1 Nieuws. Morle BericMn. Binnenland. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Gemengd Nieuws hebben nog geen stelling geno men tegenover het besluit der Rijksvakvereeniging. Op de Berlijnsche stations wordt, even als in de werkplaatsen, nog met alle krachten gewerkt; toch wordt de stadsceintuurbaan en het verkeer met de voorsteden van heden af voor een deel stopgezet. Het grootste gedeelte der beambten zal aan de staking niet meedoen. Ook een deel der machinisten heeft verklaard te gen staking te zijn, zoodat men hoopt een volledige stopzetting van het verkeer te voorkomen. De uitwerking van het besluit tot staken was ten opzichte van het "buitenlandsch verkeer eerst om half-een merkbaar. In de hotels brak overal een kleine paniek uitde meeste reizigers bestormden de plaatsen inlich- tingenbureaux en in groote files stonden zij voor de loketten om plaatsen te nemen. De spoorweg directie heeft alle maatregelen genomen om hier tegen opge wassen te zijn. Alle gereed staande wagens zijn voor het vervoer in den namiddag gere serveerd, omdat men zooveel mogelijk alle reizigers uit Ber lijn naar hun bestemming wil brengen. In de bijeenkomst van het hoofdbestuur van de rijksvak vereeniging van Duitsche spoor wegambtenaren Dinsdagmid dag gehoudenis het zeer leven dig toegegaan. Tot den laten avond duurde deze, soms zeer stormachtige zitting, die niet werd gehouden in het bureau van de rijksvakvereeniging, doch op een alleen aan de leden van het hoofdbestuur te voren bekend gemaakte plaats. Enkele van deze leden in het bijzonder de zeer radicale voorzitter Menne vreesden gearresteerd te zul len worden krachtens de veror dening van den rijkspresident. Onmiddellijk bij het begin van de vergadering bleek dat van deze dertig hoofdbestuurders er niet meer dan acht tegen de staking waren. En deze konden praten als Brugman, dat het niet geoorloofd was een staking te proclameeren zonder stemming onder de leden, dat het aanbod der regeering stellig aannemelijk was, dat men nu Duitschland niet mocht blootstellen aan de gevolgen van zoo'n staking, het hielp allemaal niets. Er moest en zou gestaakt worden. En deze houding van de meerderheid doet vermoeden, dat de sociaal-democratische vice-rijkskanselier Bauer, een man groot geworden in en door de vakvereenigingen, gelijk had, toen hij in den Rijksdag met veel nadruk betoogde „De staking was reeds lang voorbe reid en kant en klaar, voor het nog vaststond, of door onder handelingen misschien een over eenstemming bereikt kon wor den." De heer Menne wilde zijn zin doordrijven. Hij is een oude bekende op het gebied van spoor wegstakingen. Toen de nationale vergadering in Weimar vergader de, heeft hij een spoorwegstaking in midden Duitschland georgani seerd en daarna zich zelf uitge roepen tot president van de spoorwegdirectie te Erfurt. KAMERS VAN KOOPHANDEL Naar de „N. Ct." verneemt zal binnenkort een Koninklijk besluit verschijnen, waarbij de wijze van verkiezing voor de Kamers van Koophandel eenige verandering zal ondergaan. woud, lid van het Hoofdbestuur van dien Bond, met een rede getiteld: „De Strijd voor Oud en Arm." In een keurige improvisatie zette de spreker doel, ontstaan en werken van de Bond uiteen, terwijl hij in het tweede deel van zijn rede de Invaliditeitswet van Minister Aalberse aan een geronde kritiek onderwierp. Spre ker was zeer gedocumenteerd met tal van cijfers toonde hij het onbillijke van die Wet aan, terwijl de tallooze kosten aan administratie en ambtenaren wer den aangetoond. Aan het slot zijner rede spoorde de heer Spaargaren de menschen aan zich aan te sluiten bij den Bond voor Staatspensionneering, opdat de wetten-Aalberse zoo spoedig mogelijk plaats kunnen maken voor 't premievrije staats pensioen. De spreker oogstte van het talrijke publiek (J; 120 man) een welverdiend applaus. De voorzitter vertolkte de gevoelens wel namens allen, toen hij den geachte spreker zijn dank over bracht. Groede< In de alhier ge houden Raadsvergadering is met algemeene stemmen besloten tot aansluiting bij de Prov. Electr. Maatschappij. Ooslburg. In de ruime zaal van den heer M. Mabesoone alhier werd Woensdagavond voor de R. K. Middenstanders eene propaganda-avond gehouden. Door den algtmeenen geeste lijken adviseur der Hanze, rector Soffers, werd een interessante lezing en uiteenzetting gehouden over de Middenstandsbeweging. Sluis. De heer W. Cl. alhier had Maandag het ongeluk van zijn kar te vallen, waardoor hij zijn been brak. Maandag werden van hier naar België uitgevoerd 57 stuks melkvee, 15 paarden en 13 schapen. Aardenburg. De kommies Ch. J. Teirlinck alhier wordt met ingang van 16 April belast met de waarneming van 't grens- kantoor Putten (N%Br.) POSTERIJEN. Schoondijke. Voor de af- deeling van de Bond voor Staats pensionneering alhier tradWoens- dag 1 Febr. op de heer Ds. J. T. T. Spaargaren van Aarst- Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. in de rijks-postspaarbank ingelegd f 27952.80en terugbetaald f 19299.34. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9855. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Feb. 1922. Breskens v 9i/2 u ds Bremer. Doopbediening. ii 1.30 u Zondagschool. "n fjï/j u ds Bremer. n. 7-15 u Werkmansbond. Groede v 9'/, ds v Griethuijsen Nieuwvl. v 9.30 u ds Krul. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. Dinsdag 7 Feb. nm. 6.30 ds v. Heest, Bijbellezing. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 4 Feb 5.21 5.45 Zondag 5 6.10 6.34 Maandag 6 7.08 7.22 Dinsdag 7 8.22 8.46 Zondag 5 Eerste Kwartier Febr. voorm. 5.12. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 4 Feb 5.21 nm. Zondag 5 5.23 Maandag 6 5.25 Dinsdag 5.27 Ingezonden. Groet aan de vrienden in Cadzand. Het is me net alsof ik nog niet klaar ben met de heeren predikanten van 't Cadzandsche land, die mij onlangs zoo vrien delijk geherbergd hebben, als ik nog niet eerst hun een woord van dank heb toegeroepen, nu ik weer terug ben in Utrecht. Het was of alle elementen storm en regen, modder, ijs en sneeuw (onder een sneeuwjacht spoorde ik Zeeland binnen 1) tegen mij samenspanden om mijn avondtoespraken te doen mislukken zelfs de Electrische bleef hier en daar werkeloos. Maar hoe de natuur zich ook aanstelde, de harten der predi kanten waren voor mij ontsloten en zij deden al 't mogelijke om het mij aangenaam te maken. Door de duisternis en de glib berige wegen hebben zij mij veilig heengeleid. Zal ik ze namen geven De Synodale heer, de dienstvaardige, de Lutheraan, de moderne, de musicus, de verloofde, de con- siëntieuse maar dat zijn ze allemaal, en de neef die het plan op touw gezet had. In drie van de 7 beurten was de opkomst goed De opbrengst voor de Gustaaf Aolf Ver., alles te samen bedrneg 120. Maar daar gaan dan de reiskosten nog af, die niet gering waren, door rijtuigen en auto's. Indien dit iemand mocht be- grooten, hij houde zich over tuigd, dat ik nog graag een inilde bijdrage van hem zal ontvangen. Aan de dames die mij zoo goed verzorgd hebben breng ik ook mijn hartelijken dank, en denk daarbij ook aan de familie Schippers. De 87jarige oud-onderwijzer die nog zooveel opgewektheid bezat om mijn bespreking der lichtbeelden over het leven van Koning Gustaaf Adolf van Zwe den bij te wonen -■- ofschoon het vreeselijk koud was in de kerk die waardige heer zit ook nog in mijn gedachte. Cadzand schijnt een merk waardig verleden achter zich te hebben maar het gezicht van de jonge mannen, predikanten, strekt zich uit naar hetgeen voor ligt. Met Christus voorwaarts, man- ren broeders! Werpt het zaad in de voren 1 Ik las juist van Sadhoe Soendar Singh*, den wonderbaren Indiër (Engelsch Indie) die op 't oogenblik in Engeland vertoeft. Naar zijn leven, reizen en arbeid te oordeelen, heeft hij recht om even als Paulus ons allen toe te roepenVolgt mij na gelijk ik een navolger van Christus ben 1 Ter samenkomst te Groede ving mijn oor een woord op ter verlevendiging van de Gustaaf Adolf Ver. afd. Oostburg. Ver geet s. v. p. uw schoon voor nemen niet. Verzamel de con tributies der 17 leden, zie er anderen bij te krijgen, en herstel de vacatures in het Bestuur. Met de beste wenschen voor u allen en geheel 't Cadzand sche land. tt. G. A. v. d. BRUGGHEN. Utrecht, 1 Febr. 1922. Lees dat boekje BRESKENS. Geboorten. 4 Januari. Jacobus Pieter, z. van J. Verpoorten en C. den Hollander. 7, Maria Louisa, d. van II. J. Hartwig en A. L. S. van Quekelberghe. 17, Marinus Jacobus en Jannis Ma- rinus, tweel. zonen van M. van den Broeke en M. Lauret. 18, Izak, z. van J. Cambier en C. M. Dusebout. Overlijden. 11 Jan. J. A. Adri- aansen, 79 j., ongehuwd. GROEDE. Geboorten. 2 Januari. Jannis Jacob, z. van L. Bliek en J. S. van Meenen. 17, Oranda Ma thilda, d. van E. A. Verkruijsse en R. M. Corijn. 21, Wilhel- mina Maria, d. van E. C. H. Schulz en J. S. Vos. 25, Jozina Jacoba Elizabeth, d. v. P. A. de Fouw en J. van Lare. Overlijden. II Januari. C. L. de Wever, 69 j., wedn. van M. S. Jde Munck. 12, Elizabeth Suzanna, 5 mnd., d. van A. Bouwens en E. Basting. 17, L. Dorst, 71 j., echtg. van M. Meer man. 19, M. P. de Meij, 92 j., wed. van J. de Ridder. 29, M. Ghijsels, 72 jwed. van Abr. Kareis. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 3 Februari. Veroordeeld wegens: Beleediging M. M. V., huis vrouw H. J. D., bierhuishoudster te Sluis, 10 of 10 d. hecht. Heden werd de volgende zaait behandeldJ. S., 22 j., dienstbode te Waterlandkerkje, werd beklaagd dat zij op 3 Jan. j.l. te Schoondijke heeft weg- gsnomen een paar kleeding- stukken en porseleinen borden en schoteltjes, toebehoorende aan M. H. S. W v. B. en I. S. Eisch 1 maand gev. straf. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 31 Jan. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 10.50f 15.35 id. (klein.) f 8.95—f 10.35 Aangevoerd 85000 stuks. Oostburg, 1 Feb. Op de graanmarkt van heden was de handel slap. Tarwe f12.00f12.50, Haver, f 12.-f 12.70 Wintergerst f 13.00, Bruine boonen f36—, kookerw- ten f21.—. ONDER DEN TREIN. De spoorwegarbeider J. Leyser was op het station te Amster dam even binnen de overkapping bezig met het schoonmaken van een wissel. Hij bemerkte niet, dat de trein uit Nijmegen naderde. Toen het stationspersoneel hem door roepen waarschuwde, was het reeds te laat. Wel sprong de arbeider nog ter zijde, maar hij werd door de machine van den trein gegrepen. Toevallig kwam hij, vallende, juist tusschen de rails terecht; de locomotief en een der rijtuigen gingen over hem heen, toen was de trein tot staan gebracht. De man werd terstond uit zijn netelige positie verlost, en per ziekenauto naar het gasthuis ver voerd. Hij heeft een ernstige won ding aan het hoofd en eenige kneuzingen bekomen. HUISSLACHTINGEN. Raadsvergadering in een dorps gemeente in de buurt van Gouda. Aan de orde is: controle op huis- slachttingen. Een der Edelacht- baren spreekt onverholen zijn minachting uit over al die con trole. Als ikke zeg dat je de keu fretten kan, dan kan je hem fret ten. Maar er kunnen bactoriën in zitten, merkt de voorzitter op. Nou dan haol ik ze deruit. Maar die zijn veel te klein, u kunt ze niet eens zien met het bloote oog. Nou meneer de veurzitter, asse zoo klain benne, dat ik ze nieten zien kan, dan fret ik ze gerustig op, en dan kan jai 'et ook ge- rustig doen. Maor main keuen laak niet keure. DE STAAT RUIMT OP. Het demobilisatiepark te Huis ter Heide biedt deze week 2000 paar soldatenschoenen te koop aan vaneen kwartje per paar af, meldt de „Ned.". Wat zouden die 2000 paar in de oorlogsjaren aan de Staatskas gekost hebben? vraagt het blad terecht. DROEVIG EINDE. Woensdagmiddag bespeurde de buren van een gezin, dat in een hut niet ver van de Benedictijner abdij te Oosterhout (N.B.) woon de, dat luiken en deur gesloten bleven. Na herhaald geklop werd de deur met een bijl geopend. Men vond toen het jonge gezin, man, vrouw en een jeugdig kind, dood op bed liggen. De kolen damp van de nog brandende ka chel bracht het gezin door ver stikking om het leven. MISLUKTE OPLICHTING. Twee schoenfabrikanten uit München-Gladbach waren in aanraking gekomen met een paar Rotterdamsche „kooplui", aan wie ze voor 90.000 mark schoenen verkochten. De schoe nen werden verpakt in kisten naar Rotterdam gezonden en op geslagen in een loods aan den Ruigeplaatweg. Toen de fabri kanten Zaterdag om hun geld kwamen werden ze door de „kooplui", twee bekende recidi visten, meegenomen|de stad in. Eerst werden de Duitschers geïm poneerd deor een hoeveelheid juweelen, waarover in hun tegen woordigheid onderhandeld werd, toen wisselde een toevallige ken nis, die in een café zich bij het gezelschap voegde, 1500, ver volgens werd een bank opgebeld, maar van betalen kwam niet. Wel werd gepoogd de Duitschers te loozen, o.a. door te beweren dat hun passen niet in orde waren. Ten laatste kwamen de twee fa brikanten bij de politie terecht, die allereerst zorgde de schoe nen, voor de „kooplui" ze van de hand hadden kunnen doen, in beslag te nemen. Vervolgens werden de Hollandsche flessche- trekkers aangehouden. DE DWAASHEID TEN TOP. Te Parijs zijn eenige dames opgemerkt met een paraplu met knop, waarop de kop van Landru is afgebeeld I Zouden zij er een talisman in zien om van de kennismaking met een dergelijk heerschap als de Blauwbaard van Gambais be vrijd te blijven EEN „SCHEIDING"-RING. In San Francisco is thans de „scheidingring" in zwang. De ring is van goud en versierd met een zinnebeeldig gebroken boog van Cupido. Hij wordt aan de pink gedragen van de linkerhand. Een bekende gescheiden vrouw te San Francisco beweert de eerste geweest te zijn, die dezen ring heeft gedragenvoor elke nieuwe scheiding wordt er een steentje aan toegevoegd. 19 ONDERWIJZERS ONTSLAGEN. De onlangs door den Raad van Dordrecht goedgekeurde reorga nisatie van het Lager Onderwijs heeft ten gevolge gehad, dat Burgem. en Weth. den Raad voorstelden 19 onderwijskrachten van beiderlei kunne ontslag te verleenen. Dit voorstel was aanleiding, dat niet minder dan 14 adres sen van belang hebben waren ingekomen, w.o. een van de afd. Onderwijzers' Het voorstel van Burgem. en Weth. werd aangenomen. DIENSTPLICHT. De Eerste Kamer heeft het Dienstplichtontwerp met 27 tegen 13 stemmen aangenomen. DE GRIEP. Draadloos wordt uit New York gemeld dat de autoriteiten aldaar een influenza-epidemie

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2