ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK T&o.f02? BRESKENS Woensdag 9 November 1921 Nummer 2673 g steeds oorlog-en, V9SX.LST8K. huid en Boete. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 31e Jaargang k ,n bijzondere correspondent het Handelsblad te Boeda- deelt omtrent de Hongaar- j kwestie het volgende mede: en komt langzamerhand tot mtdekking, dat het misluk- van Karl's poging de Hon- rsche quaestie voor de Kleine ente nog lang niet is afge- Hoe schoon konden Hort- Gümbös en de kleine boeren onmiddellijk na de zoo- aamde overwinning tegenover Hongaarsche volk voordoen: hebben het land van de ILsie van drie vijanden gered ainnen thans, in de buiten- iche politiek van den bal der Habsburgers bevrijd, aan de integriteit werken, leze op bet geschikte oogen- te verwezenlijken, rten ontwapening meer wij een machtig leger vormen het onafhankelijke groote garije volgens onzen eigen ik inrichten". Dat de Tsje- voortgaan met de mobilisa- tn de Zuid Slaven voor den arsch gereed staan, werkt igizins ontnuchterend in deze rename atmosfeer. Veertien «ei staan in Tsjecho-Slowa- bereid, nog tien divisies jen onder de wapenen ge en en voor 10 November de geheele legermacht van gereed staan om ten ie te trekken. Waarlijk geen belovend vooruitzicht voor garije, dat in het allerbeste il zes divisies bezit. Men geen erg hoog idee van Tsjecho-Slowaakschen vij- Van de 24 divisies zijn er tan Slowakije en Karpathen- iand gebonden, en het is de vraag, of de mobilisatie hitsch-Bohemen zoo glad stapel zal loopen als dr. zich verbeeldt. De Magy- «enschen in geen geval den d, want een oorlog is een tiek van rampen, en rampen igard beschouwde haar onaf- l!»d, terwijl zij geen de 't! notitie van hem nam. Herover dacht Angelina na. 11 zij naar tafel trad, om een tbee te drinken, ontmoetten "oogen den loerenden blik Brigard. "-■«keurig sloeg zij de oogen Be zijnen neer, en dit gaf ®oed om te zeggen T principaal scheen in een verheugde stemming te toen hij u verliet, hrmoedelijk hebt ge hem hoop voor de toekomst even 'U'Om zou ik niet? Weet ge 1 n'et, dat dit huwelijk voor "a voordeelig zal zijn als 'mij? "ttrom 'ij ik daardoor in het bezit Jjja millioenen kom. "eflicht hebben wij dat geld hebben ze al genoeg beleefd, maar speciaal wat den oorlog tegen Tsjecho-Slowakije betreft zijn ze van meening, dat zij dien met groote kans op succes zou den kunnen voeren, en wel offen sief. Het voornaamste punt in de strategische berekening vormt de ontketening van den Slo- waakschen opstand. Of pater Hliaka te Praag al een loyale houding aanneemt, doet niets ter zake. Slowakije is gereed voor de uitbarsting en houdt het grootste deel van de Tsjechische legermacht gebonden. Ongeveer hetzelfde is de toestand in Kar- pathen-Rusland, waar de ketel tot barstens toe vei hit is. Van de Duitsch-Bohemers ver wacht men niet veel. Volgens de Magyaarsche opvatting zit de eerbeid voor wet en disci pline de Duitsche bevolking zoo in het bloed, dat zij in elk ge val den opmarsch beginnen, in het gunstigste geval misschien alleen niet vechten zou. De vij and, dien men het meest vreest, ■is Zuid-Slavië. Het leger van dezen vijand heeft in een jaren- langen oorlog zijn sporen ver diend, en de kleine macht, die hij tegen Hongarije in het veld zou brengen, zou stand houden en vechten als de duivel. Tegen over Zuid Slavië kan het Hon gaarsche leger slechts een delen sieve houding aannemen, en ook op de vroeger met zekerheid verwachte Kroatische revolutie valt niet meer te rekenen. In den laatsten tijd heett nl. Raditsj zich geheel van de Hongaren afgekeerd en wil hij niets meer van hen weten. Een manifest, dat hij tot het Kroatische volk heeft gericht, verklaart eiken Hongaar die een opstand tracht te bewerken, vogelvrij. Hij staat op het standpunt van de onaf hankelijke Kroatische republiek en wil met Hongarije in het geheel geen gemeenschap, ook niet met een Hongaarschen Habs- burgschen koning. Hoe hij staat zelfs niet eens noodig, hernam Brigard opspringend. Terwijl Brigard dit zeide, had hij zich vlak voor Angelina geplaatst en beiden zagen el kander doordringend aan. Laatstgenoemde zeide na een poos op koelen toon Naar het schijnt, meent ge weer me iets te verwijten te hebben. Iets? Veel zou ik u kunnen verwijten, wanneer ik aan alles denk, wat er sinds onze kennis making is voorgevallen Doch 't zou altijd op hetzelfde uitdraaien. Gij steldet mij indertijd voor gemeenschappelijk te handelen, 't geen ik aannam. Doch alle voordeelen van dit verbond wa ren tot dusver aan uwe zijde, terwijl er voor mij in 't geheel niets overbleef. En toch ver langde ik maar weinig. Dat is zoo, viel Angelina hem spottend in de rede. Ge ver- langdet bijna in 't geheel niets, niets dan mijn liefde. O, spot toch niet. Vergeet niet dat ik kalm en tevreden in mijn bescheiden positie leefde, tegenover een Kroatischen Habs- burgschen koning, daarover zwijgt hij wijselijk, temeer daar de zaak niet actueel is. Van Roemenië gelooft niemand, dat het ernst zal maken met den oorlog. Roemenië zou er nooit aan gedacht hebben, tegen het herstel van den koning iets te ondernemen, en in den thans voorgenomen veldtocht tegen Hongarije zal Roemenië ook niets beginnen, daar zijn betrek kingen tot Italië te intiem zijn en bovendien wil men voor geen geld in botsing komen met de groote Entente, die de al te zelfbewuste gedragingen van Praag en Belgrado ongaarne ziet. Hoe staat men echter tegen over de groote Entente Wat Frankrijk aangaat, heeft men door het verraad aan den koning de sympathie verspeeld, die Hongarije tot nu toe moreel en materieel gewichtige diensten heeft bewezen en die de uitrus ting van het Hongaarsche leger tot nu toe actief ondersteund heeft. Van Engeland is ook niets, noch pro, noch contra te verw achten. Engeland heeft zijn handen geheel van het Donau- bekken afgetrokken en interes seert er zich op zijn hoogst voor, dat er tusschen de kleine staten geen chaos a la Balkan ontstaat. Het voornaamste lid in het con cert der Entente-mogendheden is Italië. Hoe de bal ook rollen moge, oorlog of vrede, Italië zal de vernietiging van Hongarije in elk geval verhinderen. De weg, dien Italië op de confe rentie te Venetië heeft ingesla gen, is voor Hongarije de leid draad voor de buitenlandsche politiek. De vrienden van den koning beweren, dat Hongarije den vollen steun van Italië zou hebben genoten, als de legitieme koning was teruggekeerd, want voor de Italiaansche politiek in het Donaubekken kan slechts de volgende overweging den door toen ik u leerde kennen. Gij verstoordet mijne rust gij maakte uit mij een karakterloos, slecht mensch en leerde me, om u in uw verkwistende levenswijze te ondersteunen, handelingen te doen, die mij in het tuchthuis brengen konden. En voor dit alles krijg ik niet eenmaal 't voorrecht Ge hebt het voorrecht, onder brak Angelina hem kortaf, hier te mogen komen, wanneer het u belieft, ten einde u te kunnen overtuigen, dat uw ijverzucht even ongegrond als kinderach tig is. En toch gelooft ge nog altijd, dat mijn hart de een of andere liefde koestert, terwijl ge toch weet, dat het geheel van haat vervuld is. Ge kent immers al mijn geheimen. Met uw verlof, zeide Brigard, deze voldoening heb ik niet. Tot dusver zeidet ge me steeds, dat ge alleen naar een huwelijk met mijnheer Fourmont streefdet, om in 't bezit van diens vermogen te gei aken. Waarom wilt ge nu, dien ingebeeiden gek uw hand slag gevenworden de Noord en de Zuid-Slaven door de res tauratie van de koningen uit het Huis Habsburg bedreigd, dan moet Italië deze restauratie in de hand werken. Volgens de meening van de legitimisten heeft Hongarije zich tegen de opvat ting van Italië, waarvoor het weliswaar niet officieel uitkomt maar die in werkelijkheid het begin en het einde van de Ita liaansche logica is, verzet, en daardoor ten minste voor een deel de hulp van Italië verspeeld. De voorstanders van de vrije koningskeuze staan daarentegen op het standpunt, dat Italië in de Donau-politiek in elk geval op Hongarije is aangewezen. Het Ilabsburgsche Hongarije is voor Italië zeker onaangenaam, maar Italië zou ook het Habs- burgsche Hongarije hebben on dersteund, daar het Hongarije in eiken vorm noodig heeft. Een niet-Habsburgsch Hongarije is voor de Romeinsche consulta nog veel gemakkelijker en nut tiger. Hongarije speculeert daar om thans op het conflict tusschen Italië en Zuid-Slavië, en zooals de zaken tusschen Belgrado en Rome staan, schijnt deze specu latie nog' zoo gék "met te zijn. De vereeniging van de Noord en Zuid-Slaven is namelijk een doodssteek niet alleen voor de Italiaansche Adria-politiek, maar ook voor de geheele Donau- en Balkanpolitiek van Italië. De corridor is een levensquaestie voor Italië, en het zou zelfs een oorlog waard zijn, den Noord- Zuid-Slavischen corridor onmo gelijk te maken. Het vooruitzicht van een vereenigd Noord- en Zuid-Slavië is ook het overige Europa niet bijzonder aanlokke lijk, daar alle handelspolitiek met het Oosten van deze| aan grootheidswaanzin lijdende klei ne Slavische staten afhankelijk wordt gemaakt. Het groote Europa heeft in dit deel van de wereld óf een boeman, óf een reiken, nu ge op het punt staat, zelf rijk te worden. Daarover zweeft een geheim, waarin ge me nog niet hebt ingewijd. Betoom u, mijn vriend, anders zullen we het nimmer met elkaar eens worden, en ik zou verplicht zijn, om mij voor immer van u te scheiden, zeide Angelina met nadruk, en toen de ander daar op hare hand kuste en smeekend tot haar opzag ging zij voort Ik heb u evenmin als een ander ooit van liefde gesproken, wijl mijn hart nu eenmaal geen liefde gevoelt. Ik veracht dezen Fourmont, ik haat zijn dochter, wijl zij dien Claude bemint, dien ik evenzeer verafschuw als zijn zuster en haar verloofde Serge Morain. Deze laatste woorden sprak zij op zulk een grimmigen toon, dat zelfs Brigard er van schrikte. Na een korte rustpoos begon zij verder Laat ons verstandig met elkaar spreken. Gij zeidet zooeven, dat ik op het punt sta, om rijk te worden, Bedoeldet ge daar mede die armzalige erfenis van I politie-agent noodig. Hongarije kan zoo noodig voor beiden zorgen en als factor in de groote politiek heeft het dus beteekenis. In de verwachting van die Euro- peesche protectie meenen de Hongaren zelfs een oorlog te i kunnen riskeeren, zondc-r hun bestaan op het spel te zetten. Nog meer hopen ze echter, dat de vaste wil van Praag en Bel grado om den oorlog te begin nen, op het laatste oogenblik op dezen tegenstand zal afstuiten. Ten slotte wenscht men noch in Parijs, noch in Londe i, dat de hoornen in Belgrado en in Praag te hoog groeien. Om van Rome niet te spieken. In de bin- nenlandsche politiek is op het oogenblik de strijd tusschen le gitimisten en voorstanders van de vrije koningskeuze tot staan gekomen, maar nog lang niet voor goed. De ruzie tusschen deze partijen zal nog veel bin- nenlandschen strijd kosten en de naburen verontrustenmaar de quaestie van deze ruzie wordt eerst actueel als in de buiten landsche politiek de toestand is opgehelderd. De ruzie zal dan in elk geval ^uitbarsten, of de Nationale Vey- gaJènng de onttroning heeft uitgesproken of niet, want de juridische spitsvondigheid van de Hongaren zal ook wel een for mule vinden om deze onttroning voor ongeldig te verklaren. Met of zonder legitiemen koning blijft Hongarije altijd een brandpunt van onrust voor de Kleine Enten te. Er zijn zooveel factoren in het spel, zooveel belangen zijn met dit Donaubekken verbonden, dat het verkeerd is de schuld van de onrust alleen op Hongarije te schuiven. De hoodoorzaak is en blijft de zwakheid in de constuc- tie van de nationale staten en de chronische ziekte van een met geweld uiteegerukt groot econo- misce geheel. Is het wonder, als dit Macedonië van economische anarsche ook een politiek Mace donië is geworden vijfmaal honderd duizend fancs? Neen, antwoordde hij met een sluwen glimlach, ik weet, dat zulk een som voor u de moeite niet waard is. Wat zoudtgeer echter wel van denken, als in plaats van vijfmaal honderd duizend francs u eens twee mil- lioen ten deel vielen Hoe zou dat geschieden kunnen Op de eenvoudigste manier ter wereld. Uw oom in Balti more heeft, ondanks de inlich tingen, die we hem gaven, een testament gemaakt, dat voor u niet al te gunstig luidt. Doch het toeval wilde, dat er zich bij de uitvoering van de bepalingen van dat testament een hinderpaal voordoet. Terwijl ge u in ge zelschap van Juiienne zorgeloos te Asnières ophieldt, werd in de Rue de Rome te Parijs een mis daad gepleegd, waarvan de omstandigheden nog wel niet geheel en al opgehelderd zijn, maar waarvan de gevolgen echter zeer duidelijk zijn. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1