Plaatse! Nieuws. Binnenland. Gemengd Nieuws pon gehuld Moltke te woord. Alles was veranderd. Een nieuw telegram uit Engeland zeide, dat George V noch voor zichzelf, noch voor Frankrijk eenige ver plichting op zich nam. De keizer hiéld een lange toespraak tot Von Moltke en eindigde met te zeggen ,Doe nu maar, wat ge wilt!" Toen was de oorlog begonnen. Op zekeren dag had Moltke aan Steiner medegedeeld, welk een grooten afschuw hij had, toen hij door België trok, na het in nemen van Antwerpen en al de ellende daar zag. Steiner had Moltke geviaagd: Hoe kwam het, dat een minister van oorlog in den Rijksdag was komen vertellen, dat er geen plan voor een aanval via België bestond Moltke had geantwoord, da- die minister niets van zijn plant nen wist, die slechts aan hem zelf en aan den rijkskanselier bekend waren. En de keizer vroeg Steiner verder. Die heeft er nooit iets van geweten, antwoordde Von Molt ke krachtig, die was een veel te groote praatgraag en veel te onbescheiden. Wanneer hij het geweten had, dan zou hij het aan de'geheele wereld verteld hebben. DE 8-UREN DAG. In Duitschland. „Die Rote Fahne" deelt me de, dat in de Leuna Werke, de bekende chemische fabrieken, een bekendmaking van den vol genden inhoud is gepubliceerd „Tengevolge van schaarschte aan arbeiders, wordt van Zater dag 8 October 1921 af de 56- urïge werkweek weder inge voerd". De „Rote Fahne" teekent hier o.a. bij aan, dat deze wijziging zonder ruggespraak met den bedrijfsraad of vertegenwoor digers der vakvereeniging heeft plaats gevonden. In Zwitserland. „Zwitserland komt het eerst tot rede", is de titel van een mededeeling in „Der Holzmarkt" dat wij hier doen volgen Er zijn maar weinig landen in de wereld, die zoo'n gezonde positie innemen, als het kleine Zwitserland. Het had in den oorlog veel te lijden; het moest aan alle grenzen, gedurende vier jaar, een militaire bewaking in stand houden en heeft, hoewel het niet in den oorlog werd betrok ken, in de vier jaren meer mili taire lasten te dragen gehad, dan ooit te voren, vanaf de tij den van Wilhelm Tell, in alle jaren te zamen. Maar het heeft ook goed verdiend, niettegen staande het van alle kanten op levensmiddelen, kolen en andere grondstoffen naar behooren is afgezet. Behalve den gezonden valuta stand, heeft het voor alles, zijn gezond verstand behouden ook de Zwitsersche arbeider heeft dit, na eenig zoeken, gelukkig weer teruggevonden, want uit Zürich wordt gemeld, dat de Zwitsersche Bondsraad voor een aantal industrieën de 48-urige werkweek heeft afgeschaft en met goedvinden van werkgevers en -nemers de 52-urige week daarvoor officieel in de plaats heeft gesteld. En men zal verbaasd zijn tegelijk met de verlenging van den werktijd met vier* uren, werd een loonsver mindering met volle goedkeuring der patroons en arbeiders in gevoerd. In Zwitserland heeft men einde lijk ingezien dat een goedkoo- per worden van het levens onderhoud slechts door arbeid te bereiken is, niet door politi- seeren noch door verkorting van den arbeidstijd en verhooging van loonen. Wanneer volgt Nederland Breskens. Vrijdagavond werd in het café van den heer de Vuijst alhier eene vergade- ring gehouden om te geraken tot de oprichting eener Coöpe ratieve Bakkerij. Deze eerste opkomst mag geslaagd heeten. Ruim 40 personen gaven zich als lid-aandeelhouder op, zoodat verwacht mag worden, dat deze leden verdere stappen zullen doen om tot de oprichting te komen, Schoondijke. Zaterdag voormiddag reed de heer II. met een sjees, terwijl een wagen van Cambier met macadam aan- kwam, beiden ter hoogte van de herberg van Wijffels. Of nou de paarden schrikten, of dat niet genoeg werd uitgehaald, de heer H. viel uit zijn voertuig, dat deerlijk gehavend werd. Gelukkig kwam de heer H. er betrekkelijk goed af. IJzendijke, Bij een boer onder deze gemeente zijn 's nachts, waarschijnlijk door een hond, eenige ganzen dood gebeten. Cadzand. Ondanks de tijd van het jaar komen er nog steeds met dit mooie weer menschen naar het strand. Ofschoon het niet druk meer is, wordt toch nog gebruik gemaakt van een zeebad, en dat op 9 October. SPORT. VOETBAL. Schoondijke. Zondag heel wat drukte met de voetballerij. Eerst S. S. S. II met H. O. V. van Breskens, resultaat 12. Dan Rust Roest van Brugge met Oranje I van Sas van Gent, die hier in het veld kwamen, aangezien Sas van Gent en Brug ge te ver van elkaar liggen. Resultaat 50. Jammer voor Sas die werkelijk wel een punt had verdiend, en met 3 invallers moest spelen. Vervolgens S. S. S. I tegen Oranje II. Resultaat 4-0. Veel bezoekers waren aan wezig. Aardenburg. De korfbalclub „A.K.C." (Aardenburg) won Zon dag te Brugge van „Femina" al daar met 5—1. Biervliet. Zondag speelde de Korfbalclub D.I.O. II alhier een wedstrijd tegen IJ.K.C. gecom bineerd, IJzendijke. De stand bij de rust was 100. De uit slag 160 in het voordeel van IJ.K.C. Dat de vereenigir.g IJ. K.C. goed vooruit gaat is te zien aan de matchen die zij heb ben gespeeld. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 12 Oct. Donderdag 13 Vrijdag 14 10.18 11.10 11.51 10.42 10.34 12.15 Volle Maan Zondag 16 Oct. nm. 11.19. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 12 Oct. 5.43 nam. Donderdag 13 5.41 Vrijdag 14 5.39 School en Kerknieuws. Ger. Kerk. Bedankt voor Oostburg door ds J. fl. Staal, die heeft aan genomen zijn beroep naar Wier den. Ned. Herv. Kerk. Oostburg. In de Consistorie kamer zijn weer de winter- avondlezingen gehouden, waarin ds E. van Ruytenberg in korte biographiën behandelt „Helden gestalten in Israël" als Mozes, Saul, Job, enz. Deze vrij toe gankelijke lezingen worden druk bezocht. DE ROOFMOORD TE BUINERVEEN. De Asser Ct. deelt nog de volgende bijzonderheden mede over den afschnwlijken roof moord te Buinerveen Het staat thans vast, dat de inbrekers ongeveer 12 uur in den nacht hun slag hebben ge slagen. Het schijnt, dat ze aan vankelijk getracht hebben weer het raampje boven de achter deur binnen te dringen doch deze poging is om de een of andere reden opgegeven. Daarop hebben ze het kelderraampje geforceerd, dat zich aan die zijde van het huis bevindt, die naar Odoorn gekeerd is. Hier kwamen ze de woning binnen, doch stuit ten op de goed gesloten kamer deur. Toen zijn de schurken op een andere manier te werk gegaan en hebben met een dikken houten paal eerst het luik van een der ramen van de voorkamer vet- brijzeld en daarna een ruit van dat raam. Op al dat geraas kwam de oude Harm Trip toeloopen, doch vóór hij eigenlijk goed wist wat er gebeurde, werd hij, terwijl hij langs een schoorsteen liep, door een kogel aan den hals getroffen en stortte neer. Waarschijnlijk is hij dadelijk dood geweest. Twee mannen drongen daarop binnen, terwijl waarschijnlijk een buiten op wacht bleef staan. Ook de oude vrouw was van haar bed gekomen en dadelijk gingen de onverlaten nu op haar af om haar te dwingen, al haar geld af te staan. De doodelijk verschrikte vrouw gaf de 200, die zij bij zich droeg en gaf te kennen, dat er geen geld meer in huis was. Dat wilden de schurken echter niet gelooven en toen gingen ze op beestachtige wijze te werk om de vrouw te dwingen hun te zeggen; waar het vermeende meerdere geld zich bevond. „Laten we haar ophangen", moet een van hen gezegd heb ben, doch de ander was daar voor niet te vinden. Daarop be dreigde men haar door te zeggen, dat men haar wilde vastbinden op een stoel. Zelfs de geit werd uit het hok gehaald en een der kerels zeide deze in de kamer in haar nabij heid te zullen slachten als ze niet zei waar het geld was. Zij moeten zelfs gevraagd heb ben naar de doos of kist, waarin zich het oorijzer bevond, zoodat zij het bestaan daarvan blijkbaar wisten. Alles is overhoop ge haald. Zelfs het bed werd on derstboven gekeerd. Op meer dan schandelijke wijze is er in de woning huis gehouden. Toen de schurken weggingen, hebben ze de vrouw de geit ge geven, zeggende „Nu heb je tenminste gezelschap". Ze dreigden daarop dat zij vóór het licht was buiten kwam, ze zou worden doodgeschoten. De oude stakker heeft daarop nog gekeken of haar man nog leefde, doch helaas, alles, ook haar man was haar ontroofd. Tegen half vijf in den morgen kon ze het niet langer uithouden en liep naar buurman Kroeze, wien ze alles zoo goed mogelijk vertelde. Deze ging dadelijk met haar mede en vond alles in de grootste wanorde, en Trip, met een schotwonde in den hals, dood op den grond. Thans zijn teeds de daders van het misdrijf te Buinerveen, zekere L. en Sch. te Nieuw Buinen gearresteerd. Bij den moord hadden zij een verfpot omgeworpen, welke verf op hun kleeren was terrugge- vonden. Tevens waren deelen van hu kleeren op de nog versche verf gevonden. Een der moor denaars had bovendien denzelf- den dag 200 huur aan den vermoorde gebracht. Hij wist dus dat bij den verslagene geld aan wezig was. Jammer dat er geen galg voor hen klaar staat. DE STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE. HAVEN OPGEHEVEN. Zaterdagavond is in een zeer druk bezochte vergadering van de stakende havenarbeiders be sloten tot opheffing der staking. Naar het bestuur van „Recht en Plicht", dat de leiding in deze actie had, mededeelde, heeft de heer Posthuma eerst een uiteen zetting gegeven van de stand van het conflict, daarna de vraag ge steld of men thans aanleiding aan wezig achtte om te spreken over opheffiing van de staking. Toen de groote meerderheid blijk gaf tot opheffing te willen besluiten, toen meende het be stuur het oogenblik gekomen de vergadering te adviseeren Maan dag weer aan het werk te gaan Dit advies werd opgevolgd. Op onze vraag, aldus het Hbl., op welke motieven de staking nu werd opgeheven, antwoordde de de heer Posthuma, dat het hier slechts een proteststaking gold en die kan men opheffen wanneer men wil. Mochten echter de werkgevers blijk geven de door hen gestel de voorwaarde, betrekking heb bende op het ontslaan van hen, die zich aan molest hebben schuldig gemaakt, te willen mis bruiken om zich te ontdoen van door hen niet gewenschte ele menten, dan zal opnieuw het werk worden neergelegd. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Zaterdagavond 8 dezer is even voor het station Oudenbosch bij een overweg door den sneltrein, die circa 4.45 van Rotterdam naar Rozendaal passeert, een kind doodgereden. De machinist meende zelfs twee kinderen voor de machine te hebben gezien, doch men vond slechts één gruwelijk ver minkt lijkje. De trein, die onmiddellijk stopte, had daardoor ongeveer twintig minuten vertraging. MOTOR-ONGELUK. Even voorbij de Oostereinder- brug te Hillegom is een ernstig ongeval gebeurd. Achter een auto kwam uit de richting Hillegom een motor rijder uit de tegengestelde richting naderde tegelijk de tram en een goederen-auto. De auto uit de richting Hillegom stopte, de motorrijder scheen echter het gevaarlijke van de situatie niet te zien, wilde rechts de auto passeeren, merkte te laat dat hij in de knel geraakte en om zich te redden reed hij met volle vaart over de tramrails in een heg. De machine passeerde hem, doch de weg die iets breeder was, greep motor en berijder, met het noodlottig ge volg dat den laatste, de heer H. M. D. Angrewend uit Den Haag, de beide beenen werden afgereden en hij een zeer ern stige buikwonde bekwam. Per auto is de ongelukkige naar het Gasthuis te Haarlem vervoerd, waar hij kort daarna overleed. GODSDIENST-WAANZIN. Te Hoog-Soeren op ongeveer tien minuten afstands van het hotel Eik-en-Dal staat aan een landweg een arbeidershuisje, be woond door de familie Bloemen- daal, bestaande uit man, vrouw, een grootmoeder en eenige kin deren, waaronder een tweetal bestedelingen, een jongetje van 12 en een meisje van 9 jaar van de Vereeniging „Mirjam". De beide kinderen zijn reeds een jaar of vijf, zes in dat gezin. Bij dat gezin voegden zich in dezelfde woning nog twee echt paren, familieleden van Bloenier daal. De geheele bij elkaar huizend, familie, is thans lijdende j, godsdienstwaanzin en brengt^ psalmzingen, bijbellezen en oef, ningen houden den ganschen dj, door. Aan de vrouw van Blo, mendaal werd de leiding bij godsdienstige handelingen geven en zij werd tot aller Ko ning (niet Koningin) verkozi. Als zoodanig heerscht zij than met onbeperkte macht; zij regee over allen en alles haar bevel, worden direct en nauwkeurig^ gevolgd. Gedurende de laatste dag, waren de deuren en ramen vj Bloemendaal's woning zorgvol dig geslotenslechts door j ruiten waren de binnenzijnd, zichtbaar, de pleegkinderen ets ter niet. Reeds was door d< Inspecteur van de vereenigb „Mirjam", den heer Weverij te Apeldoorn getracht de beit kinderen üit die omgeving tevj lossen, maar die pogingen war, vruchteloos en werden van i „Koning" beantwoord met;,; moet geofferd worden: Ermo, bloed vloeien 1" De Apeldoornsche politie v: dezen toestand op de hoog gebracht, trachtte Zaterdagavo; onder leiding van den Inspecle van politie, den heer H. C. n de Loo de pleegkinderen uit4 huis te bevrijden, maar een goed schiksche poging daartoe stuit af, op den onwil van den „K, ning", die de kinderen niet wil; afstaan, zonder daartoe verge ning van God te hebben o:; vangen. De politie trof bij haar a» komst om 7'/a uur des av«» allen psalmzingende aan en da op bevel des „Konings" dedr slechts voor „godsgezanten"g, opend mocht worden, bleef dei gesloten en werden de polilii mannen voor „duivels" uitgeln ten. De politie wist zich echt toegang te verschaffen door i deur te forceeren, die uit ha hengsels vloog. Het lijfsbeho; der kinderen van Mirjam woi haar zwaar. Een herhaald vrie delijk verzoek de deur te opea was met het zingen van psalu beantwoord geworden. Toen evenwel de politie bine was en naar de pleegkinderen: formeerde, werd door den „Ki ning",medegedeeld, dat deze den hemel waren, iets wat; „onderdanen" toestemden. Ge van allen was echter bereid hemel aan te wijzen. Onder de tafel echter, wit bij een paar der inwonende zate ontdekte de heer Van de Lt onder een kleed eenige bewegi en een greep van hem in d richting deed onder dat klet vandaan springen het 9-j» meisje, dat haar toevluchtzoi op den schoot van den „Konitj die het stevig met de armen» sloot. Bij verder onderzoek naar' jongetje bleek dit verborgenI zijn achter den leuningstoel stae de in een hoek van het vertrt waarop de grootmoeder gezet was. Alle mannen vlogen en da mede wezen ze de schuilpln aan op de leunstoel aan e te beletten, dat de politie it van den jongen meester maal! Met geweld werden de kindei aan de handen van deze wat zinnigen ontrukt, wier bedoel het was deze kinderen aanG ten offer te brengen. Dat de bevelen des "Konief werden opgevolgd, bleek i( in tegenwoordigheid der pols Op commando „Sla er op"trl' de mannen in verzetluidde' bevel „zwijgen", dan heerid1 er onmiddelijk stilte. De beide pleegkinderen H naar het gemeentelijk zieken! overgebracht, terwijl tevens me' regelen genomen zullen word om „Koning" en „onderdaan verder onschadelijk te maket

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2