M ■V Ml HÉ IÉ mmm mm m' Binnenland. Gemengd Nieuws DJAMBI-OVEREENKOMST Naar het „Vad." verneemt is Woensdagmiddag 5 uur op het Ministerie van Koloniën de over eenkomst tusscheu de Regeering en de Bataafsche Petroleum- Maatschappij inzake Djambi door Minister De Graaf en de direc teuren van de Bataafsche ge teekend. DE DIENSTPLICHTWET. De Tweede Kamer heeft de nieuwe Dienstplichtwet met 50 tegen 48 stemmen aangenomen. DE PRINS TERUG. De Prins is Donderdag, ver gezeld van zijn adjudant, kapi tein ter zee jhr. Von Mühlen, van zijn reis door Frankrijk te 's-Gravenhage teruggekeerd. EEN DEBATAVOND. De heer jhr. De Muralt, lid van de Tweede Kamer, heeft een verzoek van het Bestuur van de Vereeniging van Offi cieren van de Landmacht, afd. Den Haag, om in een vergade ring van die vereeniging over het legervraagstuk te komen debatteeren, aanvaard. De debat avond zal plaats hebben in de eerste helft van Januari a.s. De Muralt zal de iideider dien avond zijn. Mijl 11WÜ Breskens. Door schipper Jac. van den Heuvel alhier werd namens de visschers van Bres kens aan den burgemeester van Emmen aangeboden één, des- gewenscht twee wagons schar- dijn gratis te leveren voor de noodlijdenden in de veenstreken. Dit aanbod is in dank aan vaard. De visschers zullen de lading naar Vlissingen brengen en aldaar in den wagon storten. Woensdag werd te Mid delburg aanbesteed het bouwen van een woning voor een Tech nisch ambtenaar en eene woning voor een Rijksarbeider met maga zijn alhier. Raming ƒ28500. Ingeschreven werd door de heeren J. B. Reuling, IJzendijke f35800 L. Lijk, Breskens 35000 J. van 't Hofff Hoek, 34580 P. Catsman, Bieskens 28990 P. J. v. d. Sande, 28717 Laaban, Ierseke 27240 wiens biljet evenwel van on waarde is verklaard. Door Ged. Staten van Zee land werd Woensdag te Middel burg aanbesteed het herstellen of vernieuwen van eenige Provin ciale Waterstaatswerken en we gen met hun onderhoud geduren de 1922. Ingeschreven werd door de heeren Iz. Douw, Zierikzee f23757 R. Verschelling, Neuzen f22670 J. F. de Vos, f22465 J. H. v. d. Ven, Vlissingen f21690 Th. Cambier, Breskens f 20688 P. J.v.d. Sande en J. F. Cornelis, Hoofdpl. 5 M. Wandel, Oostburg f 19970 Raming f25130. Waterlandkerkje. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim zijn benoemd de heeren P. Casteleijn en J. J. Schilleman. Oostburg. Woensdag werd in de zaal van den heer M. Mabesoone alhier eene tentoon stelling gehouden vanwege de /eeuwsche Landbouwmaatschap- pij van datgene, dat op de land- liouwtentoonslelling te Middel- burg geëxposeerd is geweest, 's Avonds werd een landbouwfilm vertoond. Een en ander lokte veel toe schouwers, die zeer voldaan wa ren. Met ingang van 1 Januari wordt de kommies H. H. Cox overgeplaatst van hier naar Soesterberg en J. Dhondt van Leiden naar hier. Aardenburgi Zooals onzen lezers bekend is, zijn de zoo genaamde kaaibewoners gebari- cadeerd door de bietenhoopen. De tram Brugge-Aardenburg geeft te weinig wagons om vlug te vervoeren en die menschen spoedig uil hun onhoudbaren toestand te verlossendaarom zullen ze met paard en wagen vervoerd worden naar Sluis. Als die bieten daar weg zijn, zal het daar dan ook zoo rui ken als aan de losplaatsen Is dat niet iets voor de Volks gezondheid Predikbeurten. Ned. IIerv. Kerk. Zondag 18 Dec. 1921. Breskens v 9'/2 u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Groede v 91/, ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. H. Avondmaal. Dinsdag 20 Dec. nm. 6.30 ds v. Heest, Bijbellezing. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 13 Dec. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be- Kipeieren f 16.35f20.50 id. (klein.) f9.20—f 14.15 Aangevoerd 32000 stuks. Oostburg, 14 Dec. Op de graanmarkt van heden was de aanvoer beter, doch de prijzen lager. Tarwe f 11.50f 12.25, Haver f 12.00, wintergerst f 12.75. Middelburg 15 Dec. Tarwe f 11.50-f 12 00, witte boonen f38.f42.lange brui ne boonen f32.f35.kroon- erwten f2230. De aanvoer was tamelijk, met weinig handel. Boter f 1.12s af 1.22s per 5 ons Eieren f 17 af 18 per 100 st. DAMMEN. No. 9. M. Fabre (Nieuwe Groene). 6 16 26 36 46 21 f JL i m~mrm ar i m mmm i m éi 1 i i BH a si 11 S3 5 15 25 35 45 STAND Zwart: 4, 8/10, 13, 25, 26 en 40. Wit; 23, 28, 29, 31, 34, 38, 45, 48. Eindspel no. 4. Zwart: 12, 19, 23, 28. WitDam 48. Met het oog op de vele plaats ruimte, zullen de oplossingen eerst bij het einde van den wed strijd geplaatst worden. Tot 8 dagen na de laatste wedstrijd- opgave heeft men den tijd op lossingen (van alle) in te zenden. Correspondentie J. L, te G. Kom bij goed wêer Zaterdag. A. K. te Z. De bedoeling is de eindspelen no. 3 tot en met 7, tegelijk geplaatst met de problemen no. 812. Eindspelen zijn problemen, waarbij zwart op verschillende wijzen kan antwoorden, maar in alle moet zwart verliezen. Indien u wilt, zend ik graag een voorbeeld. Zooals U ziet, kunt U van eind spel no. 3 nog zenden. Sohool en Kerknieuws. Breskens. In de heden middag gehouden Raadsverga dering onzer gemeente is tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School alhier benoemd Mej. P. M. Risseeuw van Groede. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 17 Dec. 2.15 2.39 Zondag 18 2.53 3.17 Maandag 19 3.38 4.02 Dinsdag 20 4.28 4.52 Laatste Kwartier Woensdag 21 Dec. nam. 8.14. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 17 Dec 4.19 nm. Zondag 18 4.19 VREESELIJKE DOOD. Te St. Kwintens-Lennick (Bel gië) heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een landbouwer gelastte zijn 18-jarigen zoon, een 15-jarigen koewachter en een werkman een ouden beerput, dien hij enkele dagen te voren gekocht had, te ledigen. Voor zichtigheidshalve had men eerst den put een drietal uren, voor de uitwaseming der giftige gassen open laten liggen. Toen echter de koewachter er in neerdaalde, viel hij onmiddellijk verstikt om laag. De zoon van den landbou wer wilde hulp bieden, doch ook deze viel, duizelig van de gas sen, in de diepte. Hetzelfde over kwam den werkman, die in den put verdween Met de grootste moeite kon men na eenigen tijd de drie ongelukkigen bereiken. De dood was echter reeds inge treden. Het parket onderzoekt de zaak. De arbeider was vader van vijf kinderen. Gratis inlichtingen per brief aangeboden voor de opleiding van Politieagent, Kommies, Be waarder, Hulpkeurmeester door P. BOER N.-Amsterdam. DE ZAAK LANDRU. Landru heeft Zaterdag bezoek gekregen van den gevangenis dokter, die hem langen tijd on derzocht, daar de terdoodver- oordeelde Blauwbaard zeer ziek is. Hij is verzwakt en toont geen eetlust meer. De zorg, die de dokter aan hem besteedde maakte indruk op Landru, die hem vroeg dikwijls terug te ko men om te komen praten. Landru blijft zwijgen over het bestaande geheim, dat hem aan zijn 10 verdwenen verloofden bindt, maar hij praat graag over elk ander onderwerp en houdt niet op te beweren, dat hij slachtoffer is van een rechte lijke dwaling. Toen de dokter hem vroeg of hij zijn verzoek om gratie zou teekenen ingeval het cassatie hof het beroep zou verwerpen, antwoordde Landru „Dat nooit. Een schelm, waar voor men mij houdt, kan slechts één gedragslijn volgen. Ik heb alles gedaan om mijn onschuld te bewijzen. Men heeft mij ver oordeeld, ondanks mijn ver klaringen. Alles is verloren, be halve de eer, kon Frans I zeg gen. Voor het oogenblik ben ik genoopt te constateeren, dat alles voor mij is verloren. Maar wees ervan verzekerd, dokter, dat de dag zal komen waarop de waar heid zal zegevieren en waarop ik zal gerehabiliteerd worden I DROEVIG ONGELUK. Toen Woensdagmiddag de stoomtram van 's Gravenhage naar Voorburg de halte bij de viaduct aan de Laan van N. O. Indië naderde, kwam een circa 60-jarige dame van het bruggetje bij de tol aanloopen om op te stappen. Vlak voor de lijn strui kelde ze en hoewel de machinist alles deed om een ongeluk te voorkomen, kon hij niet meer beletten, dat de dame onder de tram raakte. Ze werd totaal vermorzeld en haar gelaat tot onherkenbaarwordens verminkt. Uit andere kenteekenen is ge bleken, dat het slachtoffer is mevr. de wed. S uit Voorburg. LEVEND BEGRAVEN. De 22-jarige Hendrik Harms, uit Noordlaren, was zijn broer behulpzaam bij het maken van een put, waarvoor hij de steenen uit een ouden put haalde. Toen hij ongeveer 20 voet beneden den beganen grond was en de zij wanden allen steun misten, begon de bovengrond plotseling los te breken en in de diepte te vallen, Harms levend begravende. Er werd direct hard gewerkt om de aarde te verwijderen, doch toen men den ongelukkige bereikt had, was hij reeds be zweken. („N. v. d. D.") DONKER ROTTERDAM. Dezer dagen kwam in Rotter dam een reiziger met een ver ongelukte fiets ter reparatie bij een chauffeur. Deze, die blijk baar in relatie stond met een bende gauwdieven, bood aan den reiziger per auto verder te brengen, terwijl de fiets dan wel later zou worden bezorgd. Het tweetal ging op stap en landde aan op den Schiedamschen dijk. Hier sloten verscheiden meiden en jongens zich bij hen aan. Tenslotte kwam het gezelschap aan in een klapper (beroovings- huis) in de Zevenhuissteeg, ge dreven doorTielsche Cor. Daar werd den reiziger op de gebrui kelijke wijs 450 ontvreemd. Er werd voortdurend gedronken men zorgde echter dat het slacht offer sterken drank naar binnen kreeg, terwijl de anderen zich water lieten inschenken. Toen de man volslagen dronken was, werd hij naar de Baan gebracht en daar in het duister aan zijn lot overlaten. Van het gebeurde werd aan gifte gedaan bij de politie, die tegen een viertal beroovers en beraofsters in de boevenwereld bekend als Sjef Goosens, Rooie Evert, Rooie Annie en Tielsche Cor bewijs genoeg vond om ze in arrest te houden. DE PARIJSCHE KINDERDIEFSTAL. De chauffeur van de auto, waarmede de min met haar kind naar den dokter gebracht werd, is geconfronteerd met de min waaraan een vreemde dame haar baby ontstal. De min en de chauffeur herkende elkander, dus dat schoot al op. Een merk- waardigen brief ontving men op het politiebureau in de Rue de la Boëtie, maar of hij van de dievegge is „Juffrouw 1, wees niet ongerust over uw kind, het is in goede handen en wordt vertroeteld. Zijn toekomst zal schitterend zijn, en het zal veel erven. Als een prins wordt het opgevoed 1" Zou die brief ophelderingen brengen Een vondeling in Marseille, van twee maanden, wordt ge doodverfd als de gestolene Er zullen nog wel meer vonde lingen opdagen, vermoeden wij. BLOEDVERGIFTIGING. Een 14-jarig meisje te Nieuw- Vennep had een voet bezeerd, waardoor een klein wondje ont stond. Dezer dagen is dit wonje vermoedelijk open gekrabd of weer opengegaan, met het nood- lottig gevolg, dat het meisje aan bloedvergiftiging is overleden. SCHEEPSBRAND. Woensdagnamiddag is er branj 1 uitgebroken aan boord van h» lichterschip „Jacob Cats", L gende in de Persoonshaven t, Rotterdam en toebehooreinj, it aan de Nederl. Rijnvaartv,,' ba eeniging. De brand is ontst^ in de voorroef en gebluscht mti a< een op de waterleiding geplaag «i slang. De roef is geheel uitft ui brand, meldt de „N. R. Crt. ii De schippersknechts F. Bro iti wer en A. J. Kemperman warR be in de voorroef bezig uit et- benzinelamp benzine over n de gieten in een sigarenaansteker da Een hunner had de onvoorzien ha tigheid, daarbij met een bran, da dend papier te zwaaien, hetgeen de de benzine deed vlam vattene: de ontploffing van de lamp te: ro gevolge had. Dit deed dei brand ontstaan. Brouwer, wieu kleeding vlam vatte, liet zü overboord te water glijden ei klom weer aan boord, toen zi;; kleeding gedoofd was. Hij beg/c zich vervolgens naar het politie, bureau aan de Nassaukade, vao waar hij met ernslige brand wonden aan hoofd en armen door den geneeskundigen dien# naar het ziekenhuis is gebracht, waar men hem ter verpleging heeft opgenomen. Zijn kameraai Kemperman, die brandwonde! aan handen kreeg is eveneeri naar het ziekenhuis gebracht, hij kon, na daar verbonden te zijn, deze inrichting weer verlaten NOODLOTTIGE TWIST. Te Spijck bij Lobith kregen twee vrienden om een kleinig heid in dronkenschap twist. Plotseling ging een hunner naar binnen om even later ge wapend met een hooigaffel zijn vriend te lijf te gaan; deze kreeg eenige steken in het hoofd en ii reeds aan zijn wonden overleden. De dader is, vreeselijk onder den indruk, gevankelijk naar Arnhem overgebracht. ONTPLOFFING. Donderdagavond heeft op de ijzergieterij „De Lovink" te Ter- borg, een ernstige ontploffing plaats gehad; vermoedelijk be vond zich een granaat in het te verwerken ijzer, waardoor de koepeloven uit elkaar sprong. Drie werklieden werden ernstig, twee licht gewond. SLAPTE. In verschillende bedrijven te Hoorn heeft het personeel aan- zegging gekregen naar een an deren werkkring uit te zien of is de arbeidsduur verkort. Dit laatste is o.a. het geval in de metaalwarenfabriek van de firma Scholten en Pijper en in de goud- en zilverbedrijven van Gebr. Roozendaal. VERDRONKEN. Aan het strand te Oostvoorne is bij het zoeken naar kolen verdronken een zoon van de wed. P. Zijn lijk is op een der plaatsen nabij het strand gevon den. Vermoedelijk is de jongen door het opkomen van een dik ken mist op drijfzand terecht gekomen en bij het opkemen van het water verdronken. EEN WAANZINNIGE. Aan het Maasstation te Rot terdam is Woensdagavond door de politie bij aankomst van den iaatsten trein uit Utrecht aange houden een jongmensch, dat zonder plaatsbewijs was afge reisd. Later bleek, dat hij vermoe de lijdende was aan godsdienst waanzin. Hij weigerde elke in lichting omtrent zijn persoon en woonplaats. Het vermoeden bestaat, dat hij uit een krankzinnigengesticht is ontvlucht. I

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2