Drie Koningen. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Gemengd Nieuws ten werken en in ruil hiervoor voedeel en kleeding kregen. Ook vele winkeliers traden in dienst der sovjets en werden te werk gesteld bij de administra tie en de distributie. En de an deren? ,Ga morgen naar een van de markten" zeide mij een vriend, die Rusland door een langdurig verblijf kent. „Daar zult ge de halve aristocratie van Moskou zien" en hij noemde verschillende namen op, waarvan sommige in het buitenland goed bekend zijn. Ik ging er heen en ik vonder gemakkelijk wat in zocht. Op den hoek van een straat stond een lange rij vrouwen, die op vielen door haar versleten en gescheurde klaeding. Men kon echter zien, dat haar kleeren van andere stof en ook van ander maaksel waren dan die der boe renbevolking. Eén blik was voldoende om mij er van te overtuigen, dat dit de lieden waren waarop mijn vriend had gedoeld. Zij verschilden evenveel van hun boersche zusters, als een blanke van een neger. Alle leef tijden waren vertegenwoordigd ik zag meisjes van twintig, even zeer als oude vrouwen van zeventig, doch op aller gezichten, jong of oud, las ik de sporen van lichamelijk en geestelijk lijden. Ik meende te zien, dat zij zich schaamden. Toen ik echter naderbij kwam en een der dames aansprak, kwam ik tot de ontdekking, dat het meer een gevoel van vrees was dan van schaamte en bijna iedere poging, om iets omtrent haar verleden te vernemen, bleef dan ook vrijwel vruchteloos. Een van haar, die een klei nen onooglijken bontkraag te koop aanbood, vertelde mij na eenige aarzeling, dat zij de vrouw was van een tsaristfisch generaal, doch meer liet zij niet los. Het was echter niet moeilijk te gis sen, welk een diepe tragedie achter dit doffe zwijgen verbor gen was. Aan het einde der droeve rij stond een meisje, dat opviel door haar knap en be schaafd uiterlijk. Toen zij echter bemerkte, dat onze oogen op haar gevestigd waren, sloeg zij haastig den hoogen kraag van haar mantel op, zoodat wij zoo goed als niets meer van haar ge zicht konden zien, behalve de angstig oh zich heen ziende oogen Zes Januaritwaalf dagen na Kerstmis. „Is in het volksge bruik een belangrijke dag ge worden, tot voor niet zóó lang een dag van openbare viering. Bij de oude Germanen was het feest der dertien nachten het Nieuwjaarsfeest. Langen tijd nog droeg 6 Januari den naam van Groot-Nieuwjaar. Maar bij de invoering van den Chrislelijken godsdienst heeft de kerk aan 6 Januari een andere bestemming gegeven die van de herinnering n.I. aan Christus openbaring aan de heidenen en zijn vereering door de wijzen uit het Oosten. Als zoodanig wordt deze feest dag reeds opgegeven in den eersten half Christelijken kalen der van 448, om later bij gelegen heid van het vierde concilie van Orleans in 541 officieel te worden erkend. De drie .koningen" uit het Oosten, de drie wijzen Caspar, Melchior en Balthasar, speelde in het volksbijgeloof der oudste tijden een groote rol. Geloofd werd dat een prentje, voorstel lende de vereering van Christus door deze wijzen, dragende het onderschrift „Sancti tres Reges Casper, Melchior, Balthasar, orate pro nobis, nunc et in hora mortis nostrae" den drager vrijwaart tegen onheilen en ziekten genas. De Kerk waarschuwde tegen deze dwaalleer en de verhech ting der latere eeuwen heeft haar vanzelf doen derwijnen. Omdat de Driekoningendag de laatste was van een reeks feesten, de epiphonfeen (de Franschen noemen Driekoningendag dan ook Epiphonie) moest hij naar zuiver menschelijke opvatting ook feestelijk worden gevierd te meer nog omdat later de zesde Januari door de Kerk ook aan gewezen werd als herinnering aan Christus bezoek aan de bruiloft te Cana. Men sprong om kaarsjes en de bakkers zonden hun klanten Drie koningenbrood, waarin een boon verborgen was. En hij, die dien boon trok werd tot koning ge kroond. Hij moest dan verder den avond leiden en wie niet naar den eisch deed werd gestraft. Omdat de overlevering wil dat één der ko ningen, het Moortje of Melkert (Melchior) een zwarte zou zijn geweest, werd, wie tegen den .Koning" zondigde zwart ge maakt, waaruit het nog welbe kende .zwarte pieten"isontstaan. De boon in het Koningsbrood zou verband hebben gehouden met het verbod om in de twaalf wijdagen na Kerstmis boonen te eten, doch dit is moeilijk uit te maken. In elk geval vormden de boonen, in de tijden toen de aard appel nog onbekend was, het hoofdvoedsel des volks, zoodat het verbod, om ze in twaalf da gen niet te eten, een zware pe- netentie was. Werd het verbod opgeheven, kwam de boon weer te voor schijn, dan spreekt het vanzelf dat men verheugd was en dat de Middeleeuwers het eerbiedig „heilig boontje" noemden, een naam dien men nu nog wel toe past op menschen van bijzondere reputatie, zeldzaam als de een zame boon in het koningsbrood. Langs de straten ook vierde men Drie Koningen. De kinde ren gingen in optochten langs de straten en zongen liederen daarbij. Zij droegen een bord papieren ster op een langen stok de ster verlicht door een kaarsje. En op deze wijze werd het zinrijke verhaal van de drie wij zen, die de ster volgden, door d e jeugd toepasselijk voorgesteld. Breskens. Naar men ons me dedeelt zal op 9 Februari de verkiezing plaats hebben voor 14 leden van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen en wel le. te Breskens voor Groede, Nieuwvliet, Breskens en Schoon- dijke 2. te IJzendijke voor Biervliet Waterlandkerkje, IJzendijke en Hoofdplaat. 3e. te Oostburg voor de overige gemeenten van het 4e district. Groede. Tot Gemeente- Veldwachter alhier is benoemd de heei M. C. Deurloo, agent van politie te Middelburg Groede. De loop der be volking was over 1921 in deze gemeente als volgt Op 31 Dec. 1920 bestond zij uit 1258 m&nnea en 1247 vrou wen, totaal 2505 zielen. Zij vermeerderde door ves- tiging met 78 m. en 80 vr., totaal 158 zielen en doar geboor te met 42 m. en 24 vr., samen 66, totale vermeerdering 158 ea 66 is 224 zielen. Zij verminderde door vertrek met 100 m. en 94 vr., totaal 194 en door overlijden met 12 m. en 10 vr,, samen 22, totale vermindering 194 en 22 is 216 zielen. Alzoo vermeerderd met 8 mannen en bestond de bevol king op 31 Dec. 1921 uit 1266 m. en 1247 vr., totaal 2513 zielen. Er werden 18 huwelijken ge sloten. BRESKENS. Huw.-Voltr. 22 Dec. C. J. Wisse, 22 j., jm. en W. D. Flo- russen, 22 j., jd. A. A. Porreij, 20 j., jm. en D. W. Florussen, 20 j., jd P. van Eenennaam, 23 j., jm. en C. W. Vermeulen, 20 j., jd. Geboorten. 11 Dec. Maria, d. van Iz. Vergouwe en M. Meije- rink. 12, Wilhelmina Anna, d. van C. L. Daansen en I. de Jonge. 15, Adriaan, z. van Joh. Hoogstad en E. de Veij. 21, Dina Margaretha, d. van W. Goeseije en A. van Poelje. 23, Jacob Arie, z. van Joh. Quaars en C. M. de Jonge. 27, Eliza beth Afke, d. van S. W. Strik werda en M. S. du Bois. 28, Hendrik Philippus, z. van I. A. Fenijn en J. Keijmel. 30, Arie Ferdinand, z. van F, de Jong en W. J. \an der Sloot. GROEDE. Huw.-Voltr. 8 December. J. C. Decap, 25 j., jm. en F. S. Voogdt, 23 j., jd. 22, J. van Hoeve, 36 j., jm. en M. Provoost, 32 j., jd. 22, I. Burger, 26 j., jm. en F. M. de Wilde, 24 j., jd. Geboorten. 10 Dec. Johanna Elisabeth, d. van M. Versluijs en J. de Seijn. 15, Jan Jacob, z. van P. J. Brugge en J. J. de Die. POSTERIJEN. Breskens, Nieuwe tarief boekjes, waarin dc wijzigingen van 1 Januari 1922 zijn opge nomen, zijn aan de kantoren verkrijgbaar. SPORT. VOETBAL. Sluis, A.s. Zondag zullen alhier gespeeld worden de zeer belangrijke laatste wedstrijden om den Sluischen voetbalbeker tusschen A. V. V. (Aardenburg' en Trap Door (Sluis.) MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 3 Jan. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f10.15f 11.50 id (klein.) f 8.50f 9.80 Aangevoerd 48000 stuks. Hoogwatergetij Breskens. Heden werden de volgende zaken behandeldA. E. d. K., 19 j., landbouwersknecht te Biervliet, werd ten laste gelegd dat hij op 16 Oct. 1921 aldaar L. A. v. P. heeft mishandeld door hem met een mes te steken, waardoor hij bloedend werd verwond. Eisch 1 mnd. gev. str. J. M. B., 51 j., visscher te Cadzand, werd ten lasto gelegd, dat hij op 12 Nov. j.l. aldaar J. 1. G. heeft mishandeld door hem gewelddadig in zijn duim te bijten en met een peeriek te slaan. Eisch f 15 of 15 d. h. C. L. V., 31 j., landbouwer, en F. E. M. v. H., 27 j., koop man, beiden te Maldeghem, werden ten laste gelegd dat zij op 23 Nov. j.l. te Oostburg hebben weggenomen eene kleine hoeveelheid suikerbieten, toe- behoorende aan Ch. M. Eisch ieder f 15 of 15 d. hecht. Ingezonden. DAGEN. Zaterdag 7 Jan- Zendag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 6.59 8.05 9.17 10.25 7.23 8.29 9.41 10.49 Licht op voop Rijwielen enz. Zaterdag 7 Jan. 4.35 nm. Zondag 8 4.36 Maandag 9 4.37 Dinsdag 10 4.38 Volle Maan Vrijdag 13 Jan. nm. 2.56 Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 6 Januari. Veroordeeld wegens Valsche aangifte van een straf baar feit E. d. S., 44 j., land bouwer, Hoofdplaat, 14 d. gev. straf, voorwaardelijk proeftijd MishandelingM. U., 37 j., landbouwer St. Kruis, f 10 of 10 d. hechtenis. Woensdag 4 Januari be vonden de Belgische Justitie uit Gent en de Justitie uit Middel burg zich te Zuidzande, om aldaar plaatselijke opname te doen in de zaak en Fr. D. be schuldigd van den dubbelen moord op het echtpaar Perrels. Een deskundige schrijft ons Bij een bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen Westelijk deel bleek me, dat daar de melkprijs mins tens nog 18 cent bedraagt, af gehaald bij de verkoopers. Als men nu nagaat, dat de prijs van beste fabrieksboter f2 per K.G. bedraagt en de waar de der karnemelk op 4 cent wordt gerekend den L., dan zal uit onderstaande blijken dat de prijs van 18 cent zeer hoog is. Stelt men het vetgehalte der melk op 3,3 pCt., dan kan daar uit volgens de bekende formule B is (V 0,08) 1,15 is 3,74 K.G. boter per 100 L. melk be rekend worden 3.7 X ^2 is f 7-40, plus 100 X 4 c. voor karnemelk is f 11.40 van 100 L. melk. Daarbij komt nog, dat de boeren er op rekenen, dat de koeien tegen den winter af kalven, dus die melk eerder minder dan meer dan 3,3 pCt. zal bedragen. Ik meen, dat het publiek wel eens mag weten, welke prijzen het betaalt in verhouding lot de werkelijke waarde. 14 cent zou nog een behoor lijke prijs zijn. Als men nu praat van goed koopte op het platteland, de melkprijzen behooren er zeker niet onder. Er dient dus te wotden in gegrepen. DE MOORD IN DEN TREIN. Omtrsnt den Uffen moord op Oudejaarsavond in den trein kunnen we nog het volgende mededeelen: De dame, die op den dag van den moord, Oudejaarsavond, te Amsteidam in een 1ste klasse coupé is gestegen en die te Haarlem heeft verlaten, heeft zich te Amsterdam aangemeld. Zij is verpleegster in het Wil- helmina-Gasthuis te Amsterdam. Zij heeft van den derden persoon een velledige beschrijving ge geven. De dame is zeer pertinent in haar verklaringen. Zij verklaarde tevens dat de reiziger geruimen tijd heeft zitten lezen. Toen «ij en een onbekende de heer Wijsmaa in den coupé «aten, trad een andere onbekende man het comparti ment binnen. Deze zeide niets en ging tusschen haar en mr Wijsman zitten. Deze had zijn jas uitgetrokken. De laatst- gekomene vleide zich in de kussens en haalde een krant voor den dag, waarin hij ging lezen. Uit niets bleek, dat het tweetal elkaar zou kennen. De verpleegster verklaarde, evenals de conducteur, dat de onbekende een Hollander moest zijnook zij heeft duidelijk ge hoord, dat toen deze het kaartje ter controle aan den conduct! overhandigde, hij zeidealstj blieft. Daarna zei hij niets mt( en gedurende da reis nai Haarlem zat hij rustig te leze. Van zenuwachtigheid zijnerzijj heeft getuige niets bemerkt. Ook in de houding van Wijsman was niet ongewoons. Uit het onderzoek is geb'eks dat het rooven der portefeuill ook minder om de geldswaat dige papieren, die zich vermotl delijk daarin bevonden, te doef is geweest dan wel om andsi bescheiden daarin te vinden. Voor de recherche staat hi vast, dat de bewuste reizigs den moord moet hebben bedrr ven, aangezien hij zich, indie hij dit niet gedaan had, ong# twijfeld reeds bij de politie zot hebben aangemeld en inlichtir, gen verstrekt. Toen de heer Wijsman Oudi jaarsavond met den opgegeve] trein niet was thuisgekomei moeten zijn ouders gedacht hetJ ben, dat hij nog wel met dtj volgenden, althans met den allet laalsten trein, 12.22, zou an veeren. Helaas ging de Oudi jaarsnacht voorbij zonder dató zoon was thuisgekomen. De 70jarige vader, een ge] pensionneerd hoofdcommies va/ het Hoofdbestuur der Postered en Telegrafie, is daarop volgenden morgen vroeg nai het station gegaan, om te infot meeren of er soms een spooi wegongeluk was gebeurd. Deze informatie was voorde] ouden heer des te meer bezwaar lijk, omdat hij totaal doof kl evenals mevrouw Wijsman, moeder van den verslagene. Aan het station zag men tegen op. den armen vader i de te deelen, wat er in werke| lijkheid was geschied. Men verwees den heer Wijsl man naar het politiebureau aatf den Rijswijkscheweg, waar mei hem zoo voorzichtig mogelijk ij vreeselijke waarheid vertelde. Het lijk van den verslagen] was des avonds naar het bureai Rijswijkscheweg overgebracht doch van daar Zondagochtend! toen de heer Wijsman kwanl informeeren, reeds weer getram». porteerd naar 't lijkenhuis opdil Algemeene Begraafplaats. Hier heeft de vader het lijtl als dat van zijn zoon herkend INBREKER GESNAPT. In de woning van den land bouwer P ,C. K., te Haarlemmer- 1 meer, had zich Dinsdagavond een inbreker, een jong Amster dammer, laten insluiten om zoo doende des nachts zijn slag t( slaan. Hij werd in zijn pogingei echter belemmerd door de bewo ners, die door gestommel ont-K waakten en ontdekten, wat e| aan de hand was. Met een geweer werd de ioj breker in bedwang gehoudens gistermorgen naar Hoofddorp overgebracht. Hij is vervolger ter beschikking der justitie gesteld. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 8 Jan. 1922. Breskens v 9'/2 u ds Breiner. Bevestiging Kerkeraadsledei n 1.30 u Zondagschosl n 5l/2 u ds Bremer. n. 7-15 u Werkmansbond Groede v 9'/j ds v Griethuijse» Bevestiging Ouderl. en Diakenen Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijse» Bevestiging Ouderl. en Diakene» Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds de Puy. Dinsdag 10 Jan. nm. 6.30 ds v. Heest, Bijbellezing-1

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2