Binnenland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws de taak der commissies, noch naar de letter, noch naar den geest der wet. g. De onderwijzers moeten niet den indruk krijgen dat de nieuwe instelling hun dikwijls zeer moei lijke taak wil verzwaren. h. Omgekeerd moeten de on derwijzers de commissies niet als een vijandige macht beschouwen. i. Het is gewenscht, allen leden eener oudercommissie toegang tot de school te verleenen al of niet voorzien van een verzoek door den voorzitter der commis sie. Voor misbruik van dat recht bestaat weinig gevaar en na kor ten tijd, als het nieuwtje er af is, zal blijken, dat zeer zelden ge bruik van dat toegangsrecht zal worden gemaakt. j. Bij de eerstvolgende verkie zingen van leden der oudercom missies behoort men meer reke ning te houden met de persoon lijkheid en de ontwikkeling (niet de schoolkennis) der candidaten, dan met uiterlijke welsprekend heid. POLITIETROEPEN Het Vad. verneemt, dat van het korps militaire politietroepen het tijdelijk karakter zal worden opgeheven en dit korps als een vast onderdeel van het leger zal worden aangemerkt. In verband hiermede bestaan er geen redenen om de thans aan dit personeel toegekende toelagen, vergoedingen enz. te handhaven en zullen de inkom sten van al het personeel dier troepen worden herzien in dier voege dat zij hooger zijn dan voor hun ranggenooten van de overige korpsen van het leger bepaald, doch beneden de in komsten blijven van 't personeel der koninklijke marechaussee. HET DUITSCHE OORLOGSPLAN. De correspondent van de Matin", Sauerwein, heeft te Dernach een onderhoud gehad met den bekenden vriend van Generaal-Veldmaarschalk Von Moltke, Rudolf Steiner, die bij het uitbreken van den oorlog chef was van den generalen staf. Von Moltke heeft tot Steiner gezegd, dat het oorspronkelijke Duitsche oorlogsplan, dat door generaal Schlieffen was ontwor pen, slechts op één punt is ge wijzigd. Schlieffen had namelijk een gelijktijdigen opmarsch door "Belgis en Nederland bepaald, doch Von Moltke heeft Neder land uitgeschakeld, teneinde voor het geval dat een blokkade, van Duitschland mocht worden afge kondigd, een luchtgat open te houden. DE HAVENSTAKING TE AMSTERDAM. De Scheepvaartvereeniging Noord deelt mede Als gevolg van de houding der stakende havenarbeiders wor den verschillende booten naar andere havens gedirigeerd. Indien heden Vrijdag het werk niet hervat is, ligt het in het voornemen om Maandag de be drijven en de haven te sluiten en gebruik te maken van het overgroot aantal werkkrachten buiten de stad, waartoe bereids alle maatregelen worden getrof fen. HET MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Op initiatief van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Om streken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, is een commissie geconstitueerd, welke een onderzoek zal instellen, in hoeverre het door den heer J. v. d. Berg Hzn. aangeboden middel tot bestrijding van mond en klauwzeer, inderdaad doel treffend mag genoemd worden. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE BIJ DEN VOLKENBOND. De delegatie, die Nederland vertegenwoordigd heeft op de thans gesloten tweede zitting van de vergadering van den Volkenbond .wordt Zaterdag uit Genève te 's-Gravenhage terug verwacht. Breskens. Gisteren vierde de heer T. van Veen zijn 30- jarig jubileum als letterzetter aan ons blad. Woensdagnacht heeft op de Schelde een aanvaring plaats gehad tusschen het Duitsche stoomschip „Amalier", komende van Antwerpen en bestemd naar Canada, geladen met phosphaat, dat op de reede te Vlissingen geankerd lag en het Engelsche stoomschip „Oakfield", komende van Amerika en bestemd naar Gent. Het stoomschip „Amalier" werd in zinkenden staat aan den Oost kant van de nieuwe haven aan den grond gezet en is daar gezonken. De 32 opvarenden van de Amalier" werden in sloepen aan wal gebracht en vonden des nachts onderdak in de restauratie van 't station te Vlissingen doch, werden later door tusschenkomst van het Duitsche consulaat in het hotel Zeeland opgenomen. Een der opvarenden was ge wond en werd door dr. Beijers verbonden, die daarvoor gebruik maakte van den politie-verband- trommel. De oorzaak van de aanvaring zal onderzocht moeten worden. Het was helder weer en het voor anker liggende schip brandde de voorgeschreven lichten. Het stoomschip „Oakfield" ligt nog op de reede ten anker. VI. Crt. IJzendijke. Donderdag morgen ontstond, door het vallen van een brandende lantaaan, brand in de landbouwschuur van den landbouwer van Tigelen alhier. In een oogwenk stond de schuur, met de zich daarin be vindende vruchten in lichte laaie. Ook dea angrenzende schapenstal werd een prooi der vlammen. Het vee kon gelukkig nog worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Groede. Woensdagmorgen in het donker en bij dikke mist, kwam de heer v. R. met zijn motor even buiten het dorp in botsing met een wagen, doordat deze verkeerd uitweek. Eenige meters voor den wagen zijnde, zag de heer v. R. het ongeval aankomen, doch kon, hoewel hij krachtig remde, niet meer ver hinderen dat hij tusschen de paarden in reed. De lantaarn werd verbrijzeld en ook den motor werd inge drukt. Hij zelf kwam wonder boven wonder met een licht kwetsuur vrij. Dat wij nóg in den na zomer leven bewijzen wel de kastanjeboomen hier op het marktplein, daar deze nog eens beginnen te bloeien. Cadzand. Een vrouw van den visscher B. alhier, die op het strand liep, bemerkte, dat iemand in het water zich in moeilijke omstandigheden be vond. De moedige vrouw be dacht zich geen oogenblik, sprong te water en het gelukte haar den ongelukkige op het droge te brengen. Biervliet. Tot kommies bij de belastingen alhier is benoemd de heer A. I, de Bert, van IJzendijke. Politieagenten, Kommie- zen, Bewaarders enz. heb ben vaste sa'arissen. Ge kunt het ook worden, als ge schrijft aanP. BOER, Nieuw-Amsterdam School en Kerknieuws. Aardenburg, De Unie collecte heeft alhier opgebracht een bedrag van 36.71. Ger. Kerk. Aangenomen het beroep naar Apeldoorn door ds J. R. Goris te Schoondijke. VOETBAL. Sluis. De Voetbalclub Trap Door won van K. F. C. (Knocke) met 4-2. De R.-K. club V. T. V. speelde met 1 1 gelijk tegen Oostburgia. Bij de oefeningen der Rijks- groepen voor lichaamsontwikke ling behaalde Mej. H. de Wolf uit Oostburg het dipoloma 3e graad met 32/3 punt. BRESKENS. Huw.-Voltr. 8 Sept. Pieter Abraham van Houte, 21 j., jm. en Adriana Jacobs, 19 j., jd. 21, Albertus Johannes Schot, 24 j., jm. en Levina Maria Baden, 22 j., jd. 29, Arij Bril, 35 j., jm. en Magdalena de Roo, 39 j., jd. Geboorten. 5 Sept. Elizabeth Klara, d. van L. Moelker en M S. Keijmel. 4, Neeltje, d. van David de Visser en W. Gans. 8, Cornelia Elizabeth, d. van Abr. S. de Bath en S. Deij. 10, Philippus Pieter, z. van B. J. Keijmel en M. Collemeijer. 19, Janneke Johanna, d. van Ed. de Poorter en E. M. Datthijn. 18, Janna Magdalena Suzanna, d. v. J. A. Basting en J. M. de Bruijne. 27, Cornelia Maria, d. van J. Pleijte en S. A. van den Broecke. Overlijden. 5 Sept. Cornelia Lena Huijsheere, 44 j., echtg. van Abr. J. Leenhouts. 9, Hen drik Jozias de Vlieger, 35 j., echtg. van Adriana Rijn. CADZAND. Huw.-Voltr. 15 Sept. Johannis Abraham Verherbrugge, 24 j jm. en Dina de Neef, 21 j., jd. Geboorten. 3 Augustus. Johan nes, z. van D. van Houte en S. Neufeglise. 26 Sept. Daniel, z. van Iz. de Back en M. van den Ameele. Overlijden. 3 Aug. Een leven loos aangegeven kind van het mannelijk geslacht. 25, Janna Maria Plattenberg, 65 j., echtg. van Abr. la Gasse. NIEUWVL1ET. Overlijden. 26 Sept. Catharina Cornelia de Jonge, 6 j., en 30 Sept. Jozias de Jonge, 2 d. en z. van Fr. de Jonge en Eliza beth Wolfert. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 22 Sept. Marinus Herrebout, 22 j., jm. en Johanna Maria Leenhouts, 25 j., jd. Geboorten. 10 Sept. Jannis Daniël, z. van A. Goethals en A. E. Smoor. 27, Sara Dina, d. van J. J. Buize en P. de Gar- deijn. 27, Adriaan, z. van B. van de Ree en E. M. Bliek. Overlijden. 14 Sept. Jochem van de Ree, 80 j. 30, Izaak Butlei, 58 j., echtg. van Maria Zonnevijlle. WATERLANDKERKJE. Huw.-Volti. 1 Sept. Gerrit Kwekkeboom, 22 j., jm. en Leintje de Nood, 23 j., jd. Geboorten. 4 Sept. Maria Gabriella, d. v. C. L. Verheije en N. V. Deursen. 22, Cornelis Johannes, z, van C. J. Versprille en C. Jansen. 21, Imelda Cle- mence Begga, d. van F. Haers en E. M. Vlaeminck. Overlijden. Sept. Rosalia Mor- nout, 62 j., echtg. van F. B. v. Bellegeiu. 12, Angelus Bernar- dus Cocquyt, 69 j. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Oct. 1921. Breskens v 9]/3 u ds Bremer. Voorber. H. Avondmaal. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Groede v 9'/2 ds v Griethuijsen Nieuw vl. n2 u ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 8 Oct. 5.28 5.52 Zondag 9 6.23 6.47 Maandag 10 7.36 7.50 Dinsdag 11 9.01 9.25 Eerste Kwartier Zaterdag 8 Oct. nm. 8.31. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 8 Oct. 5.53 nm. Zondag 9 5.50 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 4 Oct. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be- Kipeieren f14.60—f 17-75 id. (klein.) f12.10—f 14.10 Aangevoerd 95000 stuks. Oostburg, 5 Oct. Op de graanmarkt van heden werden de volgende prijzen besteed Tarwe f 12.50-f 13.50 kroonerwten f.00f00.br. boonen f27 Handel slap. Middelburg 6 Oct. Tarwe f 13.-f 13 50, witte boonen f35.—f39.ronde brui ne boonen f52.—f55, kroon erwten f2428, maanzaad f 00- f 00, lange bruine boonen f 29- f31. Boter f 1.60 af 1.70 per 5 ons. Eieren 155 a 165ct. CHANTAGE. Vele Amsterdammers zullen zich den teringachtigen violist herinneren, die des nachts, als de café's gesloten waren, zijn sna- renmuziek door de Kalverstaat liet klinken. Hij wekte alleen medelijden op en eenige beken de stadgenooten wisten hem een officieele muziekvergunning van de politie te verschaffen. De man verdiende een zeer goed stuk brood. De teringachtige violist zoo werd hij allerwege genoemd ziet men thans niet meer op straat. Hij zit met zijn vrouw in het Huis van Bewaring, verdachtvan chan tage. Overdag, in zijn vrijen tijd, zette hij heele comedies op touw, ten einde scheidingen tusschen man en vrouw te bewerkstelligen. Zoo heeft hij in drie maanden tijds twee gezinnen totaal ten gronde gericht. Een dezer geval len droeg zich als volgt toe hij wist de vrouw van een bewoner van de Sarphatiparkbuurt te be wegen bij hem vioolles te nemen. Op zekeren dag wist hij door tal van machinaties den vreemde da me in zijn huis te lokken. Natuur lijk volgde een sensationeele ont knooping met financieele gevol gen. Want de zwijgzaamheid van den man met het wasbleeke ge laat en zijn vrouw waren niet voor een klein bedrag te koop. Zoo kwamen nog meer klach ten ter kennis van den officier van justitie, die den violist in zijn woning liet arresteeren. Een tijd later werd de vrouw opgepakt. (Vad.) TUSSCHEN DE BUFFERS. Donderdagmiddag werd op de steenfabriek van de firma v. d. Loo en Jurgens te Amsterd,, een arbeider tusschen de buffei van kipwagens doodgedrukt ONDERZEEBOOT GEZONKEN. Hr. Ms. onderzeeboot 0 t liggende in het spoorwegbaij te te Helder is gisteren tijdtl werkzaamheden voor hetwedf" gereedmaken van de boot zonken, doordat door het op staande achterluik water binnf. drong. Persoonlijke ongelukken 1 men niet voor. De boot wordt gelicht i het bergingsvaartuig. SPOORWEG-ONGELUK. BREDA. Woensdagnacht is een extr goederentein komende uit R0, sendaal nabij de spoorwegaa- sluiting Breda gereden op et goederentrein die uit Rotterdaj kwam. Juist vertrok een treii van Breda naar Rotterdam c kwam met de ontspoorde wags, in aanraking, waardoor alle lijm naar en van Roosendaal en Lag; Zwaluwe werden versperd. Het vervoer van het statio- Breda naar en van de plan van het déraillement geschied; per auto. Een conducteur en een lea. ling-machinist zijn gewond. D; materieele schade is zeer groot INBRAAK EN MOORD. Te Buinerveen gem. Borger); Woensdagnacht inbraak en mooit gepleegd bij den landbouwerE Trip. Op het gerucht afkomen de, is Trip neergeschoten en ziji vrouw werd vastgebonden. Vb moedelijk zijn eenige personetilj de misdaad betrokken. Het pa; ket van Assen is naar Buinerveti vertrokken. DE ZAAK-BROECKHUYS, De rechtbank te Rotterda» deed uitspraak in de zaak t Willem Broeckhuys, van oplichting door middel vu de Rotterdamsche Handels- e Landbouwbank. De rechtbank veroordeelde hen ter zake van oplichting tot 2 jat gevangenisstraf en spraK hem vtij voor wat betreft de ten 1 legde verduistering. INBRAAK. In het stationsgebouw te Beek bergen is Woensdagnacht inge broken. De inbreker heeft zit' door het indrukken van eenrui: toegang verschaft. Uit een 1 wordt slechts een klein bedrag aan geld vermist. De Apeldoorn- sche recherche stelt een onder zoek in. WOEKER-BOETEN? Voor het kantongerecht te 'i Gravenhage stond Donderdag een 63jarig man terecht, die bi; verstek was veroordeeld tot twee geldboeten, wegens openbare dronkenschap, tegen welk von nis hij in verzet was gekomen. Op een vraag van den k»n- ton-rechter, waarom hij ziek niet met de veroordeeling kou vereenigen, gaf beklaagde f leuk ten antwoord, dat de op gelegde boeten 400 pCt. hoogs waren dan die van vóór de oorlog. Dit gaf volgens zijn meerling geen pas meer, nu wij leng' zamerhand weer tot de normal' tijdsomstandigheden terugkeer» Bovendien had bekl. niet zoo veel geld, om zulke boeten te bt- talen. Onder gelach merkt de tenaar van het O. M. op, dj' bekl. reeds 15 maal voor gel'j; feit was veroordeeld en dat ji< dan maar wat minder moest dr»1 ken. Geëischt werd dan ook b(' krachtiging van een der bij stek gewezen vonnissen en m" ontvankelijk verklaring van W beroep op het andere. HET AUTO-ONGELUK HALFWEG. De 14-jarige knaap die "P den Rijksstraatweg bij Halfw'g door een auto uit Aerdenhout

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2