ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN füamei. Schuld en Boete. Wekeiijksch (heizicht, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK TNo.f02T BRESKENS p,°7s$4r0 31e Jaargang Zaterdag 21 Januari 1922 Nummer 2693 De Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Z.-Vlaanderen. BRESKENSCHE Abonnementsprijs per drie maandeti f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: Een zwaluw maakt nog geen lente, nietwaar Maar wie lang gehunkerd heeft naar zonneschijn en blauwe luchten, naar stree- lende winden en een vochtig- lauwe avond, die wasemt over de velden, die gelooft het zoo giaag, wanneer de eerste vogel langs zijn ramen scheert. Wij weten wel beter. De com missie door den Oppersten Raad ingesteld heeft de uitlevering van de Duitsche oorlogsmisda digers aan de gealliëerden ge vraagd en Poincaré is minister president van Frankrijk. Neen waarlijk, het is nog geen lente. Een ijskoude wind strijkt nog van uit het Zuiden over het wachtend en verlangend Europa. En we huiveren onwillekeurig, wanneer we denken aan wat er komen gaat. De proef van Cannes is te zwaar geweest voor het Fransche volk, dat nog overprikkeld was door wat te Washington gebeur de. Briand had het beter begre pen. Hij had gevoeld hoe niet alleen in Amerika, maar overal elders in de wereld de sympa thie voor Frankrijk wegzakte van het hooge peil, waarop ze zich nog sinds den oorlog had weten te handhaven. Hij voelde ook iets anders. Frankrijk en Engeland, schoon, mededingers geworden door de overwinning, die Frankrijk als wereldmogend- heid naar voren schoof, zijn evenmin gelijkwaardige als ge lijksoortige grootheden. En de vernietiging van Duitschland en het gevaar, dat eruit dreigen bleef, maakte Frankrijk van Engeland afhankelijk. Daarom ook had het te Washington in kwestie der duikbooten moeten toegeven. Het was niets dan een poging van Frankrijk geweest om het hoofd te bieden aan de Britsche wereldhegemonie. Door het scheppen van een sterke duikbootvloot wilde het een wa pen in handen krijgen tot afweer, 59) En ge denkt, dat dit jonge meisje Therese Garancier is geweest Natuurlijk. Zooals de bestel ler mij zeide, was zij in het zwart gekleed en droeg zij een zwarten, kanten doek ovsr het hoofd. Haastig trad zij op hem toe met het pakje, beval den besteller den meest mogelijken spoed aan, drukte hem voor dezen kleinen dienst een groot vijffrancstuk in de hand en ver wijderde zich even haastig als zij gekomen was. Vermoedelijk was haar broeder in de nabij heid, om er zich van te over tuigen, of hij ook werkelijk naar de gevangenis gaan zou, want de besteller zeide mij, dat hij had opgemerkt, dat iemand hem tot hiertoe was gevolgd. wanneer eens de Britsche en Engelschebelartgen feller botsten. Het verzet van Engeland toonde dat het dit begrepen had. Maar de publieke opinie der wereld, die genoeg had van het sabel- gerinkel, zag slechts een nieuwe uiting van de Fransche imperia listische en militaristische politiek en stelde Fi ankrijk in het onge lijk. Het prikkelde en versterkte het wantrouwen tegen den En- gelschen bondgenoot. Men weet, dat er nog andere dingen met Engeland te verhandelen waren, dat Angora nog wachtte en Tandsjer, en vreesde, dat Enge land van de nieuwe onderhande lingen gebruik zou maken om dit alles in zijn belang geregeld te krijgen. Maar bovenal men vreesde de conferentie van Genua. De ongelijksoortigheid van Frank rijk en Engeland maakt, dat het Britsche wereldrijk met zijn wereldomvattende!! handel, zijn bloeiende industrie, zijn belangen over de geheele wereld, de wereldgebeurtenissen uit een anderen gezichtshoek bekijkt dan de veel meer op zich zelf aan gewezen va8telandsmoger.dheid, die Frankijk is. Wanneer dus Engeland het herstel der wereld en om 's wereld herstel ook het hei stel van Duitschland en Rus land zoekt, dan kijkt Frankrijk naar zijn leege schatkist en de gedunde portefeuilles zijner ren teniers en kapitalisten, die in Rusland hun milliarden verloren en naar het spook van een nieuw sterk Duitschland. In die tegen strijdigheid stond ook de wereld aan Engeland's zijde. Engeland's zienswijze zou te Genua moeten zegevieren. En deze overwinning zou de vrede van Versailles en de Fransch rechten op schade vergoeding in gevaar brengen en voor een nieuw Duitschland een nieuwen weg openen om opnieuw een gevaar voor Frank rijk te worden. Er was reden genoeg om de voorstellen van Lloyd George van de hand te wijzen. Maar Frankrijk had en heeft Engeland noodig. Dat bleef het Welk adres droeg de omslag van het pakje vroeg de rech ter van instructie. Niets anders danAan den heer Serge Morain, in de ge vangenis der prefectuur van politie. Hebt ge reeds verdere stap pen gedaan Ik gelastte een mijner agen ten, om gemeenschappelijk met den besteller naar dengeen te zoeken, dien laatstgenoemde tot hier volgde, of het jonge meisje op te sporen, die deze het pskje gaf. Daarop onderzocht ik den inhoud van het pakje. Het be vatte twee flanellen onderhem den, zes zakdoeken, verschillende toilet-benoodigdheden, en een zijden halsdoek, die geheel in het midden lag. Wijl ik de eene of andere list bevroedde, bekeek ik alle voorwerpen zeer nauwkeurig, en daar ik bij het bevoelen van den halsdoek aan den zoom daarvan een eigen aardig geknetter vernam, maakte domineerende punt, waarnaar Briand het oog gericht hield. Zonder waarborgsverdrag kan Frankrijk zichtegenover Duitsch land nooit veilig voelen en tot voortzetting van zijn militaris tische politiek gedwongen zijn, die het niet alleen de sympathie de wereld zou kosten, maar het ook zijn eigen finantiëele en oeconomische ondergang tege moet moest voeren. Wanneer hij er dus in slaagde de schade vergoedingsregeling aan de ge allieerden voor te behouden en aldus Frankrijk's rechten en het verdrag \an Versailles voor den aanslag der Genueesche confe rentie te beveiligen, en niettemin het Engelsche waarborgsverdrag te winnen, dan leek het beste bereikt, wat te bereiken viel, al moest dan op den duur het los laten van Duitschland op een wereldconferentie het vredes verdrag in gevaaar brengen en F'rankrijk op tal van punten tegenover Engelayd toegeven. Frankrijk en in de eerste plaats de Fransche nationalisten dach ten er anders over. Zij zagen alleen het gevaar, dat het vre desverdrag bedreigde. En het einde was Briand's ontslag. Dat Poincaré in dit geval zijn op volger moest worden, was van zelfsprekend. Maar Poincaré is meer dan een naam. Het be- teekent Frankrijk's starste onver zoenlijkheid n de voortzetting van F'rankrijk's imperialistische politiek tot het uiterste. Voor Europa beteekent dat uitstel van den wereldopbouw en nieuwe on rust. Het is niet te denken dat dit nieuwe régime lang zal duren Deed het dat, het zou voor de wereld een ramp zijn. Maar het verzet van Engeland, ook van Italië en van de Vereenigde Sta ten maakt een langen duur on mogelijk. Poincaré zal ook, als Briand deed, de lijn van Frank rijk's onverzettelijkheid langzaam moeten doen doorbuigen of een breuk met Engeland riskeeren. Alleen met zijn trouwen schild knaap België zal hij de Euro- ik op deze plaats den opvallend breeden zoom los en vond daarin dit reepje papier. De rechter las nu de woörden, die op het papiertje stonden. Toen hij geëindigd had, zeide hij: Dat heft zeer zeker allen twij fel op. Acht g« het niet raadzaam, vroeg de politiechef, om den gevangene het pakje zoomede het reepje papier ter hand te stellen, evenals wisten wij van dit laatste niets af. Daar wij thans den inhoud kennen en bijgevolg gewaarschuwd zijn, hebben wij immers niets te vreezen Zeker 1 Zeker 1 Dat zal dan wellicht tengevolge hebben, dat hij zich aan ons verraadt 1 ant woordde de rechter van instruc tie na even nagedacht te hebben. Dienzelfden avond bracht de gevangenbewaarder, tegelijk met avondeten het bewuste pakje aan Serge, die terstond vermoed de, dat Claude hem dit gezon- peeschc politiek niet kunnen dwin gen. En een breuk met Engeland zou in de eerste plaats voor Frankrijk zelf noodlottig worden. Het beste, dat hij zal kunnen krijgen, is, dat Engeland voor het herstel van Europa en de international conferentie nog wat meer biedt dan het waarborgs verdrag en dat ook in het na burige Oosten wat meer met Frankrijk's belangen rekening zal worden gehouden en het in de duikbootenaangelegenheid niet geheel zal behoeven toe te geven. Ook inzake de schadevergoeding van welker betaling Duitschland reeds voorloopig uitstel werd toe gestaan, kon wellicht Poincaré's onverzettelijkheid nog wat ten nadeele van Duitschland winnen. Maar het waarschijnlijkst lijkt, dat ten slotte Frankrijk en de wereld zoozeer overtuigd zullen raken van de onmogelijkheid om het program van Poi icaré en de zijnen uit te voeren, dat ook Frankrijk noodgedwongen zich tot een andere politiek bekeert. Het zou voor de wereld te ho- den zijn. De Volkenbond heeft haar niet gebracht en Washing ton niet, waar men nauwelijks meer over ontwapening denkt en niet eens goed weet, hoe zich uit de netelige vraagstukken van het Verre Oosten weet los te strikken enen Wanneer het dan Genua niet is, laat het dan wat anders zijn. De wereld snakt naar verande ring. Maar te Wilna hebben ze nog eens de komedie van een vrije volksstemming onder den dwang van een leger uitgespeeld. Zooals in den loop van het vorig jaar reeds is aangestipt, zullen de thans bestaande Kamers van Koophandel en F '.brieken met ultimo Maart a s. tot het verledene behooren en treden de nieuwe Kamers op. den had. Hij verheugde zich daarover des te meer, wijl hij er uit opmaakte, dat Therese's broeder zich nog steeds in vrij heid bevond. Nauwelijks was hij alleen, of hij opende het pak en nam er de voorwerpen uit, die dit be vatte. Bij den aanblik van den halsdoek zeide hij bij zich zeiven: Hoe komt Claude er toe, om mij een halsdoek te sturen Hij weet toch, dat ik die nooit draag. Maar wat is dat De zoem is aan de eene zijde openen daarin zit een papier Hij trok haastig het reepje papier uit den zoom en verborg het voorloopig, want hij vermoedde, dat het papier een mededeeling voor hem bevatte. Nadat hij er zich van overtuigd had, dat daar buiten op den corridor voor zijn cel alles stil was, plaatste hij zich met den rug voor het zich in de deur bevindende schuif- raampje, haalde nu het papier te voorschijn en las Tot hiertoe waren de Kamers van Koophandel alleen adrea- seerende en adviseerende colle ges, die bij Koninklijk besluit werden gevestigd in die gemeen ten waar de Gemeenteraad dat gewenscht oordeelde en daartoe aan de regeering het verzoek richtte. Als gevolg van dusdanig raads besluit is in 1892 te Ter Neuzen en in de laatste jaren ook te Sas van Gent eene Kamer ge vestigd. In verschillend opzicht zijn die Kamers in den loop der jaren met vrucht werkzaam geweest voor verschillende practische plaatselijke belangen. Dat niet zelden vertrouwelijk moest wor den opgetreden, als betreffende het delicate kwesties, is oorzaak, dat de volle werkzaamheid der Kamers niet naar buiten waar neembaar was. In de groote centra's van handel en nijverheid was men echter niet met de in dien vorm bestaande Kamers van Koop handel en haren bescheiden werkkring tevreden en geduren de vele jaren is aangedrongen op eene reorganisatie der Ka niers, waardoor haren werkkring zou worden uitgebreid en zij ook bepaalde bevoegdheden zou verkrijgen. In een gecombineerde ver gadering van afgevaardigden der Kamers van Koophandel werd eene commissie benoemd, met de opdracht, daaromtrent advies uit te brengen aan de Regeering. Door die commissie werd rap port uitgebracht en dit rapport behandeld in eene te Utrecht gehouderr vergadering. Van verschillende zijden, voor al van afgevaardigden uit de verschillende uithoeken des lands, werden bezwaren ingebracht tegen de grootste beperking die de commissie voorstelde in het aantal Kamers. Thans zijn er 96 en de commissie stelde voor dat terug te brengen op 22. Ook de Kamer te Ter Neu zen had haren afgevaardigde opgedragen daartegen bezwaar Men zal je morgen naar de Morgue en van daar naar de Rue de Rome voeren. Dit biedt een uitstekende gelegenheid aan om te vluchten. Wij moeten onvoorwaardelijk Frankrijk ver laten, tot tijd en wijle wij onze onschuld kunnen bewijzen. In uwe woning in de Rue de Rome is de vlucht licht uit te voeren. Men zal je vermoede lijk in den corridor laten wach ten, voor je in de eetkamer gevoerd wordt. Onder voor wendsel, dat de lucht op den corridor te drukkend is, verzoek je aan je begeleider, om het raam open te willen zetten, dat zich daar bevindt, en uitziet op een kleine binnenplaats van het aan grenzende huis No. 68. Je treedt naar het geopende venster als wilde je een weinig luchtschep pen, maakt echter van een on bewaakt oogenblik gebruik om het raam uit te komen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1