Rijks normaallessen alhier slaagden voor de akte nuttige handwerken Vrijdag 17 Februari te Rotter dam de leerlingen Joh. Beun, El. van den Bos sche, beiden alhier, B. Hoebé te Groede, Cath. Lucieer en S. Luteijn, van Zuidzande. Oostburg. Tot pasteor- deken alhier werd benoemd de Eerw. Hesr P. J. Preijers, pas toor te Groede, wegens het ver trek van den Eerw. deken P. Rops naar Hulst. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 25 Feb 12.41 1.05 Zondag 26 1.12 1.36 Maandag 27 1.41 2.05 Dinsdag 28 2.09 2.33 Nieuwe Maan Zondag 26 Feb. nam. 7-07. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 25 Feb 6.— nm. Zondag 26 6.02 Maandag 27 6.04 Dinsdag 28 6.05 Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 26 Feb. 1922. Breskens v 9'/2 u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5t/2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen n 12.30 u Zondagschool Nieuwvl. v 91/, ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. Dinsdag 28 Feb. nm. 6.30 ds v.Heest, Bijbellezing. A 3. Zw.: 4, 6/9, 12, 14, 16, 18,20, 22 23. W.25, 26, 30/36,39, 43, 48, 50. B 3. Zw.: 11, 13, 15, 17, 19, 21, 24, 25. W.: 31/35, 39, 43, 47. Zwart speelt 2126. Wat doet wit Opl. A 1. 18-12,39-34,27:38, 34 5, 5:6. A 2. 32-27,36-31, 27-21,21 1 B 1. 37-31, 28-22, 42:4 B 2. 49-44, 38 32, 40-34, 44 4. Goede opl. v. A 1 en 2 ontvangen vanA. K. te Z., J. L. te G., A. L. te N., J. C. te G., L. V. en W.L.Jr. te B. en J. K. (A 1) te B. Van B. 1 en 2. L. V., A. V., A. K. en W. L. Jrallen te B. Bij loting viel prijs A ten deel aan J. L. te G. en prijs B. aan L. V. te B. Corresp. L. V. te B. Houd u gerust aan B. We komen dan gelei delijk bij A. J. K. te B. Van A 2 gaf U een bijopl., die remise geeft." MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 21 Feb. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 11.05f 15.00 id. (klein.) f9.40—f 10.25 Aangevoerd 75000 stuks. Oostburg, 22 Feb. Tarwe f 13.50—fl4.00, Haver, f 13.001 00.00 Wintergerst f 13.00 Bruine boonen f00—kookerw- ten f22.—f23. Middelburg, 23 Feb. Op de graanmarkt was de aan voer matig. Alleen tarwe werd genoteerd en wel f 13.75-f 14.25 Boter f0.90 af 1.05 per 5 ons. Eieren f9.50 af 10.50 per 100 NEKKRAMP. In de gemeente Oostdongera- deel is een 20-jarige jongen na 3 dagen lijden aan nekkramp overleden. DE MOORD TE BEERTA. Bij de aanhouding van J. O. te Beerta wegens den gruwe- lijken moord aldaar gepleegd, had de politie moeite den wree daard aan de handen van het publiek te onttrekken. De inwo ners van Beerta en omgeving zijn echter gerust gesteld over de aanhouding, want zoolang O. niet veilig achter slot en grendel zat, was men voor dezen man ten zeerste bevreesd. Men weet bijna zeker dat hij niet zou terug deinzen voor een nieuwen moord aanslag. NIET OUD GENOEG. Een paartje meldde zich te Boxtel aan op het raadhuis om in ondertrouw te worden opge nomen. Hoe oud de bruidegom was? Achttien jaar. En de bruid? Zestien. Sind wanneer? Vandaag, luidde het antwoord. De ambtenaar zou eens nazien. En wat bleet toen Dat ze in den avond van denzelfden dag pas zestien worden zou. Het bruidspaar moest dus onverrich- terzake naar huis. Het kon N.ch evenwel troosten met de ge dachte, dat één dag uitstel op hun leeftijd nu niet zoo heel erg was. OPPASSEN. Een winkelier uit de provincie zendt ons een uitvoerig schrijven, waarin hij mededeelingen doet over kooplieden in linnengoede ren en bukskin, die dezelfde praktijken uitoefenen als de lie den, waarvoor wij dezer dagen waarschuwden en van wie een lezeres, zooals zij schreef, klaar blijkelijk de dupe werd voor ettelijke honderden guldens, schrijftjiet Handelsblad. De manufacturier, die vertelt, dat deze en dergelijke heeren herhaaldelijk op verschillende plaatsen in ons land opduiken, deelt, ter waarschuwing, een staaltje uit de praktijk mede Als manufacturier, werd ik onlangs bij een mijner klaaten ontboden. Ik spoedde mij er heen, in de hoop, zaken te kun nen doen, maar waarvoor had men mij laten komen Men had dezer dagen met kooplui, als door u beschreven, zaken gedaan, maar zou deze goederen gaarne weer slijten. Men had gekocht drie coupons voor costuums en een mooie paardedeken voor de somma van 170. „Maar hoe kom je daarbij?" was mijn eerste uitroep. „Ja, mijn man (het was op een groote boerderij) had zao graagde paardedeken. Deze koste maar f3 (waarde f 15) maar wij moesten alles bij elkaar koopen en hebben zoodoende deze drie coupons óók moeten koopen. De koopman vertelde echter, dat hij geregeld met u zaken deed en wij dachten, dat u de goederen wel weer over zoudt nemen." Hiervan was natuurlijk geen sprake. Ik onderzocht de gekoch te goederen en kwam tot de vol gende conslusie coupon 1, waar de f 12, coupon 2. waarde f 7 en coupon 3, papierweefsel, zoo goed als geen waarde. Ik ging heen en liet mijn klant in het be zit van zijn goêdkoope paarde deken inclusief de drie coupons. Niet steeds vinden deze heeren koopers, maar toch is het aan tal van hun slachtoffers onrust barend hoog." Men wachte zich toch voor deze en dergelijke parasieten BROEKHUIS VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij W. H. Broekhuis werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting ten na- deele van mej. E. van der Vliet. Verder heeft het Hof niet ge leverd geacht het bewijs van de oplichting wat betreft de gestie van Broekhuis ten aanzien der Rotterdamsche Handels- en Land- bouwbank, waarvoor de Rotter damsche rechtbank hem had ver oordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. Opnieuw rechtdoende, sprak het Hof beklaagde ook voor dit feit vrij en gelastte zijn onmid dellijke invrijheidstelling ONTSPOORD. Woensdagmiddag is de locomo tief van trein 31 van de Staats spoor, die 1.45 van den Haag naar Scheveningen vertrekt, door onbekende oorzaak even voorbij den politiepost bij de Boschbrug ontspoord, De locomotief is ver nield e* van het passagiersrij tuig is het voorbalkon, waar geluk kig niemand op stond, verbrijzeld. Doordat de veiligheid is open gesprongen raakte de machine alle water en vuur kwijt, tenge volge waarvan geen vrees voor brand behoefde te bestaan. De machinist, die aan de linker zijde op de locomotief stond, is zwaargewond naar de politiepost gedragen. De conducteur alsmede de on geveer 30 passagiers, bleven on gedeerd. BOTSING OP DE VECHT. Men schrijft uit Muiden aan het Hbl. Van de Ketel tot eenige mijlen bewesten Muiden is langs de Zuiderzeekust een breede strook open water, die door de schip pers van en naar Amsterdam gevolgd wordt en binnendoor over Muiden gaat. Dinsdagmor gen kwam een sleep van drie geladen schepen met vliegenden stroom de Vecht afzakken. De kapitein van de sleepboot, onbe kend in dit vaarwater, hield op stuurboord aan, teneinde de OosterkoU te passeeren. Vlak daarvoor lag 'n klein scheepje, waarnaast en waaraan lag vast- gemeerd 'n ijzeren dekschuit. De kapitein zag te laat, dat hij de kolk met de schepen niet kon bereiken en wendde het roer. Doch door den krachtigen stroom waren de schippers hun schepen niet meer de baas en zoo voer het eerste met donderend geweld op de remmingswerken voor de iniddenkolk. Een geweldig ge kraak volgde. De sterke rem mingswerken waren geheel ont zet, terwijl de schepen op elkan der liepen en eveneens belang rijke averij bekwamen, vooral het middelste, dat midscheeps getroffen werd. Het bestuur van de Groote zeesluizen wilde de schade eerst verhalen op de schippers, doch weldra bleek, dat het wel anders zou kunnen loopen, want le. Mochten er binnen een afstand van 100 M. geen schepen vóór de Oosterkolk liggen. 2. Waren er geen seinen van af de brug gegeven. Het per- sooneel van de brug had noch instructies, noch seinvlaggen. Deze zullen nu wel spoedig ver strekt worden. De eigenaar van de dekschuit meende, dat het personeel van de brug voor zijn schuit had moeten zorgen, want hij had geen orders gege ven het vaartuig daar te leggen. Een onderzoek zal dat wel uitmaken. GROOTE BRAND. Te Brugge is het dépot van de Delftsche Gist- en Spiiifus- fabriqjt een prooi der vlammen geworden. De brandweer kon slechts de aangrenzende douane loodsen behouden. De groote alcohol-reservoirs ontploften en de opslagvoorraden en een aan tal mac lines zijn verbrand. Oorzaak onbekend. De schade wordt op een millioen frsgeschat. LUCHTSCHIP VERONGELUKT. Dinsdag is het Amerikaansche luchtschip „Roma" bij landing in zijn marinebasis bij Newport News ontsnapt, Van de 50 in zittenden zijn er 35 gedood. De overige hadden ernstige brand wonden bekomen. Het luchtschip „Roma", dat van Italië is gekocht, werd enkele weken geleden in dienst gesteld. EEN ERNSTIG ONGELUK. Dinsdagavond kwam te Brus sel een auto terecht onder een troep grenadiers, die van een nachtelijke oefening terugkeer den. Vijftig soldaten werden ernstig gewond. VASTEN. De Aartsbisschop van Zweden heeft voorgesteld dat aile ge- loovigen elke week één dag zullen vasten ten bate van hen, die in Rusland hongerlijden. RATTENJACHT. Op 25 en 26 Maart zal te Ber lijn weer een algemeene klop jacht op de ratten gehouden wor den, daar deze dieren steeds nog een zeer schadelijken invloed uit oefenen op den gezondheidstoe stand der bevolking en ook op ander gebied veel schade aan richten.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2