Binnenland. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Gemengd Nieül gasverstikkingI verpachter het beste gebruik der landerijen waarborgen. Ziedaar een middel, dat beide hierbovengenoemde kwalen zal kunnen genezen. Wij verwachten dat het boven staande „theorie" zal worden genoemd, in de praktijk onuit voerbaar. Maar juist omdat wij weten dat in Friesland het Pachtbureau ingesteld door de Friesche Maat schappij van Landbouw aan een behoefte voldoet en dat vele kerkbesturen van de bemiddeling van dit pachtbureau gebruik maken, daarom weten wij, dat de tegenstelling van theorie en praktijk in dit geval niet van kracht is. Wij wekken daarom allen, die invloed kunnen uitoefenen op de te nemen besluiten, op om mede te werken de voorgestelde wijzi ging van het artikel 20f van het Algemeen Reglement te ver werpen. U, M. d. R., danzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Namens de Pachtcommissie, in gesteld vanwege de Z. L. M. P. LINDENBERG, Voorz. J. M. v. BOMMEL v. VLOTEN, Secretaris. Mijnheer de Redacteur, In Uw blad van 4 dezer komt een artikel voor met het op schrift „Coöp. Suikerfabriek Zeeland", geschreven door den heer J. van Walcheren in de Molenaar. Genoemd stuk, U blijkbaar belangrijk genoeg, om het in zijn geheel over te nemen en hieraan ongeveer een vierde gedeelte van Uw redactioneel gedeelte te besteden. Het komt in het kort hierop neer. I. Dat de heer J. van Wal cheren zich bediend van een schuilnaam. II. Dat met 1 Januari 1922 het Directeurschap van de Coö peratieve Vereeniging „Eiland Walcheren" in andere handen overgaat. III. Dat leden van de Coöpe ratieve Suikerfabriek Zeeland als eerste voorschot met eene beta ling van acht gulden per 1000 kilogram zijn verrast. IV. Dat alle boeren welke hun bieten hebben geleverd aan an dere, niet Coöp. fabrieken, reeds lang 22 a 23 gulden in hun zak hebben. V. Dat de Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek Zeeland, het vorige najaar de eer hadt, de Redacteur van de Midd. Crt., alsmede de Commissaris der Koningin in Zeeland ter bezich- tiging der nieuwe fabriek te ont vangen, en dat zij verrukt waren over hetgeen hen ter bezichti ging was gesteld. VI. Dat de Voorzitter op de fabriek eene mooie kamer heeft, waar hij iedereen ontvangt. VII. Dat eene modelfabriek, eerst dan mooi genoemd kan worden, wanneer deze financiëele voordeelen opleveren. VIII. Eene kolom vol ver dachtmakingen van J. van Wal cheren, welke vermoedelijk in zijn eigen oog, te laag bij den grond zijn om ze met eigen naam te onderteekenen. IX. Conclusie van J. van Wal cheren vergelijkingde Coö peratieve Beetwortelsuikerfabriek en een zinkend schip. Mijnheer de Redacteur, ver oorloof mij den heer JJ v. Wal cheren even op den voet te volgen, en gelieve aan Uwe lezers mede te deelen of de heer J. van Walcheren zich al of niet van een schuilnaam be diend, hetgeen zeker weinig passend zoude zijn, bij dergelijk verdachtmakend stuk. Ten tweede. Dat sedert de oprichting van de Coöperatieve beetwortelsuikerfabriek Zeeland, als Directeur dier fabiiek is ver bonden de heer Dr P. J. H. v. Ginnekertj Dat met 1 Januari 1922 door deze het Directeur schap niet is neergelegd, maar dat hij steeds met denzelfden ijver als sedert den dag der oprichting aan de belangen der fabriek en der leden zijne beste krachten wijdt. Ten derde. Het verrassende feit dat de leden als eersten voorschot slechts acht gulden per 1000 kilogram ontvingen, dat hieruit niet mag geconcludeerd worden, dat door de leden over de campagne 1921/1922 niets meer zal ontvangen worden. Dat het van weinig goede trouw tegen over onze nieuwe zaak getuigd, het voor te stellen als zoude deze acht gulden uitkeering, de eindafrekening onzer fabriek zijn. Wel kan ik mededeelen, dat het bestuur op het oogenblik dat het over het betalen van dit eerste voorschot handelde, de feiten voor oogen hield dat de markt prijs van suiker in een jaar tijds met meer dan twintig gulden per 100 kilo naar beneden ging, hetgeen in de practijk hierop neerkomt dat de opbrengst aan suiker aan onze fabriek, en te vens aan alle andere fabrieken, van 1000 kilogram bieten met meer dan 22 a 23 gulden per 1000 kilogram bieten naar be neden ging, Ten vierde. De voorstelling dat alle boeren welke aan andere fabrieken hunne bieten verkoch ten, reeds lang hun 22 a 23 gulden in hun zakken hebben, geheel bezijden de waarheid is. Mijnheer de Redacteur wan neer U, met de heer J. van Walcheren, en de Molenaar alle bedragen voor Uw rekening te betalen hadt, van bieten welke reeds twee tot drie maanden af geleverd zijn, en waarop nog geen voorschot van acht gulden, neen, waarop nog geen cent betaald is, U zoudt zeker met Uw drietal nog meer onaange naam verrast zijn als de leden van de Coöp. Zeeland met het voorschot van acht gulden. Ter illustratie kan ik uit mijne persoonlijke ervaringen mede deelen, dat ik aan een andere fabriek (den naam doet in dezen niets ter zake) heb geleverd 53000 K.G. bieten, de laatste hiervan zijn aangevoerd op 12 October, zoodat ik met mijn contract in de hand recht had vóór 1 November betaald te zijn* Dat ik aan genoemde fabriek reeds meerdere malen heb ge schreven, dat ik mij persoonlijk naar het kantoor der fabriek heb begeven, dat ik ten kantore der fabriek afrekening mijner ge leverde bieten heb verzocht aan de klerk, aan de boekhouder en tenslotte met den Directeur der fabriek, dat dit onderhoud mins tens anderhalf uur heeft geduurd, en dat ik tenslotte met een berg goede beloften en zonder af rekening huiswaarts ben gekeerd. (Betaling evenmin). Ten vijfden het gezwam over het bezoek van de Commissaris der Koningin en de Redacteur van de Middelburgsche Courant, welke aan het welslagen of het mislukken eener onderneming zoo weinig af of toe doen, dat ik hierover gevoeglijk zwijgen kan, alleen van het feit dat beiden verrukt waren over de goede werking der fabriek neem ik dankbaar akte. Rest nog de mooie kamer van den Voorzitter. Ik vermoed, dat noch de heer J. van Walcheren, noch de Redacteur van de Breskensche Courant of „Mole naar" deze ooit hebben betreden, ware zulks wel het geval ge weest, dan hadden zij voorzeker betoogd, dat genoemde kamer zeker een van de minst passende deelen is in het geheele bedrijf. Een jaar geleden moest ik met twee andere leden van het be stuur hier een dag werkzaam zijn, de kachel rookte zoo ge weldig dat wij het er niet konden uithouden. Nog kan ik van deze kamer mede deelen, dat zij niet genoeg plaats biedt er met het geheele bestuur te vergaderen. Ten zevende over de finan ciëele uitkomsten van Coöpera tieve-, en andere Beetwortel suikerfabrieken, raad ik den heer van Walcheren, zich niet blind te staren op het uitkeeren van een eerste voorschot gedu rende eene campagne, vooral niet op een oogenblik van zulke inzinkende machten. Wanneer de leden van de C»öp. Zeeland terug zien op de balansen van vorige campagnes, wanneer zij voor oogen houden de groote bedragen welke op hunne model inrichting (ik spreek hier in den trant van van Walcheren) reeds zijn afgeschreven, mogen ze zeker vertrouwen hebben dat de Zeeland voor hare leden zal worden, wat de Coöperatieve fabrieken van Sas van Gent en Dinteloord over een termijn van jaren waren voor hare leden, en mogen de leden van de Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek Zeeland zich gelukkig noemen passagiers te zijn van het zinkende schip, al bestaat de mogelijkheid dan een of ander jaar wel eens een gerin ger ïendement zal leveren. Bij voorbaat dank. Achtend, A. H. DE MILLIANO. Waterlandkerkje, 7 Jan. 1922. Daar het door ons overgeno men stuk voor onze lezers ons belangrijk voorkwam, namen wij het in zijn geheel over. Zoo ook dit stuk van den geachte inzender. Red. HELDEN DER ZEE. Men meldt uit Hoek van Hol land. Zaterdagavond kwamen in het gebouw van het loodswezen de bemanning van de stoomredding- boot „Prins der Nederlanden", de eenige overlevende van de „President van Heel" en de na gelaten betrekkingen van de bij de ramp met dit schip omgeko men bemanning bijeen, waar om streeks 10 uur Prins Hendrik, vergezeld van den Graaf van Athlone, aankwamen. Nadat de Prins allen in hartelijke bewoor dingen had toegesproken, werden door hem namens de Koningin en de Nèd. regeering aan den schipper R. v. d. Klooster de gouden en aan den le-machinist J. v. Mastrigt, den 2e-machinist J. Everaart, den matrozen P, de Zeeuw, K. Smit, A. Muilwijk, G. Jansen, O. Selkles en den stoker B. Blokland, alsook aan F. van der Vlies, den overleven de van de „Van Heel" en den nagelaten betrekkingen de zilve ren medaille voor menschlievend hulpbetoon uitgereikt. Namens de bemanning werd door den commissaris van Rot terdam, den heer Jas, een woord van dank gesproken voor de ver leende onderscheiding. Na afloop bracht Prins Hen drik den graaf van Athlone aan boord van de Harwichtboot. VAN BERENSTEYN- MARCHANT. In het „Deventer Dagblad" heeft mr. dr. van Berensteyn de bewering van mr. Marchant, als zou de uitslag van het gehouden referendum de aanleiding zijn geweest van zijn uittreden uit den Vrijzinnig Democratischen Bond, een insinuatie. Voorts ver klaart hij, met mr. Marchant niet meer aan één tafel van politieke vrieden te knnnen zitten. I. P. Clarisse, secretaris, C. Krocké, penningmeester, I. Por- reij, B. de Paepe, C. Huygh en M. Bruijnooge. De Kon. goedkeuring wordt aangevraagd. Oostburg, Vrijdagavond j.l. gaf de Zang en Rederijkerskamer Nut en Vermaak van Eede eene uitvoering in het lokaal van den heer Mabesoone. De zaal was geheel uitverkocht wat natuurlijk op het spel der werkende leden invloed uitoefende. Nu men moet eerlijk getuigen dat èn uitvoering èn samenwerking prachtig ge slaagd zijn. Een woord van hulde aan de Rederijkers, in het bij zonder aan den heer Steijaart, voor hetgeen zij presteerden. In de afdeeliug der zangnum mers trof oi s voornamelijk de duidelijke uitspraak der woorden, iets wat bij vele Zangvereeni- gingen veel te wenschen over laat. Het was met recht een ge- noegelijken avond en wij roepen dan ook de d'Eenaars een tot weerziens toe. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 15 Dec. Johannes Moerland, 27 j., wedn en Eliza beth Tannetje Tak, 23 j., jd. Geboorten. 3 Dec. Gerardus Johannes Marie, z. van C. B. Wijffels en L. M. de Causmaec- ker. 4, Pieternella Adriana, d. van E. Pieters en J. K. van Kouwenberg. 17, Jacomina Ra chel, d. van P. J. Moelaart en E. A. van de Vijver. 22, Catha- rina Janna, d. van C. D. Kotvis en P. Schaap. 26, Regina Ma ria, d. van L. J. van Pamelen en R. Temmerman. 26, Johan nes Josephus, z. van J. J. Tour- nois en Boonman. 28, Abra ham Jannis, z. van P. J. Mar- sille en L. M. Porreij. Overlijden. 29 Dec- Cornelia Johanna Krooké, 61 j., echtg. van J. de Groote. W AT ERL AN DKERK J E. Geboorten. 2 Dec. Edumond Petrus Medard, z. van A. J. Buyck en V. M. M. Geeraert. Overlijden. 2 Dec. Janneke Suzanna, 8 maanden, d. van W. Meesen en M. P. Jansen. heer Mudde de voordeeU #er aansluiting teen. jne< Getracht zal worden all uit Z. VI. te vereenigen i| Je afdeeling, die een eigeJ jen deeling8Competitie zullen J Jat Voor de Korfbalsport den VI. is het te hopen, vereenigingen en bloc aansluiten bij den Z. K. welke richting èn O. K, Z. K. B, hun pogingen voortzetten. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. 11.22 12.11 12.31 13 nam 11.46 12.35 12.55 Jan. Ien twe Ivan Woensdag 11 Jan Donderdag 12 Vrijdag 13 Volle Maan Vrijdag nm. 2.56 Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 11 Jan. 4.38 nam. Donderdag 12 4.38 Vrijdag 13 4.39 Arrond.-Rechtb. Middelburg. Vrijdag werd nog behandeld de zaak tegen L. G., Biervliet, 44 j., zonder beroep, die be klaagd werd dat zij op 2 Dec. j.l. aldaar L. K. gewelddadig aan haar haren heeft getrokken. Eisch ƒ15 of 15 d. hecht- SPORT. SchoondIJke, Als gevolg der gehouden lezing van den heer Welleman is nu definitief een afdeeling tot stand gekomen van de landarbeiderswet ter ver krijging van onroerend goed. Bestuur F. H. Odink. voorz., KORFBAL. Oostburg, Daartoe uitge noodigd door het bestuur der Oostb. Korfbalclub hield de dhr. Th. J. Mudde, Voorzitter van den Zeeuwschen Korfbalbond, op Zaterdag 7 Jan. j,l. alhier, een propagandalezing voor aan sluiting bij genoemden bond. Door het slechte weer waren geen leden van andere clubs aanwezig. Op duidelijke wijze zette de In de infanterie-kazerJ Amersfoort is een stal, w« officierspaarden zijn ond, bracht. Tengevolge daarvan] er ook 's nacht steeds een] wacht bij de hand zijn. Deze nu, slaapt in een trekje, vlak bij den stal. I( vertrekje is electrisch licht gebracht, doch er bevond nog een gasbuis, waarvn brander bij ongeluk is a( ken, en welke nu van eenl in de eindopening voorzien] Terwijl nu van Donderda op Vrijdag ongeveer halfdii electrisch licht defect ra heeft de wachtscommandan hoofdkraan van de gaslei. opengezet. Uit het feit, dat] hoofdkraan verzegeld was,i men opmaken, dat men of ft kennis heeft genomen van| ophouden met gasverbruik, zeer zeker zou men mogenj nemen, dat dan de gasleia vooral waar een buis is gé ken, zooals in de kamer vanl stalwacht, terdege wordt ni zien. Bovendien heeft de mi S. voor twee a drie weken e gewezen, dat die buis a worden dichtgestopt. Dat tot op het oogenblik nietgebem]j Het gevolg is geweest, dally gas zich in het kamertje vanl(jr stalwacht verspreidde en I 's morgens de soldaat gevoiK werd, kon men, ondanks kul matige ademhaling en hetgeb van een zuurstofapparaat, sic 'den dood constateeren. Er is een commissie van on zoek ingesteld, welke tot - heeft na te gaan, wie hier sen treft. De DE MOORD IN DEN TRE Een Amsterdammer, metl daad willende toonen van groot maatschappelijk belan| aanhouding is van den bedri van den moord, deelt aan Hbl. mee duizend gulden beschikking te stellen aan d gene, door wiens aanwijzing de arrestatie van den dat wordt bewerkstelligd. Wij hebben hem gerai zegt het blad, van zijn vooi men commissaris Besseling het bureau Nieuwe Haven j s'-Gravenhage in kennis te si len. Hij maehtigde het blad, I zijn voornemen ruchtbaarheid! geven in de hoop, dat zijn VOL beeld door andere vermogend wordt gevolgd. Er wordt in verschillende ril tingen gezocht, alle mogeli heden worden overwogen in! hoop op een bepaald lp te komen. Naar de „Avondpost" - deelde, zijn er te Haarlem, v de moordcoupé in de Centr spoorwegwerkplaatsen nauwki rig werd onderzocht en gei nigd, eenige stukjes papier vonden die, bij elkaar gepla het adres vermeldden van 1 vischrestaurant Van Laar op I Damrak. Deze mededeeling althans wat het vinden eenige papiertjes en twee nalen betreft, volkomen juist, behoort echter tot de zeer v nige aanwijzingen waarover politie beschikt, wat niet zeggen dat ze zelf aan die gevens waarde hecht. Ze wor nader onderzochtop h van zegen. Zoo ging het met deze stukjes papier.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2