inmhhmem chuld eii Boete. Melijksch Omzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK t&o.,02? breskens p°7s$;° 31e Jaargang Zaterdag 19 November 1921 Nummer 2676 „Het Bolsjewisme", in. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Wells verlangen zal niet ver- Ljd worden. Niet alleen zal [jt vrede van Versailles niet irzien worden, maar de Euro- •eiche toestanden en verhou- igen zullen nauwelijks bespro- in worden. Het program, dat ontwikkelde, de Aine- lihansche minister, die voorzit- ir der conferentie werd, toont it al duidelijk. Beperking van le bewapening ter zee door lilstand in den vlootbouw van jpan, Engeland en Amerika, ledrie groote mariti me mogend iden Frankrijk zal er niet luwig om zijn. Het heeft aan wensch naar een atmosfeer jn vrede genoeg. Maar Japan? fant dit is duidelijk, de con- rentie gaat tegen Japan. Het de steeds meer gespannen trhouding tusschen Japan en merika, die Amerika tot het jeenrnepen van deze conferen- i bewogen heeft. En ten einde tarop als de sterkere partij te tan, heeft het reeds een tijd- stemming tegen Japan ge- tf, zóoals in de jaren vóór Mfatemming tegen Duitschland tmaakt wtrd. Zou het er nu :hien op rekenen, dat Japan ft gedane voorstel niet wil cepteeren en aldus zich zelf pronk gaat zetten als de spel- fderver en de militarist Of is It werkelijk een ernstig bedoel- poging om alsnog het dreigend irlogsgevaar af te wenden i'ant het dreigt, daarover be- fven vve ons geen illusies te 'ken. De Japansch-Amerikaan- ie tegenstelling in de Stille idzee en in China is te sterk dat zij zonder de uiterste lwillendheid weerszijden en de idewerking van de heele we- anders dan in een oorlog uitweg zou kunnen vinden, lanneer de uiterste welwillend- bestaat, dan is zij onge peld meer het gevolg van Kj zijt op de keper beschouwd *t boosaardig, wanneer ge li J11" niet laat influenceeren door pkere sujetten doch ik raad u, °'et aan de zijde van onze '{«standers te scharen, gij ,tót u dat op den eenen of Miren dag wel eens kunnen fftiuwen. naals boog hij voor Four- pt en was toen verdwenen, voor de notaris en Brigard 111 hunne ontsteltenis bekomen fren. I"t notaris schreeuwde hem ptom des te luider achterna p schurk Ik stond waar- bijna op het punt om de hersens in te slaan. ,f deedt er beter aan, u wat matigen, want deze mensch lo' iedere schanddaad in it. Nst wijl ik dit weet, hield ik in. beider vrees voor den vreese- lijken strijd, dan van vriend schappelijke gevoelens. En wat de medewerking der wereld be treft Och, die wereld is allesbehalve een eenheid, maar bestaat uit deelen, die ieder in de eerste plaats hun eigen be lang op het oog hebben en daar mee het gemeenschappelijk be lang uit het oog verliezen. Enge- land's hquding is in deze zaak natuurlijk van overwegend be lang. In Engeland's belang is het ongetwijfeld een strijd te voorkomen, waarin het partij zou moeten kiezen, maar waarin elk partijkiezen een ramp voor het rijk zou worden. Daarom is ook Lloyd George's afwezigheid te betreuren. Maar de Engelsche eerste minister wordt vastgehou den door de onderhandelingen over de Iersche kwestie en de halstarrigheid van Ulster, die de oplossing belemmert. Zal dan Ulster ten slotte Je internationale verhoudingen beheerschen en de wereldgeschiedenis bepalen Het zijn veelal kleine oorzaken, die groote gevolgen hebben. Dat maakt gewoonlijk de mensch- heid onmachtig en doet ook de goede wil schipbreuk lijden. Hoe zal het dan met den wensch gaan, die nog geen wil uitdrukt? Briand'8 woorden en Amerika's voorstellen kunnen ons maar matig geruststellen. „Frankrijk", zoo heeft Briand te Washington gezegd, „wenscht van harte mede te werken aan de verwezenlijking van een over eenkomst, die een atmosfeer van vrede kan scheppen, opdat de volken in alle veiligheid mogen arbeiden". Dat is een goed tee- ken en opent een gelukkig voor uitzicht. En het is wel heel jam mer, dat dien wensch Frankrijk nu eerst in het hart komt. De wereld, Europa in ,de eerste plaats, zou, wanneer diezelfde wensch wat eerder naar boven was gekomen, er misschien wel bij gevaren hebben. Maar het is De notaris begaf zich een uur later naar de eetzaal, waar hij Julienne aantrof, geheel in het zwart gekleed, doodsbleek en hare bevelen voor het ontbijt gevende. Zij begroette haar vader met zulk een ernstig gelaat, als deze nooit van haar gewoon was geweest. Wil je soms in 't vervolg het huishouden zelf besturen Ja, vader, antwoordde zij koel, ik acht dit mijn plicht. Daarom dan ook heb je zeker dit donkere toilet aangedaan. Je weet toch, dat ik van heldere, vroolijke kleuren houd. Maar ik zelf ben niet in een vroolijke stemming En waarom niet Wijl mijn vrienden in droef heid verkeeren. Hoor eens, Julienne, ik wil van al dat volk niets meer hooren. Ik deed er verkeerd aan, door tot dusver zoo toegeeflijk tegen je te 2ljn, we zien er nu de gevolgen van. Ge kiest de partij van degenen, die ik niet kan uitstaan, en verklaart je beslist tegen anderen, die ik beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald Waar berouw komt nooit te laat. En wanneer die door Briand uitgesproken wensch werkelijk in Frankiijk's hart leeft, dan is er nog maar weinig verloren. Wells, de be kende Engelsche romanschrijver, die op 't oogenblik ook te Washington is, kan Briand ge makkelijk den weg wijzen. „De zaken, die te Versailles waren geregeld", waren zoo slecht geregeld", schrijft hij, „dat het de taak van de conferentie te Washington moet zijn die afgrij selijke vrede te heizien". Maar dat is in de eerste plaats Fi ank- rijk's werk. „De vrede van Ver sailles was geen vrede, maar uitsluitend een Fransche wraak neming", zegt Wells. En zoo'n wraakneming schept niet die atmosfeer van een vrede naar den geest, waarvan Briand sprak. Sprak hij er alleen van? Te Parijs spreekt men yan wat an ders. Men wil panden nemen in Duitschland, wat wil zeggen, nieuwe Duitsche streken bezetten. De onderhandelingen, die de Duitsche regeering met de Duit sche industriëelen overeen crediet-operatie voert, en waar bij de industriëelen ook de staats spoorwegen eischen, heeft de Franschen bang gemaakt Misschien ook de conferentie van Washington Zeggen en doen is twee. Tot nu toe heeft alleen Weiss van een herziening van den vrede van Versailles gesproken. Briand houdt zich alleen bij den wensch, die in Frankrijks hart leeft en bij de verzekering, dat het Fransche volk nooit imperialistisch of ver overingszuchtig is geweest. Europa heeft daarvan wel een beetje andere ervaringen, wij Hollanders, ook. En het zou misschien ons geloof in de Fran sche wenschen, dien Briand uit sprak, wel wat verlevendigen, wanneer we nu tegenover deze historische feiten in plaats van hoog acht. Eerst gister nog had je er weer wat op tegen, om je op het tochtje naar Asnières door juffrouw Angelina te laten begeleiden, een hoogst achtens waardige dame en een oprechte vriendin. Julienne onderbrak hem, ter wijl ze met groote beslistheid tegen hem zeide Ik mijnerzijds deed er ver keerd aan, om deze dame tot dusver te vergunnen, in mijne nabijheid te vertoeven. In het vervolg zal zij ook hier niet meer komen, dat zweer ik u, of ik ga heen. Heb je je verstand verloren? O neen, vader, volstrekt niet. Ik weet, wat ik te doen heb, en ik herhaal hetwanneer u voort gaat met juffrouw Verdier hier verder te ontvangen, dan blijf ik niet hier. Ge zult me wel veroorloven, dat ik mij naar onze villa te Asnières begeef, waar ik denk te blijven tot op den dag, waarop de onschuld van mijn vrienden blijken zal. De onschuld dezer misdadigers? Erg genoeg, dat ge hun schuld woorden ook eens feiten van het oogenblik kregen. „De conferentie is geen bijeen komst van overwinnaars", heeft president Harding bij de opening gezegd. Wij meenden van wel. Het is alweer Weiss, die er onze aandacht voor gevraagd heeft als hij zich verontwaardigd toont, dat noch het Duitsche volk, het op een na talrijkste- volk van Europa, het best onderwezen, het intelligente en eerlijke het is Weiss, die dit allemaal zegt noch het Russische, dat den oorlog der Entente won, te Washington zijn uitgenoodigd. Wat bedoeld president Harding dan Wil hij alleen zeggen, dat de geest niet die is, van over winnaars en ti acht hij daarmee niet alleen de Parijsche confe rentie te veroordeelen, maar ook voor den geest dier conferentie te waarschuwen Het blijft in elk geval een fout, dat op een confeientie, die over het wel en wee der wereld beslissen gaat, de twee talrijkste volken van Europa, die te zamen bijna de helft der bevolking leveren, zul len ontbreken. En deze fout moet zich in het werk der con ferentie wreken. Zij wordt ook daardoor niet in de eerste plaats ontwapeningsconferentie, niet als president Harding het uitdrukte, een bespreking van vertegen woordigers uit alle deelen der wereld om de betere eigenschap pen der menschheid toe te passen, teneinde de fouten in de inter nationale betrekkingen tot een minimum terug te brengen, maar vooral een conferentie over de Stille Zuidzee, over de verhou ding tusschen Engeland, Amerika en Japan. Daarbij komt dat de Sowjet- regeering, behalve dergelijke, min of meer verklaarbare nood- voor mogelijk houdt, ik voor mij ben heilig overtuigd, dat zij volkomen onschuldig zijn. De notaris stond verblufthij had zijn dochter nimmer tot zulk een vastberadenheid in staat geachtook meende hij, dat een ernstig woord van zijn zijde, voldoende zou zijn, om haar gedwee te maken, daarom riep hijHoo r eens Julienne, ik ben het moe, om langer je kinder achtige tegenwerpingen aan te hooren, en vei lang eerbied en gehoorzaamheid van je. In de eerste plaats verzoek ik je in mijn bijzijn nimmermeer den naam te noemen van de familie Garancier en dien van Serge Morain. Wat juffrouw Verdier aangaat, ik maak je hierbij mijn vast besluit bekend, om haar te trouwen. Zij zal een goede moeder en een verstandige leids vrouw voor je zijn, waaraan je groote behoefte hebt. Je hebt zelfs, naar ik zie, een streng toezicht noodig. Mijn aanstaande echtgenoote zal bijgevolg hiér evengoed thuis zijn als gij. Neem je in acht, dat je me de maatregelen, de verantwoorde lijkheid draagt voor zeer veel, dat geen enkel ander doel kan hebben dan haar eigen macht, d. i. de macht van het bestuur der Russische Communistische Paitij zoo absoluut mogelijk te maken in het eigen land, en met haar naam en invloed de revo lutionaire propaganda van die zelfde partij in het buitenland te dekken. Het eerste heeft ge leid tot oppositie en verbittering in alle lagen der bevolking; het tweede is oorzaak van het wan trouwen en de animositeit waar op de Sowj et-regeering in het buitenland stuit. Het is noodig deze dingen ronduit te zeggen, omdat het juist deze dingen zijn, die tot dusver aan een compromis tus schen Rusland en de overige wereld in den weg hebben ge staan. Over de welbekende griefbe- treffende de bolsjewistische pro paganda in het buitenland kan ik kort zijn. Het spreekt van zelf dat sta king van alle directe ofindirecte revolutionaire propagande, hetzij uitgaande van de Sowjet-regee- ring, hetzij van de Derde Inter nationale, achter welke de Mos- kousche bewindhebbers zich den laatsten tijd bij voorkeur veschui- len, een eerste en onafwijsbare eisch zal zijn van een eventueelen politieken vrede met Rusland en van een eventueele volkomen er kenning der Sowjet-regeering door de overigestaten der wereld. Het beginsel van niet-inmen- ging in binnenlandsche aange legenheden moet echten van weerszijden worden erkend. Men kan bezwaarlijk van de Sowjet- regeering onthouding van onder- grondsche politieke actie in het buitenland vorderen, wanneer niet omgekeerd ook de buiten- landsche regeeringen alles nala ten, wat als ondermijning van het gezag der Sowjet-regeering in Rusland kan worden beschouwd. verschuldigde achting niet wei- gert. Opdat ik niet in die nood zakelijkheid kome, zal ik heden nog dit huis verlaten. 't Was voor mijnheer Stanislas Fourmont heden een ongeluk kige dagdat heftig tooneel met Julienne had hem zijn dejeuner geheel bedorven. Wan neer hij zijn plan om Angelina te trouwen doorzette, dan moest hij zich op ergere dingen voor bereiden. En welk een opzien zou 't niet baren, in den kring der kennissen, wanneer zijn dochter weigerde, de huwelijks plechtigheid bij te wonen. Zij is tot zulk een verzet in staat, zeide hij wanhopig tot zich zeiven. Gedurende het geheele ontbijt had zij, behalve de bevelen aan de dienstbode, geen woord ge sproken stil en droevig zat zij daar, de oogen voortdurend vóór zich neergeslagen houdende. De notaris, die aan haar vroolijk gekeuvel en haar helderen lach gewoon was, meende te zullen stikken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1