ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekslijksch Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK T£o.,02°r BRESKENS P°77§4° 31e Jaargang Zaterdag 17 December 1921 Nummer 2684 I Zuidzee, danHet is het ISchuld en Boete. De staatsgrepen van ex-keizer «Karei, KENSCH URANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Sinterklaas heeft toch nog een verrassing gebracht. Blijkbaar heeft hij iets van medelijden ge voeld met de lijdende en wan hopende menschheid en is hij nog even op zijn schreden terug gekeerd om wat neer te leggen in het schoentje, dat daar nog leeg onder den schoorsteen stond. Ia het een aardigheid alleen Heeft hij ondeugend geglimlacht, de goede Sint? We keeren het cadeautje om en om in onze handen en vertrouwen het nog niet recht. Veel teleurstellingen en veel zorgen maken een mensch wantrouwend. En de menschheid heeft aan het eene als aan het andere zoo rijkelijk haar deel gehad de laatste jaren. Maar het zou toch knnnen. Natuurlijk zou het kunnen Alles I tan, nietwaar Maar als het zoo is, als werkelijk de vier groote I mogendheden tot een Entente gekomen zijil omtrent de Stille I oude wantrouwen. We hebben te veel misère beleefd van .■ntente's én bondgenootschappen. En hier is er een, geheel ge- I maakt pour besoin de la cause, [enkel omdat de menschheid toch [niet met haar leege schoentje onderden W asliingtonsche schoor- 1 steen kon blijven staan. I Het was sinds dagen|.-n weken lal duidelijk, dat men geen uitweg [meer wist uit de Washingtonsche [conferentiezalen. Het bleek al [duidelijker, 'dat de menschheid [lich in een strik gewerkt had, [waaruit ze zich niet meer bevrij- [den kon. Zoolang er niet over [gesproken werd, en de tegen- [üellingen als 't ware sliepen in [den zwaren slaap der Stille lZuidzee-nachteu, zag men niet lelde ontstellende mogelijkheden, Idie in de* nog sluimerenden ■twist besloten lagen. Nu men ze eenmaal heeft aangeraakt, ze betast heeft met onvoorzichtige Tanden, beginnen uit de giftige [bloem de zware dampen op te ,51) Sinds Therese vernomen had, [dit haar broeder niet gearres- teerd was, was zij van liever- pde wat bedaarder geworden, 11 op den derden dag verzocht |l!) zelfs uit de ziekenafdeeling Paslagen en naar een cel ge- Mit te mogen worden, wijl fj geheel alleen wenschte te m [Aan haar verzoek werd vol- r'n, tegelijkertijd maakte men P de noodige toebereidselen, F haar den volgenden dag f" de woning van Morain en 1,1 daar naar de Morgue te 'ogen, een plan, waarvan de J®gbladen terstond melding had- r® gemaakt. L-laude, die dit voornemen p» voorzien had, was beslo- J om de uitvoering van dat tot eiken prijs en met alle ademen, die de wereld opnieuw dreigden te verstikken in een nieuwen oorlogswalm. De atmos feer in de Washingtonsche con ferentiezalen begon tot stikkens toe benauwd te worden. En het eenige middel scheen met ver eende krachten de hooge ven sters stuk te staan Voor die kapotte ramen vertoonen zich nu in broederlijke eensgezind heid de buitenlanders, maar in werkelijkheid, omdat ze alle evenzeer naar frissche lucht hap pen de vier concurrenten en vrienden Japan, Amerika, En geland en Frankrijk. Ze willen allen wat anders. En omdat ze geen kans zien dien wil te verwezenlijken, maar allen bang zijn, dat het misschien de tegenstanders wel zou kunnen gelukken, sluiten ze zich tot on derling toezicht aaneen. Ieder moet toezien, dat de anderen hun wil niet doordrijven. Feitelijk zijn het alleen de drie groote zee-mogendheden, die bij de kwesties van het verre Oosten van nabij betrokken zijn. De felste tegenstelling be staat tusschen Amerika en Japan. Dit maakte het Britsch-Japansche verdrag een doorn in het oog der Amerikanen. Maar de En- gelschen konden, hoe graag ze ook hun neven ter wille waien, fatsoenshalve Japan niet buiten de deur zetten, na de diensten, die het hen in den oorlog be wezen heeft. Ze inviteerde daar om Amerika mee binnen. En toen dat aarzelde, vroegen ze, om de partij wat aanlokkelijker te maken en er het idee van een onderonjes aan te ontnemen, ook Frankrijk. Wanneer nu de twee groote tegenstanders, Japan en Amerika, het eens mochten geraken, zou Engeland daar niet alleen meer tusschen in staan. En bovendien kreeg het bondgenootschap het karakter van een associatie van naties, meer een algemeen inter nationaal tintje, waarmee de Amerikaansche senaat en het Amerikaansche volk gemakke- hem ten dienste staande midde len te verhinderen. Hij legde Sepherin de hand op den schou der en vroeg hem Ben je tot alles bereid Ik ben bereid, mij desnoods te laten dooden Als wilde hij de woede van den ouden soldaat nog aan wakkeren, zeide Claude verder: Morgen om tien uur wil men mijn zuster naar het huis in de Rue de Rome brengen en haar in de kamer, waar de comman dant Morain vermoord werd, toeroepen: Hier, op deze plaats hebt ge den commandant ge dood. Beken het maar, want uw verder loochenen baat u niets. 't Is hemeltergend, riep Se pherin knarsetandend, en Claude ging voort: Vervolgens zal men haar naar de Morgue voeren, waar in de eerste plaats een geneesheer haar schedel zal onderzoeken, om te zien of ook deze sporen draagt van gewelddadig uitgerukte haren. iijker te lokken zouden zijn. We zullen nu moeten afwachten of die Senaat en dat volk de door de Amerikaansche regeering aanvaarde Entente willen slikken. En dan moeten we nog afwach ten, wat die Entente uit zal werken. Het is een soort arbi trage-verdrag dat tevens de territoriale integriteit van het Zuidzeegebied vaststelt en de vier mogendheden hun gebied verzekert. Of China daarmee ook verzekerd is? Of wordt het wellicht 't kind van de rekening? Het Engelsch-Japansch verdrag is er in elk geval mee van de baan. En dat is voor de En- gelschen, die er leelijk mee verlegen raakten, een heele op luchting. Voor hen is het dus een werkelijke verrassing. Sinter klaas blijkt hun trouwens dit jaar uiterst goed gezind. Hij heeft hun nog een andere verrassing gebracht, waardevoller wellicht nog. De overeenstemming met Ierland is nog meer waard dan de gewonnen oorlog, heeft Lloyd George gezegd. Maar is die overeenstemming al bereikt? De Iersche gevolmachtigden zijn het met de Engelsche regeering te Londen eens geworden over een Iersche vrijstaat, die onge veer in de positie van Canada zal verkeeren, terwijl Ulster vrij zal zijn zich al dan niet aan te sluiten. Maar De Valera, de president der Iersche republiek, de voorzitter van het Dail Eire- am, het Iersche parlement, en andere gezaghebbenden hebben zich er tegen verklaard. Wat zal de Dail Eiream en wat zal ten slotte het Iersche volk besluiten? De overeenkomst brengt niet wat het wenschtde volslagen onaf hankelijkheid in een Iersche republiek, maar zij brengt er wel dichtbij. En als men niet krijgen kan wat men hebben wil, dan moet men maar willen heb ben, wat men krijgen kan. Dat is niet enkel verstandig taktisch, maar levenswijsheid. De Duitschers zullen haar ook moeten leeren, nu de Engelschen Men wilde dit onderzoek reeds tijdens haar verblijf in de zieken afdeeling der gevangenis Ver richten, doch zij stiet een ieder, die haar naderde, met geweld terug, en had toen zulk een hevigen zenuwtoeval, dat men het voornemen wel moest op geven. Ha, die schurken. Nadat men het arme kind dan nog een haarlok zal afgesneden hebben, om daarmede die haren te vergelijken, die de comman dant in zijn vastgesloten hand hield, zal dit onschuldig meisje eindelijk met het lijk van den vermoorde geconfronteerd wor den. Bij deze woorden barstte Claude in een krampachtig snik ken uit, terwijl Sepherin de beide handen, tot vuisten gebald, woedend omhoog stak, als wilde hij degenen daarmede verplet teren, die het waagden, om het tengere, jonge meisje, dat hij als een heilige vereerde, aan zulk een smart bloot te stellen. hun ook blijkbaar niet aan een moratorium en aan uitstel willen helpen en de Vlamingen, wien de volgzame politiek der Vlaamsch- Katholieken, die met de anti- Vlaamsche liberalen in verband gaan, voorloopig wel de vervul ling hunner nationale eischen zal ontzeggen enwij allemaal De Hongaarsche regeering heeft in een Witboek de stukken betreffende de door ex-keizer Karei beproefde staatsgrepen gepubliceerd. Uit het boek blijkt, dat Gustaf Gratz en graaf An- drassy, de Hongaarsche regee ring hebben trachten te beïnvloe den om haar buitenlandsche poli tiek een voorbereiding tot den terugkeer van Karei te richten. Graaf Bethlen heeft deze po gingen telkens weten te ontgaan door te zeggen, dat een Hon gaarsche buitenlandsche politiek, welke het herstel der monarchie zou beoogen, de kleine Entente sterker zou maken en haar in haar aanvallende politiek tegen Hongarije zou sterken. Met het oog op al deze pogingen hebben de rijksbestuurders Horty en de Hongaarsche regeering een ernstigen stap geda n. Horty heeft namelijk op 29 Augustus 1.1. aan ex-koning Karei een schrijven gericht, waarin hij den toestand des lands geheel heeft blootgelegd en ér op wees, dat de staatsgreep van Paschen voor de Kleine Entente een aanleiding is geweest om haar verdragen sterker te maken. Hij wees te vens in dezen brief op het feit, dat een herstel der monarchie het begin zou zijn van een ver nietiging van het land, en ver zekerde den koning nogmaals, dat hij geen plannen koesterde om zich tot de koninklijke waar digheid te doen verheffen. Zijn eenigste streven was het land uit de moeilijkheden, waarin het Na eenigen tijd zeide hij met een vaste stem tegen Claude Morgen vroeg voeren wij dus ons plan uit Ja Heb je Jacques verwittigd? Ik zeide hem in den afgeloo- pen nacht, dat hij u een dienst bewijzen kon, en hij antwoordde mij, dat hij bereid was om voor u, evenals voor juffrouw Julienne, alles te doen. Hij zal met het rijtuig te bestemder plaatse zijn. Goed Laat ons dan nu gaan slapen. Sepherin, wij zullen al onze kracht noodig hsbben. Claude strekte zich uit op een op den grond liggende, groote matras, die niet twee houten bankjes, een tafel, allerlei vis- schersgereedschappen en eenige roeispanen het geheele ameuble ment dezer hut uitmaakte, welke voor een paar dagen door Se pherin gehuurd was, die zich voor een armen visscher uitgaf, daarbij vertellend, dat hij den geheelen dag bezig wa6 met de vischvangst op de Seine, en verkeerde, te redden. Horty wee» er ook op, dat de binnenlandsche politieke toestand een onover komelijke hinderpaal was voor het herstel der monarchie. Deze brief welke met mede weten van den minister-president Bethlen geschreven was werd door Gratz in de eerste dagen van September naar Ravenstein overgebracht. In weerwil hier van hield Karei zich steeds bezig met plannen uit te werken oas zijn terugkeer mogelijk te maken. De kleine Entente en vooral Tsjecho Slowakye hebben de plannen van den ex-koning schijn baar begunstigd om hem in den val te lokken en hun onheilvolle plannen tegen Hongarije te ver wezenlijken. De hoofdrol bij de voorbe reiding der staatsgrepen werd door Koningin Zita gespeeld, terwijl de voornaamste helper van den koning bij zijn geheiaa vertrek naar Hongarije, aarts hertog Max was. Toen de ex- koning met zijn gevolg in Hon garije was binnen gedrongen" trachtte hij door het beloven van gioote sommen gelds aa waardigheden en door een heele serie vervalschte telegrammen, de tioepenaanvoeders en de troe pen in West-Hongarije tot aan sluiting bij zqn gevolg over te halen. Van belang zijn de mededee- lingen in het Witboek «ver de diplomatieke stappen, walk* naar aanleidingv an den opmarsch van Karei tegen Boedapest wer den genomen. Het bericht van den Hongaar- schen gezant te Praag, dat de Tsjechische troepen binnen 48 uur Hongarije zouden binnen ruk- ken wekte bij de vertegenwoor digers der groote mogendheden te Boedapest groot opzien. De mogendheden deden daar na bekende stappen bij da ledta der Kleine Entente. Het Witboek sluit met de publicatie van da nota's tusschen de gezaateneoa- ferentie en de Hongaarsche re geering, over de onttroaingswet. slechts eenige uren per nacht rusten kon. Weinige minuten, nadat Clau de zich neergelegd had, sliep hij, ondanks het gevaar, dat hea dreigde, reeds zóó vast en on bezorgd, als lag hij in 't gemak kelijk bed van zija vriendelijke slaapkamer in de gemeenschap pelijke woning van de Ru# da» Dames. Hij had zich in es* deken gewikkeld en nam opzet telijk slechts de helft van de breedte der matras in, de andere helft van zijn slaapplaats vrij latende voor Sepherin. Dait gaf zich den schijn, als wilde hij zich eveneens neerleggen; zoo dra hij zieh echter overtuigd# dat Claude ingeslapen was, ging hij stilletjes op een bank zittto, legde de beenen op een andere en steunde den rug tegen de tafel. Tegen den morgen was hij ook een weinig ingeslapen, nog steeds zijn tabakspijp in de hand houdend. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1