PM* Nieuws. Een Nieuwe Vlootwet. Binnenland. De Storm van Zondag Het wetsontwerp betreffende een Vlootwet is bij de Tweede Kamer ingediend. Bij het indienen dezer Vloot wet stelt .de Regeering zich op het standpunt, dat de verdedi ging te water, zoowel in het moederland als in de koloniën, zal moeten geschieden met klein materieel. In Nederland, waar de ver dediging te water een onderdeel vormt der kustverdediging, zal de oorlogstaak der zeemacht bestaan in het verleenen van steun aan dt landmacht, in hoofd zaak door het afsluiten en ver sperren van zeegaten en rivier monden, terwijl door onderzee booten voor het bij de verde diging van het zeefront onmisbare offensieve element zal zijn te zorgen. Voor de vloot in Indië kan de uitgebreider taak in het kort worden omschreven als volgt door actie in zee te beletten, dat een vijand met betrekkkelijk ge ringe middelen in den archipel vasten voet verkrijgt, zijn door dringen daarin te vertragen, zijn transportvloot verliezen toe te brengen, zijn verbindingen te be dreigen en eventueel deel te nemen aan de locale verdedi ging der steunpunten. Voor de eerste zes jaren stelt nu de Regeering de sterkte der vloot vast als volgt A. 16 onderzeebooten, de Kruisers „Java" en .Sumatra", 12 torpedojagers, 2 onderzee- boot-mijnenleggers B 10 onderzeebooten, 2 o.ider- zeebootmijnenleggers C. materieel in het bijzonder bestemd voor plaatselijke ver dediging en voor hulpdiensten a. 4 flottielje-vaartuigen 9 mijnenleggers, een moederschip voor onderzeebooten, 4500 mij nen en het nader te bepalen materieel voor hulpdiensten b. 4 pantserbooten, 13mijnen- leggers, 2 moederschepen voor onderzeebooten, 2300 mijnen en het nader te bepalen materieel voor hulpdiensten. D. 10e thans reeds aanwezige pantser en pantserdekschepen, pantserbooten, torpedojagers, torpedobooten, kanonneerbooten, de onderzeeboot-mijnenlegger en de mijnen, een en ander voor zoover en voor zoolang nog bruikbaar voor den dienst. E. Luchtvaartmaterieel a. 72 Verkenningsvliegtuigen, 18 jachtvliegtuigen 18 gevechts vliegtuigen en een nader te be palen aantal leervliegtuigen. b. 45 Verkenningsvliegtuigen, 15 jachtvliegtuigen en een nader te bepalen aantal leervliegtuigen. Het sub. A. sub. C a en sub E a bedoeld materieel is bestemd voor den dienst in Nederland, terwijl dat bedoeld sub. D. het zij voor den dienst in Neder- landsch-Indië, hetzij voor den dienst in Nederland is bestemd. In verband met het reeds op 1 Januari 1922 beschikbare ma terieel behooren nog te worden afgebouwd, aangebouw en aan geschaft 2 Kruisers (Java en Sumatra), 12-torpedo-jagers, 10 onderzee booten, 2 flottielje-vaartuigen, 6 mijnenleggers, 1 moederschip voor onderzee-booten, het lucht- materieel en pl.m. 4000 mijnen. Daar de levensduur van mari nevaartuigen op 12 jaren wordt gesteld wil de Regeering een vlootfonds (groot 199.247.000) vormen, waarin gedurende 12 jaren elk jaar een bedrag van 19.735.000 moet worden gestort, waarvan a. f 9.867.500 ten laste van de begrooting van Nederlandsch- Indië b. f 9.867.500 ten laste van het Vide hoofdstuk der Staats- begrooting. Ten behoeve van de maritieme verdediging van Ned.-Indië zal lo. Te Tandjong-Priok een steunpunt worden opgericht. 2o. Soerabaja als hulpsteun punt worden ingericht. 3o. In den Riouw archipel een hulpsteunpunt worden opgericht. 4o. Te Makassar een batterij, bewapend met kannonnen van middelbaar kaliber, worden op gericht. De kosten dezer werken zullen geleidelijk worden verdeeld over een tijdvak van dertig jaren ter bestrijding dier kosten zal een vlootbasisfonds worden gevormd. Het vlootbasisfonds is ingericht op overeenkomstige wijze als het vlootfonds. De annuïtiet ten laste der Indische begrooting bedraagt f 5.895,000 gedurende dertig achtereenvolgende jaren. PRACHTIG VOORBEELD. In de zitting van den Gemeen teraad van Slochteren Groningen was ingekomen het Provinciaal Blad met de vaststelling der jaar wedden der wethouders. Voor deze gemeente bedraagt de jaar wedde voor ieder der wethouders f 600, alzoo een verhooging van f 100. De beide wethouders De Haan en De Boer zeiden, dat het thans geen tijd is om de sa larissen te verhoogen, de ver hooging niet te zullen acceptee ren, maar terug te zullen storten in de gemeentekas. Bij het be spreken van het salaris van den burgemeester op f 5000 en van den secretaris op f 4400, zeide de burgemeester, dat het thans ge noten salaris van f 4200 voldoen de was, en dat hij de verhooging van f 800 niet in ontvangst zou nemen. De secretaris is thans de hoogst gesalarieerde ambtenaar. N. v. d. D. De Duitsche ex-kroonprins is Zaterdag weder voor 5 dagen op bezoek naar den keizer ten huize Doorn Burgemeester Kolff van Wie- ringen vergezelde den ex-kroon prins op zijn reis, welke zooveel mogelijk per auto ging. De Duitsche ex-kroonprins is via Oldenzaal aangekomen en mede naar Doorn vertrekken. Van overal bereiken ons be richten van ongevallen, welke de zware Zuid-Wester Storm van Zondag veroorzaakt heelt. Te Groede waaide een tweetal boerenschuren in, terwijl hier en daar een dak van een schuur het danig moest ontgelden. Te Schoondijke kregen de telefoonpalen het te kwaad. Ook daar was het een regen van dakpannen. Geen plaats in ons district of er werd schade aangericht. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het Quarantaine station van den Geneeskundigen dienst inge waaid is. Kwart voor twee, toen de hevigste windstoot zich deed gevoelen, werden vrijwel gelijk tijdig de schuine daken van 8 barakken afgerukt, opgenomen en weggeslingerd. Het gaf een hevig gekraak, ruiten rinkelden, balken en plinten vlogen in het rond en te midden van dit oor- verdoovend geweld vielen de groote kachels, de badkuipen, kasten en eenige bedden om. De storm joeg de lakens en dekens door de barakken en deed de helderwitte gordijntjes door de gebroken ruiten naar buiten wapperen. Het gekraak was zoo hevig, dat het ver in den omtrek ge hoord werd. Planken, ja heele houten vlakken werden door den woesten noord wester als veertjes meegevoerd. Het was op den benedenweg een regen van hout werk en asfaltpapier. Het meeste kwam daar beneden onder den dijk terecht. Maar er waren ook stukken, die werden meegevoerd tot op de Israëlietische begraaf plaats op eenige honderden me ters afstand. Gelukkig waren er geen pa tiëntjes in de barakken, die 't meest te lijden hadden. Des morgens, een paar uur nog vóór de ramp plaats had, waren er 112 Oostenrijksche kinderen in ondergebracht, maar toevallig waren deze stumperds voor het grootste deel bacillendragers naar gebouwen, iets verderop, overgebracht. Aan het filiaal van het Kon. Metereologisch Instituut te Rot terdam werden windstooten van 100 K.G. op den M2 waarge nomen. Dit is naar men verze kert wel het maximum wat ooit is bereikt. 's Avonds kwam het water de Maas op, en weldra stond Blaak, Leuvehaven, Spaansche kade, Haringvliet, Oosterkade Groe- nendaal en Boompje» geheel Blank. Te Delft heelt de storm een ware verwoesting aangericht aan de warmoezierderijen. Van sommige tuinders werden ruim 1000 éénruiteres de lucht ingeslingerdook werden veel ruiten vernield van de warenhui zen. De totale schade wordt op on geveer f 100.000 geraamd. Nog vreeselijker evenwel is de toestand op zee geweest. Te Andijk is op de dijk glooiïng een Tesselsch visschers- vaartuig te pletter geslagen. De bemanning, bestaande uit twee personen, wist aan land te komen. Het vaartuig is verloren. Bij het Katsche Veer zijn twee schepen, met bieten geladen, ge zonken. De opvarenden hebben zich kunnen redden. In de Braakman is een Engel- sche barge gezonken, waarvan volgens bericht, twee opvarenden zouden zijn verdronken. Nader verneemt men dat een schipper een der leden van de bemanning uit de mast heeft ge haald. Op de Rassen moet eveneens een schip zijn gezonken. In de Deurloo werd een wrak van een motorschip gevonden, waarop nog de noodvlag wapper de. Van de opvarenden werd niets meer gezien, zoodat die zoo goed als zeker hun graf in de golven vonden, (zie plaatselijke berichten). In het Brouwershavensche Gat is ook een schip gezonken. De opvarende konden gered worden BreskenSi Zaterdagmiddag vergaderde de Raad onzer ge meente. Tegenwoordig waren alle leden. Ook de zetel van detr heer de Hullu was bezet. De voorzitter heette hem, na zijne langdurige afwezigheid, welkom, wcnschte hem verder beterschap toe, opdat hij de vergaderingen onzer gemeente weer kan bijwonen. De heer de Hullu dankt den Voorzitter voor deze vriende lijke woorden. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de Voorzitter mede, dat van Mej. Happee een schrijven is ingekomen, verzoe kende haar, wegens hare benoe ming naar elders, met 1 Jan. a.s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de Openbare School alhier. B. en W. stellen voor haar onder dankzegging voor de be wezen diensten eervol ontslag te verleenen, doch volgens de ver ordening drie maanden na in diening van de aanvrage. Deze aanvrage is ingekomen 24 Oct. dus tegen 24 Januari. Mocht in de vacature voorzien zijn, dan kan de ontslagname 1 Januari geschieden. De leden kunnen zich hiermede vereenigen. Een verzoek van Boekhout- de Jonge om land te huren wordt goedgevonden tegen 40 ct. per roede. Ook voor W. Oosterling zal de prijs op 40 ct. worden gebracht. Van de Ev. Luth. Gem. te Groede was een verzoek in gekomen om een lokaal van de school te Nieuwesluis af te staan voor het houden van Catechisatie voor de Luthersche kinderen aldaar. Besloten wordt in over leg met het Hoofd der school een lokaal hiervoor af te staan. Een buitengewoon subsidie wordt nog toegestaan aan de Bewaarschool, aangezien de her stellingen, hoe zuinig deze ook zijn gedaan, niet uit den post buitengewone subsidie konden bestreden worden. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten herziening salaris Ambtenaar Burg. Stand, stellen B. en W. voor hierin geen verandering te brengen. Wordt goedgevonden. Van de Afd. Z. VI. West. Deel der Vereeniging tot Be vordering der Geneeskunde, was een schrijven ingekomen, ver zoekende enkele wijzigingen in de instructies aan te brengen. Op voorstel van B. en W. wordt dit schrijven voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van de Alg. Po litiebond, verzoekende oordeel uit te spreken omtrent het Ver slag van een Staatcommissie tot onderzoek bezoldiging gemeen te-ambtenaren. Daar het oordeel der staats commissie nog niet bekend is, stellen B. en W. voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te ne men. De begrooting voor 1922 wordt vastgesteld tot een bedrag van f58541,05. Een raming van kosten ver harding gedeelte Korte Zand straat heeft plaats gehad. Deze ko3ten bedragen: verharding met steenslag f471,70, met grind f308,en met keien f 1610, Het best is met keien. Het college van B. en W. adviseerd te wachten tot keien zullen vrij komen van de bestrating langs de Spuikom, en deze dan te ge bruiken. De heer van Overbeeke zegt, dat de menschen niet kunnen blijven wachten, de toestand is zeer ernstig, men kan er, wan neer het geregend heeft, niet door De heer Cappon vraagt of op eenvoudige wijze daar geen wa ter afvoer te krijgen is. De heer de Hullu vraagt of die toestand daar niet gewijzigd is. De heer van Overbeeke zegt, dat men maar eens moet komen zien met slecht weer. De heer de Hullu meent de Gemeente niet op kosten te moeten jagen. Het verbeteren der Zandstraten is ook uitgesteld, om later goedkooper hersteld te kunnen worden. Hij meent, dat het beter is op de loskomende keien te wachten. Na eenige basprekingen wordt besloten deze verharding voor- loopig uit te stellen. Verordening vervolgonderwijs zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Na rondvraag stelt de heer Becu voor, evenals andere ge meenten, te protesteeren tegen de Vleeschkeuringwet. De Voorzitter deelt mede, dat op een vergadering van Burge meesters en Secretarissen een voorstel is gedaan om gezamen lijk te protesteeren. Ook hij heeft gelezen dat enkele gemeenten hebben gepro testeerd, en vindt het ook beter deze wet tot na de crisistijd uit te stellen. De heer de Hullu brengt de toestand bij Heijboer ter sprake, en vraagt of daarover bij B. en W. geen klachten zijn ingekomen. De Voorzitter deelt mede, dat Heijboer zal moeten doen wat voorgeschreven is, daar hem anders het houden van koeien zal worden ontzegd. Ook wijst de heer de Hullu op den toestand bij Woittiez tijdens het lossen van kalk en cement. De naastbij wonende menschen hebben daar zeer last van. De Voor zitterzegt nog t te zullen onderzoeken of tegen wat te doen is. Hierna gaat de Raad ovttj zitting met gesloten deuren i behandeling ElectriciteitsvoJ ziening en reclame H. Oraslsl Na heropening wordt mej gedeeld, dat de Electricitejl voorziening voorloopig zal kï ven zooals zij is, en dat J aanslag van N. Weeda in Hoofdelijken Omslag gehaj haafd blijft. Ook onze Gemeente kt J haar aandeel gehad in denitoJ van j.l. Zondag. Aan den Lan»j weg stortte een nieuw gebou»! schuur in, aan de Straatweg* gevel van een in aanbouw zij; woonhuis, terwijl van veel g! bouwen pannen en schoorsteen afwaaide. Droeviger even» was de toestand op de Schelf De Provinciale Boot moesto half elf in de haven te Vlissim terugkeeren daar het ondoenirj was om over te varen, ook i laatste tram kon Breskens meer bereiken, gezien het gtooj gevaar, verbonden aan het i waaien van telefoonpalen laij den lijn. Passagiers moesten helpen tel» foonpalen en draden opruimt die den trambaan versperden. In de Wielingen zijn een t vaartuigen gezonken. Ten zuii:| van Cadzand is een motoi] Schoener gezonken, de martj steken boven water uit, op der masten zit nog de noodsei: vlag. Maandagmorgen zijn et vijftal botters van hier naar kt wrak gevaren, waarvan nieUii redden is. Omtrent het lot de bemanning verkeert men nogi: het onzekere. Hoogstwaarschijt lijk zijn alle opvarenden vei dronken. Uit alle plaatsen van ons dit trict bereiken ons berichten vu Stormschade. In de eene ge meente zijn veel huizen vu pannen en ramen beroofd, wijl in een andere gemeente bool men ontworteld en telefoonpalcj het moesten ontgelden. Bij den landbouwer J. L.I te Zuidzande werd tti| duivenhok van een muur gerukt, tuimelt als een vlieg machine 2 a 3 maal over den kop, wordt weer tegen dei muur geplakt, hangt op de ijzertt staf, zij het dan ook niet precis waterpas. Die vliegdemonstrstii werd van uit de kamer door de boerin en haar zoon gezien. Grosde, Hedenmorgen ver gaderde de Raad onzer ge meente, Voorzitter de Burge- gemeester M. Wagtho. Afwezig de Weth. P. Lom baard. De Voorzitter brengt een woort van dank, ook namens zijn fr- milie, aan de leden voor deoi- dervonden belangstelling bij zijc benoeming als Burgemeester. Na lezing der notulen, welkt onveranderd worden vastgesteld, deelt de Voorzitter mede, dat* ingekomen een schrijven van Commissaris der Koningin r 18 October, behelzende benoe- ming van den heer M. Wagtbi als Burgemeester. Bij de gehouden kasopneming bij den gemeente-ontvanger bleek in kas te zijn f 12291,10, terwï in kas moest zijn f 12293,03 zoo dat er een verschil van f 1,93» Een schrijven, meldende goed keuring raadsbesluit van 30 Aug betreffende een post op de grooting groot f 825, Het bekende schrijven dei geneesheeren uit Z.-Vlaandere» wordt voor kennisgeving aange nomen. Voor de eerstvolgende cursus vervolgonderwijs worden be noemd aan school A als hoo™ de heer Crucq en als onderwij zers de heeren Waelput en vm Lare en als onderwijzers» ®ej- de Munck.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2