Woning woeker. Ein-de-lik Regen. Gemengd Nieui de wet te doen verdwijnen en moet daarnaast worden aange drongen op inperking van amb telijke willekeur, die het kwaad, dat de wet sticht naar vermo gen verergert. Nog steeds is de Minister blijkbaar niet uit onder de ty- rannie der vakvereenigingsge- dachte, nog steeds is het niet tot hem doorgedrongen, dat een levend bedrijf geen object is of kan zijn, voor sociale vivisectie door vertegenwoordigers van de vakvereenigingen en ambtenaren, die zich hun mandatarissen ge voelen. Nog altijd heerscht de waan, dat men straffeloos onderne mingen kan maszregeln, nog steeds beseft men blijkbaar niet ten departement, dat men stel selmatig de werkgelegenheid vermindert, en aldus stelselma tig onrust brengt in het Nederl. bedrijfsleven. En het ethisch motief, deze psychologische foutieve wet, leidt rot' rampen voor de categorie van Nederlanders, waarvooi het heet, te worden toegepast, om- dat de sentimentaliteit verhin derde de dingen .te zien, zooals zij werkelijk zijn. En de gelegenheid, die zich thans voor den Minister zou bieden om rondweg terug te komen op de zoo duidelijk ge bleken vergissing, grijpt Minister Aalbérse niet aan. Hij kan zich hoogstens opwer ken tot de erkenning, dat er inderdaad eenige onvolmaakt- Ijlden in zijn werk zijn, en op struisvogelmanier sluit hij de oogen voor zijn rampzalig bedrijf. 'Vr .V Een geval van Woningwoeker, zo^ schandelijk als wij het nog 'nimmer vernamen, is aan het Jicht gekomen te Rotterdam. Zig bier wat men aan het Handelsblad daarover schrijft Tengevolge van een bij de Huurcommissie te Rotterdam in gediende klacht heeft de politie téen geval van woningwoeker 'pntd'ekt, zoo schandelijk als waar schijnlijk nog niet is geconsta teerd. Van pand Mauritsstraat 94, eigendom van een bewoner van Brpukelen, is het bovenhuis in huur bij een bloemist uit de Witte'de Withstraat, die het Voor een bedrag van f 33.26 per maand heeft onderverhuurd aan den koopman J. Daamen, een man. die reeds enkele malen met .politie en zedenpolitie in aan raking is geweest, en die om zijn wangedrag door vrouw en 'kinderen verlaten is. Dit bovenhuis heeft een ver dieping met zolder. Van de woonverdieping, die uit voor kamer, achterkamer, zijkamer en keuken bestaat, is de achter kamer verhuurd aan een kellner, tiie deze kamer bewoont met vj-ouw en dochtertje van 6 jaar. ;Xü?.kamer is 4'/2 bij 3'/a Meter, \,ljeeit twee ramen aan de achter zijde-van 't huis, stookplaats en twee bedsteden. Met gebruik ygn de keuken betaalt het k.ellnersgezin voor deze woning 'f8 per week. Toen de kellner wandluizen in deze kamer ont dekte, stelde hij den eisch dat Ze gezuiverd zou worden, wat dan ook gebeurde. Hem werd toen echter de huur opgezegd én hij wendde zich tot de Huur commissie, die het geval onder zocht, de huur verlaagde en na schatting de huurwaarde der kamer op f2.50 per week be paalde. De huisbaas wil dit geld niet accepteeren, waarom het met goedvinding der Huur commissie wekelijks gedeponeerd wordt ten kantore van den Huurdersbond. De voorkamer heeft Daamen zelf betrokken. In de zijkamer van 3,85 bij 3,85 M., huist een gezin van man, vrouw en vijf kinderen van 16, 12, 9, 7 en 2 jaar, jongens en meisjes; in dit vertrekje vinden 2 twee-persoons bedden, een kinderledikant, een tafeltje en enkele stoelen plaats. Kasten, stookplaats en verlich ting ontbreken. Voor de huis vesting van dit gezin ontvangt de verhuurder wekelijks f 7, De bewoners van deze ver dieping wonen nog goed, ver geleken bij die, welke op den zolder hun intrek hebben ge nomen. Aan de westzijde zijn hier vier hokken getimmerd, waarvan sommige een dakraam van 50 bij 50 c.M. bezitten. Een houten krib er in dient tot slaap plaats. Op dezelfde wijze is de oostzijde van den zolder inge richt. Aan de noordzijde bevin den zich eveneens 2 hokken, die slechts 2 bij 2 M. groot zijn, terwijl de andere 2,75 bij 1,75 M. waren. De hokken zijn van boven open. In elk ervan woont een vrijgezel op ,zijn gemeubi leerde kamers", want het bedde- goed wordt er bij geleverd. Men kan zich voorstellen hoe. Behalve deze tien man, waar onder een oude man van 62 jaar, vindt op dien zolder nog een gezin onderdak van man, vrouw en 2 kinderen, dat be schikt over een in 't midden van den zolder getimmerd hok zonder plafond en dat zijn licht krijgt door een glasruit in een der vrijgezellenhokken, en een hokje daarachter, waarin de twee kinderen op een matras op den grond slapen. Bovendien hokt in een bedstede op dien zolder nog een man van 64 jaar, die met zijn heele hebben en houden in die bedstede onderkomen vindt. Langs den eenigen nog vrijen wand op den zolder is een zinken bak van 2 X I M. aangebracht, die door een oude gasbuis af voer heeft op een zinken plaat, van waar weer een andere buis loopt naar de W. C. op den gang der woonverdieping. Men kan zich voorstellen in welken toestand deze bak, waarin gemakshalve natuurlijk allerlei vuil wordt geworpen, zich be vindt. De eene W. C. op den gang beneden dient voor dit heele nest vol menschenniet minder dan .26 personen maken er gebruik van. De zolder is 7 M. hoog in den nok, de zijwanden komen op 't laagste punt echter niet boven de 80 c.M. Het niet door hokken ingnomen gedeelte is bovendien gevuld met allerlei huisraad en beddegoed der be woners. Verlichting is er niet, er wordt gebruik gemaakt van olie en kaarsen. Dat er brand zou komen in een zoodanig pand, moet men zich niet indenken, de menschen zouden als ratten verbranden. Behalve de f8 en f7 huur die de woonverdieping opbrengt, le vert de zolder den verhuurder nog f 6 op van het gezin, dat de twee middelste hokken be trokken heeft, de tien vrijgezellen betalen elk f2 en de man van de bedstede f 1,50 per week. De verhuurder trekt dus uit het bovenhuisje, dat hem 33.26 per maand kost, wekelijks f 48.50. Het eenige wat de politie in dit schandelijke geval van woningwoeker zal kunnen doen, is proces-verbaal opmaken we gens overtreding van de Huur- commissiewet. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 26 Oct. 8 32 8.56 Donderdag27 9.49 10.13 Vrijdag 28 10.48 11.12 Nieuwe Maan Zondag 30 Oct. nm. 11.58. Licht op »oop Rijwielen enz. Woensdag 26 Oct. 5.14 nam. Donderdag 27 5.11 Vrijdag 28 5.09 Regen tikt weer op de ruten, Vrouwtjes zien weer uut den [brand; Kunnen weer an 't plassen, [schuren, Vule straten doen an kant. Dikkels was de lucht betrokken, Toch de zo ine kwam ter deur; Schooi(e)n bleef 't om een puzze [water, 't Was een eindeloos gesleur. 't Was vuulmossen eele dagen; 't Was een stofzoo overal; Drooge most er uuthaald ooren; 't Was een akelig gekwal. 't Was één immer voo de zolder, 't Was een al ven voo den trap, Nouwliks eentje voo de kamers, Op die wieze ging 't me rap. Was de deure op een kiertje, Of een orretje onder 't raam; 't Zand vloog op de vensterbanke, Stof op meubels in allaam. Aast geen water voo de beesten, Voo den of geen straaltje vocht: Aast niks omde melk te [wasschen, Voo ze an klantjes wier verkocht. Je kon mee fassoen nie rieën Op een motor of den tram; 't Stof zat in jen aar op oopjes, Vloog in wolken lingst den dam. Liever zien 'k de suikerbeeten Vol mee klonters vette slik, Water in de pereputten, Wan zoo'n droogte, 't is een [schrik. Laat de wuntjes noe ma plassen, Laat ze smieten mee et nat; Laat ze ploet'ren, laat ze [schrobben, Z'en genoegd verdriet noe had. B. Breskens, 24 Oct. 1921. Breskens. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij den Burgemeester v. Zuijen alhier een' vijftal konijnen ont vreemd. De achtergebleven spo ren doen sterk vermoeden dat •en hond deze diefstal heeft gepleegd. Groede. Vrijdag werd de heer M. Wagtho als Burgemees ter onzer gemeente en van de gemeente Nieuwvliet beëedigd. Aan den grens onzer gemeente werd hij door een feestcommis sie ontvangen. De heer M. Waelput sprak als Voorzitter der feestcommissie den nieuwen titularis hartelijk toe, namens de bevolking der gemeente Groede. Aan de kom der gemeente wachtte hem een welkomsthulde van de Muziekvereeniging. Onder de lustige toonen der muziek werd hij naar zijn wo ning begeleid. Vrijdag zal de plechtige in stallatie plaats hebben. Hieraan zijn verschillende feestelijkheden verbondep. Groede toont wèl haar dankbaarheid voor de be noeming van den heer Wagtho als hun Burgemeester. Ook in de gemeente Nieuw vliet zal Woensdag de installatie met feestelijkheden gepaard gaan. Oek zij toonen dank baarheid voor de benoeming van den heer Wagtho, als hun Burge meester. Moge een goede samenwerking van Burgemeester en inwoners lange jaren voortbestaan. Schoondljke. Hedenmorgen kwam de Raad onzer gemeente bijeen. Wegens ziekte was de Burge meester afwezig. Ook de zetel van den heer Quiet was onbezet. De oudste Wethouder, de heer Risseeuw, presideerde deze ver gadering. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd worden vast gesteld, wordt mededeeling ge daan van een schrijven van den Gemeente-geneesheer verzoeken de zijn jaarwedde van f180 te brengen op f500. De leden vonden deze ver hooging waarvoor vaccinatie en doodschouw wordt verricht nog al hoog. Het voorstel van den heer Luteijn om deze verhooging op f300 te brengen wordt in stem- ming gebracht, en met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Een verzoek van eenige be woners van Sasput om een wel put te plaatsen, kwam ter tafel. De Voorzitter zegt, dat een onderzoek heeft plaats gehad, en een boring is geschiedt. Het water is ter onderzoek opgezon den, doch nog niet terug ont vangen. Hij vraagt den Raad machtiging te verleenen aan het Dag. Bestuur, om bij goed- bevinding van het water een put te zetten. De heer Seen is hier voor, mits deze beter gezet wordt als op den Tragel. De Voorz. zegt, dat het Dag. Bestuur de aanwijzing gehad heeft die put daar te plaatsen, maar nu blijkt dat dit de goede plaats niet is, wordt de schuld op de gemeente geschoven. Na een uitvoerige discussie wordt besloten, op voorstel van den heer Cammaert, welks ver zoek hem ter oore was gekomen, om van gemeentewege vier rin gen voor een put beschikbaar te stellen, en dan voor rekening van de bewoners een put te plaatsen. Voor overname van de Bijz. school door de gemeente wordt bij begrooting f 6600,geraamd Een schrijven van Ged. Sta ten herziening jaarwedde Amb tenaar Burgerlijken Stand, wat voor deze gemeente neerkomt op ƒ110,plus de akten, wordt goedgekeurd. Eenige wijzigingen in de Ge- meentebegrooting voor 1921 wor den aangebracht. Geldig verklaring wordt toe gekend aan de Verordeningen: Politieverordening, Brand- wezen. Volkshuisvesting, Waren wet en Begrafeniswet. Tot Bouwkundig Opzichter wordt met ingang van 1 Jan. 1922 benoemd de heer J. van Lare met 4 stemmen tegen 2 stemmen op den heer Joh. van Male. De begrooting 1922 wordt vastgesteld met een eindcijfer van 60470,90 met een onvoor zien van f 2368,17Vj. Een voorstel van B. en W. om de subsidie van de muziek- vereen. te brengen van f 50 op f 100, wordt met 5 tegen 1 st., die van den heer Van Lare, aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de subsidie voor de Vissche- rijschool, zijnde 15 gld. te schrap pen, en 15 gld. meer aan het Groene Kruis te geven, komt ter tafel. De heer Van Lare was van oordeel, dat we deze subsidie, welke we nog maar een jaar hebben gegeven, nu maar niet dadelijk konden laten vervallen. Bij stemming hierover bleek, dat 4 leden voor handhaving dezer subsidie waren, terwijl 2 leden hiertegen stemden. De jaarwedde van den machi nist der Centrale wordt met 100 gld. verhoogd, zoo ook die van den hulp-machinist. Niets meer te verhandelen zijnde, wordt de vergadering ge sloten. IJzendljke. Heden slaagde te Leiden tot Juridisch Candi- daat de heer A. Adama Zijlstra van hier. Biervliet. Weder zijn onder het gehucht Driewegen de hond jes in actie geweest. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij J. de Sein een drietal groote konijnen doodgebeten, terwijl Zondagnacht een bezoek is gebracht bij J. Jansen, alwaar een 6-tal konijnen offers van de honden vielen Het is een vaststaand feii honden deze moorden op geweten hebben. De verordening, dat ho»( houders hun honden in die geving moeten ophouden, sd niet nauwkeurig te worden gevolgd. School en Kerknisin Breskens. Mej. J. W. u pee, onderwijzeres aan scha alhier is met ingang van 1 a.s. in gelijke betrekking benoi l te Nieuwland (Walcheren) SPORT. IJzendljke. Zondag spildi de voetbalvereeniging Julij, alhier een internationale i strijd tegen Eendracht I (ft bi gem). Uitslag 5—0 in het deel van Juliana. DROEVIG SCHEEPSONGELUK. Tengevolge van den heti; storm is Vrijdagavond de mo; boot .Taktor" van de reed Fop Smit te Rotterdam, hoogte van de Moerdijkscheb op een zandplaat gevaren vol water geloopen. De schip en zijn vader klommen in' 1 mast en konden daaruit g'lv worden, de schippersvrouw haar driejarig kind kwamen het leven. Een schipperskne 1 die zich in een roeiboot tracl 1 te redden heeft men niet gezien. Men vreest dat ook hij i dronken is. d :ne kis b REDDINGSBOOT OMGE SLAGEN. ZES MAN VERDRONKEN. Het s.s. .Meerdrecht" van firma Van Ommeren is bij stormweer vastgeraakt op Maasvlakte en toen, door i wonderlijke bestiering van ai en golven, over alle banken h« geslagen en in het Brielsche geraakt, waardoor het ongeladen schip binnen kon en zich in veiligheid stellen. Inderdaad is dit een gri wonder, want de Brielsche Mi ligt achter een aantal banl en het vaarwater is daar smal en ondiep, dat zelfi scher8schepen er bezwaarlijk alleen bij hoog tij binnen I nen. Alleen omdat het water - 3 Meter boven Rottepeil opS of I1/, M. boven gewoon tij,i het kleine leege schip hetvu water bereiken, na wel honili 1 kansen om stukgeslagen te den te hebben ontloopen. Te Hoek-van-Holland, wi men hulpsignalen opving en men de „Falaise" mede wilde brengen, werd de HM 1 reddingsboot „President 1 1 Heel", gereed gemaakt. Van de vaste bemanning alleen kapitein De Geus, raid nist Weenig en de matreosfe ter plaatse. Met vrijwilliger» »r toen de bemanning aanger. tot zes of zeven personen. Onï hen een employé van de I gingmaatschappij Van der' en een varensgast De Geus Tegen zeven uur voer stoomreddingsboot uit. Om niet meer terug te keer' Vermoedelijk is zij door grondzee bij heftig storm»" omgegooid en op de Zuiderp' geslagen. Slechts één man, D. Van der Vlies, slaagde zich vast te grijpen en aldua« den verdrinkingsdood te redtie. De andere opvarenden, of zes man, zijn verdronken. Behalve de drie reeda noemden, verdronken de renden Bokman, Visser Klooster. Het droevig ongeluk heeft' Hoek van Holland een dief verslagenheid veroorzaakt. ft it

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2