ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wdtlflsch Overzicht. Denk om 3 Dec. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK T&o.,020r BRESKENS p°7s$4ro 31e Jaargang Zaterdag 22 October 1921 Nummer 2668 Schuld en Boete. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Ad vert e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De iv'ew-York Herald beklaagde jich onlangs, dat wij de Ameri- uansche opvatting van de bui- enlandsche politiek niet kunnen lepjjpen en geen ander motief, iij welk volk dan ook, kunnen lien dan zelfzucht en baatzucht. Het is mogelijk, dat we in dit op licht wat moeilijk van begrip zijn. Jaar dat zal dan wel zijn reden itbben. We hebben te veel ach- er de schermen der buitenland- cbe politiek kunnen zien gedu- ende de laatste jaren en weten wat te veel van de geschiedenis Ier menschheid om zoo dadelijk maar te gelooven, dat de Ame- ihanen een gunstige uitzondering maken. En wanneer de New- York Herald zegt, dat alleen Je Engelschen het zoo'n beetje londen begrijpen, dan wordt insgeloof niet grooter. De Engel- chen praten ook graag van lobele motieven en wijzen met lerontwaardiging alle gedachte aan baatzucht af Ze kunnen dus allicht de Amerikaansche bsdoe- ing begrijpen. Maar of dat «grijpen nu is, zooals de Jew-York Herald het zou wen- schen, dat is te betwijfelen. Hun begrip zal ten slotte in de uit komst wel niet zoo heel veel lerachillen van ons niet begrijpen. Want zij en wij, wij allemaal, we weten wel zoo'n beetje, hoe iet gaat in de wereld en dat 's aenschen woorden altijd mooier lijn dan zijn daden. Dat is de reden, waarom een rerstandig man maar eens het loofd schudde, toen jaar ge ilden Frankrijk en Engeland en Rusland, en later ook Italië en Amerika, zeiden, dat ze voor bet recht en de vrijheid en de beichaving vochten en glimlachte toen zij ter handhaving van dat techt en die vrijheid na de over winning Syrië en Mesopotamie J5) Nu ben ik weer baas in mijn buis en op mijn kantoor, en met Brigard's hulp zal het mij ook *•1 spoedig gelukken om al mijn ovirige wenschen vervuld te hijgen. Nog dezen avond wil ib mijn dochter mijn vaderlijke mscht toonen. Tehuis gekomen, ging hij met ongewone snelheid de trap op, kol haastig aan de bel zijner woning als wilde hij zich zeiven diirdoor moed geven, en trad 'oen den salon binnen, waar Menne en Angelina hem met •ezorgdheid wachtten, want men bid haar bij de terugkomst uit Asnières gezegd, dat een politie- tjent den notaris was komen «halen tot het geven van in- ."tingen. Iets naders waren zij net te wetwn kunnen komen, fraaie dingen, die ik daar (uien en gehoord heb, riep 'Ounuont, binnentredende, ter- Julienne en Angelina, de een even bleek als de andere, en Arabië en Oost-Afrika en Triëst en nog zoo het een ,-n ander binnenslikten. Het is ook de reden, waarom hij de Iersche kwestie nog van een anderen kant dan die der Engelsche edel moedigheid bekijkt en de voor waarden, die aan een hulpver leening aan Sovjet-Rusland ge steld worden, niet zoo onbe grijpelijk acht en waarom hij nu de oplossing der Opper- Silezische kwestie een beetje sarcastisch glimlachend bekijkt. O, de Volkenbond heeft het er voor' zijn doen nog zoo slecht niet afgebrachtdaar niet van. Hij zat beklemd in de absolute eischen der Entente- speciaal der Fransche politiek. En daarom Begrijpen de Amerikanen wer kelijk niet waarom we zoo moei lijk aan onbaatzuchtigheid ge looven Het lijkt eigenlijk wel een beetje gewild naïef in dezen tijd nu de zelfzucht der politiek als 't ware op de straten en pleinen ligt uitgestald. Laten we maar 'niet verder teruggaan dan tot het verdrag van Ver sailles. Waarvoor diende het? Niet in naam natuurlijk, dat is vaak genoeg gezeid. Maar in de werkelijkheid. Neem alleen maar Oostenrijk. Was het niet een Amerikaan, die er tegenopkwam, dat Oostenrijk verhongeren moest alleen omdat de Entente in haar eigen belang een ver sterking van Duitschland met den toch zoo natuurlijken Duit- schen aanwas wilde verhinderen En is de Opper-Silezische kwes tie feitelijk wel een andere Zeker, er wonen Polen, die niet onder Duitsche heerschappij wil den blijven. Maar toen de over- groote meerderheid der bevol king voor Duitschland partij koos, mocht toch Opper-Silezië niet bij Duitschland blijven, om dat het hier niet om den wensch der bevolking, maar om de ver zwakking van Duitschland ging. verschrikt opsprongen en hem te gemoet gingen. Tegelijkertijd meldde de huisknecht, dat het diner op tafel stond. Och, ik gevoel geen behoefte aan eten, antwoordde de notaris met luider stem, om aan zijn woorden een grooteren nadruk te geven. Hij gevoelde zich op dit oogenblik zeer moedig, wijl hij zag, dat zijn dochter in het oog loopend angstig was. Ondanks zijn voorafgegane bemerking begaf hij zich, door de anderen gevolgd, naar de eetkamer, waar reeds sinds een paar uur alles voor het diner gereed stond. Julienne zeide met bevende stemIk bid u, pa vertel ons toch wat er gebeurd is. Wij kwamen thuis, juist even nadat u waart uitgegaan. In Asnières hadden wij ons wat langer op gehouden, dan aanvankelijk wel ons plan was. Juffrouw Verdier, heeft zich onledig gehouden met het inwendige der villa, terwijl ik den toestand der kassen en en van den tuin opnam, waar mede veel tijd heenging. En toen wij hier aankwamen, viel Angelina in de rede, wer- De Franschen hebben dat trou wens volmondig erkend. En om dat de Opper-Silezische mijnen en fabrieken niet aan Duitschland mochten blijven, daarom verzet ten ze zich tegen de door En-* geland voorgestelde oplossing, die den industriëelen driehoek onverdeeld aan Duitschland wilde laten. Met dit alles moest de Volken bond rekening houden. En hij heeft dat gedaan door dezen industriëelen driehoek door mid den te snijden. Maar niet blind voor de gevaren der verwoesting, die hij hiermee in het oecono- mische leven van Opper-Silezië aanrichtte heeft hij een regeling ontworpen, waarbij deze aldus gescheiden deelen van Opper- Silezië oeconomisch één blijven. Een bemiddelingscommissie sa men te stellen uit twee Duit- Bchers, twee Polen en een neu tralen deskundige, zal regelend optreden in alle kwesties betref fende arbeidscontracten, werk mansverzekering en dergelijke en Polen en Duitschland zal aan geraden, lees bevolen, worden een overeenkomst te sluiten, die beide partijen gelijke rechten op de spoorwegen van het geheele gebied en onpartijdig beheer waarborgt en verder gelijk ge bruik van water en electrische kracht- en lichtbronnen, vrijheid van ingaande en uitgaande rechten enz. De Duitschers en Poten zullen dus tot oeconomi- sche samenwerking in Opper- Silezië gedwongen worden, wat zeker zijn goeden kant heeft. Maar waar Duitschland overeen komstig de volksstemming en zijn rechten van 700 jaar ten minste op het grootste deel van het gebied en van de industriëe len driehoek aanspraak kon maken, beteeksnt de beslissing toch een ernstige benadeeling van Duitschland, dat zijn heele zink-industrie ongeveer kwijt den wij hevig verschrikt door de tijding, dat ge tengevolge van een zware misdaad, die was voorgevallen ontboden waart om inlichtingen te geven. De notaris had inmiddels aan de tafel plaats genomen en daar hij niet goed wist, hoe hij zijne medsdeeling zou aanvangen en daarenboven ook de behoefte bespeurde aan een kleine hart versterking, gebruikte hij eerst de soep en hief toen aan Door dergelijke opwindingen zou men zich werkelijk een ziekte op den hals kunnen halen. Welke opwinding bedoelt u, pa? Luister. O, het is verschrik kelijk 1 En zich tot Angelina wendend, ging hij voort Geëerde dame. Alhoewel het verlies wellicht niet bijzonder groot voor u is, zal de tijding u toch doen ontstellen, dat uw oom, de commandant Morain, door zijn zoon en Therese Garancier vermoord is geworden. Bij het hooren dezer woorden viel Angelina doodsbleek in haar stoel achterover zij wilde spre ken, doch geen woord kwam er over hare lippen. Met de grootste heftigheid was Julienne opge raakt en welks lood- en kolen- productie voor een zeer groot deel verloren gaan. De zelf zucht der Entente liet echter geen anderen uitweg en met het oog daarop heeft de Raad van den Volkenbond het nog zoo slecht niet gevonden. Maar om eindelijk toch nog tot ons punt van uitgang terug te keeren nu de Ameri kaansche zelfzucht. Men weet, dat ze een ontwapeningsconfe rentie hebben voorgesteld. Dat klinkt heel mooi en idealistisch. Maar aan die ontwapenings conferentie zal een conferentie betreflende de Stille Zuidzee voorafgaan. Want in die zee spant het tusschen Japan en Amerika. En Japan's macht groeit onrustbarend aan. In dezelfde New-York Herald die zoo over de miskenning der Amerikaan sche onbaatzuchtigheid klaagt, heeft een medewerker een reeks artikelen over Japan gepubli ceerd, die een fel aanvallend karakter dragen en die onwille keurig doen denken aan de felle campagne, waarmee Duitschland de laatste jaren voor den oorlog in de pers der Ententelanden bestookt werd. Het wordt voor gesteld ais de eenige nog mili taristische staat en op zijn ex pansie-politiek en zijn eerzucht wordt een schril licht geworpen. Dat noemt men stemming maken tegen een land. Zoo vlak voor de ontwapeningsconferentie krijgt dat een verdachten schijn. Maar aan die conterentie gaat immers de Zuidzee-conferentie voorat, waar alle groote en sommige kleine mogendheden mede zullen moeten werken tot regeling der Japansche-Amerikaansche ver houding. Ai 1 En die Zuidzee- conferentie blijkt ten slotte meer de hoofdzaak te worden, de ontwapeningsconferentie bijzaak. Wie gelooft er ook niet aan Amerikaansche onbaatzuchtig heid sprongen en zeide tot haar vader: Het is niet waar, wat u daar zegt. Verontwaardigd sloeg de no taris op tafel, terwijl hij toornig zeide Neen, maar dat is te erg I Niet genoeg, dat je me dwingt, om al je luimen te verdragen, waag je het nu zelfs om te kort te schieten in de achting, die je me verschuldigd bent, door me te verwijten dat ik onwaardig spreek. Maar wacht eens, ik zal je wel toonen, wie hier te gebieden heeft. Niemand zal zich in 't vervolg meer aan je wil onderwerpen. Je heerschap pij hier in huis heeft toch al veel te lang geduurd. Julienne liet zich hierdoor niet van haar stuk brengen, maar zeide integendeel Ik herhaal, dat hetgeen, wat u daar zeidet, niet waar is. Wanneer de commandant ver moord werd, dan is deze mis daad nog door Serge, noch door Therese bedreven. Zulk een beschuldiging is laag, en ik begrijp werkelijk niet, hoe men er geloof aan kan slaan. De Vrijwillige Ouder* doms-verzekerind. Reeds meerdere malen is er op gewezen, dat personen, ouder dan 35 jaar, vóór 3 Dec. 1921 verzekerd moeten zijn. Na dien datum is het te Iaat. Honderdduizenden sloten reeds een Vrijwillige Ouderdomsver- zekering, doch vele duizenden deden dit ook nog niet. Velen meenen, dat er toch wel staats- pensioaneering zal zijn tegen den tijd, dat zij 65 jaar oud zijn. Het kan gebeuren, maar het kan ook niet gebeuren. Is dit laatste het geval, dan hebben zij niets. Komt er wel staatspensioen en hebben zij een Vrijwillige Ouderdomsverzekering, dan heb ben zij dubbel. De Ouderdoms rente kan dan als aanvulling op het staatspensioen dienen. Anderen hebben valsche schaam te. Zij meenen, dat Ouderdoms rente een soort armenzorg is. Deze meening is absoluut on juist. De Vrijwillige Ouder- dom8-verzekering is en blijft een verzekering, is eigenlijk niets anders dan een lijfrente, met dit verschil, dat de premie voor alle verzekerden, ouder dan 35 jaar, slechts 0.39 per week is, ter wijl de rente niet hooger kan zijn dan 3. Jongeren dan 35 jaar kunnen een verzekering sluiten van 3 tot 6.Het bedrag der premie is afhankelijk van den leeftijd en het bedrag der rente. De personen, ouder dan 35 jaar, moeten premie betalen van af 3 Dec. 1919 (datum, waarop de wet in werking trad). De achterstand mag met een dub beltje per week afbetaald wor den. De premie bedraagt dut voor deze personen de eerste Zwijg, riep haar vader, en hoort mij aan. Spreek, antwoordde het jonge meisje, hem onbevreesd in de oogen ziende, welke bewijzen hebt u voor uw beweren De ander antwoordde met de grootste gewichtigheid Serge heeft zijn vader ver moord, wijl deze niet bewilligen wilde in zijn huwelijk met The rese Garancier. Zoover komt het nu, wanneer de kinderen hun ouders niet gehoorzaam zijn. Men is zelfs van meening, dat Therese zelve haar minnaar het mes in de hand drukte, waar mede hij zijn vader heeft dood gestoken. Zulk eene meening kan alleen een krankzinnige uiten. O, neen, deze meening berust op zeer juiste gevolgtrekkingen; want deze dood zou, wanneer men hem niet op heeterdaad betrapt had, Serge in het bezit van een zeer aanzienlijk vermo gen gesteld hebben, waarvan het vruchtgebruik den commandant bij testament levenslang was toegekend geworden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1