itsel Nieuws. Morte BiricMei. Rechtzaken. Gemengd Nieuws De nieuwe Paus. gulden, met dien verstande even wel, dat dit bedrag niet te boven mag gaan het naar boven in guldens afgeronde loon, dat door den hoogstbetaalden arbei der in hetzelfde of in een soort gelijk bedrijf in dezelfde ge meente of in een naburige ge meente gemiddeld per dag wordt verdiend. Verdient bijv. een timmerman in een gemeente 0.72 per uur, wat bij een werkweek van 45 uur 32.40 wordt, dus per dag ruim 5.dan kan de werk gever in die gemeente zelf zijn dagloon bepalen op f 6. Verdient een winkelbediende in een gemeente f35.per week, is ruim f5.per dag, dan kan de winkelier-werkgever zich verzekeren tegen f6. per dag. Bij de berekening der premie wordt het jaar vastgesteld op 313 arbeidsdagen. Is dus het dagloon door den timmermans baas voor zich vastgesteld op f 6.dan wordt het jaarloon gerekend op f 1876.en van den winkelier eveneens op f1876.—. Is voor -het timmerliedenbe- drijf een gevarencijfer bepaald van 19, d.w.z. f 19.per f 1000. dan zal de timmerman per jaar aan premie betalen f1876 V 0.019 f35.64. Voor het winkeliersbedrijf is het gevarencijfer bepaald op 4. De premie voor bovengenoemde winkelier bedraagt per jaar, indien hij zijn dagloon op f6. stelt, f1876 X 0.004=f 7.50. Stelt de werkgever het dagloon op f 3.inplaats van f 6.dan wordt de premie slechts '/3 ge deelte. Waar de werkgevers als regel zelf weten, welk gevarencijfer voor hun onderneming door de Bank is vastgesteld, kunnen zij zelf het premiebedrag berekenen. Op een werkgever, die zich- zelven verzekert, zijn dezelfde bepalingen der O.W. 1921 van toepassing als op een werkman, d.w.z. bij een ongeval, waar door- hij verhinderd is zijn werk te verrichten, ontvangt hij 70% vaa zijn dagloon, alsmede vrije genees- en heelkundige behan deling, zoo noodig ziekenhuis- verpleging. Gezien de zeer hooge tarieven voor operaties en ziekenhuisver- pleging, welke voor een werk gever met matig inkomen vrij wel onbetaalbaar zijn, is het vooral bij een ernstig ongeval zeer gewenscht, dat een werk gever zich vrijwillig verzekert hij zal dan, ook in 't belang der Bank, de beste verzorging ont vangen, welke verkrijgbaar is. Bij blijvenden invaliditeit ont vangt de werkgever, welke zich verzekerde, pensioen bij over lijden tengevolge van een onge val, ontvangt de weduwe 30% en de kinderen tot het veertiende jaar 15% van zijn dagloon, ge zamenlijk tot een bedrag van 60%bovendien wordt nog tot aan maximum van 30 maal het dagloon uitbetaald voor begra feniskosten. Formaliteiten zijn zaer gering, de werkgever geeft zich slechts op aan de Bank of aan den Agent der R.V.B., be hoeft slechts een formulier te teekenzeer kort daarop kan de werkgever de premie storten en de verzekering vangt aan. Breskens. Zaterdagavond hield het Ziekenfonds alhier haar jaarlijksche algemeene ver gadering, welke door een 60 leden was bezocht. Uit het jaarverslag bleek, dat het Maatschappelijk kapitaal op 1 Januari 1922 bedroeg f 1918.20. De inkomsten over 1921 be droegen f921.80; de uitgaven f 1055.34, alzoo een nadeelig slot van f 133.54. Er hadden drie uitkeeringen a f 45 bij overlijden plaats. Besloten werd de contributie onveranderd te laten, zijnde 40 weken a 15 cent en 12 weken vrij van betalen mocht een lid echter in deze 12 weken uit- keering genieten, zoo zal er dan van iedere week van uitkeering 15 cent worden afgetrokken in mindering der geheele contri butie, omreden in het afgeloo- pen jaar zich een geval heelt vooigedaan dat een lid uitkee ring heeft genoten, daarna be dankte als lid, doch geen con tributie heeft betaald. Ook de uitkeering bleef be paald op fl per dag. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. M. H. van de Sande, C. van Leeuwe, Jac. de Vuijst en lz. de Jonge, terwijl in plaats van den heer W. van de Plassche, die niet meer in aanmerking wenschte te komen is gekozen de heer G. Pleijte-Seen. Na afloop der vergadering werden twaalf nieuwe leden aangenomen, zoodat de veree- niging thans bestaat uit 162 leden. Breskens, Heden Dinsdag heelt de candidaatstelling plaats voor leden van de Kamer van Koophandel te Terneuzen. Uit ons district zijn drie candidaten gesteld voor het groot bedrijf, en wel de heeren Iz. van Melle alhier, I. A. Risseeuw Johz. te Oostburg en A. de Milliano te Waterlandkerkje. Voor het klei ne bedrijf zijn vier candidaten gesteld, de heeren A. Meijer te Oostburg, A. Catsman, Aarden burg, E. Groosman, IJzendijke en Fr. Klaaijssen, alhier. Schoondijke. Op 't laatst der vorige week hield de ver- eeniging „Eendracht" ter ver zekering van Varkens hare jaarvergadering. De finantiën bedragen nu 13110.636 kasgeld. De uitkeeringen hadden een som gevorderd van f754.021/2. 21 nieuwe leden waren in 1921 bijgekomen. (Inleg f5.) De uitkeering per K.G. werd nu vastgesteld op 60 cent door het bestuur, dat over den prijs dier uitkeeringen iedere maand raadplegingen houdt. De contributie werd bepaald op f 2.40 per jaar. Aitikel 19 van het reglement werd zoo gewijzigd, dat drach tige zeugen uit de verzekering treden, doch 9 weken na het werpen weer kunnen worden aangegeven ter verzekering. De heer A. Versprille werd als bestuurslid herkozen. In de plaats van Iz. Seen en P. Wil- lemsen, die bedankten, werden benoemd C. A. Huijgh en D. Zuijderduijn. School en Kerknieuws. Ger. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Schoondijke, door H. de Bruyn, te Nieuwendfjk. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 8 Feb. 9.48 10.12 Donderdag 9 10.59 11.23 Vrijdag 10 11.55 12.19 Volle Maan Zondag 12 Febr. voorm. 1.37. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 8 Feb. 5.31 nam. Donderdag 9 5.33 Vrijdag 10 5.35 Kantongerecht te Ootburg. Uitspraak Zitting 19 van Jan MotorwetC v d B en C D Schoondijke, O v P Maldeghem, R F W en G R Eede, P A d L Schoondijke, R v d W St. Laureijns, A v P en L d B te Maldeghem, E A v d V Lem- beke en P J v d B Waerschoot, ieder f 10 boete of 10 d hecht. A R Oostburg, C v M Middel burg, J S en II d P Waterland kerkje, JD, CPdMenJ D Sluis, J K Breskens, J A V te Groede en J A v d W Zuid- zande, ieder f5 of 5 d., P J G Oostburg, A C Philippine, F B Sluis, ieder f2 of 2 d. Art. 453 wetb. van strafrecht: P F A L G Oostburg, f10 of 10 d., A C W IJzendijke, 3e herhaling, 7 dagen, C F O te Biervliet, f 15 of 15 d„ E M B Sluis, 2 boeten van 115 of 2 maal 15 d., P B A IJzendijke, f3 of 3 d., T W J dj Bier vliet, f10 of 10 d. ArbeidswetA P L Breskens, f5 of 5 d., J L Breskens, 2 X t 5 of 2 X 5 d'. H S 's Heer- Arendskerke, 7 X f3 of 7 X 3 d., P A d L Schoondijke en S E d M Aardenburg, iéder 2 X f5 of 2 X 5 d. Pol.-verord.L L Breskens, 'en A R Schoondijke, ieder 1 5 of 5 d. JachtwetL d V Knocke, f 10 ol 10 d. Art. 455 A d H IJzendijke, f50 of 50 d. Pol.-verord.: D R M St. Anna ter Muiden, f 1 of 1 d., L J v 11 Aardenbuig, f3 of 3 d. ERNSTIG ONGELUK IN DE H/\AG. Zaterdagavond heeft zich op het terrein van het Gem. Elec- triciteitsbdrijf te 's-Gravenhage, een ernstig ongeluk voorgedaan. Een aantal werklieden waren be zig met het rangeeren van eenige wagons, toen plotseling door een tot nog toe onbekende oorzaak twee wagens tegen elkaar bot sten. met het noodlottig gevolg, dat 3 personen hiertusschen wer den gekneld. Onmiddellijk werd de Gem. Eerste Hulpdienst ge waarschuwd, onder wiens toezicht een der wagons werd opgevijzeld en de ongelukkigen uit hun ne telige positie werden bevrijd. Per auto werden zij daarna naar het Gem. Ziekenhuis ver voerd, waar evenwel reeds kor ten tijd na aankomst een der per sonen, de heer J. Mackaay, die een been en een arm gebroken had en een fractuur in den rug had opgedaan, overleed. De toe stand der beide anderen, van wie de een een ernstige inwendige verwonding aan het linkerbeen heeft en de andere minder ern stig verwond is aan den linker voet, in vrij goed (Corr.-Bur.) IN OVERSPANNEN TOESTAND. Zondagavond wilde een conduc teur der gemeentetram te Amster dam die reeds geruimen tijd in overspannen toestand verkeerde, over de balustrade van zijnwaran- da in dePieter Aertszstraat spiin- gen. Zijn vrouw trachtte hem dit te beletten. Er ontstond een wor steling waarbij beiden door een ruit vielen. De man werd aan den hals, de vrouw aan wie deze man zijn leven te danken heelt, aan den pols gewond. Het twee tal werd door den Geneeskundi gen Dienst verbonden. De zenuw lijder is, om verdere ongelukken te voorkomen, naar het Wilhel- mina-Gasthuis vervoerd. SLAGADER DOORGESNEDEN. Vrijdagavond maakte in trein no. 22 uit Leiden naar Rotterdam een reiziger 2e Klasse gebruik van de W. C. Door een schok van den trein sloeg de reiziger zijn arm door het raam, waar door de slagader van den rech terpols werd doorgesneden. Om het groote bloedverlies te mati gen hield de conducteur de ar men in de hoogte, totdat de man in Delft werd uitgedragen. Nadat de stationschef aldaar hem een noodverband had aan gelegd, werd de man, wiens toestand zorgelijk werd geacht, per auto naar Den Haag ver voerd, waar hij bleek thuis te behooren. AMSTERDAM IN HET DONKER. Zaterdagavond precies 11 uur ontstond in een der hoogspan ningskabels te Amsterdam kort sluiting, tengevolge waarvan Amsterdam finaal in het donker werd gezet. Het was een ongewoon schouw spel, die donkere straten, grach ten en pleinen. Hier en daar botsten de menschen tegen el kaar aan, anderen stapten zon der het te willen in de groote hoopen vuile moddersneeuw, die de stadsi einiging bij elkaar ge veegd had. De tiams werden, toen het tien minuten donker was geble ven, verlaten en de passagiers begaven zich loopende verder, iets, wat den laatsten tijd meer gebeurd is. Berustend gingen wagenbestuurders en conducteu-s in den wagen zitten en staken hun pijpje aan. Verschillende tooneelvoorstel- lingen, die nog niet afgeloopen waren, werden gestoord. Bij het zwakke licht der noodlampen verliet het publiek de zaal. Buiten vonden ze een Egyp tische duisternis. De taxi's wer den bestormd en in een oogen- blik waren de standplaatsen verlaten. Ruim half twaalf ont waakte Amsterdam weer onder luid gejuich. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Zaterdagmiddag werd de heer Edmond Duysters, oud-katholiek afgevaardigde en thans burge meester der groote voorstad van Antwerpen, Berchem, in het Cen traal station gearresteed, op het oogenblik, dat hij van plan was naar Brussel te vertrekken. De heer Duysters was door de rechtbank belast met het dwang- bi heer over twee en twintig Duitsche eigendommen, waaron der het zeer belangrijke filiaal van de Leipziger Wollkammerei te Hoboken De sommen van deze bedrijven afkomstig moeten ge regeld gestort worden bij de Na tionale Bank. Nu was het opge vallen, dat de heer Duysters nog geen stortingen had gedaan, of schoon het bedrijf van de Woll- këmmerei wordt voortgezet. Na vruchteloos bij hem op afreke ning te hebben aangedrongen, verwittigde de bank den procu reur-generaal te Brussel, die gis teren tot de arrestatie van den burgemeester deed overgaan. Terwijl hij door den procureur des konings aan een urenlang verhoor werd onderworpen, werd in zijn woning te Berchem een huiszoeking gehouden. Alle pa pieren, betrekking hebbende op het sequester, werden in beslag genomen. Du)'sters heeft bekend, al het geld met speculaties te hebben verloren. Er moet een tekort van ruim twee millioen francs zijn. Deze gebeurtenis ver wekt enorme sensatie te Antwer pen. Cour. DE VERSCHRIKKELIJKE ELLENDE IN RUSLAND. De vertegenwoordiger van prof Nansen te Moskou heeft aan het Haut-Commissariaat te Genëve de volgende berichten gezonden, welke telegrafisch werden verschaft door den ver tegenwoordiger der Russische autoriteiten, die toezicht houden op de Amerikaansche hulporga nisatie in de republiek Bachkiri (Orenburg) die nog eens beves tigen, wat wij al wisten. De honger heeft zulke afme tingen aangenomen, dat de menschen elkaar vermoorden en dat de ouders hun kinderen verslinden. Ik kan u absoluut authentieke gevallen opnoemen. In het dorp Tuliakova, onder de gemeente Ardolanovsky uit het kanton Yarmatensky, heeft een man met name Tuhyatullj Hallin het lijk van zijn 28-jarige broeder Halibulla, opgegeten Een. vrouw uit hetzelfde dorp at twee harer kinderen een jongen en een meisje op' Een man, eveneens uit dat dorp, heeft zijn dochter opge. geten. De honger heeft thans zij„ hoogtepunt bereikt en dagelijks hoort men gruwelijke gevallen van kannibalisme, vooral in het district Gorny, hetwelk afhan kelijk is van het Bureau der Amerikaansche hulpverleening te Orenburg. Geen enkel distributiecentrum is nog geopend in de Zuidelijke kantons der republiek Bachkire en de bevolking is onmogelijk in staat 200 tot 250 werst af te leggen om voedsel te halen te Orenburg. Bovendien sterven de paarden in grooten getale, het geen het transport zeer moeilijk maakt. Hulpverleening is zeer dringend noodig. NA DEN OORLOG. Zes Fransche soldaten, wier geestvermogens tijdens den oor log zijn verstoord en die al die jaren in Duitsche hospitalen zijn verpleegd, zijn dezer dagen naar Frankrijk teruggebracht. Men tast in het duister hunner identiteit, en de arme kerels zijn zelt niet in staat hierover in- lichtingen te verschaffen. Alle pogingen om iets omtrent hen te weten te komen, waren tot dusver vruchteloos, en duizenden brieven van familieleden^ van vermisten zijn bij het ministerie ingekomen. Thans is besloten de portretten der zes ongelukkigen in de bla den te publiceeren,in de hoop, dat zij door hun fami'iebetrekkingen zullen worden herkend. EEN RIJKE VREK VAN HONGER GESTORVEN. Te Lerbières heeft men een rijken maar gierigen landbouwer, Jean Tracol, in een hoekje van zijn schuur dood gevonden ten gevolge van koude en ontbering, schrijft de „Matin". Men vond op hem een bedrag van 1500 francs in goud. In zijn woning werd nog meer zilvergeld ge vonden, dat in verschillende kis ten was weggestopt. Kardinaal Achille Ratti, Aarts bisschop van Milaan, is tot Paus gekozen. Hij heeft den naam aangenomen van Pius XI. De Spoorwegstaking in Duitsohiand breidt zich uit. Het verkeer in Opper- en Midden-Boden staat nu ook stil. In Hamburg en Altona is de toestand zeer verscherpt Werkwillige postbeambten wer den op het centraalstation door stakers gemolesteerd en met steenen geworpen. Het centraalstation te Frank furt is Zaterdagmiddag door stakers bestormd, niettegenstaan de de bezetting door de politie. Leden van de technische nood hulp werden ernstig mishandeld en de dienstdoende beambten van het station verwijderd. Spoorwegramp in Japan. Bij een spoorwegongeluk op den Burial-Spoorweg, veroor zaakt door een lawine, zijn 110 personen gedood en zeer vele gewond. Cbristiaan De Wet. f Een Reuter-telegrain uit Bloem fontein meldt het overlijden van generaal Christiaan de Wet, een der beroemde Boerenleiders uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog van 1899—1902. Hij bereikte den leeftijd van 67 jaar.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2