Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws gearresteerd per circulaire tot de verschillende afdeelingsbesturen te wenden, teneinde een antwoord te krijgen op de vragen of er en zoo ja, welke lasten ontstaan door de wettelijk bepaalde werktijden van het personeel der ambachts lui verder in welke deelen van het jaar dia bezwaren zich hoofd zakelijk floen gelden, op welke wijze ze opgeheven kunnen wor den en eindelijk of de vrije Zaterdagmiddag ook nog oor zaak is van bepaalde bezwaren. Blijkt uit de antwoorden, waarvan inzending spoedig ver wacht kan worden, dat er, door de bepalingen der arbeidswet, hetzij geregeld, hetzij gedurende de drukke seizoenwerkzaamhe- den stagnatie ontstaat in het werk op de boerderijen, dan zullen er door het hoofdbestuur ongetwijfeld pogingen worden aangewend om althans voor som mige ambachten ontheffing te verkrijgen van de voorschiften, bij bepaalde artikelen van de arbeidswet geveven. Hbl. EEN MOOI GESCHENK. Een schitterend bewijs van groote belangstelling ontving de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij te Amstei- dam van de Stichting „Hulp na Onderzoek". Deze stichting heeft aan voornoemde Reddingmaat schappij een motorreddingboot aangeboden, ter vervanging van de verloren gegane „Brandaris". Dit schitterende aanbod is dank baar aanvaard. De nieuwe boot, waarvoor het ontwerp thans ge maakt wordt, aal in overeenstem ming met den wensch van de stichting „Hulp na Onderzoek" den naam „Brandaris" dragen. MOEDIGE ZEELIEDEN. De secretaris der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, Amstel 342, Amster dam deelt het volgende mede De Nederlandsche Reeders- vereeniging te 's-Gravenhage heeft een bewijs willen geven van eerbied voor de plichtsbe trachting en den moed van de bemanningen der reddingbooten, die tijdens het noodweer op den 7den Novemder j.l., zoo kort na de ramp, waardoor twee red dingbooten werden getroffen, hebben medegewerkt aan een redding. In verband hiermede werd namens de Nederlandsche Reedersvereeniging een som geld overhandigd aan de be manning der reddingboot te Vlieland, welke op 7 November 1921 de bemanning redde van het Zweedsche schip „Malmoe- hus", dat gestrand was op de Vliehors. Breskens. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onzer ge meente. Alle leden waren aan wezig. De notulen der vorige vergadering worden onveran derd vastgesteld. Overgegaan wordt tot benoe ming onderwijzeres aan school A. De voordracht bestaat uit de dames C. Aamoutse te Oude molen, S. F. Perduijn te Noord- welle en P. M. Riiseeuw, Groede. Bij eerste stemming verkrijgt mej. Aamoutse 3 stemmen, ter wijl mej. Perduijn en Risseeuw elk 2 stemmen verkrijgen. Zoo ook bij de tweede vrije stem ming. Hierna beslist het lot, dat mej. Risseeuw met mej. Aamoutse in stemming komen. De uitslag is dat mej. Aar- noutse 3 en mej. Risseeuw 4 st. verkrijgt, zoodat deze laatste tot onderwijzeres benoemd is. Uit het Proces-verbaal van kasopneming blijkt dat 45 cent te veel in kas was.. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Een schrijven van de Ouder commissie van de Nieuwesluis, mededeelende, dat een leer kracht van de school ziek is, zoodat, daar er maar twee leer krachten zijn, het onderwijs geen regelmatige voortgang kan heb ben, redenen waarom zij den Raad verzoeken hierin te voor zien door aanstelling van een tijdelijke leerkracht. Daar deze leerkracht inmid dels weer hersteld is, is een tijdelijke leerkracht op heden niet noodig. Teneinde bij her haling hierin te kunnen voorzien, zullen B. en W. met het Hoofd der school overleg plegen. Een schrijven van den keurings dienst meldende, dat de vorige maand een onderzoek heeft plaats gehad naar de hoedanig heid van melk, welke aan par ticulieren verkocht werd. Daar bij is gebleken dat door een 3-tal melkslijters ondeugdelijke melk werd verkocht. Deze hebben een waarschuwing ontvangen. De boeten, welke zal worden toegepast op vervalsching van melk bedraagt ten hoogste 2000 gulden of 6 maanden gevange nis-straf. (Red.) Van den Inspecteur der be lastingen was een schrijven ont vangen verzoekende inlichtingen omtreiit het zelf heffen van plaat selijke belastingen. Op gebouwde eigendommen zal 80 en op ongebouwde eigen dommen 40 pCt. worden gehe ven, terwijl de H. Omslag de eerste vier maanden door de gemeente zal worden geïnt. Van het Gemeentebestuur van Domburg was ingekomen een request aan den Minister om uitstel van den Vleeschkeurings- wet, inzonderheid huisslachting. Verzocht werd hieraan adhaesie te willen betuigen. Daar een zoodanig request reeds door den Raad zelve is verzonden, achtte B. en W. het niet noodig hieraan nog adhaesie te betuigen. Een schrijven van den In specteur van de Volksgezond heid, waarin wordt medegedeeld, dat in ons district geen zieken huis voor besmettelijke ziekten bestaat. Ged Staten geven naar aanleiding hiervan in overweging zich onderling te verstaan met andere gemeenten, teneinde een zoodanig ziekenhuis te stichten. Hierna gaat de Raad over in zitting met gesloten deuren ter behandeling Suppletoir Kohie ren H. Omsl. en Hondenbelasting. Schoondijkes Zaterdag 17 Dec. hield de Vrijz. Dem. Kies- vereeniging alhier een openbare vergadering, waarin de heerjac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke en lid van de Prov. Staten van Zeeland, als spreker optrad. Het onderwerp was de landarbeiderswet. Na ingeleid te zijn door den heer J. de Groote van Breskens, gaf de spreker een heldere uit eenzetting van doel, ontstaan en werking dezer wet. Spreker kon hier uit de practijk meespreken, daar in zijn gemeente reeds een dergelijke stichting bestaat, waar door 43 landarbeiders ieder hun stukje grond kunnen bebouwen. In het kort kwam zijn rede hier op neer Na veel getob mst het wets ontwerp bij verschillende mini steries, bracht Minister Postuma 15 Nov. 1918 de wet in het Staatsblad. Velen op het platte land zijn met de werking der wet heelemaal niet bekend. Ook is er dikwijls tegenkanting van de plaatselijke autoriteiten. Daar voor dienen we schter niet uit den weg te gaan. Ze zijn ver plicht de landarbeiders in deze zaak ter wille te zijn. Natuurlijk moet een aanvrager iemand zijn van goed, zedelijk gedrag en bekwaam voor zijn werk, zijn hoofdberoep moet zijn landarbeid. Bij verwaarloozing kan zijn grond hem ontnomen worden. Dan moet hij Neder lander zijn en 2 jaar in de ge meente zijn woonplaats hebben. Hij mag niet jonger zijn dan 25 jaar; terwijl arbeiders boven 50 jaar niet meer voor eigendom in aanmerking kunnen komen, wel voor pacht. Op tweefirlei wijze kan land in gebruik komen, n,l. als eigen dom en als los land in pacht. Jammer, dat de betrokken mi nistergeen premie voor het huis, daarop te bouwen wil toestaan. Het Gemeentebestuur is ver plicht grond aan te koopen, tenzij een vereeniging die taak overneemt. Evenwel is de ge meente verplicht voor grond te zorgen. De prijs voor ieder plaatsje mag niet zijn boven de 1 4000. Het pachtland moet in de nabijheid van de woning liggen. Met de fiets is evenwel tegenwoordig eenige afstand geen bezwaar. De pacht mug niet hooger zijn dan f50, niet veel hooger dan de groote boeren betalen. Wanneer door minnelijke schik- king geen land te verkrijgen is, wordt door Ged. Staten tot ont eigening overgegaan; een afzon derlijke wet is daarom niet noodig. Aanvragen voor grond kan men kosteloos krijgen op de Ge meente-secretarie. Registratie rechten moeten voor deze trans actie niet betaald worden, wat een groot voordeel is. De vereeniging vraagt de gel den aan bij de gemeenteraad die verplicht is ze bij de regee ring aan te vragen. Bij weigering is er beroep op Ged. Staten,' die dan de zaak bij de regeering brengt, die de gemeente tot zijn plicht brengt. Binnen 2 maanden moet het Gemeentebestuur over een aanvrage beslissen. [De re geering verschaft kapitaal a 4 pCt., af te lossen in 30 annul teiten. Door spreker is met den minister onderhandeld, waardoor hij over de aflossing 70 jaar kan doen, tengevolge waarvan de pacltf lhger wordt. In K.rr*bendijke heeft men de beschikking gekregen over ƒ51000, aflosbaar in 70 jaar. Bij minnelijke schikking is daar de grond verkregen, die reeds gedistribueerd is. Een vereeniging moet personen bevatten \an zooveel mogelijke verschillende richtingen op gods dienstig en politiek gebied. De zaak is dan ook geen partijzaak, al wordt ze hier door de Vrijz. Democraten aangepakt. Deze hebben hard naar totstandkoming der wet gestreefd en willen ze dus ook gaarne in practijk zien. Een der grootste voordeelen van een vereeniging is ook, dat de arbeiders nu niet bij verpachtin gen maar lukraak tegen elkaar opbiedenwaardoor de pacht prijzen abnormaal hoog worden en de arbeiders elkaar het brood uit den mond houden. Spreker acht het stichten van een vereeniging bster, dan de zaak aan de gemeente over te laten. Zoo licht kunnen anders de raadsverkiezingen in het tee- ken van voor of tegenstand van de uitgifte van grond bestaan, wat met gewenscht is. Het resultaat der vergadering was, dat een vereeniging van 23 leden werd opgericht, waaruit een voorloopig bestuur werd gekozen, dat da verdere werk zaamheden zal regelen. We hopen, dat andere ge meenten spoedig zullen volgen, de heer Welleman zal, wanneer het eenig8zins mogelijk, zich gaarne beschikbaar stellen, ook de rijkstuinbouwleer ar, de heer Bloemsma te Middelburg, ook een partijgenoot, houdt over deze zaak lezingen, teiwijl de heer de Groote ons mededeelt gaarne als tusschenpersoon dienst te doen. POSTERIJEN. Breskens. Tenzij telegram men zijn voorzien van de koste- looze aanwijzing „Draad" is de telegraafadministratie bevoegd, hetzij den weg der radiotele- grafïe, hetzij dien d r lijn-tele- grafie voor de overbrenging te bezigen. Voorloopig geldt dit alleen voor telegrammen naar Duitsch- land en Engeland. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland be stemde brieven, briefkaarten, prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voor keur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elka.tr schuin snijdende strepen, getrokken over de ge- heele adreszijde, en die stukken reeds op 27, 28 of 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedge maakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming be waard en worden zooveel moge lijk op dien dag in de bestellin gen opgenomen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Woensdag 21 Dec, Donderdag22 Vrijdag 23 Laatste Kwartier 21 Dec. nam. 8.14. 5 19 6.12 7.33 5.43 6.36 7-57 Woensdag Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 16 December. Heden werd de volgende zaak behandeldJ. H., 22 jland bouwersknecht te Sluis, werd ten laste gelegd dat hij op 6 Nov. 1921 te Oostburg J. C. en J. F. heeft mishandeld door C. tegen zijn dijbeen te trappen en F. in het gelaat te slaan. Eisch ƒ15 of 15 d. hecht. SPORT. Sluis. Alhier werd Zondag de halve finale gespeeld in de bekerwedstrijden van Trap Door met als uitslagen: A.V.V. (Aar denburg),H.O.V. (Breskens), rust en eind 1- 0 in het voor deel van A.V.V. Trap Door (Sluis)Blauw Wit (Groede), rust 20, eind 60 in het voordeel van Trap Door. Op 8 Januari worden de be slissingen gespeeld tusschen Aar denburg en Sluis voor le en 2e prijs, Breskens en Groede voor 3e en 4e prijs. Oostburg. Naar men ons mededeelt wordt met I Januari de vergoeding ingetrokken, wel ke werd uitgekeerd aan gehuw de militairen bij de politietroepen. DE VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 60. In den laatsten tijd werden in verschillende plaatsen van Lim burg en ook in andere deelen des lands valsche, uitstekend na gemaakte biljetten van zestig gulden, gemerkt O. N., in beslag genomen, meldt de „Msb." De politie van Kerkrade schijnt met de aanhouding van een Duit- schers uit Alsdorf een van de leden der bende in handen te hebben. Ook te Kerkrade was een dergelijk bankbiljet uit gegeven in tijd van enkele uren was het reeds terecht gekomen te Eijgels- hoven. Daar werd het opge spoord. De arrestatie van den Duitscher heeft de aanhouding van een Duitscher te Aken ten gevolge gehad, door de Aken- sche „kriminal", in vereeniging met de recherche uit Kerkrade. Deze was ook in het bezit van een valsch biljet. Blijkbaar wor den de biljetten in Duitschland gemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet. EEN OPLICHTER Op aanwijzing van de Neder landsche justitie is in een de groote hotels te Brussel eeJ Kngelschman gearresteerd, die daar onder den naam Erneit Caerens zijn intrek had genomen Men vermoedt, dat deze person, identiek is met zekeren Edwardi die er van wordt verdacht, ver.' schillende in Nederland g'eV{, tigde firma's te hebben 0ps. licht. De „Demière Heure" geel| I daaromtrent de volgende bij. zonderhedenEdwards kivai, I in September j.l. met een lUXe jacht te Amsterdam aan. Hij wendde zich tot de American' Exchanche Bank en zijn gentle, manlike voorkomen wékte ver. trouwen. Hij gaf aan dezeAmJ rikaansche bank opdracht, eer, aantal efiecten naar zijn zeg. gen ter waarde van 15.00J pond sterling in Londen te ver handelen. De bank opende hem een rekening-courant en stelde hem een cheque-boek ter hand. Later bleek, dat de effecten waardeloos waren. Zij waren uitgegeven door een failliet ver klaarde en wegens fraude ver ooi deelde maatschappij. Edwards was echter met zij, jacht verdwenen. Uit verschillen de plaatsen van Nederland ons ving de bank toen. cheques, die door haar filialen waren uil betaald aan een zekeren Caerem, I een naam, die bij deze bank I geheel onbekend was. Men ver-1 moedt, dat deze gelden zijn op- genomen door Edwars. Een aanklacht werd ingediend en bij onderzoek werd het jacht van den verdachte te Utrecht terug gevonden. De bank wilde er be- slag op laten leggen, doch toen kwam aan het licht, dat hel schip slechts door Edwards wai gehuurd en dat hij ook aan den eigenaar van het schip de huur was schuldig gebleven. Bij zijn arrestatie te Brussel werd Edwards alias Caerens, in het bezit gevonden van een pakket aandeelen a 100 dollar, zoogenaamde Fedeial European Statesloan obligaties. Tien van deze gefingeerde effecten bleken reeds door-hem te zijn verhan deld. Uit de in de kamer van dezen gentleman-oplichter ge vonden correspondentie is ver der gebleken, dat hij aan de Fransche ministers Briand en Loucheur en aan den Belgischen premier Theunis voorstellen had gedaan betreffende de uitgifte in Amerika van genoemde lee ning tot een bedrag van drie milliard dollar ten behoeve van de Europeesche staten. Hij had inmiddels de aandeelen maar reeds laten drukken bij een druk kerij te Antwerpen. Edwards, alias Caerens, wiens I uitlevering door de Nederland sche regeering was verzocht, wordt voorloopig te Brussel in verzekerde bewaring gehouden. (.Tel.") OP EEN GOEDERENTREIN' GELOOPEN. Vrijdagmorgen isteHardega- rijp een personentrein uit Leeu warden op een goederentrein geloopen. Vier wagens van den goederentrein geraakten uit de rails. De wissel was niet overgehaald, Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. TUSSCHEN DEN TREIN. Op het Hollandsche spoorsta tion te 's-Gravenhage trachtte Maandag een 22-jarige dienst bode, wonende te Rotterdam, op een reeds in beweging zijnde trein te springen, welke naar Rotterdam vertrok. Zij kwam daarbij te vallen en geraakte tusschen het perron en den trein bekneld. Zwaar gewond werd zij opgenomen en per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Hier bleek dat zij deerlijke, inwendige kneuzingen bekomen had; de doctoren konden de ongelukkige zelfs niet geheel behandelen

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2