Plaatse! Nieuws. Dammen Binnenland, Rechtzaken. Gemengd Nieuws Burgemeester en Wethouders van Breskens Kennis genomen van boven staande feitenGelet op de Loterij wet 1905. Overwegende, dat deze ver loting uitsluitend strekt tot een liefdadig doel, als bedoeld in art. 3 van de Wet BesluitenAan Jacobus van den Heuvel Jr., visscher alhier, vergunning te verleenen tot het verloten van een vischnet, ter waarde van ongeveer 100, ten bate van den invalide Jan Hendrik Erasmus voornoemd. Zulks onder de navolgende voorwaarden le. Er zullen niet meer dan 700 loten ad 0.50 worden ver kocht. De loten zullen door loopend genummerd worden van 1 tot en met 700, en gewaar merkt vanwege het Gemeente bestuur. 2e. Er worden een of meer door het Gem.-bestuur gewaar merkte lijsten aangelegd, waarop bij verkoop van loten, terstond de namen der koopersen de door hen gekochte nummers worden aan- geteekend. 3e. Na beëindiging van den lotenverkoop worden de lijsten met de onverkochte loten bij het Gemeentebestuur ingeleverd. 4e. Binnen 8 dagen na de inlevering, sub. 3e, heeft in het openbaar de trekking plaats ten Gemeentehuize, ten overstaan van het Gemeentebestuur. 5e. Burgemeester en Wet houders behouden zich voor, zoo noodig bovenstaande voorwaar den te wijzigen of aan te vullen. Door het Comité voor be houd van het Garnizoen in Zeeland liggen ook in onze ge meente lijsten ter teekening. Behalve op het Gemeentehuis, kan men ook teekenen in het Stoombootveerhuis en in den Boekhandel van Boom-Bliek. Woensdagavond had alhier in de Concertzaal van de firma van Melle, daarvoor welwillend afgestaan, de 16e jaarvergade ring plaats van de Chr. Nat. Werkmansbond, welke bezocht werd door leden en donateurs met hunne vrouwen. Dit samen zijn werd afgewisseld door het zingen van verschillende liederen en het geven van eenige voor drachten. Deze avond zal bij velen nog lang in aangename herinnering achterblijven. Een bedrag van 1190 is door den Minister van Arbeid aan onze gemeente toegekend, in het belang van Woningbouw ten behoeve van J. A. Roest, alhier. voor de Tweede Kamer heeft de Vrijz. Kiesvereeniging alhier gesteld de heeren Ph. v, Dix- hoorn, Jhr R. de Muralt, I. A. Leenhouts, Breed velds, J. N. Pat- tist en Th. Siemelink. Groede. De heer Jac. Welle- man, burgemeester van Kiabben- dijke, hield alhier een lezing over de „Landarbeiderswet". Een vereeniging met aanvan kelijk 29 leden werd opgericht. Nieuwvliei. Na een lezing door den heer Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke, is hier een Vereeniging, als bedoeld in de „Landarbeiders- wet", opgericht, met aanvankelijk 21 leden. Eede. Op het kantoor der Registratie is Woensdagmiddag een varken verkocht, dat door den veldwachter alhier was aan gehouden wegens trauduleuzen invoer. Volgens geruchten komen niet ver over de grens reeds weer gevallen van mond- en klauwzeer voor. Zuidzande.1 Naar men ons mededeelt, viel enkele dagen geleden de metselaar M. van Cadzand van een in aanbouw zijnd huis van de stelling. De ontboden geneesheer constateer de een spleet in het scheenbeen. Aardenbupg. Door de coöpe ratieve vereeniging „Welbegre pen Eigenbelang" werd op de gehouden aanbesteding de leve ring gegund van Chilisalp a f 15.08, Zwavelzure Amm. f20.23, Amm. Super, f 9.64, Super f 3.321 /2, Kalizout f 2.71, Patent kali 17-99, Lijnkoek f18, Soya- koek f 16.50 en Mais f 11 Dat de uitvoer van runde ren naar België nog zeer groot is, blijkt wel hieruit, doordat in één week tijds voor uitvoer wer den goedgekeurd alhier 5 run deren, Sluis 66 runderen en 5 kalveren en Sas van Gent 173 runderen en 5 kalveren. A 2. Zw.4, 7/10, 13, 17, 18, 29. W.20, 24, 32, 33, 36, 39/42. B 2. Zw.9, 12, 18, 21, 30. W.: 31, 38, 40, 49, 50. Zwart speeld 21-26 en wit? Oplossingen van 1 en 2 voor Vrijdag a.s. van den arbeidsdag zet zich om in een verhooging van den pro ductie-prijs en dus ook van den verkoop-prijs' Gevolg: inkrimping van het afzet-gebied, zeldzamer bestel lingen en ten slotte geheele of gedeeltelijke sluiting der fabriek. Doch de wet is niet alleen rechtstreeks van invloed geweest op de loonen-rekening en de ar beidskosten, zij heeft de meest uiteenloopende gevolgen gehad, waarop niemand bedacht was ge weest. Terwijl zij de productieprijzen der industrie heeft verhoogd, heeft zij indirect ook den prijs der landbouw-producten doen stijgen ten gevolge van den hoogeren prijs der meststoffen, zaden en landbouwwerktuigen, en tengevolge ook van de hoogere transport-kosten en vooral ten gevolge van de ver meerdering en verhooging der loonen, welke de landbouwer moet uitbetalen aan zijn arbei ders, thans bij hem weggelokt niet alleen meer door de steden, doch ook door de voordeeliger arbeidsvoorwaarden biedende in dustrie. Zoo had de acht-urendag een prijsverhooging, een stijgende levensduurte tot gevolg over de geheele linie. De arbeider, die zijn geld zag verminderen in koopkracht, eischte een nieuwe loonsverhooging. En zoo zitten wij weer mid den in den vicieusen cirkel van loonsverhooging en toenemende levensduurte. Ook in Frankrijk hebben reeds vele fabrieken moeten sluiten. De heer Lévy citeert als een typisch voorbeeld het geval van Mouterhouse, is de Vogezen, waar een metallurgische indus trie, partij trekkend van de wa tervallen en stokend met houts kool uit de naburige bosschen, bestond sinds de 16e eeuw. Het bedrijf hield _260 werklieden aan den arbeid, bi twee ploegen verdeeld. Vanaf den dag, dat de wetgever drie ploegen nood zakelijk maakte, zijn de kosten zoo hoog geworden, dat het niet meer mogelijk was een afnemer te vinden. Bovendien zou de be volking van het dorp nimmer groot genoeg zijn geweest, om de noodige nieuwe arbeiders op te leveren. De zaak is moeten worden stopgezetde werkplaat sen zijn gesloten. Voor de koopvaardij is de wet ewen fnuikend als onredelijk. Het decreet van 20 Februari 1920, waar bij de toepassing op de handelsvloot geregeld werd, zegt: „Wordt beschouwd als werkelijke arbeidstijd de tijd, ge durende welke het personeel aan boord, tengevolge van een ge geven order, ter beschikking is van den kapitein buiten de loka- kalen, welke dienen tot verblijf plaats aan boord. Men moet nooit gevaren heb ben om de uren wachtdoen of van afwachten, zoo veelvuldig in het leven van een matroos ge lijk te stellen met een fabrieksar beid 1 De heer R, Leygue, ropperteur in den Senaat, verklaarde dat de „toepassing van de 8-Urenwet op de koopvaardij den vrachtprijs verhoogde in zulke een mate, dat de handel zich niet meer zou kunnen bedienen van de vracht schepen. Booten, die vroeger 6 dek- menschen en 2 officieren hadden behalve den kapitein zien zich thans gedwongen 9 man en 3 officieren te onderhouden. Bovendien wordt de Zondags- arbeid op zee betaald volgens het overwerk-tarief Op het meerendeel der cargo's is het personeel moeten worden uitgebreid met 30 pCt. zegt de heer Lévy en hij berekent dat dit een uitgave berekent van 84 frcs. per jaar bruto ton. Ook op het gebied der zee- visscherij hebben de resultaten zich niet laten wachten. De heer Lévy heeft de boeken gezien eener reederij, die een belangrijke vloot op zee heeft van allerlei visschersvaartuigen. Het bleek hem, dat de op brengst van den verkoop der visch niet voldoende was om de kosten der bemanning te dekken, zonder een centime aan den ree- der te laten voor afschrijving, assurantie en rechtmatige winst. Engelsche visschers brengen nu hun visch ter markt in Le Havre, Dieppe Fécamp, Duin kerken. Belgische visch wordt in auto lastwagens naar de bevolkinscen- tra van Noord Frankrijk gevoerd; Duitsche en Nedeilandsche komt naar de departementen van het Noordoosten, fntusschen worden de Fransche vaartuigen het een na het ander onttakeld. Van een prachtige vloot van viermasters, die lading placht te gaan halen in Noord- en Zuid- Amerika zijn thans nog twee sche pen in de vaart. Buitenlandsche vrachtschepen komen de Fran sche concurrentie aandoen tot in de Fransche havens, booten van 1500 ton zijn genoodzaakt dezelf de dekbemanning aan te houden als die van 6.000 ton. De heer Lévy berekent de extra-lasten, aan de Fransche reederij door de wet van 2 Augus tus 1919 opgelegd, op 50 millioen per jaar. Doch het ergste zijn de indirecte kosten. VRIJHEIDSBOND. De Afdeelingen Axel, Philip pine, Hoek en Sas van Gent plaatsen No. Een op de candi- datenlijst Jhr R. de Muralt. DE VERWERPING DER PENSIOENWET. De Eerste Kamer heeft Woens dagmiddag het Wetsontwerp in zake de pensioenregeling voor de ambtenaren en hun weduwen en weezen met 23 tegen 22 stemmen verworpen. Deze tijding is in de ambte naarskringen met verontwaardi ging vernomen. Reeds het vorig jaar was er een beroering, toen het uitstel der behandeling in de Tweede Kamer werd noodig geacht, en ze eindelijk in het najaar werden afgehandeld. Een goeden afloop was aller hoop. En nu, plotse ling de: e teleurstelling. Wat zullen hiervan de gevolgen zijn. AANGENOMEN. Het wetsontwerp tot het aan gaan van een geldleening van 300,000,000 en het wetsont werp tot wijziging van de Ta bakswet, zijn door de Eerste Ka mer aangenomen. WIJZIGING VLEESCHKEURINGSWET. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wij- ziging van devleeschkeuringswet, inzonderheid in verband met de huisslachtingen. Breskens, Op 10 Januari 1922 is aan Jan Hendrik Eras mus, oud 21 jaar, geboren en wonende alhier, visschersknecht aan boord van de BR 21, een zeer ernstig ongeluk overkomen, waardoor een been moest wor den afgezet. De getroffene wordt sedert 10 Januari verpleegd in het zieken huis te Neuzen ad ƒ3.per dag, waarbij dan nog komen de operatiekosten, doktersrekening, en kosten van een kunstbeen. Patiënt is de oudste zoon uit het door ziekte, enz. reeds zwaar getroffen groote gezin van Jan nis Erasmus, die onmogelijk de hooge kosten kan dragen. Deze wil nu een vischnet, ter waarde van ongeveer 100, beschikbaar stellen, welk net door Jacobus van den Heuvel Jr. zal worden verloot, en heeft daartoe bereide aanvraag gedaan. Donderdagavond trad voor de Vereeniging „Breskens Voor uit" alhier in het lokaal van den heer Schippers op Ds Joh. A. Raams, met het onderwerp „Het ontstaan van het schrift". Spreker gaf op zeer duidelijke en onderhoudende wijze een al gemeen overzicht hoe wij aan het schrift zijn gekomen. Hij schetste dit als de ontwikkeling van een knop tot bloem. Een langzame, doch gestadige ont wikkeling. Het schrift ontstond door het vastleggen van gedach ten in teekens. Vanaf de Oer volkeren tot de hedendaagsche maatschappij ging spreker de ontwikkeling van het schrift na, hetwelk hij aan de hand van teekeningen op duidelijke wijze weergaf. De zaal was goed bezet. Na afloop dankte de Voorzitter der Vereeniging namens allen Jen geachten spreker en riep hem een tot weerziens toe. IJzendijke. Door den Minis ter van Arbeid is een bedrag van 1800 ter beschikking ge steld aan onze gemeente, in het belang van Woningbouw, ten behoeve van A. Claes, alhier. Waterlandkerkje. Voor de groslijst voor candidaatstelling Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 Feb. 1922. Breskens v 9!/2 u ds Bremer. Bevestiging nieuwe leden. n 1.30 u Zondagschool. n 5V2 u ds Bremer. Groede v 9'/s ds v Griethuijsen Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. Dinsdag 21 Feb. nm. 6.30'ds v.Heest, Bijbellezing. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 18 Feb 5.36 6.- Zondag 13 6.34 6.58 Maandag 19 7.44 8.08 Dinsdag 20 9.16 9.40 L. Kwartier Zaterdag 18 Febr. nam. 1.38. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 18 Feb 5.47 nm. Zondag 19 5.50 Maandag 20 5,52 Dinsdag 21 5.53 Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 17 Februari. Heden werd de volgende zaak behandeld Chr. d. M., 27 j., arbeider, Serooskerke, werd beklaagd dat hij in den nacht van 20 op 21 Aug. 1921 te Groede te samen en in vereeniging met een ander eenige kippen, toebehoorende aan J. B. D. heeft weggenomen. Eisch 4 maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 14 Feb. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f12.00—f 15.40 id. (klein.)' f 10.75—f 11.45 Aangevoerd 65000 stuks. Oostburg, 16 Feb. Tarwe f 12.75—f13.50, Haver, f 12.501 12 75 Wintergerstf 13.25 Bruine boonen f 00kookerw- ten f21.f22. BOEFJES. De Rotterdamsche recherche heeft twee knaapjes van 11 en 12 jaar, afkomstig uit Zoeterwou- de, aan het politiebureau te Lei den gebracht, vandaar naar hun ouders De kinderen hadden uit den zak van een ouderen broer een banabiljet van 15 wegge nomen en het voornemen opgevat om daarvoor naar Den Haag te gaan en een en ander te koopen wat hun hart begeerde. Zij na men een kaartje naar Den Haag, doch daar zij met de plaatselijke toestanden niet op de hoogte waren, gingen ze door tot Rot terdam, waar men hen bij de po litie bracht, die zich met de Leid- sche politie in contact stelde. In middels bleek dat zij in Leiden zelf reeds een en ander hadden gekocht, een armbandhorloge, sigaretten, chocolade, enz., zoo dat er slechts f 7.50 van de f 25 over wa9. De knaapjes huilden toen de politie zich met hen be moeide en toonden oprecht be rouw. Zucht naar het avontuur lijke had hen tot deze daad ge leid. OPLEIDING Rijks- en Gemeente-betrekkin gen. Vraagt terstond gratis in lichtingen bij P. BOER, Nieuw- Amsterdam. EEN JACHT VAN STROOPERS. Te Heemskerkerduin is, zoo schrijft men aan het „N. v. d. D.", bij nacht een formeele jachtpartij gehouden door stroo- pers. De heeren waren van top tot teen in het wit gekleed daar er sneeuw lag en de maan vol was Aldus zouden zij beter het wild verschalken. Aardig voorbeeld van „zich aanpassen aan de omgeving". Maar voor tallooze hazen en konijnen werd dit een geduchte strop. Iemand die moest waken bij een zieke huisgenoot en even een luchtje ging scheppen in den prachtigen helderen winternacht verschrok toch een weinig bij het zien van de witte gedaanten. Maar als geboren Heemskerker- duinder begreep hij spoedig de zaak. Er wordt tegenwoordig wat bedacht door heeren wildstroo- pers Patronen zijn al lang in omloop, die maar zeer weinig geraas bij het schieten maken. Men drup pelt in de duinen tot aan de wo ning van den strooper anijsolie, waar fazanten dol op zijn. zoo dat ze den laatsten droppel tot aan de woning oppikken. In de meeste gevallen moeten zij deze snoepzucht met den dood be- koopen.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2