Binnenland. Dammen. Gemengd Nieuws treinongeval. 1 te schrijven onder een schuil naam, zonder ook maar een enkele verdachtmaking aan te toonen of te weerleggen, dat is niet mannelijk ook al dekt men dergelijke insinuaties met zijn naam. Het is voor mij als tegen stander van de coöperatie zooals die wordt toegepast op land bouwgebied, volstrekt nietonaan- genaam, wanneer men mij op den voet wenscht te volgen en mij met eerlijke wapenen wenscht te bestrijden. Maar men doe het dan zóó, dat men weerlegt, datgene wat ik heb geschreven. In deze weerlegging is de heer De Milliano niet geslaagd. Zijn schrijven kan slechts de aan deelhouders sterken in de over tuiging, dat zij zich hebben te oefenen in geduld en lijdzaam hsbben af te wachten wat er verder voor hen is weggelegd. Wil de heer De Milliano pro- boeren als ijverig voorstander van de coöperatie zijn mede leden in dit geduldig en lijd- mm afwachten te oefenen, mij B»edmaar wij van onzen kant sulleo niet nalaten te wijzen op al de dingen die in onze oogen verkeerd zijn op het gebied der coöperatie. Wij zullen dus zeer waarschijnlijk op dit pad elkan der nog wel eens ontmoeten en het zal mij zeer aangenaam zijn indien de heer De Milliano mij later weer eens op den voet wil volgen. Dit zou ik even wel aan hem willen verzoeken indien gij het noodig acht in het belang uwer coöperatie mij te bestrijden, beschuldig mij dan niet van verdachtmakingen, zon der dat deze door U worden aangetoond, dit bevordert nooit de goede verstandhouding en kan ook nooit bevorderlijk zijn aan het doel hetwelk gij voor stelt. Onze wegen loopen niet parallel en het is dan ook zeker daarom dat ons eerste treffen voor U niet aangenaam genoeg was mij tot het einde te vol gen. Dit behoeft U evenwel niet te ontmoedigen. Ga voort Uwe coöperatieve ideën ingang te doen vinden, Uwe coöpera tieve ondernemingen in bescher ming te nemen, maar gij kunt er ook tevens van verzekerd zijn, dat wij van onzen kant deze ideën, deze ondernemingen, zul len bestrijden met al de kracht die in ons is. J. VAN WALCHEREN. Mogen wij den geachten schrijver mededeelen, dat wij bedoeld stuk opnamen met als hoofd Coöp. Suikerfabriek Zee land, evenwel met de mede- dseling dat het stuk overgeno men werd uit „De Molenaar", geschreven door den Heer J. van Walcheren onder den titel ,Het zinkende schip". De Heer de Milliano heeft dus verkeeid gelezen. Wij achten deze zaak nu voldoende toegelicht. Red. EEN NIEUWE LEENING. Een wetsontwerp is ingediend tot het aangaan van een geld- leening ten laste van het Rijk van ten hoogste 300,000,000. UITBREIDING. De Zeevaartschool te Vlissin- gen, de „De Ruyterschool", zal belangrijk worden uitgebreid, ten behoeve van de jaarlijksche opleiding van ongeveer 90 machi nisten voor de Java—China Japan-Lijn en de Kon. Ned. Paketvaart Mij. DE PLANEET MERCURIUS. Gedurende de eerstvolgende avonden zal de planeet Mercu- rius een voor de waarneming bijzonder gunstige positie inne men. Zij is omtrent een uur na zonsondergang boven de horizon en wanneer de hemel helder is, zal men de planeet met het bloote oog kunnen zienwat betrekkelijk zelden het geval is. Ilbl. GOEDKOOPE ZOMERÜITSTAPJES. Naar „het Huisgezin" verneemt, bestaat bij de directie der Ne- derlandsche spoorwegen het voor nemen, gedurende de zomer maanden tegen verlaagde prijzen zomerbiljetten te doen afgeven. ERNEST SHACKLETON. f. De bekende Zuidpool-reiziger Ernest Shackleton, is op 5 Jan. op zee aan boord van de „Quest" waarmede hij, naar men weet, een nieuwe Zuidpool-expeditie zou ondernemen, tengevolge van hartverlammings overleden. Bl*eskens« Ter aanvulling van ons bericht, van de ge houden Vergadering van de Muziek-vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" alhier, kan nog worden vermeld, dat de afgetreden Voorzitter, de heer J. de Hullu, welke van de oprichting af Bestuurslid is ge weest, en de laatste 17 jaren Voorzitter was, tct Eere-lid der Vereeniging is benoemd. In de gehouden Bestuurs-ver- gadering is benoemd tot Voor zitter de heer E. Boom en tot Penningmeester de heer W. Moggrè. REGENWAARNEMING TE BRESKENS. Gedurende de maand Januari (,922 bedroeg de hoeveelheid regen 82,3 m.M. De grootste hoeveelheid in 24 uur was 11,6 m.M. Er waren 21 regendagen met 0,1 m.M„ of meer, waarvan 16 met 1 m M. of meer. Sluis. Op verzoek van enkele ingezetenen hield alhier op Zater dag 28 Januari de heer Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke, zijn bekende rede over de „Landarbeiderswet". De zaal was tamelijk goed bezet. De keurige uiteenzetting sloeg merkbaar in, zoodat na afloop een Vereeniging werd opgericht met aanvankelijk 26 leden. Oostburg. Zondagavond werd in het patronaatsgebouw alhier de eerste uitvoering gegeven door de propaganda-club. Voor een overvolle zaal werden op gevoerd „In de war" en „De Boeren van Ooien". De verplaatsing van den heer A. van Male, als assistent der belastingen naar Utrecht, is ingetrokken. Sluis. Alhier werd Zondag avond voor een zeer talrijk en aandachtig publiek een tooneel- uitvoering gegeven door de be kende zangers uit Eede der Vereeniging tot „Nut en Ver maak". Eindspel no. 4.W.48-39 (28-32A), 39-30 wint. A (12-17), 39:11 (23-29a), 11-2 (19-23), 2-7 wint, a(19-24), 11-2 (23-28), 2 30 wint op tempo 1 Eindspel no. 5.: 16-2 (8-12), 2-7 (12-17), 7-11 (17-21), 11-7, 6-1 en 1-6 wint. Eindspel no. 6 24-20 (35-46), 47-24 (46 23AB), 24-35 wint A (46-10), 24-47 wint, B (5-10), 24-35 wint. Eindspel no. 7-: 12-8 (31-36. Op 31-37 volgt 38 32, 8-3, en 3-14 enz.), 8 3 (36-41), 3-26(41- 47. Op 41-46 volgt 26-37) 26-42 en 42-37 of 31. Uitslag: J. C. te N. S. 10p., J. L. te D 9V3 p., W. L. Ji. te B. 9i/2 P-, J- L. te G. 8 p., J. K., te B. 7 p., A. K. te Z. 5 p. Aanmerkingen voor Vrijdag a.s. Correspondentie J. L. te G. Niet ontvangen probl. 12 en eindspel no. A. K. te Z. Geen enkel eind spel ontvangen. J. K. te B. Eindspel 7 was niet in orde. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 1 Feb. Donderdag 2 Vrijdag 3 3.36 4.08 4.44 4.— 4.32 5.08 Eerste Kwartier Zondag 5 Febr. voorm. 5.12. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 1 Feb. 5.16 nam. Donderdag 2 5.18 Vrijdag 3 5.19 Iii^ezondt'ii. Schoondijke, 30 Jan. 1922. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een kleine aan merking te maken in uw blad, op het Gemeenteraadsverslag van Schoondijke, in uw no. van 1.1. Zaterdag: le dat de aftrek voor noodzakelijk levensonder houd niet is bepaald op/ 1500, maar op 500. Ten andere, en dat is voor mij het voornaamste, dat uw berichtgever mij in den mond legt omtrent verbouwing van de Chr. School, dat daar niets van waar is. Ik was beslist tegen een dure verbouwing en dan wel op zoo een ongelukkige plaats als waar onze school staat. Maar ik kon wel met B, en W. medegaan, dat zij de school nog goed genoeg vonden voor plm. 70 leerlingen en het dan toch maar niet aangaat om zoo maar ƒ37000 beschikbaar te stellen om dan maar eens een nieuwe school te bouwen. Ik ging zuiver uit van bezuiniging op het oogenblik. Maar moest ik kiezen tusschen een dure verbouwing op die plaats en tus schen een nieuwe school, koos ik bepaald voor een nieuwe school, hetgeen ik dan ook met nadruk in den Raad heb gezegd. Hoogachtend, Uw dw., J. C. QUIST. Het bediag voor het nood zakelijk levensonderhoud is een zetfout geweest. De Corrector. EEN DREIGBRIEF. V. te Roelofarendsveen ont ving dezer dagen een dreigbrief, waarin h?j, zijn vrouw en kinde ren met allerlei ongelukken be dreigd werden. De burgemeester stelde 'n on derzoek in met het gevolg, dat de schrijver, de bakkersknecht H. v. V., gearresteerd werd en bekend heeft de dader te zijn. Tevens heeft hij de namen van zijn kameraden die medeplichtig zijn, genoemd. ZWARE Bk AND. Maandagochtend halfzeven is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de graanmalerij en veekoekenfabriek „Drente" van den heer Egge Groot, aan de Kalverpoel te Zaandam. Het vuur richtte groote schade aan, terwijl het blusschingswerk nog bemoeilijkt werd door den zwaren ijsgang. Nagenoeg de geheele fabriek en het grootste gedeelte der machinerieën werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. EEN FAMILIE-KLUWEN. Indertijd is te Zevenaar een huwelijk gesloten, dat al een hoogst merkwaardig familieklu wen heeft opgeleverd. Daar trad n.l. een vrijbejaarde weduwe in den echt met een nog betrekkelijk jeugdig echtgenoot. De zoon dezer weduwe echter huwde korten tijd later met een zuster van den tweeden man zij ner moeder, door welke compli catie de jonge vrouw haar eigen broer met „vader" moest aan spreken. Deze „vader" is door zijn huwelijk voorts zwager ge worden van zijn aangetrouwden schoonzoon, terwijl omgekeerd tusschen de moeder (na het be ëindigen van haar weduwenstaat) en haar eigen zoon zwagerschap is geschapen, een verschijnsel dat zich slechts hoogst zelden zal voordoen. Hbl. GEMASKERDE BANDIETEN Onder Vlachtwedde (Gronin gen) woont de weduwe Velema met haar volwassen zoon en doch ter. Zaterdagnacht om 12 uur hoorde de moeder gestommel in de schuur, ze wekte de kinderen en met hun drieën ging men er op af. Bij het flauwe licht van een nachtlampje zag men drie ge maskerde kerels, die op het ver schrikte drietal afkwamen. Twee hunner richtte een revolver op hen, de derde was met een groot mes gewapend en met de woor den „je geld of je leven", eischten ze de sleutels. De moeder gaf ze doodelijk verschrikt af, waarop de bandie ten alles opensloten en openbra ken. En ofschoon er wel geld in huis was, vonden ze maar 11. Hiermee en met twee zijden spek trokken ze af. Buitenshuis bleek nog een vier de kerel op de wacht te staan. De bandieten hadden een gat in het dak gemaakt en zijn daar door naar binnen gedrongen. EEN MISLUKTE AANSLAG. Men meldt uit Oldenzaal aan het N. v. d. D. Vrijdagmiddag werd op het kasteel Singraven, te Denekamp, gebeld door iemand die zich uitgaf voor een marechaussee in politiek en die de alleen thuis zijnde mej. Laan mededeelde, dat vermoedelijk dien avond een aanslag zou gepleegd wor den bij het kasteel. Verder zeide hij nog, dat agenten van politie opgesteld waren en zij niet bang behoefde te zijn als zij hoorde schieten. Daar mej. Laan alleen thuis was (haar broer was naar een begrafenis) waarschuwde zij toch den dichtst bijwonenden opzich ter. 's Avonds om 7 uur werd er weer gebeld. De opzichter deed open en zag een man in marechaussee tenue, die een revolver op hem gericht hield. Toen de marechaussee den opzichter zag, rende hij weg. Waarschijnlijk had hij een aanslag willen plegen op den eigenaar van het kasteel. De politie zoekt den dader. DE GRIEF. Er komen de laatste dagen in ons land veel sterfgevallen tengevolge van de griep voor. Te Nijmegen zijn de vorige week 59 personen gestorven, waaronder zeer velen aan de griep. Ook te Amsterdam wor den zeer vele griep-patiënten door longaandoening aangetast en daar zijn eveneens reeds meerdere zieken tengevolge van de griep overleden. Ook uit verschillende andere plaatsen komen berichten over sterfgevallen tengevolge van de gevreesde ziekte. VERDRONKEN. Bij het loopen over het ijs had een jongeman te Waddings veen het ongeluk in een wak te geraken. Daar niemand het onge luk bemerkte, kwam hij jammer lijk om het leven. DOOD GEVONDEN. De heer v. d. M., gymnastiek, li leeraar te Roermond die zi^L met den vroegtrein steeds naa,K het naburige Heithuijsen begaf J teneinde daar zijn lessen te J ven. aan de school der zusterj Franciscanessen, werd bij aan. 1 komst aan het station Bae.\ea dood in de coupé gevonden. EEN ONGEWOON Vrijdagavond had te Biiswortk op de Londen and North VVes. tern Railway een zeer ongewoon ongeluk plaats. Twee expre,. treinen, waarvan de eene uit dt richting Londen en de andert uit de richting Glasgow kwam, F werden terwijl zij elkander voor- bij reden, door stukken metaal j getroffen. Het inwendige van het eerste rijtuig der beide trei- nen werd beschadigd, de ruiten J en de paneelen werden vernield, r terwijl één persoon werd gedood en twaalf anderen door de scher- i ven werden verwond. In verband met het feit, dat het ongeluk in de duisternit 6 plaats had, is het niet mogelijk 1 definitief uit te maken, door welk voorwerp de beide treinen wer- den getroffen. Men vermoedt, dat een metalen treeplank van een der locomo tieven is losgevlogen. HET DAK VAN EEN I BIOSCOOP INGESTORT Te Washington is, wegens den hevigen sneeuwval het dak van een bioscoop tijdens de voor stelling ingestort. Er werden bij deze ramp 69 personen gedood, terwijl liet aantal gewonden ruim 100 bedraagt. EEN AARDBEVING IN 9 BRAZILIË. Vrijdagmorgen werd te Sao f Paulo en te Santos een aardbe- I ving waargenomen. Persoonlijke I ongelukken en materieele schade kwamen niet voor, doch er ont- stond een paniek onder de be-r volking, die in nachtgewaad uit'fr de woningen vluchtte. tjP DOOR DE DRAADLOOZE TELEGRAFIE GERED. De schoener „Helen B. Sterling" welke uit NewCastle (Nieuw Zuid-Wales) was afgevaren naar Papeete, de hoofdstad van Talud, werd onderweg door een storm overvallen en werd aan alle zij den lek. Er was groot gevaar voor zinken en de kapitien seinde draadloos om hulp „S. O. S. (save our soels, redt onze zielen). Het noodsein werd opgevan gen door den Australischen krui ser de „Melbourne", en door het draadloos station te Awa- noei (Nieu w-Zeeland). In dit laatste station hoorde men wel dra ook, dat de „Melbourne" op den hulpkreet antwoordde „Wij komen, moed 1" Van uit het zinkende schip werd terug geseind: Haast u! Wij doen het onmogelijke Vervolgens werd alles stil... Zondag tegen half twee 's och tends werd volgende tijding op gevangen: „Wij kunnen het nog slechts één uur uithouden. Het schip zit vol water. De zee gaat over het dek heen. Wij probee- ren de reddingbooten te water te laten. Maar het is onmogelijk aan de golven te weerstaan." Toen volgde de tijding, dat een reddingboot kapot sloeg bi) het neerlaten en dat verschei dene matrozen werden gekwetit Dan nog onvolledige, vage seinen ongetwijfeld wegens het stampen van het schip Eindelijk wat hoop. De „Mel bourne" telegrafeert: „Wij zijn zeker u te bereiken. Moed." Enkele uren later verneemt men, dat de „Melbourne" den schoener heeft bereikt. Olie waa rond het geteisterde schip gego ten om de golven te stillen... En even later seinde de „Mei bourne": „Allen gered 1"

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2