ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 31e Jaargang Woensdag 26 October 1921 Nummer 2669 Pe verdeeling van Opper-Silezië. Schuld en Boete. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TKto.,020in BRESKENS p,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De oplossiug van het Opper- lletische vraagstuk door den jlkenbondsraad, aanvaard door ja Oppersten Raad, is voor luitschland nog ongunstiger ge leken dan de voorloopige he chten deden vermoeden. Ter- lijl bij de volksstemming de 'olen en Duitschers zich bleken verhouden als ongeveer 40 ot 60, is, volgens de jongste [finitieve beslissing, de gebieds trdeeling aldus getroffen, dat in Polen 48 inwoners van de 00 worden toegewezen. Maar Ut ergste blijft voor Duitschland och wel, dat het voornaamste eel van een rijk industrie-gebied oor het land verloren gaat. 'olgens den thans gepubliceer- m tekst berekent de Parijsche emps, dat de getrokken grens Polen 82% van de in Opper- ;ië gewonnen steenkool geeft, 'olen krijgt de geheele zink loodproductie, 65 pCt. van- imelt-ijzerproductie en 70pCt. m de staalproductie, terwijl legeheeje productie van zwavel- luur ook aan Polen toevalt. De verslagenheid in Duitsch- uid door deze beslissing gewekt, 1 gisteren o.a. tot uiting geko- ren in een rede, welke minister resident Stegerwald in de 'ruiiische Kamer heeft gehouden n waarin hij o.a. zeide Een nieuw ontzettend onheil eelt Pruisen en Duitschland etroffen. Het land, dat sinds et begin van de Oost-Europee- iche cultuur toebehoorende aan rijk, het werk van uitsluitend 'ruisisch- Duitschen arbeid, wordt «iteen gescheurd, het meest wiardevolle gedeelte wordt aan Polen afgestaan. Niettegenstaan de het onpartijdig oordeel van deskundigen, wordt Opper-Sile- tif in twee deelen gesplitst, die jeen levensvatbaarheid hebben. 36) Wanneer de Duitsche leidende en intellectueele krachten hun tegenwoordige werkplaats ver laten, moet Opper-Silezië ten gronde gaan. Daarmede is de hoop op een werkelijken vrede en op economisch herstel van Europa ten zeerste bedreigd. Duitschlands solvabiliteit is hier door, volgens Lloyd George zelf, ten zeerste verzwakt. Volslagen machteloos wat be treft uiterlijk geweld moeten wij de zaken koelbloedig onder de oogen zien. Eensgezindheid in het land is thans onze allereerste en heiligste plicht De minister president besloot met hartelijke woorden van herdenking der Duitschers in Opper-Silezië. Duitsche persstemmen .zijn er als gevolg van het conflict in de Berlijnsche drukkersbedrijven slechts weinige. De socialistische Vorwiirts noemt den inhoud der nieuwe Entente-nota ontzettend voor Duitschland en het besluit van den Oppersten Raad in strijd met het Verdrag van Versailles. Het blad meent daarom, dat, al zal het niet veel geven, dooi de regeering stappen moeten worden gedaan om aan de be slissing nog iets veranderd te kiijgen. De onafhankelijk-socialistische Freiheit zegt, naar aanleiding van de bedreiging van Briand met geweldmaatregelen, indien tegen de beslissing verzet mocht worden gepleegd „De Duitsche regeering staat dus thans onder dwang. Zij heeft den plicht met alle activiteit de inleiding tot de besprekingen met de Poolsche regeering te beginnen en te trachten, wat in het belang der beide landen is, eventueel ongunstig werkende bepalingen, zoo gunstig mogelijk te maken. Daar buiten moet geschieden wat wij steeds gezegd hebben, n.l. de beslechting van alle eco Men zag haar het huis in de Rue de Rome ontkomen en in de richting naar de Rue de Dames ontvluchten. Haar broe der weid na dien tijd niet meer gezien, doch men zal ook hem wel weten op te sporen en hem vragen, waar hij geweest is gedurende den tijd, dat de mis daad gepleegd werd. De notaris zou wellicht nog langer op deze wijze tot zijn dochter gesproken hebben, ware deze niet plotse ling met een diepen zucht in onmacht gevallen. Radeloos keek haar vader nu naar Angelina om, die nog steeds onbeweeglijk op haar stoel zat. Mijn God 1 Mijn God, zou ik haar leed gedaan hebben zeide de vader, op Julienne wijzend, tegen Angelina. En deze ant woordde, als uit een droom ont wakend Wat zegt ge Wat is er met uw dochter gebeurd Zij is in onmacht gevallen. Wellicht heb ik haar wat te heftig behandeld. Ik bid u, help mij. Hij deed al zijn best om Julienne op te heffen 't geen hem dan "dok eindelijk, door nomische en politieke geschillen, die tot dusver tusschen Duitsch land en Polen bestaan hebben. Ook is het belang van beide landen, dat vooral de economi sche betrekkingen tusschen hen in vollen omvang en zoo snel mogelijk hersteld worden. Slechts zoo mag de verwachting worden uitgesproken, dat uit de thans nog ongunstige beslissing van Opper-Silezië toch nog iets goeds kan voortkomen." De nationalistische Deutsche Ztg. verklaart Wij stellen als vanzelfsprekend op den voorgrond, dat de Duitsche regeering niet alleen de beslissing van den Oppersten Raad over de grensbepalingen, doch ook de z.g. „raadgevingen" van den Volkenbondsraad: „Op per-Silezië is een economische half-8taat onder Duitsche en Poolsche leiding en met een neutralen president aan het hoofd" als wedeirechtelijk en als niet overeenkomstig met het Verdrag van Versailles, van de hand moet wijzen. Door de geweldige depressie, welke het verdeelingsbesluitheeft gebracht, is de politiekft,crisis te Berlijn verergerd. De toestand is, aldus de Handelsblad-corres pondent, als vóór het aanvaarden van het ultimatum van Londen. De Duitsche Volkspartij en de democraten achten het aftreden van het Kabinet onvermijdelijk. De fractie der Duitsche Volks partij, die in een motie de be slissing een minachting van de volksstemming en een schending van het Vredesverdrag noemt, weigert de beslissing te erkennen; de democraten zouden dit besluit misschien volgen. Ook het cen trum wankelt, omdat de Opper- Silezische afgevaardigde van het centrum discussie over de moge lijkheid van aannemen van de hand wijst. Derhalve is op 't oogenblik niet te overzien hoe een regee Angelina geholpen, gelukte. En terwijl deze zich met de bewus- telooze bezig hield, die men in een fauteuil gezet had, riep de notaris de bedienden. Het kamer meisje bracht de nog steeds bewustelooze naar haar kamer en legde haar met behulp van Angelina in haar bed, waarna eenige oogenblikken later ook haar vader verscheen. Toen het jonge meisje bij haar ontwaken naast haar vader ook Angelina ontwaarde, wendde zij het gelaat af. Nu mijn kind, hoe gaat het nu vroeg de notaris bezorgd. Wat beter, pa. Tracht nu maar te rusten, lispelde Angelina teeder. Julienne wierp haar echter een onvriende- lijken blik toe en zeide toen tegen haar vaderNiet waar, men heeft hem toch niet gear resteerd Wien dan Wel, Claude. Hij heeft geen schuld. Bij het aandenken mijner Moeder, zweer ik, dat hij on schuldig is. Nauwelijks had Julienne de verzekering van Claude's on- ring tot stand kan komen. Het Kabinet kan de quaestie van de toekomstige politiek niet zonder meer oplossen, omdat de minis ters eerst hun fracties moeten raadplegen. De meening, dat een zaken- ministerie de eenige uitweg is, wint veld. Men kan de quaestie aldus samenvatten: De vraag is of Duitschland de beslissing in zake Opper-Silezië erkennen zal ot een passieven weerstand zal organiseeren. Wanneer het Kabinet inder daad aftreedt zal getracht wor den een nieuw Kabinet te vormen. De interfractioneele besprekin gen en de partij-onderhandelin gen worden voortgezet. De vraag, of de Duitsche volkspartij aan de nieuwe regeering zal deel nemen, staat nog niet vast. Het is echter niet waarschijn lijk, dat zij deel zal nemen aan een regetring met dr. Wirth als rijkskanselieiAls nieuwe kanse lier duikt thans de naam op van den leider der Centrumsfractie van den rijksdag, Marx. Het is te betwijfelen, of de rijksdag door een stemming de nota inzake Opper-Silezië zal aanvaarden of verwerpen. Véél- eer denkt men, dat het parle ment zich zal tevreden stellen met een protest, waarin zal wor den gezegd, dat de nota der Entente het recht schendt. Wanneer men het communiqué leest van het bestuur der Neder- landsche Werkgevers over de wijziging der Arbeidswet, dan valt zegt de Nieuwe Crt terstond op, hoe de bezwaren, die voor de invoering van het ontwerp-Aalberse werden ge vreesd voor onze nijverheid hier als de voornaamste bezwaren schuld uitgesproken, of een donkere blos overtoog haar gelaat. Angelina werd zoozeer door haar eigen gedachten bezig gehouden, dat zij er niets van merktede notaris vroeg op strengen toon Wie zegt je, dat Claude onschul dig is? Weet je wellicht, waar hij was, tijdens de misdaad werd begaan Het jonge meisje antwoordde niet, ze bedekte haar gelaat met beide handen en weende bitter lijk. Angelina zeide op liefde vollen toon tot haar Wees toch bedaard, kindlief. Ge moogt u zoo niet onvoor waardelijk aan de indrukken van het oogenblik overgeven. Zonder twijfel bestaat hier een betreurenswaardige vergissing. Het zou niet de eerste maal zijn, dat de veiligheidspolitie zich vergist. O, ditmaal ben ik er zeker van, dat zij zich vergist, riep Julienne snikkend. Neen, zeide de notaris, de toedracht der zaak is heel duide lijk. En wat mij betreft, ik ben er niets rouwig om, dat ik op die die in de practijk zijn gebleken naar.-.voren worden gebracht. Het oordeel van deze men- schen met kennis van zaken werd destijds ter zijde gescho ven studeerkamer- en ambte naren-wijsheid wisten beter. De bedenkingen van de zijde der industrie werden gedicteerd door eigenbelang. Voor een onder zoek was geen tijd. Sociaal democraten stonden gereed met de zweep van Nov. 1918. Doorhollen doorhollen 1 Niet letten op de gevolgen. De industrieelen waren er vroeger ook wel in geslaagd om de gevolgen van domme sociale maatregelen, te verzach ten. De nijverheid in stand te houden, dat zou hun wel weer gelukken. De overweging dat bij de protesten tegen de Re- geeringsplannen juist zij op den voorgrond traden, die geleidelijk en met overleg den achturendag reeds hadden ingevoerd, zeide ook niets en evenmin het feit, dat hun protest zich niet in hoofd zaak richtte tegen het beginsel van een verkorten werktijd, maar tegen het tijdaii-> van invoering, dat alleen juitrt .gekozen mocht Tieë'tëh, bekeken uit het standpunt der psychologie van de vrees. Zelfs de meest geestdriftige bewonderaars van Minister Aal- berse's werkstuk zijn inmiddels tot de conclusie gekomen, dat het rampen veroorzaakte. Het kon ook niet anders, waar alle gevolgen zijn ingetreden, die menschen met inzicht voor zagen, en nu, nu het zelfs tot Minister Aalberse is doorgedron gen, dat hij geblunderd heeft, tot schade van de Nederlandsche volkswelvaart, nu moet weder worden gewezen op de noodza kelijkheid in '19 reeds met deug delijke gronden bepleit, de 45- urige werkweek los te laten, het continu-bedrijf gelegenheid te geven rendabel te blijven, de beperking der arbeidsuren uit manier van die heele familie Garancier af ben. Foei, pa, zeide deze verwijtend. Ja, ja, hernam de ander. Spre- Ken wij daar thans maar niet verder over. Zal ik den dokter laten halen Neen. Het eenige, wat ik noodig heb, is rust. Laat mijn kamermeisje maar bij mij blijven. Wanneer ge er niets op tegen hebt, dan blijf ik bij u, fluisterde Angelina. Neen, neen, ik dank u, ant woordde Julienne schielijk. Zij gaf er de voorkeur aan om al leen te blijven met haar verdriet, ook wilde zij niet langer den fleemenden glimlach der intri gante zien. Deze raadde zeer wel de gedachten van het jonge meisje, doch zeide, zonder iets te laten blijken, tegen den notaris: Wellicht is het ook maar beter, om het goede kind alleen te laten. De vader kuste zijn dochter op het voorhoofd, doch kon niet nalaten nog te zeggen (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1