Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Gemengd Nieuws dualistisch aangelegd dan de West-Europeesche, een natuur lijke neiging bezit tot collectie organisaties, een soort van pri mitief kudde-instinct, dat o.a. zijn uiting vindt in een buiten gewone gedweeheid jegens alles wat maar gezag is of lijkt. Geen volk is zoo gemakkelijk te lei den of te onderdrukken 1 als het Russische. Is er geschik ter materiaal denkbaar voor maatschappelijke proeven En toch zit er in datzelfde volk een natuurlijke gezonde groeikracht, die op den duur alles wat er kunstmatig in wordt gebracht, naar zijn eigen aard vervormt en al het onverteer bare uitstoot. Dit hebb n Peter de Groote en zijn opvolgers onder vonden bij hun pogingen om Rusland te europeeeren. De bolsjewiki ervaren hetzelfde bij hun streven, het Russische volk tot het volmaakte communisme te bekeeren Dat zij daarnaar streven, is buiten kijf. Het merkwaardige van de zaak is dat zij, al ster vende in die richting, niet alleen vele dingen doen die met com munisme niets te maken hebben, maar ook vele andere dingen die wel wat op communisme lijken, doch in werkelijkheid een onvermijdelijk gevolg zijn van den noodtoestand. In mijn eerstvolgend artikel zal ik, in verband met den hon gersnood, trachten duidelijk te maken hoe het bolsjewistische confiscatie-, ruil- en distributie stelsel voor een goed deel logisch voortkwam uit de algemeene ontreddering van het normale economisch leven tengevolge van oorlog en revolutie. Straks zal ik met een enkel woord toelich ten, hoe ook vele anderebolsjewis- tische dwangmaatregelen daarin hun verklaring vinden. Wanneer nu de Sowjet-regeering maar eenvoudig zeide, dat zij tot al deze wanhoopsdingen genood zaakt werd door den ontzetten- den nood van het oogenblik, en om te geraken uit den vicieuzen cirkel waarin Rusland nu al meer dan vijf jaar rondloopt (want die cirkel ontstond reeds vóór de Februari-revolutie) dan zou haar optreden voor de buitenwereld en ook voor het Russische volk dadelijk in een heel ander licht verschijnen. Maar door het alles voor te stellen als een conse quente toepassing van het com munisme, door deze theorie tot grondslag van haar politiek pro gramma te maken en het de heele overige wereld als na volgenswaardig voorbeeld vóoi te houden, verwekt zij onver biddelijke kritiek en feilen tegen stand. TEGEN DEN OORLOG. Een 60-tal predikanten, artsen, juristen, ingenieurs, leeraren en leeraressen, oud-leden van den Vrijzinnig Chr. Studenten-Bond, hebben de volgende verklaring opgesteld ,Van oordeel, dat, zeker in onzen tijd en voortaan, oorlog een onzedelijk en ondeugdelijk middel is ter beslechting van geschillen tusschen staten, betuigen hun instemming met den wensch van prof. v. Vollen hoven, neergelegd in zijn Gids artikel Ontwapening, van Octo ber j.l., dat de volksvertegen woordiging in de Grondwet een artikel opneemt, van deze strek king „Het Nederlandsche volk ver klaart geen oorlog", hopen, dat dit artikel een appèl moge zijn op het geweten van een ieder, landgenoot en buiten lander, en een aansporing om zooveel mogelijk mede te werken tot het wekken van vrede-lie- venden en tegelijk oorlogs-vij- andigen geest. SPEELKAARTEN BELASTING. Eenige leden der Tweede Ka mer geven, in de afdeeling dier Kamer, als hun meening te ken nen, dat de in het jaar 1919 in gevoerde belasting op speel kaarten als een volkomen mis lukking is te beschouwen. Breskens. De vroeg in getreden winter doet zich alhier danig gelden. Bergen suiker bieten liggen op de kade om ingeladen te worden. Als de vorst blijft aanhouden zullen vele bieten bevriezen, wat men tracht te voorkomen door tot 's avondff laat met vereende krachten de bieten in de schepen te laden. Waterlandkerkje. Bij den landbouwer Stokx alhier is een biet gerooid, die het respectabel gewicht had van 13'/j K.G. Retranchement. Naar ver luidt is alhier aan het strand aangespoeld een flesch, waarin zich een in het Engelsch ge schreven briefkaart bevond. Deze is na invulling, waarvoor plaats was voor den verzender, opgezonden aan het Engelsch Ministerie. School en Kerknieuws- IJzendijke. Onze dorps genoot de heer J. W. v. Nieuwen- huijzen, Candidaat te Leiden, is toegelaten tot de Evangelie bediening in de Herv. Kerk. De Openbare Lagere School, die 15 December voor gebruik gereed moet zijn, is de vorige week onder dak gegaan. Oostburg. Te 's-Graven- hage slaagde voor het examen assistent bij de belastingen de Kommies A. van Male, alhier. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 16 Nov. 1.18 1.42 Donderdag 17 1.57 2.21 Vrijdag 18 2.32 2.56 Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 16 Nov. 4.38 nam. Donderdag 17 4.36 Vrijdag 18 4.35 L. Kwartier Dinsdag 22 Nov. nam. 12.01 S P ORT. FRANKRIJK— NEDERLAND 0-5. De Fransche pers en bijge volg ook het Fransche publiek was de laatste dagen zeer op timistisch gestemd, voor wat den uitslag van de wedstrijd Frank rijkNederland betreft. Vrij algemeen werd een Fran sche ovei winning voorspeld, voor namelijk gebaseerd op de snel heid van de Fransche spelers. Men is wel bedrogen uitge komen. Met niet minder dan vijf tegen nul heeft ons elftal de Franschen geslagen, een uitslag zoo ver pletterend, dat er aan goedpra ten niet te denken valt, te min der, waar de Fransche keeper zulk uitstekend werk leverde. Breskens. Zondag zijn al hier 2 vriendschappelijke wed strijden gespeeld. H.O V. IIJuliana I (Kruisdijk) 1-0. H.O.V.—Blauw-Wit 1 1. EEN DRIFTIG HEERSCHAP Te Musselkanaal kwam bij on geluk een motorboot in aanva ring met het woonschip van G. G. werd hierover zoó kwaad, dat hij een geweer haalde uit de kajuit en op den motorschip per schoot. Gelukkig werd nie mand getroffen. G. is gearre steerd. LET GOED OP UW KINDEREN. Te Bodegraven heeft een 4- jarig kindje van den heer S., terwijl het op bed lag, een bran dend theelichtje naar zich toe getrokken, waardoor het bedje en de kleeien van de kleine in brand geraakten. De vlammen waren spoedig gedoofd doch de kleine is aan de brandwonden overleden. VOET AFGEREDEN. Zaterdagmiddag is de 8-jarige J. F. Capoen te Rotterdam, toen hij in de Paul Krugerstraat al daar van achter een melkwagen van daan kwam, gegrepen door een motorwagen van lijn 9 der R.E.T.M. Hij geraakte onder den wagen, waardoor hem het rechteronderbeen ter hoogte van den enkel, werd afgereden. Per auto van den Geneeskun digen Dienst is de beklagens waardige knaap naar 't Ziekenhuis vervoerd en ter verpleging op genomen. HET SCHIPPERSKIND. Te Amsterdam vergaderden het bestuur van het Onderwijs fonds van de Ned. Vereeniging van gezagvoerders bij de Binnen vaart en de directeuren van de aangesloten Binnenvaartscholeu. Uitvoerig werd gediscussieerd over het leerplan voor de Binnen- vaartscholen. Hierbij kwam de noodzakelijkheid van lager onder wijs voor schipperskinderen sterk naar voren. Het bleek uit de mededeelingen der directeuren, dat oudere schippers, die zich aanmeldden voor het ontvangen van vakonderwijs, niet de min ste kennis der vakken van lager onderwijs bezaten. Hierdoor wordt het vakonderwijs zeer belemmerd. De volgende resolutie werd aangenomen „De vergadering van het be stuur van h-t Onderwijsfonds der Ned. Ver. van Gezagvoer ders bij de Binnenvaart en de directeuren der daarbij aan gesloten Binnenvaartscholen, acht het niet alleen gewenscht, doch noodzakelijk, dat er een combinatie komt van vakonder wijs en lager onderwijs voor varende schipperskinderen acht het gewenscht dat beide takken van onder dezelfde inspectie worden gebracht, machtigt het bestuur aan de betrokken autoriteiten advies in deze richting te geven en bij het afkomen van het desbetref fende Koninklijk besluit de noo- dige stappen in deze richting te doen". Besloten werd nog, dat het instructie-vaartuig „Prins Hen- Jrik" bemand zal worden met een 12-tal schippersjongens, die aan boord onderwijs zullen ont vangen terwijl het schip gere geld ter beschikking der Binnen vaartscholen zal staan. ZWARE BRAND TE ZWOLLE. Zaterdagmorgen zijn de kle dingmagazijnen van de firma Gebr. Bervoets te Zwolle door brand vernield. Het vuur is ontstaan in de portiersafdeeling. Vrijdagavond had de controleur, belast met de inspectie van het gebouw, wanneer dit door het persooneel verlaten is, niets gemerkt. Door het springen van talrijke ruiten in het vier verdiepingen hooge gebouw werd het vuur dermate aangewakkerd, dat een oogenblik de belendende per- ceelen groot gevaar liepen. Een uur na het uitbreken van den brand stoitte de voorgevel in, waardoor het gevaar voor uit breiding geweken was. De oor zaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de scha de, die in de honderdduizenden loopt. MEN MOET MAAR DURVEN. Te Leiderdorp is een paartje in ondertrouw opgenomen, waar van de bruidegom 71 en het bruidje 76 lente's telt. De bruigom waagt het voor de 2de en het bruidje voor de 3e maal om in het huwelijks bootje te stappen. BEHOUDEN TERUG. Op Tessel zijn aangekomen schipper G. Bakker en zijn zoon, die men als verloren waande. Met gestreken zeilen waren zij bij den laatsten storm voor den wind af tot bij Wieringen ge vlogen, waar de ankers werden uitgegooid op de Waarden. NA DEN STORM. Als de oorzaak van het ver. schijnsel, dat de jongste over. strooming een slachting heeft teweeggebracht onder de vis- schen in het Noorddiep op het Kamer-Eiland (onder de duizen den doode en stervende bevin den zich snoeken van een meter lengte en edelkarpers van meer dan 20 pond), wordt opgegeven dat door het zoute Noorzeewater een vlies ontstaat voor de oogen der vis8chen, waardoor zij blind worden en geen voedsel meer kunnen vinden. GEMEENTE EMMEN IN STAAT van FAILLISSEMENT Bij den aanvang van de Maan dag gehouden raadsvergadering van Emmen hield de burgemees ter een toespraak, waarin hij den financieelen toestand uiteen zette. Het wegens scholenbouw uit te betalen bedrag kon den aannemers niet worden uitge keerd, omdat de door het rijk in uitzicht gestelde subsidie niet werd verleend. De kosten van de gemeentelijke ontginningen, den aanleg van enkele wegen en de gemeentelijke bijdragen in de steunverleening aan werk- loozen hebben aan de gewone inkomsten ruim 191.0U0 ont trokken. In strijd met de onlangs gepubliceerde meening. van den wethouder van Financien blijkt een belangrijk deel der inkom sten-belasting over 1920 achter te blijven, zoodat met boven genoemd bedrag het kas-even- wicht ongeveer 472.000 achter blijft. Hieruit blijkt wel, dat B. en W de in gereedheid ge brachte bevelschriften van be talingen en nog voorhanden zijnde ongemandateerde nota's, samen ongeveer een bedrag van ƒ214.000 niet kunnen voldoen. Wat de gemeentelijke inkom stenbelasting over 1921 betreft, de burgemeester schat deze in elk geval niet hooger dan 333.000, terwijl daarvoor op de begrooting is geraamd 417.000. Het ziet er dus wel donker uit met de financiën van Emmen. Indien niet van den minister een toezegging komt in zake de uitgaven voor schoolbouw, zal het faillissement doorgaan, tenzij de rechtbank de aanvrage ont zegt. Tel. EEN ZONDERLING Een heer, wonende in de Hel- mersslraat te 's-Gravenhage, heeft bij de politie aldaar aangifte ge daan van het opzettelijk en we derrechtelijk wegnemen en ver voeren van het lijk van zijn kind, vanuit het lijkenhuis aan den Tapijtweg, door een doodkisten maker, wonende in de Twent- straat. MODERNEN RATTEN- VANGER. Een Engelschman, zekere mr Clarke heeft naar zijn beweren een middel uitgevonden, om een afdoende opruiming onder ratten te houden. Het middel bestaat uit een soort vergif, dat door een injectie in de staart van een gevangen rat wordt gebracht. De rat wordt daarna W;. laten. Het vergif in haarstaari ontwikkelt een ziekte, welk( overgebracht wordt op alle a„. dere ratten, zoodat deze schade' lijke dieren in een korten tijd sterven, inbegrepen de rat niet de bewerkte staart. De uitvin, der heeft zijn patent aan de autoriteiten van Tokio te koon aangeboden. Of dtze op het aanbod van dezen modernen rattenvanger zijn ingegaan, ver. meldt het bericht niet, aldui een bericht aan de ,Sum. Post' GEEN KLEINIGHEID. Uit Weenen wordt aan de Tel." gemeld, dat de financie'ele autoriteiten een onderzoek heb ben ingesteld tegen drie ambte. naren van de Oostenrijksch Hon- gaarsche Bank, die er van wor. den verdacht op een reis naar Nederland getracht te hebben, een milliardensmokkelpartij op touw te hebben gezet. Op 3 October werd de sneltrein \Vet. nen—Amsterdam te St. Pooltej aangehouden en door de Ween- sche politie doorzocht. In een slaapwagen le klasse, die voor de drie ambtenaren was gereser veerd, werd de smokkelparij ontdekt. De ambtenaren moestei een zending van 61 kisten fijn. zilver in opdracht der regeerin; naar Nederland brengen voorde: aankoop van levensmiddelen. [)e politie vond echter 65 kisten. Dr vier andere kisten bevatten dol lars, guldens, Belgische en Zwik sersche francs en Deenstlie kro nen ter waarde van 4 milliard Oostenrijksche kronen. Ook had den de ambtenaren in hun kof fers een aanzienlijk bedrag aai vreemd geld. De directeur der financiën werd telefonisch van een en ander op de hoogte gesteld, maar gafbt- vel tot voortzetten van de rek aangezien de reis geschiedde» opdracht der regeering. De minister van financiën zond den trein een telegram achterna, dat hem te Salzburg bereikte. Daar werden de passagiers nog maals onderzocht. In de hoekei van verschillende wagons vond men toen nog zilver ter waarde van 330 millioen kronen, dat) bedienden der slaapwagenmaat schappij naar het buitenland wilden smokkelen. Het zilver a werd in beslag genomen en de ii drie bedienden gearresteerd. De v ambtenaren der Oostenrijk-Hon- gaarsche bank reisden echte verder naar Nederland. Het ministerie van financiti heeft aan vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat men dt vj ambtenaren in verhoor zal nemt: zoodra zij in Weenen zullen zij: teruggekeerd, hetgeen men i j de eerste komende dagen vet- j wacht. VLIEGENDE AUTO. L Op het Blériot-vliegterrein tl S Buc, bij Parijs, zijn de vorig! week voor een Fransche com missie van technici, proeven ge- t nomen met een automobiel, dit snel is te veranderen in een vlieg C tuig en omgekeerd. In de lucht is het toestel, dt uitgevonden is door M. Tampi» a een twee persoons-auto-vliegtai' met een 300 P.K.-motor. Dt J vleugels worden langs het chaM opgevouwen. Als automobk wordt het voortbewogen dom een 10 a 12 P.K. sterke au» mobielmotor, die ook gebruik! kan worden om den vliegtuig motor aan te zetten. De machine vloog eerst durende 20 minuten en, nact de vleugels waren opgevouw" reed ze naar Parijs als een aute mobiel. Het idee van den uk' vinden is, dat de vliegeniers staat zullen zijn, de machine hun garage te bergen, naar M vliegveld kunnen tuffen, zij, na de vleugels gespan il te hebben, de lucht kunnen gaan.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2