mmhhmem i, De hooge spoorwegtaiieven. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargangx - Woensdag 22 Februari 1922 Nummer 2702 Beroepskeuze en psychische keuring. Schuld en Boete. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNof02T BRESKENS p,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur m, Een der eerste, zoo 'niét de allereerste eisch voor het vinden van ons levensgeluk is ongetwij feld, dat we ons op onze plaats voelen in het leven. Het lijkt ioo eenvoudig, maar het is het niet. Er is allicht meer dan een enkele plaats, waar wij dat gevoel kunnen hebben, maar ioo heel veel zijn er toch niet. En in plaats, dat de mensch lich nu moeite geeft om die enkele plaats, die eene misschien te vinden, laat hij het veelal aan het toeval over om hem de een of andere plaats neer té zetten. O zeker, hij geeft lich moeite genoeg, om geld te verdienen, om vooruit te komen. Maar hij vraagt zich nauwelijks af, of dit nu zijn plaats is in liet even, waar hij zich thuis voelt waar hij in een gevoel van leilig zelfvertrouwen nu zijn leste krachten ontplooien kan. Hij kan het vaak ook niet. Het terecht komen op de eigen i is van zooveel voorwaar den afhankelijk, waarover hij luk niet te beschikken heeft of waarvan hij op het oogenblik, dai hij er misschien wel over te leschikken heeft, de beteekenfe niet begrijpt. Want zich op zijn liaats voelen in het leven dat t immers zich thuis voelen in omgeving, den kring, waarin zen te verkeeren heeft, geschikt voor het werk, dat men dagelijks te verrichten heeft, op z'n ge- nak in zijn werkkring, die ge- egenheid biedt het beste en iterkste in ons tot ontwikkeling t« brengen. En hoevelen zijn er niet, wier levensomstandigheden hen als met dwingende kracht verre houden van die plek, die :volge van uiterlijke levens voorwaarden en eigen zielsge- iteidheid nooit het milieu kunnen vinden, waar ze zich volkomen Ontplooien kunnen, nooit het werk, dat hun liefde en belang- Ittlling kan wekken en zoo hun Daar aangekomen, zeide Serge •ogen Claude Ik verzoek je vriendelijk, om zij nu alles te vertellen, wat er 11 voorgevallen. Doch spreek Bet meer van de vlucht. Ik zou vrijheid, die ik op dat oogen- ™k geniet, onwaardig zijn, wanneer ik haar niet besteedde, de moordenares mijns vaders °P te sporen. Clande bracht er inderdaad "atl ook den geheelen nacht Ne door om den vriend alles Ne te deelen, wat hij zelf te'eefd en wat hij van zijn zus- kr> van Julienne of van Sepherin "nomen had omtrent de gebeur- tnissen van het oogenblik af, at Julienne met Angelina Ver- npar Asnières gekomen was, 'aar hij met Julienne een bij- den weg openen tot voller levens ontwikkeling Maar er zijn er ook zoo heel vielen, die allicht die plaats wel hadden kunnen bereiken, als ze maar geweten hadden, als vaak ook hunne leiders, ouders of leermeesters, maar geweten had den, langs welken weg ze gaan moesten, als ze zich maar wat meer rekenschap gegeven had den van de noodzakelijkheid dien weg te vinden. En om het besef v,pa- die noodzakelijkheid ingang^-te.^doen vinden, om zoo mogelijk den weg zelf te wijzen, daartoe geeft men zich in onzen tijd toch wel meer moeite dan in vroeger jaren. Het is duidelijk, dat een aller eerste voorwaarde om zich op zijn plaats te voelen in het leven is, zich op zijn plaats te voelen in zijn beroep. Misschien is dit tenslotte wel de eenige voor waarde, want ons beroep wijst ons niet alleen het werk, dat we te doen hebben, niet enkel den werkkring, waarin we ge plaatst zullen worden, maar ook grootendeels de kring, de om geving, waarin ons leven zich bewegen zal. Een goede beroeps keuze is dus voor het zich op zijn plaats voelen in het leven, voor het vinden van het levens geluk, waarom we toch allen zoeken, een allereerst vereischte. En nu is het wel opmerkelijk, niet zoozeer, dat die keuze veel al averechts uitvalt, maar dat er veelal van een eigenlijke keuze heelemaal geen sprake is. Ga maar eens in eigen kring na, hoe de meeste kinderen, ouder wordende, tot een bepaald be roep komen en hoe de meeste ouderen tot een beroep gekomen zijn. De natuurlijke weg zou zijn, zich goed rekenschap te geven van eigen voorkeur, eigen belang stelling en eigen talenten en eigenschappen, eigen lichame lijke en geestelijke geschiktheid en daarnaast te leggen, wat ieder beroep, ieder werk eischt aan geschiktheid, aan werkkracht, aan aanpassingsvermogen, welke genoegens en verdrietelijkheden eenkomst aan den Seine-oever had, terzelfder tijd dat Serge's vader in Parijs vermoord werd. Hij vertelde hem, hoe de dag bladen van dat oogenblik af over de voorvallen en den gang der instructie hadden gesproken, hij gewaagde van het verhoor zijner moeder, van de verklaringen van Fourmont en Angelina, wel ke laatste zich hoogst loffelijk omtrent hem uitgelaten, en die hem als den besten, liefdevolsten zoon afgeschilderd had. Ten slotte kwam hij van The- rese's bevrijding te spreken, die hij op zulk een koddige wijze schetste, dat Serge, ondanks zijn ernstige stemming, onwillekeurig lachen moest. Stel je voor, zeide Claude, hoe die arme drommels van politieagenten rechts en links de kade afzoeken, zonder er aan te denken, dat wij wellicht de Seine overgevaren kunnen zijn. Sepherin, dien mijnheer Four mont in Asnières waande, stond het kan opleveren, welke levens wijze het van u eischt, met welke menschen het u in aanraking zal brengen enz. Maar zoo gaat het zoo goed als nooit. In de beste gevallen bepaalt nog een zekere voorliefde, zoo die zich duidelijk bij een kind uitspreekt, de be roepskeuze. Maar veelal wordt het bepaald door het beroep van den vader of van andere familieleden, door finantiëele vooruitzichten, door een glans van voornaamheid of door toe vallige omstandigheden als de toevallige gelegenheid om ergens gemakkelijk of goedkoop in op geleid te worden, een open ko mende plaats, een toevallig praatje zelfs. Naar geschiktheid werd nauwelijks gekeken. En men vroeg zich nooit vrijwel ernstig af, past die jongen of dat meisje bij die betrekking en bij dat werk Dat wordt nu een beetje an ders. Er zijn zelts al vereeni- gingen tot voorlichting bij be roepskeuze. En men begint de beteekenis van deze keuze voor het individu en dus ook voor de maatschappij steeds duidelijker in te zien. Men begint te vragen. Maar daarmee is men nog niet aan het antwoord. En dat ant woorden zal altijd moeilijk blij ven. Er zijn kinderen, die een uitgesproken neiging en een uit gesproken aanleg, een duidelijke geschiktheid voor een bepaald beroep toonen. Maar er zijn er ook zeer velen, die die uitge sproken aanleg wel bezitten, maar bij wie zich in de tijd, dat de eerste stap naar een be paald beroep gezet moet worden en de voorbereiding, theoretische of praktische, begint, die aanleg, die geschiktheid nog niet dui delijk openbaart. Daarnaast komt het voor, dat voorkeur, tenge volge van bizondere omstandig heden vaak ontstaan, botsktegen geschiktheid. En dan zijn er zeer velen, die niet juist een aanleg hebben of openbaren, die hen als van het eerste oogen- af reeds voor een' bepaald werk opeischt of naar een bepaald mij ter zijde, terwijl Jacques met het eigen rijtuig van den notaris op den anderen oever op ons wachtte gn toen pijlsnel wegreed. Kort en goed, na een klein uurtje waren wij hier, en dienzelfden avond nog nam Julienne mijne zuster bij zich in de villa op, waar zij haar een veilige schuil plaats bezorgde Toen Claude zijn verhaal ge ëindigd had, was 't reeds laat; de beide vrienden, die behoefte aan rust gevoelden, legden zich naast elkander neer op de eenige matras en waren weldra in die pen slaap gevallen. Kort daarop kwam ook Sepherinvan zijn sluippatrouille terug en nam zoo stil mogelijk zijn gewone houding op de beide houten bankjes aan, waar hij zich door een kort slaapje een weinig herstelde van de vermoeienissen van den dag. Nauwelijks was deze aangebro ken, of hij stond doo 'stil op, verliet ongemerkt de hut en haalde van de kiosk aan het beroep heenwijst. Bij dezen, en het zijn de meesten, kan slechts met moeite vastgesteld worden in welke richting zij hun verder leven zullen moeten ontwikkelen .en voor welk beroep zij de meeste geschiktheid hebben. Ouders, maar vooral ook onderwijzers, moeten hier een zware taak vervullen. Want 't zijn juist die onderwijzers, die, wanneer ze hun werk ernstig opgevat hebben, vaak den bes ten kijk op de psychische ge steldheid' der kinderen hebben. Maar ook de physieke gesteld heid is veelal van beteekenis. En zoo krijgt dan ook de medi cus een woordje mee te spreken. Smalle borsten en slappe spieren deugen niet voor zwaar werk, een bewegelijk en nerveus kind niet voor kantoorwerk, een lom pe, onhandige jongen niet in een fijne luxe zaak. Voor de meeste beroepen zal het ech ter in de eerste plaats op psy chische eigenschappen aankomen. Ook daarbij is het gemakke lijker vast te stellen, wat iemand niet moet worden als wat hij precies wel moet worden. Maar met deze vaststelling immers kan men al heel wat ongeluk en ellende voorkomen en iemand indirect misschien vaak den weg wijzen, waarlangs hij zoeken moet. Een psychische keurings dienst, als de gemeente Amster dam voor sollicitanten naar gemeentebetrekkingen wil in stellen, zou daarvoor noodzake lijk zijn. Men zou dan geen jongen, die zich gemakkelijk laat bepraten en overduvelen, politieagent maken, geen jongen, die over eiken steen struikelt oi op zijn fiets altijd verkeerd uit wijkt, wagenbestuurder op een tram, geen vaatjes buskruit ambtenaar aan een loket, waar men veel menschen te woord moet staan enz. Toch is zoo'n psychische keuring natuurlijk nooit gemakkelijk en zal zij nooit zulke definitieve resultaten kunnen geven als de physieke. Men kan alleen de aanwezigheid of afwezigheid van bepaalde station eenige morgenbladen, die hij aan den inmiddels ontwaak ten jongen mannen overreikte. Vervolgens maakte hij aan stalten om naar Parijs te gaan, opdat hij bijtijds zijn werkzaam heden op het kantoor van mijn heer Fourmont verricht kon hebben. Vóór hij de beide jonge mannen verliet, beval hij hun nog de grootste voorzichtigheid aan en sloot zijn vermaningen met de woorden Het beste zou wezen, wanneer ge het huisje maar in 't geheel niet verliet. Ge hebt hier alles, wat ge voor uw ontbijt noodig hebt en tegen den avond breng ik het benoodigde vorfi- een klein diner. De beide vrouwen luisterden ternauwernood raar de woorden van den braven Sepherinzij waren terstond op de dagbladen gevallen en verdiepten zichgeheel en al in de berichten, die deze bevatten omtrent Serge's ont vluchting. eigenschappen trachten vast te stellen en heeft daarvoor dan ook al methoden gevonden. Om helder en vlug denken, gevatheid en opmerkzaamheid vast te stel len worden bijv. vragen gedaan als: Wat merkt ge op bij het volgende geval„Toen ook de laatste man gevallen was, trok de troep zich terug". Of: „De rentenier liep met de handen op den rug in zijn tuin en las de krant". De fijnere psychische eigen schappen kan men op deze wijze nog hoogst moeilijk benaderen. Daarvoor zou een heel ander en dieper onderzoek noodig zijn. Maar de hoofdzaak is, dat men dezen weg opgaat, dat men tracht de geschiktheid, ook de psychische naast de physieke uit te vinden en veel meer nog, dat men naar bizondere geschiktheid voor ieder beroep vraagt. Langs dien weg kan beroepskeuze alleen een werkelooze en doelbewuste keuze worden. En zij zal tal loos velen voor een bekommerd, ontevreden, ongelukkig leven helpen bewaren, De besturen van den Alge- meenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond, Toeristenbond voor Nederland, en de Nederlandsche Reisvereeniging hebben een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin zij, als de vertegenwoordigers van pl.m. 855.000 toeristen, die allen groot belang hebben bij spoorweg tarieven, welke hun financieele draagkracht niet overschrijden, protesleeren tegen de nieuwe verhooging der hooge spoor weg-tarieven. Vooral de be woners van het noorden en het zuiden van het land worden door den nieuwe maatregel ern stig getroffen, wanneer zij, hetzij gedwongen door hun zaken of maatschappelijken positie, of wsl voor ontspanning of ontwikkeling naar het centrum van het land De zaak van den moord in de Rue de Rome is onuitputte lijk aan verrassingen, luidde het in bijna alle couranten. Vervol gens werd verhaald, op welke wijze de chef der veiligheids politie een door Claude Garan- cier aan Serge gerichten brief ontdekt had, dien hij, nadat hij hem gelszen had, aan den ge vangene geworden liet, hopende, dat wanneer deze, ingevolge de opgaven in den brief, een poging tot ontvluchting doen zou, men gelijktijdig met den vluchteling ook Claude kon grijpen. De jonge mannen waren bij het lezen der berichten bijna tegelijkertijd tot aan deze plaats gekomen, toen Serge tegen zijn vriend zeide': Nu, dat moet ik zeggen, je hebt ze prachtig bij den neus gehad met je brief. Claude keek verbaasd op en zeide Met welken brief dan (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1