Platei Klems. Tandarts SERTSTEÖ Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE Advertentiën. houdt iederen Vrijdag spreekuur te Breskens, van half elf tot kwart voor twaalf, Dorpstraat 1, I De sleutels van de villa zijn in handen van een gek geweest. Vergeet dat vooral niet, wan neer men weer over die villa zal spreken. Georges Brunet, deurwaarder te Houdan heeft indertijd op verzoek van den heer Lambert, een bezoek gebracht aan de villa, om te constateeren, dat de overeengekomen reparaties niet waren uitgevoerd. Hij heeft toen echter niets abnormaals bemerkt. De zitting wordt dan 10 minu ten geschorst. Bij de hervatting doet de grif fier lezing van een schrijven, dat door den commissaris van politie Dautel is ingezonden, waarin deze op de noodzakelijkheid van een nauwgezet onderzoek in den Bruyéres-vijver en den nieuwen vijver wijst. Tevens wordt in dat rapport gezegd, dat het onderzoek in de naburige steengioeven zonder resultaat is gebleven. De last, vooral door vracht wagens ondervonden tijdens de uitvoering van het werk, ons over eene smalle hulpbrug te moeten rijden met eenigszins lastige toegangswegen behoort dus weer tot het verledene. IJzendijke. Vrijdagmorgen kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. Notulen der vorige vergade ring worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van een verzoek van het R. K. Kerk bestuur, strekkende tot wijziging raadsbesluit van 2 Febr., waar bij tot overdracht der bestaande Openbare School met gymna- stiek-lokaal besloten was. De bedoeling is dit besluit te wijzigen, dat het gymnastiek lokaal in vollen vrijen en wet tigen eigendom aan genoemd bestuur overgaat, en de school met berg- en speelplaats zal worden geschat, teneinde hier van 15 pCt. als waarborgsom te ontvangen. Dit voorstel wordt door gebeuren met de mestfaalt achter de dokterswoning. De Voorzitter deelt mede, dat deze zal wordsa weggeruimd. De heer Theri vraagt wat we moeten doen met de 114 M. buizen welke over zijn, we zit ten reeds met 5 wagon borduren, welke te veel zijn aangekoekt. De Voorzitter zegt, dat dit op een vergissing berust. Niemand meer het woord ver langende, wordt de vergadering gesloten. Sakssl en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de toezegging van beroep naar 's Heerenhoek door ds jT Hofker te Water landkerkje. Aangenomen het beroep naar Sint Anna ter Muiden door den heer J. W. van Nieuwenhuijzen, cand. te IJzendijke. Hoogwatergetij Breskens. Breskens, Bij de behan deling van de Waterstaats begrooting is door den heer van der Bilt aangedrongen op v_~ betering van den toegangsweg tot den verbindingsweg tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaan- deten, als zijnde een Rijksbelang en door het drukke verkeer geeischt, waarop de Minister heett medegedeeld, een aanvraag om steun te zullen overwegen. Ieder, die de nieuwe verbin dingsweg aanvangende aan den Kouingimienpolder en eindigende ■bij het dorp Philippine wel eens bereden heeft en de aansluiten de wegennetten op de kaart heeft bestudeerd, of beter nog, door veelvuldig gebruik ook tijdens natte jaargetijden en bietenvervoer, dus door ervaring kent, zal moeten zeggen, hoe dankbaar ook reeds gestemd door het reeds bereikte resultaat, dal die verbindingsweg feitelijk nog slechts half werk is de weg zelf is uit allerlei oogpunt te roemen, en de onderhoudstoe stand bij Rijk en Provincie ver zekerd. De aansluitende wegen netten, die in onderhoud zijn bij polders en gemeenten, zijn evenwel daarbij niet te verge lijken, breedte te gering, fiets paden ontbreken, onderhouds- toestand onvoldoende, gevaar lijke bochten enz. Men zie hierin echter geen verwijtdie wegen waren au eenmaal niet voor zulk druk intercommunaal verkeer bestemd als daar nu op ontstaat. Verbe tering als door den heer van der Bilt bedoeld van de toegangs wegen naar dien verbindings weg is daarom werkelijk zeer noodig. In het publiek hoorden we den nieuwen weg typisch wel eens noemen „een goede moot tusschen slechte wegen" of „een goede lap op een slechten broek" en daar is reden voor; zooals we boven reeds opmerk ten, de weg is nog „half werk". De voltooiing zal o. i. daarin moeten worden gezocht, dat de nieuwe weg aan weerseinden door gelijkwaardige nieuwe (wellicht verbeterde bestaande) wegen in aansluiting wordt ge bracht met reeds bestaande Rijks of Provinciale wegen. Voor de nabestaanden der mannen die bij het veigaan der reddingsbooten „Brandaris" en „President van Gheel" hun leven lieten, werd bij de Provinciale Stoombootdiensten op de Oos- ter- en Westerschelde gecollec teerd 118.30. IJzendijke. Onze gemeente is een mooie brug rijker gewor den in den weg naar de Grens, waar de z.g. Pontebrug is ver vangen door een brug van ge wapend beton. Deze brug is thans gereed en voor het ver keer opengesteld. den Voorzitter uitvoerig toegelicht. Hij deelde mede, dat van het lokaal sedert de stichting in 1913 weinig of geen gebruik is ge maakt, en dat de wet tot 1936 vrijstelling van gymnastiekon derwijs verleenen "kan en zoo dit geschiedt, kan de gemeente door het in 1936 thans te ont vangen bedrag veel voordeel hebben. De heer Theri vraagt of we gegevens en zekerheid hebben, dat we tot 1936 ontheffing zul len krijgen voor vrije- en orde oefeningen. Want mocht dit het geval niet zijn, dan zouden we de kans hebben, dat we spoedig een nieuw lokaal moeten bouwen, en dat zou een groote strop zijn. Zoo wij deze verzekering niet hebben, kan ik mij met het voorstel niet vereenigen. De Voorzitter kan deze ver zekering niet geven. Dit zal af hangen of het bestuur der school ontheffing zal vragen of niet, en wat liet bouwen van een gym nastieklokaal in de toekomst betreft, zal de gemeente toch moeten overgaan aan de in aan bouw zijnde nieuwe openbare school, als de ontheffing niet verleend wordt. Met vijf tegen twee stemmen, die der heeren Theri en Schij- ve, wordt besloten het gymna stieklokaal voor ƒ5500 aan het R.K. Kerkbestuur over te dragen. Voorts werd met alg. st be- sloten aan genoemd Kerkbestuur da onderwijzerswoning te ver- koopea voor ƒ8000, en voor het betrokken Hoofd een boven woning van het kantoor der lirma van Waesberghe te huran tegen f 25 per maand. Een strook grond gelagen achter de nieuw gebouwde school ongeveer 225 M2, zal worden aangekocht tegen ƒ2 per M2. Besloten wordt tot aansluiting bij de P. Z. E. M. en tot ophef fing der bestaande Electrische Centrale. Da hulpmachinist v. d. Sande zal tegen 1 November 1922 ont slag worden aangeboden. Bij den rondvraag komt de bestrating van gedeelte Boule vard ter sprake; tot aankoop klinkers van de Provincie wordt besloten. De haar Theri vestigt da aan dacht op het feit, dat in de be grooting was opgenomen de rio- leering in de Koninginnestraat vanaf Calon tot van de Sande. Wanneer wordt die uitgevoerd! De Voorzitter kan zich niet herinneren, dat dit in de be grooting was opgenomen. De heer Theri had ook van Wathouder Haverbeeke verno men dat dit wel opgenomen was. De heer Schijve beaamde dit. De heer Theri wenscht in 't vervolg bekendheid met gegron de plannen welke zullen worden uitgevoerd, hij is van meening dat de leden dit dienen te weten. Verder vraagt hij wat er moet DAGEN. Woensdag 30 Nov. 1 23 1.47 Donderdag 1 Dec. 2.2.24 Vrijdag 2 2.34 2.58 Eerste Kwartier, Woensdag 7 Dec. nam. 1.39. Licht op W0OP Rijwielen enz- Woensdag 30 Nov. 4.23 nam. Donderdag 1 Dec. 4.23 Vrijdag 2 4.22 SPORT. Qroede. Zondag j.l. speelde Blauw-Wit I alhier een vriend- schappelijken match tegen A.V. V. 1. (Aardenburg). De uitslag Was 21 in het voordeel van Groede. Ingezonden. Voor het Russische Kind. Laatste verantwoording. Onder hartelijke dankzegging aan de gevers bericht ik u nog de ontvangst van onderstaande gaven voor bovengenoemd doel. Sloot de vorige verantwoording met een berag van 13.549,64'/,, deze lijst bevat gaven tot een totaal van 3766,62'/,, vor mende aen algemeen totaal van ƒ17,316,27- Het bedrag wordt overgemaakt aan den penning meester van het comité, mr. J. W. van der Vlugt, Zomerlust- straat 18, Haarlem, met bijvoe ging. „Voor een Nederlandsche hulpactie ten behoeve van het hongerende Russische kind." Verdere gaven voor dit doel kunnen met dezelfde bijvoeging aan mij worden gezonden. Wat ik nog mocht ontvangen, zend ik eveneena op, en zal door mij worden verantwoord. Moge spoedig mijn harte- wensch in vervulling gaan, dat alle Nederlandsche hulp op een en hetzelfde schip naar Rusland wordt gebracht en daar onder Nederlandsche leiding worde gedistribueerd. Mijn dank ten slotte aau den heer P H. Wedts de Swart te Middelburg, die met zeldzame toewijding en accuratesse geheel belangloos de boekhouding dezer steunbeweging heeft in orde ge houden. Ds. J. KOEKEBAKKER. Middelburg, 23 Nov. 1921. VERLAAGDE MELKPRIJS. De melkprijs te Kampen is verlaagd tot 15 cent per liter aan huis bezorgd. Ook te Bergen op Zoom is de melkprijs terug gebracht op f 0.18 per liter thuisbezorgd. Zoo ook te Middelburg en Vlissingen. TREINDIEVEN Van reizigers uit Duitschland vernemen we, dat er dezer dagen te Hannover in een trein voor Nederland twee „recher choura" instapten om de bagage der pas sagier» te controleeren. Verschei dens koffers sn andere reisbe- noodigdhoden werden geïnspec teerd en naar het voorste gedeel te van den trein gebracht, om, zoo heette het, de visitatie aan de grens gemakkelijker te maken. Toen bij een volgend station de trein stil hield, zochten ver scheidene reizigers naar de ver blijfplaats hunner bagage, echter te vergeefs de koffers waren met hun inhoud verdwenen, als mede de andere goederen, waar onder heel wat handelswaren. Eerst nu kwam men tot de ont dekking, dat een paar treindie- ven hun slag hadden geslagen! Hbl. EEN GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. Men schrijft aan den Stand, uit Zaamslag In de laatste jaren heeft II. M. onze Geliefde Vorstin 4 of 5 maal ons dorp met een bezoek willen vereeren, de laatste maal met H. K. H. Prinses Juliana. Naar aanleiding van dit laatste bezoek heeft de bevolking van Zaamslag besloten om H. K. H. een zijden costuum van de eigen aardige kleederdracht in deze streken aan te bieden Dit zijden comstuum, geleverd door den manufacturier K. Haak Van Wijck, zal dooreen deputatie vau jongedochters in de zelfde klee derdracht aan de Prinses worden ter hand gesteld. GOEDE JACHT. Op het eiland Rozenburg (Scheurpolder) ziju door Z. K. H. Prins Hendrik vergezeld van zijn broeder Hertog Adolf en een gezelschap van nog 6 heeren, geschoten 174 fazanten, 26 ko nijnen en 4 houtsnippen. MOORD. Zondagavond om kwart Zljll voor twaalf heeft zich in de Hoofd straat te Schiedam een ernstig familiedrama afgespeeld. De 28- jarige P. van Wieringen kreeg ruzie met zijn 25-jarige echtge- noote Wilhelmiua Willemstein. De twist liep zoo hoog, dat van W. een me» nam en zijn vrouw in de borst stak. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst overleed. De dader is in den loop van den nacht door de politie gearre steerd. VERDRONKEN. Een 32-jarige vrouw werd in het ziekenhuis Bethesda te Hoo- geveen verpleegd en heeft des nachts ongemerkt het ziekenhuis in nachtgewaad verlaten. Zij is levenloos uit het kanaal op gehaald. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag is op de Schelmschen weg, nabij Arnhem, de auto van den ingenieur E. J. E. Byleveld, die met zijn vrouw op weg was naar de Grebbe, geslipt en omgeslagen. De keer B. was terstond dood. Zijn vrouw is ernstig verwond in het Diaco- nessenhuis aldaar opgenomen. Het ongeval heeft plaats ge had doordat de heer B. wilde uitwijken voor een hond, die voor de auto kwam. De auto alipte en slingerde tegen een boom. De auto- een „Mercedes"-wagcn, werd geheel vernield. Ingenieur Byleveld was een bekende persoonlijkheid in de automobiel-wereld. MIJNONGELUK. De Kerkrede is Zondag, bij een bedrijfsongeval in de Doms- niaie mijn, de mijnwerker Van Wersch, vader van vier kinderen, om het leven gekomen. EINDELIJK GESTRAFT. Het stijfkoppig naast elkaar blijven rijden op het rijwielpad (rechts van den weg gelegaj waardoor de van den andVtil kant komende wielrijders .,1 noodzaakt worden het te vsfl, I ten, heeft den kantoarechtsr Amersfoort aanleiding gege„ 15 personen bijna allen tot Jl straf van ƒ6 boete te vero», deelen. Het is te hnpen, dat dCI( veroordeelingen eindelijk ce„j aanleiding zullen geven tot tere opvolging van art. 34 V|, het Motor- en Rijwieireglemtai sub. 3 „In het geval, dat bestuurden van motorrijtuigen op twee wi». len of van rijwielen, op eea rij. wielpad naast elkander rijdend» een of meer andere bestuurden van zoodanig motorrijtuigen j. rijwielen ontmoeten of doordeti worden ingehaald, zijn de b-! stuurders, welke links rijde», i verplicht zich achter de rechn i rijdende bestuurders te begeven" IJS. De Meppeler boot heeft «kJ gens de harde vorst den diemli gestaakt. De binnenvaart in Friesland! ligt geheel stil. Met zeer veel moeite Zaterdag te Steenwijk nog eeniij schippers met hun vaartuig«| door het ijs gebroken en hebbrij aldaar hun ligplaats bereikt. Maandagmorgen kon getil boot of schip meer vertrekktil De scheepvaart is dn» ia alij richtingen gestremd. De scheepvaart op de DrentJ sche Hoofdvaart is door het i gestremd. Bij Enkhuizen en lang» d(| Drechterlandscne zeewering hstiif zich het eerste zeeijs gevormd! 11 de richting Stavoren is del zee nog vrij van ijs. In OoiK-f lijke richting (Urk, Schokland! wordt al veel licht drijfijs aan-f' getroffen. HET IJSVERMAAK TE AMSTERDAM. De Courant schreef Maandajl avond Als de vorst, die de laatst! dagen de wateren in het geheel land met den eersten brazes ijskorst bedekte, even standva zal blijkeu als de warmtegoll|| van den atgeloapm en er zijn weerkundige» die ht! ons hebben voorspeld du kunnen de schaatsenrijders s nog genoegen van beleven. His en daar hebben zij den lust li niet kunnen weerstaan om h« ijzer onder te binden. Op dl slooten rondom Amsterdam ieder jaar opnieuw zich in dein kostelijken primeur mogea var heugen, draagt het dunae pi reeds de eerste waaghalzea.Oit in de parken wordt ai wat gs reden. De Amsterdamsche IJicMl ondervindt natuurlijk vaa'sacrl gen» vroeg tot avonds lm het genoegen van het bezit tul een telefoon. Aaa de nieuwigi rigen is gsantweord, dat bestuur vandaag nog gten bel sluit oastreat de opsniag k«tt| kunnen naasta. Da gebruikslijb *P de geraeeatstriil zullen mergeaechtead indinj dan tot opening besloten is, dil blijde mare aau de ijiliethebbiil verkondigea. Natuurlijk wordt er au velifl genoten. Burgemeester ea Wethoudtnl der Gemeente Groede, varzoikf'l de belastingplichtigen de stil achterstallige belasting tea spo» I digste te komen voldoen.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2