tetse lit Nieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws jaren, zoolang er nog achter stand is, 0.49 per week. Behalve de rente, waarvoor 1 men zich verzekert, wordt aan de nabestaanden 100uit gekeerd bij overlijden, mits dit 1 overlijden niet plaats vindt bin nen 3 jaar na het sluiten der verzekering. Nog slechts enkele maanden bestaat de gelegenheid, deze 1 verzekering te sluiten. Denk aan 3 Dec. 1921. Is Uw aanmeldingsformulier dien dag niet in het bezit van een agent of van den Raad van Arbeid, dan is het te laat. Oostburg. De Minister van Onderwijs heeft benoemd voor het tijdvak van 1 Nov. 1921 tot en met 31 Öct. 1924, in de commissie voor onderzoek naar lichamelijke geoefendheid, voor de provincie Zeeland de heeren A. C. Kievit alhier, W. de.Graaf, Middelburg en C. T. Ruben te Goes. Als correspondent voor de Commissie tot het behoud van Monumenten en oude gebouwen is benoemd Notaris A. Mijs al hier. Sluis. Toen een dronken man alhier uit een café werd gezet, werd hij daardoor zoo verontwaardigd en wond hij zich zeiven zoo op, dat hij als een woesteling ee i groote ruit ver nielde en den kastelein mishan delde. De rechter zal hem die praktijken wel afleeren. Schoondijke. Naar ver luidt zou de heer Quist ontslag hebben gevraagd als Voorzitter van de Centr. Anti-Rev. Kies- vereeniging in dit District. Retranchement. Zoo zacht jes aan gaan we alhier aan de grens toch wel vooruit. De verbindingsweg met België is nog altijd vrij voor verkeer, en nu ook het opengestelde Tele- phoQn-kantoor. Het zal toch eene flinke ver betering zijn. De uren op de werkdagen zijn nog al goed geregeld, maar waarom toch den Zondag geen enkel uurtje In alle gemeenten is op Zondag nog eenige uren gelegenheid gege ven. Zulks kan hier toch ook. We hopen dat zulks nog kan veranderen. Als Telephoonbestelster al hier is benoemd Mej. L. M. Luteijn. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 23 Oct. 1921. Breskens v 9J/2 u Geen dienst. n 1.30 u Zondagschool. n 5l/2 u ds Bremer. Groede v 9'/j ds v Griethuij sen Bediening H. Avondmaal. Nieuw vl. v 9.30 ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9,30 u ds van Heest. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Zaterdag 22 Oct. 4.10 4.34 Zondag 23 4.57 5.21 Maandag 24 5.54 6.18 Dinsdag 25 7.01 7.25 Laatste Kwartier Maandag 24 Oct. vm. 4.51. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 22 Oct. 5.21 nm. Zondag 23 5.19 Maandag 24 5.17 Dinsdag 25 5.16 Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 21 October. Veroordeeld wegens: Mishandeling: F. M. H., 17 j., landarbeider, te Aardenburg, 20 of 1 maand tuchtschool, J. H, 16 j., arbeider, Aardenburg, ƒ10 of 3 weken tuchtschool, A. H. v. H., 30 j., agent van polite te Sluis, 25 of 25 dagen hech tenis. De Officier van Justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van 30 Sept. j.l. waarbij P. C., 19 j., dijkwerker te IJzendijke, E. d. B., 18 j. en A. S. D., 22 j., veldarbeiders te Bier\liet, ter zake van mishandeling zijn ver oordeeld tot 2 maanden gev. str. De volgende zaken werden behandeld A. V., 25 j., arbeider te Zuid- zande, A. J. d. M., 20 j., werk man, Groede, werden beklaagd dat zij in den nacht van 20 op 21 Aug. te zamen en in ver- eeniging met C. d. M. te Groe de vijftien kippen toebehooren- de aan J. B. D. hebben weg genomen. Eisch ieder 4 mnd. gev. str. A. T. Z., 20 jaar, landbouw, wersknecht te Hoofdplaat, werd ten laste gelegd dat hij op 16 September j.l. te Hoofdplaat J. B. C. heeft mishandeld door hem opzettelijk een slag in zijn ge zicht te geven, f25 of 25 dagen hechtenis. P. D., 19 j., arbeider te Bres kens werd beklaagd dat hij op 20 Aug. j.l. te Breskens opzet telijk een voetbal heeft vernield die toebehoorde aan een voet balclub, door dien voetbal met een mes op te vangen. Deze zaak was reeds tweemaal uit gesteld. De Officier eischte thans 20 of 20 d. hecht. D A M M K N. J. C. lr Bleu. STAND: Zwart: 3, 5, 8, 13, 19, 22, 23, 27 32. Wit: 15, 30, 33, 36, 38, 39, 40, 44, 48. In ons vorig probleem moest schijf 16 op 4 staan, daar an ders de eindstand niet gewonnen was. Toch zat er nog een aar dige bijoplossing in: 27-21 (a. zwart 19 30), 25:34, 38 32, 34-5. a. (zwart 16-27) 38 32, 25:5, op gegeven door J. L. te G. en f. D. te B. De eigenlijke oplossing wordt dan: 18-23, (zwart 19:39gedw.) 27-22, 38-33, 47-41, 48-43, 26- 21, 21:1, ingezonden door J. L. te G. en W. L. Jr. te B. Correspondentie. J. L. te G. Had misstand al be merkt. Inmiddels dank voor Uw opmerking. Ja, 't leeft nog, al is het zwakjes. J. D. te B Abusievelijk meldt U 34 of 25:1 inplaats van 34 of 25:5. B. te Z. Is de zaak nog niet in orde spoTÏTT] In het belang van de voetbal sport in onze streek vermelden we, dat eergisteren te Vlissingen is opgericht een Zeeuwsche voetbalbond, waartoe reeds 28 vereenigingen zijn toegetreden. Laat onze Zeeuwsch-Vlaamsche clubs niet achter blijven, maar lid worden van dien bond, dan kunnen zij competities spelen en hun spelpeil verhoogen. DE LEDIGE DOODKIST. Omtrent de geheimzinnige ge schiedenis van de ledige doodkist op het kerkhof te Wognum heeft het ,N. H. Dgbl." een onder zoek ingesteld, waaraan het volgend ontleend is Toen de Wognumsche dood graver op de gebruikelijke wijze het deksel van de bovenste kist rukte, bemerkte hij, dat deze geheel en al leeg was geen stof (overblijfsel van doodshemd en overige bekleeding), zelfs geen handjevol houtwol, dat toch an ders steeds overblijft. De dood graver staakte een wijl het werk en riep den koster, den heer Bakker, die zich er eveneens van overtuigde, dat de kist ge heel leeg was, en er van binnen nog bijzonder gaaf uitzag. De doodgraver dacht er echter niet aan, het werk nog verder te staken, maar verwijderde ook nog de overblijfselen der beide overige doodkisten uit den grond. Eerst toen er van de bijzon derheden niets meer te consta teeren viel, ging de doodgraver den burgemeester van het ge heimzinnige geval in kennis stel len. Deze liet terstond de doods- registers ten raadhuize naslaan en het bleek, dat deze kist het stoffelijk overschot had moeten bevatten van Claartje Blokker, oud 17 jaar, ter aarde besteld op 5 Mei 1892 dochter, van Jacobus Blokker, wonende te Hoorn, en van Grietje Veerman, overleden. Den burgemeester is bij zijn onderzoek gebleken, dat de fam. Blokker tot in April 1890 te Wognum woondena den dood van Claartje's eigen moeder, hertrouwde de vader kort vóór dat de familie op bovengenoemd tijdstip van Wognum naar Hoorn verhuisde. In Hoorn werd Claartje ziek zij was liever in 't „boerenland", dacht, dat ze daar weer gauw gezond zou wezen en diende vervolgens nog in Obdam en te Bobeldijk. Vandaar is zij ernstig tuberculeus bij haar vader en moeder te Hoorn thuis gekomen, tot ze aldaar begin Mei 1892 overleed. Het lijk werd van' Hoorn naar Wognum overgebracht, omdat zoo wordt gezegd ook Claartje's moeder te Wognum begraven lag. Van deze begrafenis kan men zich in Wognum niets bijzonders herinnerenalles moet op de gewone wijze zijn toegegaan. Juist in die dagen slechts enkele dagen na Claartje's dood stierf ook haar zuster Grietje, eveneens bij haar familie te Hoorn. Doordat de familie juist in die dagen naar Ursum ver huisde, is het te verklaren, dat Grietje te Ursum begraven werd. Te Hoorn informeerende naar het overlijden vair Claartje Blok ker, vernam de burgemeester, dat deze volgens het dood- schouwbriefje overleden was aan tuberculoseeigenaardig is hierbij, dat het doodschouw- briefje eenigzins afwijkt van die, welke in Hoorn in 1892gebruikt werden (de naam „Hoorn" staat er n 1. niet op gedrukt, doch geschreven) en dat de onder- teekenende dokter „Dr. Hart man" tot op heden door niemand is herkend als een vroegere Hoornsche geneesheer. Het onderzoek voortzettend bij degenen, die Claartje gekend hebben bleek, dat niemand het lijk in de kist had zien liggen. Bij den burgemeester van Ursum werd vernomen, dat de tweede moeder van Claartje over leden was en dat de vader ver leden jaar van Ursum naar Am sterdam was verhuisd. Te Ursum woont nog wel een stiefzoon, thans 50 jaar, maar ook deze herinnerde zich niet Claartje in de kist te hebben zien liggen. Hij wist echter zeker, dat Claartje op 1 Mei 1892 en Grietje drie dagen daarna was overleden. „De lijken waren", volgens zijn zeggen, „gelijk over huis." De oude vader Blokker in Amsterdam verzekerde stellig, dat Claartje dood en begraven was „ik zou de kist nog h ;r- kennen", zoo zeide hij, „er zat een scheur in het deksel" (inder daad is er in het deksel der te Wognum gevonden leege kist een scheur geconstateerd) „maar", zoo voegde hij er aan toe, „ik kan alles zoo precies niet meer weten, ik ben kindsch". Ook Claartje's broer te Amster dam wist zeker Claartje niet ge zien te hebben in de kist, wèl op bed. Er was eerst sprake van, dat Claartje tering had, doch later leek het wel vliegende tering. Deze broeder herinnerde zich nog, dat Claartje den heelen winter voor haar overlijden thuis geweest was. Natuurlijk is het onderzoek nog niet ten einde. ERNSTIG ONGLUK. Te Hilversum zijn in de Naar- derstraat twee paarden, gespan nen voor een disselwagen, op hol geslagen. De bestuurder, niet in staat de in doffe vaart voorthollende dieren te beteu gelen, viel van den wagen af met een gapende wonde aan het achterhoofd bleef hij liggen. Zijn toestand is ernstig.'; Voort holden de paarden Woninghek ken werden vernield. Een 23- jarig persoon trachtte de woeste dieren te vangen door er voor te springenhij werd evenwel omvergeworpen en bleef met een gevaarlijke hoofdwond bewuste loos liggen. Van een huis werd een muur ingedrukt, waar de aanwezigen, een zieke man en een oude vrouw, overhaast de vlucht moesten nemen. Groot was de verwoesting, daar aan gericht J Door dezen ernstigen schok stonden de paarden stil en kon den weggevoerd worden. De toestand van beide slacht offers is ernstig. LAFFE MOORD. Dinsdagnacht is nabij Gar deren, onder Ermelo, ingebroken bij de 80-jarige Lijsje Pater, die samen woont met haar 40- jarige nicht Rikje Bouwers. Beide vrouwen zijn Woensdag morgen vermoord gevonden. Alle kasten waren openge broken. Een knecht, die om vijf uur in dienst moest zijn bij beide ongehuwde meesteressen, vond de staldeur geopend. Na licht gemaakt te hebben, zag hij eerst de oude vrouw aan handen en voeten gebonden levenloos op den vloer liggen en in het aan grenzend vertrek hing de nicht eveneens gebonden half uit een bedstede. Beide vrouwen had den teekenen van worging. Een drietal kasten was open gebroken en de inhoud lag ver spreid over den vloer. Op de naastbijgelegen boerderij, een afstand van ongeveer 2 minuten heeft men niets bemerkt. Een "omgevallen wekker was op half een blijven staan, ver moedelijk het tijdstip van den roofmoord. In de zeer vreed zame omgeving maakt 't geval een diepen indruk en allerlei verhalen tomen voor den dag. De oude vrouw stond bekend als vrij bemiddeld, als een van die oud-Veluwsche typen, die al maar potten en angstvallig al hun geld thuis bewaren. In verband met dezen moord is een veekooper uit Apeldoorn gevankelijk nam Zwolle over gebracht. JEUGDIGE ONBEZONNENHEID. Woensdagmiddag hadden twee jongens op de borstelfabriek van den heer J. V. te Rozendaal ruzie. De twist liep zoo hoog, dat een der jongens een pot kokende teer nam en den inhoud hiervan over het hoofd van zijn vijand goot. Onder de vreeselijkste pijnen voor het slachtoffer, is een in allerijl ontboden geneesheer er in geslaagd, de teer van hoofd en armen te verwijderen, echter ten koste van bijna de geheele opperhuid van het hoofd. Enkele stukjes teer zijn door de politie, welke deze zaak in handen heeft gekregen, in beslag genomen. GOEDE MAATREGELS. Nu herhaaldelijk blijkt, dat nog steeds tal van rij en voer tuigen, autobestuurders, motor wielrijders en wielrijders natuur lijk zoowel vrouwelijke als manne lijke) de eenvoudigste regelen van het verkeer niet kennen of ze althans niet naleven, zal te be ginnen met heden door twee daarmede in het bijzonder be laste agenten van politie toezicht worden gehouden op het nako men der verkeersvoorschriften en zal ieder, die den verkeerden weg houdt, een hoek niet goed neemt, geen teeken geeft als hij van richting verandert of zich aan andere nalatigheden schuldig maakt, voorloopig een waarschu wing krijgen, maar spoedig zal het niet meer bij waarschuwin gen blijven, maar indien het een overtreding van wet of verorde ning betreft, procer- verbaal vol gen. Hierbij zij er ook nog eens op gewezen, dat men bij het naderen van een verkeersagent moet aan geven welke richting wenscht te volgen. M. Crt. OP HET SLECHTE PAD. Na lang zoeken is de politie te Deventer er in geslaagd den dader in handen te krijgen van eenige daar ter plaatse gepleeg de inbraken en diefstallen, 't Is een 23 jarig jongmensch uit Am sterdam afkomstig, die tot voor eenigen tijd als bouwkundig op zichter bij de gemeentewerken te Deventer in betrekking was. Bij zijn verhoor, waarin hij een volledige bekentenis aflegde, ver- verklaarde hij in de maand Augustus uit de directiekeet van gem.-werken aan den Zutphen- schen straatweg eene som van pl.m. 200 uit een geldkistje gestolen te hebben. Op 27 Sept. ontvreemdde hij uit het gebouw van de gemeente werken een groot bedrag aan postzegels en rentezegels, die in een brandvrije kluis geborgen waren. Eenige dagen later bracht hij een bezoek aan Van Zwet's Davo Haardenfabriek, verschafte zich door het verbreken van een ruit toegang tot het kantoor en stal daar uit den lessenaar van een der directeuren een aantal voor werpen. In den loop van de maand October maakte hij zich op ver schillendeplaatsen aan rijwieldief stallen schuldig. Zoo ontvreemd de hij uit een leeszaal te Amster dam een fiets die hij beleende, waarna hij per spoor naar Rotter dam vertrok. Toen zijn geldmid delen uitgeput waren, klopte hij ophetpolitiebureau daar ter stede om nachtverblijf aan, doch liep daardoor in den val, want daar was men reeds in het bezit van zijn signalement. Het jongmensch is nn ter be schikking der Zutphensche justi tie gesteld. VALSCHE GULDENS. Een Brusselsch juwelier ont ving enkele dagen geleden, be zoek van een elegant gekleed heer, die een verzameling dia manten kocht en betaalde, ten bedrage van 4800 gulden. De guldens werden ingewisseld bij een Brusselsche bank, welke het overmaakte aan een Amsterdam- sche instelling. Deze heeft thans bericht dat de guldens valsch zijn. De elegante kooper was in het bezit van een geheel valies met guldens. Men denkt, dat ook deze valsch zijn. De politie heeft een onderzoek ingesteld. DYNAMIETAANSLAG TE PARIJS. Gistermorgen werd op de kanselarij van de ambassade der Vereenigde Staten te Parijs een doos met parfums ontvangen welke geadresseerd was aan den Amerikaan8chen gezant, Herrick,

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2