Plaatselijk Nieuws. De suikerbieten. Rechtzaken, Gemengd Nieuws breed worde door middel van baggerwerken vanaf de roode boei 39 tot aan de roode boei 40. Men mag er zich eveneens over verwonderen dat nog niets in het werk is gesteld om te verhinderen, dat de rivier ge stremd wordt door een eventueel ongeluk in het nauw van Bath. Om een zoodanige catastrophe te vermijden zou het voldoende zijn om het Schaar van de Noord bevaarbaar te maken. Daarvoor zouden ongetwijfeld vele en kostbare baggerwerken moeten uitgevoerd worden, maar de groote kosten welke een der gelijk werk medebrengt, zouden kunnen verminderd door een steiger op te richten op de bank van Saeftingen, waar men pijpen zou kunnen aanleggen die het gebaggerde zand op de bank zouden uitwerpen. Indien een dergelijk werk verwezenlijkt werd, zou niet alleen de bevaarbaarheid van de Schelde aanzienlijk verbeterd worden, doch men zou eveneens twee bevaarbare passen verkrij gen nabij Bath, waarvan de eene zou kunnen dienen voor de sche pen, die de rivier opvaren en de andere, voor die welke de rivier afvaren. Op deze wijze zouden de ge varen die ons iederen dag be dreigen voor goed verdwenen zijn. Op de reede van Antwerpen, aan den kant den linkeroever, ▼lak voor de Rijnkade, heeft men eveneens lichte aanslippin- gen constateerd. Doch de noo- dige baggerwerken werden uit gevoerd en hebben de rivier tot zijn normalen staat terug ge bracht. In één woord, men mag te vreden zijn over den toestand van de rivier, want zooals de commissie, bestaande uit gedele geerden der Belgische en Neder- landsche loodsdiensten die alge- meene peilingen hebben uitge voerd, in het gedeelte van de Schelde tusschen Vlissingen en Antwerpen, heeft opgemerkt, is de uitslag der werken over het algemeen bevredigend geweest. Behalve voor het nauw van Bath is' de bevaarbare weg breed en diep gebleven, zoodat de groote cn zwaar beladen schepen altijd Antwerpen kunnen bereiken zon der moeilijkheden. Een bewijs van den bevredi genden toestand van de Schelde is, dat in den loop van verleden jaar zeven schepen met een scheepsdiepgang van dertig voet en meer, de haven hebben be reikt. Men schrijft ons Naar herhaaldelijk van ver schillende zijden gezegd wordt, denkt de Centrale Suiker-Maat schappij er over in verband met de crisis de volgende campagne verschillende van hare fabrieken stil te laten staan. Deze mededeeling zou werke lijk voor onze streek, ja zelfs voor geheel Zeeland iets onrust barends hebben, wanneer de landbouwers niet met zekerheid konden rekenen op de Belgische fabrieken, die evenals andere jaren van plan zijn de concur rentie levendig te houden en zoo veel bieten te koopen, dat gerust enkele der Centrale Sui ker-Maatschappij gemist kunnen worden. Dit is vooral daarom van zoo groot belang, daar de sinds menschenheugenis in onze streek bekende fabrieken van Moer- beke en Selsaete ook in deze malaise de door hen gekochte bieten niet alleen op tijd hebben betaald, maar zelfs een gulden boven den contractprijs hebben gegeven. Wel een onderscheid met de vele andere die ol nog niet of nog zeer weinig betaald hebben. Ook een onderscheid met de meeste coöperatieve labrieken, die een derde en een vierde der prijzen, welke door Moerbeke en Selsaete betaald zijn, durven aanbieden aan hun leden. Breskens, In de Donderdag avond gehouden Algemeene Vergadering van de Muziek- vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" alhier zijn tot Bestuursleden gekozen in de plaatsen van de heeren J. de Hullu en J. D. Risseeuw, welke niet meer in aanmerking wensch- ten te komen de heeren J. H. Valk en W. P. Moggré. Schoondijke. Donderdag vergaderde de iaad onder voor zitterschap van wethouder Ris seeuw, aangezien de burgemees ter nog steeds ongesteld is. De heer F. A. van Rosevelt fungeerde, na de vereischteeeden te hebben afgelegd, als secre taris, aangezien de heer Bleiker ongesteld is. Een verzoek van J. de Groote om steun ter verpleging ijner dochter werd aangehouden. Ged. Staten hebben verdaagd hun besluit om goed te keuren, dat het Fransch op school A zal vervallen. Ingekomen was de ontslagname van den heer van Lare als raadslid De begrooting voor den keu ringsdienst wijst zulke hooge cijfers aan voor deze gemeente, dat de raad besloot bij den minister te protesteeren. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren J. P. Wage en J. Buire. En tot lid der com missie van schooltoezicht de heer J. W. Leenhouts, aangezien de heer Quist niet meer in aanmer- wilde komen. (De commissie is n.b. nog- niet eens geïnstalleerd.) De aftrek voor den hoofde- lijken omslag wordt met 1 Mei a.s. gebracht op 1500 en een kinderaftrek van 50 voor ieder kind beneden de 14 jaar. Het bekende verzoek van de vereeniging tot Christelijk Onder wijs om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw eener nieuwe school werd op voorstel van B. en W. afgewezen met algemeene stemmen. De raad kon zich met alle motieven van de afwijzing ver eenigen en inzonderheid de heer Quist meende, dat het geen be wijs van goed beleid zou zijn, gelden toe te staan voor nieu wen schoolbouw, als met de be staande school, zoo noodig door verbouwing, kan worden volstaan. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 29 Jan. 1922. Breskens v 9]/2 u ds Bremer. Heilig Avondmaal. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Groede v 91/, ds v Griethuijsen Nieuwvl. n 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. Dinsdag 31 Jan. nm. 6.30 ds v. Heest, Bijbellezing. Hoogwatergetij Breskens. Iiig'ezoiideii. DAGEN. vm. nam Zaterdag 28 Jan. 1.30 1.54 Zondag 29 2.03 2.27 Maandag 30 2.34 2.58 Dinsdag 31 3.07 3.41 Nieuwe Maan Zaterdag 28 Januari vm. 12.08. Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 28 Jan. Zondag 29 Maandag 30 Dinsdag 31 5.08 nm. 5.10 5.12 5.14 L. S. Wie is er die niet met groote sympathie het werk°n en stre ven der Vereeniging Kinderzorg in Zeeland gade slaatwie, die niet het groote nut, de groote weldaad beseft voor al die hon derden kinderen, die daar liefde vol verpleegd tot nuttige men- schen opgevoed worden Wie zal niet begrijpen, dat daarvoor, ook bij zeer zuinig beheer heel veel geld noodig is, en wie zal zich dan niet de groote zorgen der Vereeniging kunnen voor stellen, als het blijkt dat het geld waarover zij te beschikken heeft bij lange na niet toerei kend is Op iniitiatief van Mevrouw Quarles van Ufford, echtgenoo- te van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland heeft zich een dames-comité gevormd om aan dezen nood eenigszins tegemoet te komen door op 4, 5 en 6 April a,s. een bazaar te houden, waarvoor H. Ed. zoo vriendelijk is haar woning be schikbaar te stellen. Wanneer een ieder, maar dan ook werkelijk een ieder mede werkt door het inzenden van voorwerpen, of later door een bezoek aan de bazaar, dan kan het niet anders of een ruim be drag zal aan Kinderzorg ten goede komen. Maar dan moet ook iedereen een steentje bijdragen. Ondergeteekenden houden zich gaarne bereid tot het ontvangen der voorwerpen: Mevr. Quarles van Ufford, Baro nesse Mulert tot de Leemcule, Eere-Voorzitster. Ds de Ligt, Eere-lid. Mevr. v. Adrichem Boogaert- Heyse. Mevr. van Bel-Moolenburgh. Mevr. Callenfels-de Maret Tak, Penningmeesteres. Jonkvrouw S. van Doorn. Mevr. Dumon Tak-van Trigt, Vice-Voorzitster. Mevr. Dronkers-Buyze. Mevr. Klontje-Spoelstra. Mevr. de Ligt-van Eyk. Mevr. Nonhebel-Faro. Mevr. Rendorp-Westerouen van Meeteren. Mevr. Smit-Coster, Secretaresse. Mevr. Snoep van Stam. Mej. C. F. Sprenger, Voorzitster Mevr. van Woelderen-Luyken, (Vlissingen.) Mevr. Jonker-Prins. Sub-comité voor Zeeuwsch- Vlaanderen Mevr. de Puy, Cadzand, Voorz. Beukenhorst, Sluis. Krul, Biervliet. van Heest, Groede. Bremer, Breskens. Voor BreskensMevr. van Zuijen en Mevr. Bremer. Het comité maakt het publiek er op attent, dat alles welkom is, als boekwerken, plaatwerken, houtsnijwerk, gemaakte goede ren, steengoed enz. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 24 Jan. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 16.05f 19.25 id. (klein.) fl3.70-f 15.60 Aangevoerd 19000 stuks. Oostburg, 25 Jan. Op de graanmarkt van heden was de handel slap. Tarwe fl 1.00—fl 2.00, Haver, f 12.00-, Wintergerst f 12.50, Bruine boonen f38—, kookerw- ten f21.—. Middelburg, 26 Jan. Op de graanmarkt was de aan voer gering. Alleen tarwe werd genoteerd en wel f 11 -75-f 12.25 Boter f 1.00 af 1.10 per 5 ons. Eieren 17 18 ct per st. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 27 Januari. Veroordeeld wegens: DiefstalM. M. B., 22 j., dienstbode, Lapscheure (B.), 1 maand gev. straf. MishandelingJ. L., 20 j., arbeider, Schoondijke, ƒ20 of 20 d. hechtenis. Heden werd de volgende zaak behandeldM. M. V., huisvr. van H. J. -D., 44 j., bierhuis- houdster te Sluis, werd beklaagd dat zij op 24 December j.l. te Sluis P. J. L. in zijn tegen woordigheid beleedigende woor den heeft toegevoegd. Eisch ƒ20 of 20 d. hecht GEVAARLIJK HEERSCHAP. Antwerpsche bladen vertellen van de aanhouding door de po litie te Antwerpen, met behulp van voorbijgangers, van een 32- jarigen Rotterdammer, A. BI. ge naamd die zij kwalifïceeren als een beruchten, gevaarlijken, in ternationalen inbreker. Dinsdagmorgen werd hij ge snapt, toen hij zich in pand 64 in de Pelikaanstraat toegang had verschaft. Toen hij zich door de bewoners ondekt zag, nam hij door de gang van een aangren zend pand de vlucht. De dienst bode wilde hem den doortocht beletten, maar BI. bracht haar een slag toe en zette het op een loopen. Op den hoek van de Korte en de Lange Kievitstraat werd hij echter gepakt. Hij bleek in het bezit van een arsenaal inbrekers werktuigen en een reispas voor België, Nederland en Frankrijk. In pand 66, waarin het kantoor is gevestigd van de heeren Rom- bauts en Retinckx, werden sporen van braak waargenomen. BI. is in verzekerde bewaring gesteld, zooals dat in België heet: ter beschikking van den procureur des konings. GAUWDIEVEN. Een dame te Amsterdam ver gat, toen zij een loket aan het hoofdpostkantoor verliet, haar portemonnaie met 150 mee te nemen. Toen zij zich even later herinnerde dat zij het voorwerp had laten liggen en terugkeerde om het te halen was een ander haar reeds voor geweest. De por temonnaie was verdwenen. OMGEKOMEN VAN KOUDE. In een onbewoond huis te Voor schoten is in den nacht van Woensdag op Donderdag een bedelaar doodgevroren. Hij over nachtte er met nog een man en een vrouw. Deze twee kwamen, hoewel ook versuft, later weer bij. OP Z'N AMERIKAANSCH. Een militair, die den trein waarmee hij moest afreizen, juist van het station Buitenpost zag vertrekken, sprong op de buffer van den laatsten wagen en reed mee tot Veen wouden. Daar kreeg hij proces-verbaal en een plaatsje in den trein. DOOR KOLENDAMP GESTIKT. Een 22-jarige schippersknecht uit Wilnis is op zijn schuit te Haarlem door kolendamp gestikt. EEN OPLICHTER. Dezer dagen vervoegde zich iemand aan een confectiemaga zijn te Leiden en vroeg vier hee- rencostuums op zicht, te bezorgen aan een adres aan den Stations weg. Daar dit adres bekend was, werd geen achterdocht gekoes terd. Toen de loopjongen de doos met de costuums aan het adres zou bezorgen stond de man bij de deur, nam de doos in ontvangst en ging er mee naar den trein. Te Haarlem werd hij, toen hij dezelfde truc ook daar wilde breu bret het lijn den D een M conf tege heef de i ties welt D tiscl ling waa van tot Wa: stru Chi D .Ti groi wel Brit de nen en inm daa te i uithalen, op aanwijzing v»t Leidsche politie gevat. Hij had een costuum aan trokken; de andere waren m zijn bezit. VAN DE WERELD AFGESLOTEN. De bewoners van het Duit Wadden-eiland Sylt roepen hulp. Het kleine eiland aan de bl wi]ksche kust is bijna geheel stoken van contact met de rige wereld. De toestand vi 6000 bewoners wordt betrei waardig. Men weet, dat het 12kil( ter buiten de Noordwestkust en nog aan Duitschland bel terwijl de havenstad Hoyer, mee het vroeger een verbii onder hield, aan Denemarken komen is na het bekendeSli wijk-Holsteinsche plebisciet. Om et te komen, dient eerst een Deensch visum te ben. Na nog verdere moeil heden overwonnen te hebl kan men soms een plaatjse gen aan boord van het boi dat tweemaal per week vi tusschen de kust en Sylt. Dat kan 's winters echter want dan wordt de dienst gezet. Nu ligt die boot nog in het ijs op den koop toe. voet kan men niet over het want het is schots en scheef elkaar gekruid. Sinds den tiei Januari zijn er geen brieven kranten naar het eiland gebri en even onmogelijk is hel gek) ken er levensmiddelen te breng Het draadlooze station op i zendt noodkreet na noodkreet) lucht in aan de Pruisische geering, om toch in allerijlhi te komen brengen, daar men brek heeft aan alles. ANDERE GEDACHTEN.! Onze lezers herinneren nog wel het geval van jongen Amerikaan Garland, van zijn vader een paar milli dollar had geërfd, doch dieei geweigerd had dat geld te ai vaarden, omdat hij een vc stander was vaneen sober Ie». Ten slotte veranderde hij ïi opinie, en deelde aan den trokken notaris mede, dat de erfenis toch maar zou ai pakken. Men zocht voor dt (toch niet zoo vreemde) beki ring een reden en vond die het feit, dat Garland inmidd was getrouwd en vader was worden. Het zou dan in het lang van dat kind zijn gewei dat Garland met zijn soberlevi beginselen had getransige Maar het geval blijkt thans veel ingwikkelder. De jonge echtgenoot envi heeft liefde opgevat voor mooie secretatesse van zijn ei moeder, en wilde eerst een i( wat zonderlinge menage op t( zetten door met de beide vi wen (hij houdt ook nogvanai wettige echtgenoote) voorti éen gezin te vormen. De secretaresse vond dat ei mooie oplossing, want zij hiel ook van Garland's vrouw. Laatstgenoemde dame mi moest echter van deze ietwat mormoonsche combinatie nies hebben, en Garland voor 4t keus gesteld koos niet A moeder van zijn kind maar secretaresse van zijn moeder. Hij moet nu zijn nieuwe liete en zijn vrouw en kind ondefj houden. Daarvoor is veel gel: noodig, en dus moest het sobert leven worden cverboord gezet Het geld van papa was in eem welkom. DE GLADHEID. De gladheid van de straten.1 waardoor gisteravond door derl plotseling opkomenden ijzel 's Gravenhage velen werdeul overvallen, heeft heel wat slacht f offers gemaakt. Hedenmorge» had de Geneeskundige Dienst aldaar ongeveer 25 maal hulp I verleend, waaronder 1 geval vul herschenschudding3 van beeti' j

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2