l ILGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANüEREN Detoestand inQpper-Sllezie, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag 19 October 1921 Nummer 2667 HBlLLSTeH. Md en Boete. konnementsprijs per drie maanden met 15 cent dispcsitiekosten. f 1.25 jverten t i ep r ij s v a n 1 5 regels 75 cent L regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TSo.f02? BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur N. Ie Jaargang bril ijke jlederlandsche werk en de Arbeidswet. ■estuur dar Ver. v. Ned. Levers deelt het volgende s behandeling in den Raad van Arbeid afge- stelt het Bestuur der liging van Nederlandsche ;vers er prijs op, de mee- ui deze Vereeniging ken- maken ten opzichte van orontwerp van wet tot tg der Arbeidswet 1919. Vereeniging van Neder- lt Werkgevers dan is van dat de voorgestelde iringen in de Arbeidswet merlei waarde voor de jsndsche industrie zullen lolang niet voor alles eene je werkweek als normaal ingevoerd. gaat naar haar oordeel dat Nederland den arbeidstijd van 45 iindhaaft, terwijl in alle met welke de Nederland- lustrie moet concurreeren, rbeidstijd van 48 uur of geldt en bij de Conventie (ashington ook 48 uur als aangenomen. de tweede plaats is de iging van Nederlandsche fevers van oordeel, dat aan u-bedrijven, die op Zon- loeten doorwerken, bij de ne gemiddelde 56-urige moet worden toegestaan is ter wereld heeft men maar aan gedacht, aan bedrijven eene mindere reek te geven. Alleen Ne- id schijnt het ten deze te weten, dan alle andere :-industrieele landen der 1. Eene „gemiddelde" 56- tveek wordt voor deze be- geèischt, omdat het daar- togelijk wordt den arbei- inmaal per drie aebtereen- ide Zondagen, een Zondag geven. mer keer ik hier t.rug! I ik hem toch maar nooit knavond en den halven nacht bedde zij aan het inpakken Maar goed en den volgen- oorgen, toen Serge zich naar het kantoor had [(ven, kwam zij haar oom, hveaeens op het punt stond te gaan, met den eisch Wet, om haar rekening en Jatwoording te doen over Ibeheer van haar vermogen, l.bij als voogd gevoerd had. pat f Je wj[t verantwoording t vroeg de commandant hoogste verbazing. Ik ben immers meerder- en meen daarom het recht wen, zulk een verlangen 1 «préken. wanks den weinig etrbiedi- toon. waarop het jonge *Je deze woorden apraK, be tichte de anders nog al snel III. Blijkens den opzet van de Arbeidswet en van het Ontwerp van Wet tot wijziging daarvan, moet men onderscheid maken tusschen de eigenlijk gezegde overwerkvergunningen, welke strekken om aan een bedrijf of aan eene onderneming geduren de langeren tijd een langeren werktijd toe te staan. Dit onderscheid moet naar het oordeel der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers scherp gehandhaafd blijven. Bij de gewone overwerkvergunnin gen kan naar het oordeel dezer Vereeniging nooiL sprake zijn van voorafgaand overleg met de arbeiders of de arbeidersvakver- eenigingen. Elk pogen, om tot zulk een overleg te komen, wijst de Vereeniging van Nedeiland- sche Werkgevers onvoorwaar delijk van de hand. De gewone overwerkvergunningen vloeien steeds voort uit een beirijfsnood- zaak of volgens de terminilogie van de Wet uit bijzondere om standigheden of omdat op be paalde tijden van het jaar eene opeenhooping van werk pleegt voor te komen. Het districtshoofd en ook al leen het districtshoofd, of in sommige gevallen de Minister van Arbeid, moet als onpartij- dige uitmaken of zulk een be- drijfsnoodzaak be taat, of der halve de gewone overwerkver- gunning moet wotden verleend en zoo ja, onder welke voor waarden. Het districtshoofd moet en kan voldoende technisch on derlegd zijn, om deze zijne on partijdige functie naar behooren te kunnen vervulleniets wat de arbeiders of hunne leiders nooit zullen kunnen doen. Wanneer derhalve de Vereeni ging van Nederlandsche Werk gevers het overleg, betreffende de gewone overwerkvergunnin gen onvoorwaardelijk van de hand wijst, dan wil dit niet zeg gen, dat zij elk soort overleg opbruisende soldaat zich en ant woordde doodbedaard: Ik heb je vermogen bij de Socité Génerale, wier agent ik ben, gedeponeerd, en dank zij eenige voordeelige ondernemin gen, waaraan men je liet deel nemen, is je kapitaal van vijftig duizend tot negentigduizend fr. aangegroeid die ik elk oogen- blik lichten en je ter hand stel len kan. Waarom echter verlang je de uitvoering van dat geld, dat je toch nergens voordeeliger beleggen kunt Ik wil mijn vermogen, wijl ik voornemens ben u te verlaten. Angelina zette nimmermeer den voet in het huis van haar oom, en daar kort daarop de familie Garancier in rouw en ongeluk geraakte, zoo vergaten vader en zoon voor de deel neming met die bevriende familie van lieverlede de ondankbare bloedverwante, die eenige dagen na haar heengaan uit den kring der haren Parijs verlaten had, om verstrooiing te zoeken in verre reizen. Toen zij eenige maanden later te Parijs terugkeerde, meende zij uit den booze acht. Immers niet het beginsel van collectief over leg over vergunningen tot lan ger werken over eene grooteie periode zou zij kunnen medegaan. Alleen meent zij, aan haar medegaan met dit beginsel de volgende voorwaaiden te moe ten verbinden A. Indien de minderheid der werklieden in een bedrijf geor ganiseerd is, moet het overleg kunnen plaats vinden met eene behoorlijke vertegenwoordiging uit de arbeiders in dat bedrijf, onafhankelijk van de vraag, of deze al dan niet georganiseerd zijn B. Het overleg moet niet persé gebonden zijn aan een bedrijf; ook ondernemingsgewijs overleg moet kunnen plaats vinden, en wel in dit geval van den o der- nemer met eene behoorlijke ver tegenwoordiging uit de arbeiders in de onderneming. C. De mogelijkheid moet wor den geopend, om op bovenbe doelde wijze tot eene gemiddel de 56-urige week te komen. Met nadruk wordt erop ge wezen, dat eene lenige regeling van het overleg nooit tot nadeel van den arbeider kan leiden, omdat toch tenslotte de Minister van Arbeid de bevoegdheid blijft behoudt V ;eko- men werktijdrege.iag al dan niet goed te keuren, terwijl met het oog op de vrijheid van ontwik keling van dit Collectief Over leg eene zoo soepel mogelijke regeling noodzakelijk is. IV. Hoewel de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers van oordeel is, dat het verbinden van loonsvoorwaarden aan over werkvergunningen onwettig is, is zij toch van oordeel, dat het gewenscht is, dat eene bepaling wordt opgenomen, waarbij het den Minister en de Arbeids inspectie uitdrukkelijk verboden wordt loonsvoorwaarden aan haar liefde verget n te hebben. Een geheel jaar lang hield zij zich verwijderd van allen, die haar vroeger gekend hadden, zich geheel aan hare grillen over gevende. De smaak voor op schik en een weelderig leven was weder in haar ontwaakt, en zij zocht er een troost in, dezen smaak zonder bedenken bot te vieren. Hare schoonheid was inmiddels nog verleidelijker ge worden, en vaak bracht zij lan gen tijd voor haar spiegel door, zichzelven met welgevallen be schouwende. Hoe licht zou het mij vallen kwaad te doendaar het noodlot mij verhindert, om goed te doen dacht zij daarbij. Een deel van het geld, dat I zij van haar oom had ontvan- 1 gen, had zij reeds uitgegeven de rest wilde zij zoo voordeelig mogelijk beleggen en daartoe begaf zij zich na voorafgaande zorgvuldig ingewonnen informa ties, tot den notaris Stanislas Fourmont. Reed# had Fourmont over- I legd, op welke wijze hij de overwerkvergunningen te ver binden Juist het vaststellen der loonen moet aan partijen hetzij met, hetzij zonder wettelijke sanctie worden overgelaten en juist hier werkt de ambtelijke inmen ging in liet bedrijfsleven het meest storend. V. Ten aanzien van de uren, vvaartusschen gewerkt mag wor den, stelt meergemelde Vereeni ging zich op het standpunt, dat het uiterst gewenscht is, dat deze uren zoodanig gesteld wor den, dat voor de onderneming n de mogelijkheid moet bestaan, om met behoud van de 48-urige werkweek en den vrijen Zater dagmiddag desgewenscht in twee ploegen te kunnen gaan werken. Het gaat naar haar oordeel niet aan ter wille van de con trole eene regeling te scheppen, die alle elasticiteit aan het be drijfsleven ontneemt. In de mees te gevallen zal slechts dan tot eene verkorting van den arbeids tijd zonder verlies van productie kunnen worden gekomen, wan neer de machines langer kunnen werken. Wegens de hooge kos ten za' men tot het instellen van een dubbele ploeg slechts bij noodzaak overgaan. VI. Met kracht komt deVer- teniging van Nederlandsche V erkgevers er egen op, dat in het Voorontwerp van Wet, tot wijzigiug van de Arbeidswet wordt voorgesteld den Minister of der Arbeidsinspectie de be voegdheid te geven ten allen tijde vergunningen tot afwijking der vormen der Arbeidswet te kunnen intrekken. Hiermede zou een toestand van vcdslagen rechts onzekerheid geschapen worden. Integendeel, wanneer eene ver gunning is verleend, moef de bedrijfsleiding er op kunnen rekenen, dat zij voor den tijd, dat de vergunning is verleend, volgens die vergunning zal kun nen -werken. mogelijkheid van zijn hertrou wen voor zijn dochter aanneem baar kon maken, toen deze, door Claude gewaarschuwd, hem beslist verklaarde, dat zij op staanden voet het oud-riijk huis verlaten zou, wanneer een andere daar de plaats van moeder in nam. Angelina, die het doel harer wenschen reeds bereikt waande te hebben, zag nu in, dat al hare pogingen vergeefsch zouden zijn, zoolang Claude Garancier in het huis van den notaris vertoefde, en vandaar wendde zij al haar invloed aan, om hem daaruit te verdringen. Claude was echter zoo licht niet weg te krijgen, ondersteund door Julienne, was hij besloten liever als een dap per soldaat te sneven, dan zijn post te verlaten. En wat den notaris aangaat, deze zeide bij zich zeiven. Ik zal Angelina niet eerder kunnen huwen, dan nadat ik voor mijn dochter een man ge vonden heb, die haar leert, zich aan mijn wil te onderwerpen. Daarom dan ook had hij de tijding van de erfenis van Morain De ontvangen berichten uit Opper-Sileziö maken melding van een paniekstemming onder het Duitsche gedeelte der be volking. Er is weer een gere gelde vlucht der Duitschers uit de industriegebieden begonnen. De naar het Duitsche Rijk ver trekkende treinen zijn overvol. Banken en spaarbanken worden bestormd. In de grensgebieden doen Putch-geruchten de ronde. Er zouden reeds I'oolsche benden aan de Duitsch Poolsche grens staan. De Duitsche bevolking vlucht in groote scharen naar het centrum van Opper-Silezië. Te Myslowhz, Pless enRybnick (3tad en land) wapperen reeds Poolsche vlaggen. Zatermorgen zijn verschillende arbeiders delegaties der grootste O.-S. hoogovenbedrijven en mij nen naar Oppeln vertrokken om bij de intergeall. commissie nog maals stappen te doen. Volgens de Kurjer Warsrawski zou de Poolsche ministerraad zijn bevrediging hebben uitge sproken over de beslissing en de hoop, dat een toenadering tusschen Duitschland en Polen zou ontstaan. De Berlijnsche bevolking is zeer bezorgd omtjrent den loop der gebeurtenissen. Men is ver ontwaardigd over de woord breuk van Lloyd George, die „fair play" had beloofd en men vergelijkt dit met de i4 punten van Wilson, die ook niet wer den vervuld. Als teeken van rouw draagt het gedenkteeken van Frederik den Groote Unter den Linden een groote krans met twee linten. Op'een dezer staat: „Wee het volk, dat zijn wapens vijf minu ten te vroeg neerlegt", welke zin voorkwam in een artikel van met groote blijdschap ontvangen, want hij hoopte, dat het aan zienlijke vermogen, 't welk den zoon van den commandant te wachten stond, diens huwelijk met Julienne mogelijk zou maken, waardoor hij alsdan zelf vrij baan had voor zijn huwelijk met An- I gelina. Dit sluwe plan was nu, ten gevolge van het vermoorden van den commandant, verijdeld ge worden. Toen de notaris op dien nood- lottigen 31 Maart van de Rue de Rome naar zijn woning in de Rue d' Antin terug keerde, overlegde hij, wat hem nu te doen stond Ten laatste troostte hij zich over het mislukken van dat schoone plan met de gedach te, dat hij tenminste nu Claude Garancier kwijt kon raken. Hij zeide bij zich zeiven Eindelijk dan toch zal ik rust hebben en dezen aanmatigenden mensch niet langer in mijne na bijheid behoeven te dulden, wiens invloed op Julienne al mijn plan nen verijdelt. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1