ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Winkelen ovei de grens, Wekelijksch Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK T§o.,02T BRESKENS W° 31e Jaargang Zaterdag 5 November 1921 Nummer 2672 PB&XLLBTOS. Schuld en Boete. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs pet drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Eike regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: Andermans leed troost. Maar de meeste menschen zijn wel 100 begeerig, dat ze aan dien troost alleen niet genoeg hebben en gewoonlijk trachten er nog vrat meer uit te halen. Zoo is nu ook de moeilijkheid, waarin bet jammerlijk mislukte avontuur van Karei van Habsburg een te welkome gelegenheid gebleken voor de kleine Entente om daar mee zelf haar voordeel te doen. De kleine Entente tracht in ilidden-Europa den overheer- schenden rol te spelen, dien haar grootere zuster zich zelf in de wereld heeft toebedeeld. En daar er feitelijk geen andere macht in dat deel van Europa ia, dien zich daartegen kanten kan of kanten wil, nu Polen de vriendschap der kleine Entente zoekt, zal haar dit met goed vinden der gealliëerden ook vrij wel gelukken. Mits Hongarije klein geworden wordt. De Hon garen zijn een trotsch en krach- lig volk, een heerschersvolk. Dat hebben de omwonende volken veelal tot hun schade in de duizend aren, dat het Hongaarsche rijk lestaat, wel ondervonden. En het is daarom begrijpelijk, dat zij zich niet tevreden zullen stellen met de ondergeschikte plaats, die het bestel der En tente hun heeft toegewezen. Zij voelen bovendien pijnlijk de ver nedering van de nederlaag en van de opgelegde vrede en als een bloedende wonde de afscheu ring van groote deelen van hun oude rijk. Dat alles maakt hen ongetwijfeld tot gevaarlijke bu ren. Want het is wel zeker, dat zij, zoodra zij daartoe maar eenigszins de kracht zullen hebben, zullen trachten hun oude rijk te herstellen en in dit deel van Europa de rol te spelen, die zij er zoo lang gespeeld hebben en waarop hun kracht en ener- M, Brigard koesterde langen tijd d' hoop, dat zij er toe besluiten mocht, om met hem te trouwen; doch toen hij het op een goeden dag waagde, om met haar daar over te spreken, had zij hem geantwoord Neen, daar kan niets van homen. Laat ons goede vrienden 'ijo en blijven, daar wij beiden geen familie meer hebben en °°k tot dusver niet bijzonder door het noodlot begunstigd zijn geworden. Op zulk een wijze afgewezen en versmaad, raasde de onge- «ikige als 't warehij dreigde tich zeiven het leven te zullen •"nemen en gaf aanleiding tot tolk een geraasmakend tooneel, oat Angelina hem haar huis '«bood. Na eenigen tijd kwam ■j) berouwvol terug, haar ver- pffenis en 'n klein weinig vriend- •oonp afsmeekend, daar hij niet "ven kon, zonder haar te zien. gie en de stand van hun cultuur hun ook wel eenigzins het recht geven. De buren, die natuurlij kerwijs alleen hun eigen recht en hun eigen voordeel zien, moeten dus zooveel mogelijk trachten te beletten, dat de oude kracht weer terugkomt. Daartoe heeft de positie, die zij van de Entente gekregen hebben hun in staat gesteld. En hun politiek richt zich dan ook naar dat doel. Vooral hierom hebben .de drie staten, Roemenië, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije zich aa ïeen gesloten. En nu de kans zich voordoet Hongarije een nieuwen duw naar beneden te geven, zijn ze er dan ook als de kippen bij. Ze zijn echter afhankelijk van de groote Entente, die haar in hun tegenwoordige machts positie geschapen heeft. En het schijnt nog wel de vraag, of di dien nieuwen duw wel noodig en raadzaam acht. Vooral Italië moet daartegen nogal bedenkin gen hebben. Italië ziet den machtgroei der kleinere Entente met argwanende oogen. Het had zich zelf zoo on geveer de rol toegedacht, die deze bond van kleinere staten nu tracht te annexeeren. En wanneer de algemeene vriendschap van elle geallieeideii niet een belet sel was, zou het wellicht reeds op hardhandiger wijzeden heeien dezer kleine Entente aan het verstand hebben gebracht, dat het zoo niet ging. Nu dat in de bestaande vriendschappelijke ver houdingen wat moeilijk valt, is het er niettemin op uit de heersch- zucht der heeren wat te temperen en door het op kracht houden of brengen van andere staten in dit deel der wereld een tegenwicht te vormen tegen hun zich ontwik kelende macht. Daarom moet het van een verdere verzwakking van Hongarije nietshebben.HetHabs- burgsche avontuur was ook voor Italië gevaarlijk, omdat het lukken van Karel's opzet opeenheistel Daarheen had zij hem willen krijgen Zij had een haar onvoor waardelijk onderworpen, willoos werktuig noodig en daarom dan ook zeide zij tegen hem GoedWanneer ge uw ver stand gebruiken wilt, dan kunnen wij bondgenooten worden. En later Mag ik voor de toekomst niets hopen Hoop voor mijn part, ant woordde zij lachend Ik zal het u niet beletten. Op deze wijze was Brigard minder haar bondgenoot dan wel haar slaat geworden, die zich overigens zijner meesteres volkomen waardig toonde. Zij droeg op hem alle onedele eigen schappen van haar karakter over: haat, ijverzucht, nijd en wraak zucht, en aan al deze ondeug den paarde zich nog zijn aan geboren huichelarij, die hem dubbel gevaarlijk maakte. Soms kwam hij zelf tot het bewustzijn van zijn slechtheid en eens zeide hij tegen zijn meesteres Wat hebt ge uit mij gemaakt? Is het niet beter anderen te foppen, dan zelf gefopt te wor- der Habsbursche monarchie en van een machtig rijk in 't Donau- bekken kon uitloopen. Maar Karei en zijn jonge vrouw kunnen in gevangenschap de roekelooze on verstandigheid van hun avontuur en hun voor altijd verspeelde kansen overdenken. Zijn afstand of afzwering ontheft Italië vrijwel van de vrees voor een herstel van het Habsburgsche rijk, omdat een hersteld Hongaarsch koningschap met een anderen koning nooit die sterke aantrekkingskracht op de andere Europeesche landen zou uitoefenen. Waarom zou het dan noodig wezen Hongarije nog eens een nieuwen domper op te zetten. Van Italië kan de kleine Entente dan ook nauwelijks op steun voor haar nieuwe eischen rekenen. En als Italië zullen ook wel de andere groote Entente-stalen oordeelen, van wie Frankrijk bijvoorbeeld Hongarije lang niet onwelgezind is, omdat het er een tegenwicht in ziet tegen de Duitsche Alpen landen en de Duitsche voortdrin- ging naar het Zuiden en Zuid- Oosten. De kleine Entente-staten zullen dan ook hun eige i mobi lisatie-kosten wel moeten betalen. De in Venetië aan Hongarije ge dane concessies zullen wel van kracht blijven. En" de andere eischen van haar ultimatum zal de kleine Entente wel eveneens moeten inslikken. Onder wat ge sputter misschien zal ze zich wel moeten schikken naar haar groote zuster, zooals de heele wereld het doet, zooals ook Duitschland het gedaan heeft. Duitschland heeft ook gesput terd. Het heeft een protest in gediend bij den gezantenraad te Parijs over Silezië. Maar het heeft niettemin afgevaardigden aangewezen voor de onderhan delingen met Polen, zooals het bevolen was. Vier commissies moeten er gevormd worden. Een voor de oecomische onderhan delingen met Polen, een voor vaststelling der grenzen, een als den, antwoordde zij lachend. En dan zocht zij hem aan het verstand te brengen, dat alles in de wereld leugen en bedrog was. Zij toonde hem aan, hoe overal maar bijzonder in de Parijsche maatschappij, een ieder er naar streetde, om zoo spoedig moge lijk zich groote rijkdommen te verwerven, onverschillig door welke middelen. Waarom zoudt ge niet het voorbeeld van zoo menigen groo- ten speculant volgen endelicht- geloovige dwazen uitbuiten hen blindelings in het net laten loopen, eindigde zij haar zedeles. De leerling volgt stipt de ontvangen lessen en streefde ook van zijn kant met alle middelen naar rijkdom en weelde. Hij was het ook, die Angelina den raad gaf om haar klein vermogen aan zijn principaal toe te vertrouwen en die daar de kennismaking.tusschen beiden tot stand brachthij vermoedde destijds zeer zeker niet, hoever zijn bondgenoote in dit opzicht hare plannen zou uitstrekken. Toen hij na verloop van tijd de bedoeling der sluwe intri- scheidsgerecht en een blijvende als bestuur voor Opper-Silezië. De Polen blijken met de Opper- Silezische regeling nogal tevre den te zijn, al doen ze of ze er heel wat op af te dingen hebben. En dat zegt nogal wat, want de Polen zijn niet gauw te verza digen. Over de tevredenheid van de Ieren valt nog altijd niet te roe men. De onderhandelingen vor deren maar langzaam. Maar Lloyd George's tijd schiet cp. Hij moet naar Amerika, naar de conferentie. Collega Briand is al op reis gegaan, na eerst nog den Griekschen minister naar huis te hebben gestuurd. Washington is een nieuw ge zichtspunt in de wereldgeschie denis. Zal het een keerpunt zijn ook Of zal het opnieuw teleur stellen als de Parijsche conferen tie, als vroeger de vredesconfe rentie in den Haag, als Wat stelt niet teleur in de wereld? Als inen dat weet, verbaast men zich over niets meer, zelfs niet wanneer zou blijken, dat een nieuwe oorlog werd voorbereid, als onlangs de heer Van Raven- steijn beweerde. De begeerig- heid, nietwaar is niet alleen bij de kleine Entente te zoeken. Dat heeft ook de Russische Sovjet-regeering getoond te be- begrijpen, toen zij de erkenning van de Russische schulden van voor den oorlog aanbood. Deze niet-erkenning stond nog altoos de samenwerking tusschen Rus land en de groote Entente in den weg. Zij verhinderde ook het verleenen van credieten voor steunverleening, nu de hongers nood in Rusland dien zoo drin gend noodzakelijk maakt. En die verhindering heeft ongetwij feld ten slotte de Sovjet-regee ring tot toegeven genoopt. Zon der hulp was zij niet langer tegen de toestand opgewassen. Met die hulp is van Rusland's oeconomisch leven de mogelijk- gante om de echtgenoote van Fourmont te worden doorgrond de, en zij hem dit op zijn vraag ook doodbedaard bekende, toen werd zijn ijverzucht opnieuw opgewekt, want hij gunde haar, die hem zeiven niet wilde toe- behooren, ook aan geen ander. Doch hij zeide alleen boos aardig: Ik mag zeker wel aannemen, dat het u minder om het bezit van den beminnenswaardigen heer Fourmont te doen is, dan wel om diens millioenen, waarop zij schouderophalend antwoordde Ik geloof toch wel, dat ge me kent. Omstreeks denzelfden tijd, dat Angelina reeds haar ongeduld verloor wegens Julienne's beslist verzet tegen het hertrouwen van haar vader, was uit Bayonne de eerste brief van den notaris Soutens gekomen, die daarin zijn collega te Parijs om inlich tingen aangaande de familie Morain, zoomede om diens diep ste stilzwijgen verzocht. Four mont geloofde werkelijk, dat Angelina niets van dezen brief heid op herstel geopend. En dat herstel is een eerste voor waarde ook voor Europa's herstel. Men schrijft van de Zuidgrens aan het Alg. Handelsblad Men moet de laatste weken hier in het Zuiden des lands meegemaakt hebben, om zich een denkbeeld te vormen van wat er al uit Duitschland ge haald wordt. Het was hier een drukte op het Duitsche passen- bureau, zooals we ons dat alleen uit den distributietijd herinneren. Reeds vóór acht uur 's mor gens stond men te wachten, ofschoon het bureau om 9 uur open gaat, om een visum voor grensverkeer te hebben, dat voor een maand ƒ1.80 en voor drie maanden ƒ3.60 bedroeg. En vooral, toen het bekend werd, dat die visa zouden vervallen, werd het nog drukker. De op- eenhooping om aanvragen voor internationale passen is zóo groot, dat de bureaux voor het publiek gesloten zijn. En dan de ban ken. Van uur tot uur verandert de koers der marken, daarvoor loopen de reislustigen van de eene bank naar de andere, om dat ze hooren, dat ze daar lager verkocht worden. De lijn MaastrichtAken heeft nooit zulke goede zaken gedaan. De treinen zijn propvol en het binnenkomen te Aken, waar de passen gecontroleerd worden, is levensgevaarlijk, zóó wordt er gedrongen. Het is onmogelijk voor de daar gestationneerde Belgen, om al die passen behoor lijk na te zien, zoodat er meni geen zonder visum kan door sluipen." Hier en daar wordt er een uitgepikt, die dan boete moet betalen. Nadat men Dinsdagavond 25 October in de couranten had vernomen had, want hij had Brigard een onvoorwaardelijk stilzwijgen tot plicht gemaakt. Niettemin deelde deze niet al leen den inhoud van dien eersten brief, maar ook alle onderhan delingen terstond aan zijn vrien din mede, die hem dan ook de in haar voordeel bewerkte stof voor de inlichtingen gaf, die den oom in Baltimore verstrekt wer den. Zij had daarin den com mandant Morain en diens zoon als onverdraaglijke, boosaardige en hebzuchtige menschen af geschilderd, hopende, dat dezen daardoor van de erfenis uit gesloten zouden worden, zoodat haar alleen het geheele vermo gen ten deel viel. Haar snood plan werd echter verijdeld, want de verstandige oom in Amerika had er de voor keur aan gegeven, om in de eerste plaats zijn broeder het vruchtgebruik van het geheele vermogen toe te kennen, waar van het grootste gedeelte later den neef, die denzelfden naam droeg als hij, ten deel zou val len, terwijl de nicht slechts het kleinere gedeelte bekwam. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1