Ml Nieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws| duurde 14 dagen, bij aankomst reikte de heer aan een luitenant het papier over, en was plotse ling verdwenen. Zijda heeft hem niet weer gezien. Zij werden omringd door soldaten, en naar de kazerne geleid, waar zij voor de keus werden gesteld dienst- nemen als soldaat of als dienst weigeraar opgesloten. Zijda, de andere Hollander en vier Duit- schers weigerden, en werden in cellen opgesloten. Toen zij om voedsel vroegen, werd hun be duid, dat zij dit konden krijgen als zij er eerst voor betaalden. Geld hadden zt) niet, maar Zijda verkocht alles wat hij had, zijn horloge, zijn werkkleeren, zijn laarzen, enz., waarvoor hij drie en een half milüoen roebel kreeg. Voor een portie dunne watersoep met aardappelen er in moesten Zijda en een Duit- scher waarmee hij opgesloten was, samen honderd duizend roebel betalen. In hun cel lagen ook eenige zieke Russische dienst weigeraars. De eenige dekking bestond uit lompen, waaronder ook Zijda en de Duitscher moest slapen. Zij leefden spoedig van het ongedierte, en werden beide ziek, dipheritis. Een dokter ver scheen in de deuropening en beduidde dat zij natte doeken om de keel moesten doen. Daarna zagen zij hem niet terug. De andere Hollander en drie Duit- schers bezweken en werden soldaat. Zijda had gehoord, met de taal leerden zij zich redden, dat in Petersburg het Roode Kruis werkzaam was. Hij schreef een brief aan den secretaris, en dank zij den ouden soldaat, in wiens handen zijn roebels snel verdwenen, werd de brief op de post gedaan. Kort daarna werd op een avond de deur van de cel ge opend, soldaten stonden gereed om hun weg te brengen. „Dat beteekent de dood", zeiden de Russische lotgenooten, „dienst weigeraars krijgen meestal in stilte den kogel." Zij kwamen buiten, aan weerszijden een soldaat met geladen geweer, achter elk twee soldaten. „K me- raad, onze uren zij geteld," zei Zijda tegen zijn makker. Het bleek echter dat het regelrecht naar het station ging, en daar onder gewapende geleide op den trein naar Petersburg. De reis duurde den geheelen nacht. Toen ging het door Petersburg, tot, daar op eens, daar woei de sterrenvlag, de Amerikaansche vlag. Nog een paar stappen en daar woei ook de Roode Kruis- vlag, en toen nog een paar pas, en daar zag hij de Hollandsche vlag 1 Het rood, wit, blauw! „Als Hollandsch mijnwerker," vertelt Zijda, „heb ik wel eens roode gedachten gehad, en nooit met zooveel liefde over onze vlag gedacht, maar daar in Petersburg, na al die maanden van lijden, die driekleur te zien! Daar waar die vlag uithing, daar moest het voor mij veilig zijn,als vroegerinmoeders armen. Ik werd gebracht voor de twee secretarissen, de Amerikaansche en de Nederlandsche van het Roode Kruis, en moest mijn lotgevallen vertellen." Met een dienstschip vertrokken zij naar Denemarken, in Kopenhagen werden zij twee dagen in het ziekenhuis opgenomen, hier moes ten de kleeren uitgestoomd wor den. De Deensche politie bracht hun naar Flensburg, de Duitsche naar Hamburg. Hier scheidden zich de wegen van de twee lot genooten. Zijda ging naar Leer, en van daar loopend naar de grens. Toen hij voor het douane hekje stond kon hij niet meer, en zakte ineen- Per zieken-auto is hij naar Groningen vervoerd, waar hij drie en een halve week in het academisch ziekenhuis werd verpleegd. Toen hij aan de grens was, had men eerst nog bezwaar gemaakt, daar hij geen Duitsche pas had, maar het Russische paspoort van het Roode Kruis te Petersburg had hem verder geholpen. Toen hij in het ziekenhuis aankwam, be schreven de zuster hem als een man op leeftijd, in de veertig. Bij het verlaten van het zieken huis was hij honderd twintig pond aangekomen, en nu zat hij hier weer, een flinke stoere Fries, die een in alle opzichten betrouwbaren indruk maakte, ook op de inspecteurs van politie. Daar hij zonder middel van be staan is, werd hij van Groningen naar Zwolle, vervolgens via Deventer en Arnhem naar Heer len getransporteerd, waar hij hoopt werk in de mijnen te vinden. In het geheel duurde zijn verblijf in Rusland zes maanden. Zijda vertelde nog verschillende interessante bijzonderheden over het leven in Rusland. Opmerke lijk vond Zijda het, dat de directeur van de gevangenis, toen hij hoorde, dat Zijda uit Nederland kwam, hem vroeg of hij mijnheer Wijnkoop ook kende. „Ja wel," had hij geant woord!, „daar heeft ieder Neder lander wel van gehoord." „Weet je waar hij woont, te Amster dam?" „Neen!" „Nu, ik wel, hij woont daar en daar, ik ben we', bij hem geweest." De directeur had hem ook verteld, dat hij de eerste Putsch in Berlijn had meegemaakt. In de gevangenis kreeg men niets dan soep, eens per week een klein stuk brood, meel met haksel. Hbl. Breskensi Dinsdagnacht is ingebroken in het R. K. Kerk- gebouwtje alhier. Een der ruiten waren ingedrukt, terwijl van het inwendige veel was vernield. Woensdagnacht hebben eenige personen op de in de haven liggende schepen deerlijk huisgehouden. Op een negental visscherschepen waren goederen ontvreemd, welke op andere schepen werden teruggevonden, terwijl op de schepen van de Pauw, de Pagter en van den Heuvel, de vlag in top was geheschen. Van beurtschipper de Ruijscher waren ook enkele goederen verdwenen, welke ook gedeeltelijk werden teruggevon den. Een te vervoeren doos met kantwerk en lijnwaad was geheel door elkaar gegooid en gedeeltelijk beschadigd en ont vreemd. Ook een paar laarzen en een oliejas ontbreken. De politie heeft de zaak in handen. Het is te hopen, dat de daders door deze brutale en laffe daad door hen zullen wor den ontmaskerd. Het vorige jaar werd door eenige personen het initiatief ge nomen een Zangvereeniging op te richten. De heer Joh. Ie Bleu werd aangezocht het Directeurschap op zich te nemen. Wat het re sultaat is geweest, hebben we Donderdagavond kunnen consta- teeren, toen door de Vereeniging „Scheldekoor", dit is de naam der Vereeniging, een propagan- da-avond werd gegeven voor de enkele donateurs en genoodigden. Reeds voor het aanvangsuur was de zaal goed bezet, zoodat bij de opening door den Voorzitter, de heer J. de Groote, de zaal overvol was. De heer de Groote releveerde het ontstaan der ver eeniging, sprak een woord van lof tot den Directeur, die steeds vol ijver en belangloos zijn beste krachten aan de vereeniging geeft. Als blijk van waardee- ring werd hem door den Voor zitter een prachtige dirigeerstok aangeboden. Met een woord van dank aanvaarde de Directeur deze blijk van waardeering. Het groote, afwisselende pro gramma werd vlot en goed af gewerkt en door de aanwezigen gewaardeerd, getuige de stilte onder het zingen en spelen en het applaus, na het eindigen van elk nummer. Het gezelschap Van Luijk e.a. zorgde ter afwisseling voor een strijkje, terwijl eenige voordrach ten en een tweetal tooneelstuk- jes de lachspieren danig in beweging brachten. Moge de Vereeniging „Schelde koor" op den ingeslagen weg voortgaan, dan zal het haar zeker niet aan steun en sympa thie ontbreken. Het succes van dezen avond was, dat 40 personen zich als contribueerend lid opgaven. Schoondijke. Toen Dins dagmiddag een Belgische vracht rijder met zijn met stroo geladen wagen van de hofstede van den landbouwer de J. wilde weg rijden kantelde deze, met het gevolg, dat het na weder op laden te laat werd om nog weg te rijden. Dies werd overnacht, en de paarden, daar de stal vol was, in de dorschvloer gezet, goed vastgebonden, omreden gedorsche tarwe in de nabijheid lag. Des nachts is men nog eens wezen zien of de paarden nog goed vast stonden, hetwelk het geval was. 's Morgens evenwel vondt men een der paarden, welke toch los geraakt was, op den vloer liggen. Het beest, dat honger had, was van de tarwe gaan eten, methet gevolg, dat de maag barstte en de dood onmiddellijk intrad. Waterlandkerkje. Alhier is opgericht een afdeeling van den Ned. Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, groot 17 leden. De heeren F. Dirx, D. Kotvis en J. Vermeulen vormen het bestuur, resp. Voorzitter, Secre taris en Penningmeester. Aardenburg. De plaatse lijke muzieksociëteit gaf giste renavond in de „Soos" haar winterconcert. Hoewel deze uit voering niet zoo diuk was be zocht als gewoonlijk, was de zaal toch voldoende bezet en mocht de uitvoering der nummers niet onder doen voor vorige concerten. Vootal de laatste march met zijne eigenaardige afwisselingen viel goed in de smaak. Tot diep in de kleine uurtjes bleef men onder een ge zellig bal bijeen. Groede. In de Woensdag middag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, waar de heer Milliano afwezig was, werd mededeeling gedaan van Procesverbaal van kas- opneming, waarbij gebleken was dat 26 cent te veel in kas was. Een schrijven van Ged. Staten, dat de bijdrage over 1921 inde Keuringsdienst Goes volgens omslag 92.36* bedraagt. Een en ander voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten, omtrent het verkrijgen van een inrichting voor Besmettelijke ziekten wordt voor kennisgeving aangenomen en in handen van B. en W. gesteld. Hst Raadsbesluit omtrent ver goeding f 300 aan het School hoofd, de heer Crucq, voor gegeven onderwijs Fr. Taal, was door Ged. Staten niet goed gekeurd, zoodat deze vergoeding vervalt. De Gemeente wil deze vergoeding uitkeeren, maar mag niet. Eervol ontslagen worden als bode-concierge D. van den Ber ge; als schoonhoudster lijkkoets A. de Meijerals onderwijzeres school B. mej. P. M. Risseenw, en als lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim de heer M. Wagtho, in wiens plaats benoemd wordt de heer J. A. v. d. Hooft. Tot lid Burg. Armbestuur wordt benoemd de heer Cam. Verschoore. Tot le Ambtenaar Burger lijken Stand wordt benoemd de heer M. Wagtho, terwijl in de vacature 4e ambtenaar benoemd wordt de heer R. van Quekel- berghe. Herbenoemd wordt voor ge neeskundige doodschouw Dr W. Kremer. Dispensatie keuring huisslach ting wordt aan den Minister aangevraagd voor 5 jaar. Nadat bij den rondvraag door den heer Iz. Becu geïnformeerd is naar de lantaarn aan den Kruisdijk, welke zou verplaatst worden, en wet dan ook is ge schiedt, gaat de Raad over in Comité-generaal, tot vaststelling Kohier Hoofd. Omslag en Hon den-belasting. School en Kerknieuws. Breskens. Benoemd met ingang van 1 Januari a.s. tot tijdelijk onderwijzeres aan School 1 (vacature mej. J. W. Happé), mej. P. de Lange, te Middelburg. IJzendijke. Benoemd tot Hoofd der alhier te openen R. K. School, de heer J. Cor nells te Vlissingen. Oostburg. De heer J. Car- mejoole, klerk bij de posterijen alhier is benoemd als tijdelijk onderwijzer te Souburg. ne boonen f32.135.kro< erwten f20f26. De aanvoer was tamelijk, t weinig handel. Boter f 1.10 af 1.20 per 5 om| Eieren 17 a 18 ct per ,tl Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 Dec. 1921. Eerste Kerstdag. Breskens v 9'/2 u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 51 j u ds Bremer. Groede v 9'/, ds v Griethuijsen Nieuwvl. v 9l/j ds Ilofker. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest, nm. 5 u Kerstfeestviering met de Zondagschool. Tweede Kerstdag. Breskens v 9.30 u ds Bremer. n 5.30 Kerstfeest. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen n 5 u Kerstfeestviering Ev. Luth. Kerk Gioede. Geen dienst. Dinsdag Dec. (3e Kerstdag.) Nieuwvliet nm. 5 u Kerstfeest. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Zaterdag 24 Dec Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Dec. Donderdag29 Vrijdag 30 8.33 10.11 11.10 11.59 12.30 1.08 1.46 nam 8.57 10.35 11.34 12.23 12.54 1.32 2.10 Nieuwe Maan Donderdag 29 Dec. voorm. 5.59 Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 24 Dec 4.22 nm. Zondag 25 4.23 Maandag 26 4.23 Dinsdag 27 4.25 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 Dec. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 15.65f22.05 id. (klein.) fl0.00—f 14.55 Aangevoerd 32000 stuks. Oostburg, 21 Dec. Op de graanmarkt van heden was de handel slap. Tarwe f 11.50f 12.Haver f 11.50-12., bruine boonen f30, kroonerwten f25-1 27. Middelburg 22 Dec. Tarwe f 11.50-f 12 00, witte boonen f36.f 40.lange brui- Arrond.-Rechtb. Middelbu Zitting van 23 December. Veroordeeld wegens: Mishandeling: J. H., 22ij landbouwersknecht, Sluis, si of 25 d h. 1 SPORT. Zooals onzen lezers bekend:, zijn, worden te Aardenburg 2(. Kerstdag de laatste wedstrijde, gespeeld om de voetbal, beelden. De eerste strijdm. schen A.V.V. (Aardenburg) (1 Breskens-Vooruit zal vinnig zjj; daar de winnaar tegen Tra; Door (Sluis) komt voor leen!- prijs. Ongetwijfeld zal niemani ontbreken om deze matchen b- te wonen, die gespeeld word» van 12.454 uur, en zeer b(. langrijk belooven te worden, VALSCHE MUNTERS. Te Bogliasco in Piemont (Italiè) huurde onlangs een paartje, dat blijkbaar in de wittebroodsweke! was, een allerliefst gelegen vil. latje. De luidjes konden het doen, ze hadden twee bediende! en een eigen kok medegebracht Een geweldig aantal zware kof fers kwam voor hen aan envaa toen af zag men de bewonen slecht zeer zelden. Bezoek ont vingen ze nooit en slechts spo radisch kwam eens iemand in de villa, die er iets te bezoigen had. De buren vonden dat wel een beetje vreemd, maar men hield er rekening mede, dat de jonge men8chen geheel voor bun groote liefde leefden. Lachend noemde men het huisje de lief desvilla. Op een goeden dag kwam echter aan het licht, dat de be woners van deze villa een bende valsche munters vormden, die daar in het geheim voor 90 millioen lire valsche bankbiljetten hebben gemaakt. Daarna verlieten zij het huil, na alle sporen van hun misdrijf behoorlijk te hebben uitgewischt, om in Italië en Oostenrijk het valsche geld in omloop te bren- gen- Een rechercheur is toevallig achter de waarheid gekomen en het is hem zelfs gelukt het spoor van de jonge vrouw te vinden. Zij werd gearresteerd, bekende en thans zitten ook haar medeplichtigen achter slot en grendel. VROUWELIJKE BURGE MEESTERS in BELGIË. België heeft thans vier vrou welijke Burgemeestersmejuf frouw Kleingaert te Gheluvelt, mejuffrouw Isabelle Segers te Appels in het arrondissement Termonde, douarière de Bruges a Gerpennis te Weillen in de provincie Namen en Mevrouw Carlier Renard te Thimougies, een kleine gemeente in het ar rondissement Doornik, HET VERGAAN VAN DE BRANDARIS. Naar het Corr. Bur. verneemt, is het lijk van den schipper Wiegman, van de verongelukte „Brandaris" aangespoeld te Har- lingen, werd Dinsdag naar Ter schelling vervoerd om daar gis teren middag 2 uur aldaar te worden begraven. Hr. Majes- teits adjudant kapitein luitenant ter zee, ten Braeke Hoekstra was ter plaatse aanwezig, ten einde H. M, de Koningin tt

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2