Msiü Nisnws. Binnenland. Dammen Rechtzaken. Gemengd Nieuws Laatste Berichten. karakter, toonen zich in Belgis wel wat wijzer dan in Neder land. Door den zes-maanden- dienst te verlangen slaan zij een middenweg in, die velen aan nemelijk voorkomt en in Neder land wordt aangezien als een maximum. Men moge nu wel van militaire zijde aanvoeren, dat de bezetting van eeu deel der Rijnprovincie meer volk eischt, dat onze verdeelingslinie grooter is en dies meer, onbetwistbaar is het, dat juist de bezetting van den Rijn het gevaar van het land zelve vermindert, wat voor Nederland niet het geval is. Wat bij ons ook onder de katholieken alle nuttige hervor mingen tegenhoudt is het heer- schende vooroordeel dat al wie aan het leger tornt, verdacht wordt gebrek te hebben aan vaderlandsliefde. Bij velen bestaat helaas de meening dat een talrijk leger met een diensttijd van ^maan den een noodzakelijk kwaad is en dat het gevaarlijk is hier iets in te veranderen. Onze partij- genooten in het Noorden hebben zich echter van al die vooroor- deelen, welke ook bij hen be stonden, niet veel aangetrokken en de Katholieke Kamerclub zag zeer goed in dat met de volks- strooming tegen het militarisme moest rekening gehouden worden. En onder de leuze „meerdere weerkracht bij minder offers" werd een flinke actie ingezet, die ons misschien wel tot vinger wijzing kan dienen. HET CONFLICT IN DEN VRIJZ. DEM. BOND. Naar „de Tel." verneemt, heeft de heer E. M. Teenstra, in ver band met het optreden van mr. Marchant tegen hem, bedankt als lid van de vrijz. dem. Kamer fractie, waarvan hij secretaris penningmeester was. De heer Teenstra staat dus thans, evenals mr. Van Beresteijn geheel los van de fractie in de Kamer. Hij heeft echter voorals nog niet bedankt als lid van de partij. Breskens. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie aangaande den Voetbalwedstrijd alhier op a.s. Zondag. Het batig slot zal worden overgedragen aan het comité voor de nood lijdenden in de veenstreken. W.e meenen dat deze wedstrijd de eerste is in den omtrek, die voor dit goede doel gegeven wordt, zoodat het te hopen is, dat het publiek door drukke opkomst blijk zal geven het goede doel te willen steunen. Bij slecht weder zal de wed strijd evenwel worden uitgesteld •n ook indien het ijsvermaak mocht doen vermoeden dat de wedstrijd minder goed zou slagen. Oostburg. Zaterdag 28 Januari hield da Vereeniging van Ged. Leerlingen a.d. Win- tercursussen in Landbouwkunde in W. Z. Vlaanderen, haar Jaar vergadering. Deze vergadering werd geleid, door den voorzitter der Vereeni ging de Heer J. Ie Clercq te Retrancheraent. Zij werd bijgewoond door 38 ledentengevolge van het on gunstige weer hadden zich velen van de 97 leden laten veront schuldigen, tarwijl ook door de griep velen verhinderd waren de bijeenkomst bij te wonen. De Rijkslandbouwconsulent was ook deor ziekte verhinderd. Het eerelid de heer Overtveld, landbouwonderwijzer, en de heer van Dixhoorn bestuurslid van de Afd. Oostburg Z. L. Mij woonden de vergadering bij. Ook de 2e secretaris van den Prov. Bond van O. L. de heer de Vrieze was ter vergadering. De vergadering werd ook nog bijgewoond door de leerlingen van den tegenwoordigen land- bouwcursus. De voorzitter herdacht in zijn openingswoordhet o verleden eere lid de heer J. de Meyer en bracht warme hulde voor al het geen hij voor het landbouwon derwijs en voor onze Vereeniging in het bijzonder heeft gedaan. Verder wijdt spreker eenige woorden nog aan den gehouden cursus in motorkennis en de zaaizaadontsmetting. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De rekening van den penning meester werd in orde bevonden door de commissie zij wijst een batig slot aan van 673.46'/j. De aftredende Bestuursleden de heeren F. J. v. d. Plassche en D. Erasmus werden herkozen, zoo ook de aftredende afgevaar digden naar de Bondsvergade ringen. Bij de uitreiking van de ge tuigschriften aan de deelnemers aan den gehouden Ploegwedstrijd dankt de voorzitter hen nog maals voor hunne medewerkiag, prijst hen voor het goede werk, en stelt hen ten voorbeeld voor velen. Het oude Gerberapparaat, van het melkonderzoek, wordt onder de leden verloot. Met meerderheid van stem men werd besloten dit jaar een cursus te houden in landmeten, en waterpassen. De algemeene excursie zal dit jaar worden gehouden naar de Suikerfabriek te Bergen op Zoom. Voorgesteld door den heer Overtveld eerelid en door hem nader toegelicht, wordt besloten dit jaar een proefveld aan te leggen, over een reeks van eenige jaren aan te houden, ten einde de resultaten te kun nen constateeren van diverse Stikstofmeststoffen. Ook zullen variëteits-proeven worden geno men, met eenige gewassen. Door den heer W. A. de Vrieze, 2e Bondssecretaris, en den Secretaris der Vereeniging de heer I. A. Risseeuw Johz werd eene lezing gehouden. Eerstgenoemde sprak over het werk van den Bond en het werkterrein dat nog open ligt. Ook pleit hij voor nauwere or ganisatie en de nauwere aan sluiting bij de Z. L. Mij. Hij beveelt deze Maatschappij aan. Spreker dringt er op aan, dat de landbouwer, wanneer het in het publieke leven er op aan komt, vertegenwoordigers te kiezen, daartoe personen aan wijst, die getoond hebben hier voor een open oog te hebben. Door den heer Risseeuw werd er in zijn lezing op gewezen, c'at het Vereenigingsleven nog veel te wenschen overlaat. Dat over het algemeen in het Vereeni- gings-leven, zelfs uit den boezem der Vereenigingen, niet steeds die belangstelling getoond wordt, die in een goede organisatie wordt vereischt. De heer A. J. Lako vindt nog gelegenheid een opwekkend woord te laten hooren, voor de aansluiting bij de Z. L. M. Hij spreekt het vertrouwen uit, dat tusschen de Vereeniging en de Z. L. Mij. nauwe samenwerking zal blijven bestaan. Nog pro testeert hij krachtig tegen al lerlei uitlatingen, die zich som- wige stedelingen, zelfs van naam, ten opzichte van de plat telandsbevolking veroorloven, en meent dat er niet genoeg kan op gewezen worden, dat de landbouwstand in detockomstzijn vertegenwoordiging opdraagt aan menschen uit eigen stand. Sohoondijke. Bij het dezer dagen geëindigde biljartconcours in het café van den heer Wijf fels was de uitslagA. de Vreeze, Eede, 58, Iz. de Hullu alhier; 56, V. Gilson, IJzendijke, 54, A. de Houcke, IJzendijke, 54, A. Lampo, Oostburg, 53, A. van Hijfte, IJzendijke, 53, J. Wil- lemsen, IJzendijke, 52, J. Ver sprille, Oostburg, 52, A. van de Walle, alhier en E. Machet te Groede, 51 punten. Aantal kaarten 1604. J. Verspril'e voornoemd be haalde het grootst aantal pun ten in eens (39.) Groede> Toen Dinsdagmor gen de werklieden, werkzaam aan de Vlasfabriek van den heer B. alhier, op het werk kwamen, ontdekten zij een begin van brand in de wagenschuur, waar afval van vlas geborgen lag. Eenige klotten vlas waren smeu lende, zelfs de planken van het gebouw waren gedeeltelijk ver koold. Direct werd het vuur gebluscht. Dat het vlas geen vlam heeft gevat, is te danken aan het feit, dat er geen lucht bij kon. Kwaadwilligheid is hier in het spel. De politie heeft de zaak in onderzoek. School en Kerknieuws. Schoondijke. Wegens a.s. huwelijk /heeft Mej. S. S. van Overbeeke tegen 1 April a.s. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de bewaar school alhier. Predikbeurten. Ned. Hbrv. Kerk. Zondag 12 Feb. 1922. Breskens v 9]/a u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 51/j u ds Bremer. Groede v 9'/, ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. Dinsdag 14 Feb. nm. 6.30 ds v. Heest, Bijbellezing. a7~~ Zw.2, 4, 7/H, 14, 16, 25. W.18/23, 26/28, 39. B. Zw.: 2, 6, 9, 11, 12, 15/17, 19, 21, 36. j W.: 26, 28, 32, ij, 38, 42/45, 48. Zwart speelt 1218. Wat laat wit volgen Daar de gewone problemen voor beginners te moeilijk zijn, worden ten behoeve van hen in B gemakkelijker vraagstukken gegeven, welke geleidelijk in moeilijkheid zullen toenemen. Het is slechts geoorloofd in 1 klasse mee te spelen. Voor de oplossing van iedere 2 vraag stukken A wordt 1 ex. „Dam spel", en van elke 2 opgaven B 1 ex. „Damschool" beschik baar gesteld. Mocht blijken, dat voor B geen animo bestaat, zoo zal ze vervallen. Hoogwatergetij Breskens. t DAGEN. vm. nam Zaterdag 11 Feb 12.15 12.39 Zondag 12 1.02 1.26 Maandag 13 1.44 2.08 Dinsdag 14 2.2 7 2.51 Volle Maan Zondag 12 Febr. voorm. 1.37. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 11 Feb 5.35 nm. Zondag 12 5.37 Maandag 13 5.39 Dinsdag 14 5.40 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, J Feb. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 13.10 f 17.20 id. (klein.) fl 1.75—f 13.00 Aangevoerd 42000 stuks. Oostburg, 8 Feb. Tarwe f12.00f12.75, Haver, f 12.501 12.75 Wintergerst f 12.75 Bruine boonen f38kookerw- ten f 00. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 10 Februari. Veroordeeld wegens: DiefstalJ. S. R., 22 jaar, dienstbode, Waterlandkerkje, 1 maand gev. straf. Door den Officier van Justitie te Middelburg is ingetrokken het door hem ingestelde hooger beroep tegen een vonnis der Rechtbank van 25 Nov. 1921, waarbij C. M. arbeider te Schoon dijke werd vrijgesproken van de ten laste gelegde mishandeling. DE MOORD TE ROTTERDAM. De dader van den moordaan slag te Rotterdam, gepleegd op den 28-jarigen koopman H. Blaazer, is aangehouden. Het is de 18-jarige kantoorbediende B. Met behulp van zijn 21-jarigen broer, een student, heeft hij den aanslag gepleegd. Ook deze mededader is gearresteerd. Tijdens het onderzoek bleek, dat de kantoorbediende in dienst was geweest bij een firma aan de Wijnhaven, waar tijdens zijn verblijf een diefstal van een be drag van ongeveer 1500 plaats had. Blaazer wist van dezen dief stal af en daarom durfde B. niet te weigeren Blaazer geld te leenen. Hij was van plan. ge weest met het geld een nieuw leven te beginnen, doch zoolang Blaazer leefde, die van den diefstal op de hoogte was, zou hem dit onmogelijk zijn. Hij maakte daarom het plan Blaazer uit den weg te ruimen. Hij wist zijn broer, den student, voor zijn plan te winnen. Met zijn broer had hij ook al voorberei dingen getroffen om een aanval op een bank hier ter stede te ondernemen. Het lag zelfs in het voornemen Blaazer ook bij dezen aanval te betrekken, doch deze had verklaard er geen zin in te hebben. Men besloot toen eerst Blaazer uit den weg te ruimen alvorens de aanval op de bank te volvoeren. Vrijdagavond bevond hij zich met zijn broer in een café in de nabijheid van de Leeuwen laan. De student ging toen naar het huis van Blaazer en vroeg hem te spreken. Eindelijk gelukte het, hem te spreken te krijgen hij wist Blaazer mee te lokken, onder het voorwendsel, dat hij en zijn broer hem het geld zou den leenen, dat Blaazer voor de overdracht van een bioscoop aan den Linker-Maasoever noo- dig had. Blaazer wist nl. een bioscoop te koop, doch hij had het geld daarvoor niet bijeen. Wel had hij voor de koopsom groot f26.000 een eerste hypo theek van f 22.000 en een tweede hypotheek van f 4000 gevonden, zoodat hij alleen ongeveer f 300 noodig had voor de overdrachts kosten. Toen hem dit in uitzicht gesteld werd, dat hij dat geld kon krijgen, zeide hij ook wel ooren te hebben voor het plan van den aanval op de bank. Om dat te bepraten, zoo zeide de jongste B. hem, moest men naar een stille plek gaan, dan kon men rustig overleggen Blaa zer vond dat goed. Eerst ging men naar den Walenburgerweg, daarna naar den Esschenburg- singel. De 18-jarige kantoorbe diende C. B. loste toen het eerste schot, dat Blaazer aan den slaap doodelijk wondde. De student loste het tweede schot, doch dat trof geen doel. Beiden zijn toen gevlucht en de student nam de beide revolvers mee. IN NOOD. De levensbehoeften raken uit- geput. Schiermonnikoog is door het ijs geheel van de wereld afge zonderd. Postschippers hebben tweemaal beproefd den vasten wal te bereiken, doch zonder re sultaat. Brandstoffen en levensbehoef ten raken uitgeput Tel. DROEVIGE VERGISSING. Te Millingen heeft de metse laar J. Longenberg bij vergissing uit een flesch zoutzuur gedron ken, in de meening dat het water was. Onder vreeselijke pijnen is de man, vader van een talrijk gezin bezweken. Voor opleiding tot Rijksklerk, Kommies, Politie-agent, Bewaar der of Hulpkeurmeester schrijve men aan P. BOER, Nieuw-Am- sterdam. SCHAPEN VERSCHEURD. Van den veehouder J. te Oegst- geest zijn een 8-tal schapen ver scheurd in 't weiland gevonden. Eenige dezer dieren waren zoo danig verminkt dat men er bijna geen schaap meer van kon ma ken. De sporen van honden waren duidelijk zichtbaar. MOOI PRIJSJE. Te Katwijk zijn 80 roode kooien verkocht voor65 gulden EEN WAANZINNIGE. Een vreeseiijk drama heeft Maandag de bevolking van het dorp Lumino (Zwitserland) in beroering gebracht. In een aan val van waanzin drong de 30- jarige Battisto met een revolver in elke hand het station binnen. Hij \uurde daar op twee broe ders, vaders van gezinnen, en doodde beiden. Een derde per soon werd ernstig gewond. Bui ten het station schoot hij daarop een jong meisje, dat juist pas seerde dood, en verwondde vier andere personen. Door de politie achtervolgd, vluchtte hij in een kelder en pleegde daar zelfmoord. EEN DOCHTER VAN DEN SULTAN ONTVLUCHT. Uit Konstantinopel wordt ge meld, dat de kapitein van den Turkschen generalen staf Hakki bey, zoon van den grootvizier, heimelijk is getrouwd met de oudste dochter van den sultan en naar Klein-Azië gevlucht. De sultan en de grootvizier hoorden eerst van de ontvluchting toen het reeds te laat was. Een ordonnansofficier van den groot vizier is naar Angora vertrokken SPOORWEGRAMP. Dinsdagnamiddag is een pas- sagierstrein uit de richting Neuss aan het Centraalstation te Keulen, doordien de remmen weigerden, tegen hel perron gestooten. Twee wagens werden ineengedrukt. Vier personen wer den gedood, 36 gewond, waar van 5 ernstig De meeste slacht offers zijn uit Rijnland afkomstig. Do Spoorwegstaking. De Spoorwegstaking in Duitsch- land is geëindigd. Do moord to Rotterdam Nog een derde persoon is gearresteerd in verband met den moord te Rotterdam. Men schijnt hier met een complot te doen te hebben. Met dit drietal hoopt men den draad in handen te hebben, welke leiden kan tot de ontdekking van den dader van den moord van Mr Wijsman, gepleegd op Oudejaarsavond in den trein.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2