Plaatse! lews. Bede om Hulp. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws 1 October 1921 in werking treden. De meest belangrijke wijzi ging der wet betreft de uitbrei ding van den verzekeringsplicht tot alle bedrijven, uitgezonderd de bedrijven van landbouw, vee houderij, tuinbouw enboschbouw, de zeevaart en de zeevisscherij. In verband hiermede zijn, be- behoudens de genoemde uit zonderingen, alle werkgevers, die een bedrijf uitoefenen, dat vroeger niet verzekeringsplichtig was en daarvoor personeel in dienst hebben (ook indien alleen eigen kinderen in het bedrijf werkzaam zijn) verplicht Jaar van aangifte te doen. De hier voor benoodigde formulieren zijn aan elk postkantoor kosteloos verkrijgbaar alwaar ze na in vulling en onderteekening tegen bewijs van ontvangst weder be- hooren te worden ingeleverd. Deze aangifte zal dus bijv. ook moeten geschieden door alle handelaren, winkeliers, hotel- pension- en koftiehuishouders, bakkers, kleermakers, kappers enz. De verzekeringsplicht strekt zich mede uit tot alle confectie bedrijven hoedenmakerijen, ver vaardigen van vrouwelijke hand werken, sigarenmakerijen, wasch- en strijkinrichtingen, alle schip- persbedrijven, ook die, welke worden uitgeoefend met één schip van niet grooter inhoud dan 60 M3; voorts tot ondernemingen, warin uitsluitend administratief personeel werkzaamis, zooals ver zekeringmaatschappijen, bankin stellingen, effectenkantoren enz. enz. Ook van deze bedrijven moet dus aangifte worden ge daan. De aangifte moet geschieden tusschen 1 October 1921 en 1 Januari 1922 en door de werk gevers, wier bedrijf eerst aan vangt na 16 December 1921, binnen 14 dagen na den aanvang van het bedrijf. De werklieden, werkzaam in de bedrijven, welke vroeger niet onder de Ongevallenwet vielen, zijn echter gedurende de eerste zes maanden na het in-werking- treden der wet nog niet ver zekerd. Eerst van 1 April 1922 af hebben zij bij voorkomende Ongevallen recht op de bij de wet vastgestelde schadeloosstel lingen en zijn de werkgevers verplicht premie aan de Rijks verzekeringsbank te betalen. Door het bestuur der bank kan de werkgever op zijn verzoek worden toegelaten om, hetzij zelf het risico te dragen der bij de Ongevallenwet 1921 geregel de verzekering zijner werklieden, hetzij dit over te dragen aan een naamlooze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging. Met ingang van 1 April 1922 zullen ook verzekeringsplichtig zijn werkzaamheden in eigen beheer, verricht door werkgevers en particulieren in de bij Ko ninklijk besluit aangewezen ge vallen (bijv. nieuwbouw, herstel lingen enz., in eigen beheei ver richt door een fabrikant, onder houd van eigen huizen door een huiseigenaar, bediening van auto- mobieleh, paard en rijtuig enz. in dienst van particulieren enz.) Van deze werkzaamheden moet de aangifte geschieden tusschen 1 en 15 April 1922 en door hen, die eerst na 1 April 1921 der gelijke werkzaamheden uitvoeren binnen 14 dagen na den aanvang daarvan. Alle overige nieuwe bepalin gen zijn op 1 October in wer- king getreden onder meer het nieuwe artikel 1 der wet, vol gens hetwelk de werklieden ver zekerd zijn tegen geldelijke ge volgen van ongevallen, hun „in verband met hunne dienstbetrek king" overkomen. Tot dusverre was de werkman in den regel niet verzekerd, als hem een ongeval overkwam op weg van huis naar het werk of omgekeerd, bij werkzaamheden op last van of namens den werk gever, doch niet in diens onder- i neming verricht, bij uitleening j aan een anderen werkgever (op last of bij wijze van hulpver leening) enz., omdat deze onge vallen geacht werden den ge troffene niet te zijn overkomen „in verband met de uitoefening van het bedrijf' (artikel 1 oud). Hoewel in de praktijk eerst zal kunnen blijken, waar de beroeps- rechter de grens zal leggen tus schen ongevallen, die wel en ongevallen, die niet in verband met de dienstbetrekking zijn voorgevallen, is toch wel te ver wachten, dat een groot gedeelte der bovengenoemde ongevallen in het vervolg als bedrijfsonge vallen zullen worden aangemerkt. Tot 1 April 1922 geldt dit al leen voor de werklieden, die reeds verzekerd waren krachtens de Ongevallenwet 1901. De Ongevallenwet 1921 heeft tevens voor de werkgevers de gelegenheid geopend, zich vrij willig bij de Rijksverzekerings bank te verzekeren tegen gel delijke gevolgen van ongevallen, hunzelven in verband met de uitoefening van het bedrijf over komen dit geldt ook voor hen die voor eigen rekening zonder personeel een verzekeringsplich tig bedrijf uitoefenen. Voor deze vrijwillige verzekering zullen nog nadere regelen gesteld worden voorloopig kan men zich schrif telijk aanmelden bij de Rijks verzekeringsbank. Zes millioen kinderen sterven den hongerdood Ds J. Koekebakker, die per soonlijk een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand in Rusland, schrijft onshetvolgende: Gisteren ben ik uit Moskou teruggekomen. Heden richt ik mijn bede tot het Nederlandsche volk. Het is verschrikkelijk, wat daar nu in Rusland gebeurt. Zelf heb ik alleen Petrograd en Moskou bezocht, en zag dus van de efgste ellende niet veel. Maar ik zag in Petrograd twee treinen met landverhuizers aankomen uit de door den hongersnood geteisterde streken. Een treurige stoet van schrale menschen, in lompen. Ik zag menig, menig Russisch kind dat het aller- noodigste voedsel reeds lang had ontbeerd. En het teerde uit. En ik hoorde van oog getuigen, werkers in de hulp organisaties die reeds een begin hebben gemaakt, verhalen over de grauwe ellende die in de Wolga-districten en elders stad en dorp met verbijstering slaaf. De menschen moesten daar ster ven van honger, en zij weten het. Er is niets op het veld geweest, en dus niets in de schuur. Aanvoer uit andere stre ken van Rusland is totaal onvol doende, ook al worden alle krachten ingespannen. De sovjet regeerders verklaarden mij, dat alleen aan hongerende kinderen dezen winter men tot een matige schatting kwam van zes millioen. Van honger moeten ze sterven, als geen hulp van buiten komt. En dat in den barren Russischen winter.De hulp komt, van buiten. Met voortvarendheid werkt de Amerikaansche hulporganisatie, op grond van de Hooversche overeenkomst aan den arbeid getogen. Een centrum in Petro grad is reeds geopend, waar duizenden kinderen worden ge voed. Een netwerk van hulp centra zal weldra het honger- land bedekken. Maar al bereiken zij hun ideaaleen millioen kinderen te redden, dan zijn er nog vijf millioen stumpers over De Kwakers van Engeland en Amerika doen wat zij kunnen, reeds zooveel maanden lang. Ook zij zijn in het Wolga-gebied aan 't werk. Duitschland helpt op Roode- Kruis gebied, omdat het geen levensmiddelen zenden kan. Ook van elders komt hulp van het Roode Kruis. De organisaties, werkend onder Nansen's contract, hebben de voorbereidingen voor hun arbeid bijna voltooid. Ik sprak den Engelschen leider van het „Save- the-children-fund". Hij was ver rukt over het prachtige werk dat in Saratov dra kon worden begonnen. Maai tegelijk was hij diep geroerd door het aan schouwen van al die kleine levende geraamten. Ook anderen doen wat ze kunnen. Ik zag een schip met levensmiddelen aankomen in Petrograd, geschenk van de internationale arbeidersbeweging De bittere waarheid is, dat, al helpt heel de menschlievende menschheid mede, daar in de hongersnoodstreken van Rusland dezen winter diep zal worden geleden. En tallooze onschul dige kleinen zullen bezwijken, om van de ouden en zwakken en kranken maar niet te spreken. Kan Nederland, als straks in het voorjaar de ontstellende cijfers komen over een gedeci meerde bevolking, met een ge rust geweten zeggen, dat het heeft gedaan wat het kon o Ik kan een weg wijzen om te helpen. Het kan niet anders zijn dan de kleine hulp van een klein volk. Maar als wij groot zijn in liefde, wordt die hulp groot. Er bestaat sinds kort een „Algemeene Commissie voor Buitenlandsche Nooden van Doopsgezinden in Nederland". Voorzitter Ds. Binnerts van Haarlem. Bestuurders Ds. Hylke- ma, Mr, van der Vlugt, Ds. Flei scher, en Douwe Woelinga. Deze commissie, geroerd door klachten van de van Hollandsche afkomst zijnde, hen verwante, Russische Mennonieten, besloot te trachten, hulp te gaan brengen. Niet aan de Mennonieten alleen, maar aan alle noodlijdenden in de streken, waar zij komen kon, aan alle kinderen in de eerste plaats. Zij zond mij naar Rus land, om in overleg met de Sovjet-Regeering den weg daar toe te banen. Ook uit Nederland zou dan een hulpactie kunnen komen. o Het overleg heeft plaats ge had. De weg is gebaand. Over alle hoofdzaken is algeheele overstemming verkregen. De Sov jet-Regeering beloott alle hulp en faciliteiten. Alle ingevoerde levensmiddelen, kleederen en medicijnen blijven ons vrij eigen dom, tot op het moment dat ze worden gebruikt door degenen voor wie wij ze hebben bestemd. Zelf kunnen wij menschen uit zenden om het werk te leiden en te besturen. De laatste redactie van het contract heb ik vóór mijn vertrek toevertrouwd aan den Amerikaanschen Mennoniet Alvin J. Miller, die reeds jaren in zulke philantropische arbeid bezig is, en ook voor dit doel naar Moskou kwam. Als het contract naar de letter vast staat, zal het worden gepubli- ceei d. Maar zelfben ik aanstonds terruggegaan, om hulp te halen. De nood dringt. Als de harde winter komt, moet ook onze Nederlandsche hulpactie er zijn. Aan de commissie die mij uit zond heb ik mijn rapport uit gebracht. Zij zal ongetwijfeld krachtige maatregelen nemen. Maar hoofdzaak is, directe finan- cieele steun uit alle kringen der bevolking. Hier wordt een Neder landsche hulpactie op tomv ge zet, die alle noodlijdenden zonder onderscheid wil helpen. Zou dan het Nederlandsche hart, dat niet sentimenteel maar toch wel diep gevoelig is, onaandoenlijk aan deze Russische kinderellende voorbijgaan Ik kan het mij niet denken. Ik hoop Aan de redacties van alle Nederlandsche bladen verzoek ik deze „Bede om hulp" in hunne kolommen op te nemen, en ik vertrouw dat zij zich beschikbaar zullen stellen voor het ontvangen van gaven. Ook zelf stel ik mij voorloopig daar toe beschikbaar, maar dan ver zoek ik, uitsluitend te willen storten op mijn postrekening 17495 te Middelburg, ter ver eenvoudiging der administratie. Alle gaven zullen openlijk wor den verantwoord, en het totaal bedrag zal worden ter hand gesteld aan den deskundigen leider der hulpactie, zoodra die zal zijn benoemd. Een schare hongerige kinderen staat weer voor Neerlands poort en vraagt om voedsel. Zullen wij kunnen weigeren, het hun te gaan brengen Dat vergoede God. Middelburg, 2 Oct. 1921. Ds. J. KOEKEBAKKER. P.S. Ook enkele Nederland sche gezinnen verkeeren in nood. Ik bezocht ze. Wij zullen ze bij onze hulpactie niet vergeten. Breskens. Voor de ver bintenis als gewoon vrijwilliger bij den Landstorm, afdeeling Breskens, zijn goedgekeurd J. C. van de Sande. P. C. de Smit. S. A. C. de Smit. K. Maas. J. F. de Koene. M. M. Verschelling. I. A. de Visser. P. Vergouwe. J. A. Kense. B. Verduijn. Aardenburg, Een kind van den arbeider L. alhier had het ongeluk door een wagen te wor den overreden, waardoor het in wendig gekneusd werd en opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk was. Oostburg. Een kind van den slager E. alhier kreeg van een hengst een zoodanige klap tegen het hoofd, dat het met een bloedende wonde naar het ge sticht werd gebracht. Gelukkig is de wonde niet ernstig en is de toestand van den jongen goed. Weer een botsing tusschen tram en auto op de Markt al hier, dat gelukkig goed afliep, door het uit alle macht remmen van machinist en chauffeur, waar door een lichte botsing ontstond, die weinig materieele schade aanrichtte. Het was een vracht auto uit Brugge, die op den hoek bij de Vuijst op den passa giers-tram van Schoondijke reed. Nieuwvltet. Bij den land bouwer F. dej. bij de zee alhier doet zich een bijzonder verschijn sel voor, waaraan zijne 3 kin deren resp. 3, 6 en 8 jaar oud in 14 dagen tijd zijn over leden. Ook bij man en vrouw doen zich de verschijnselen voor; de vrouw werd naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg gebracht. Men denkt aan Typhus. Wees daarom op uw hoede en kook uw drinkwater. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Sept. in de rijks-postspaarbank ingelegd f 14141.01 en terugbetaald f7632.48. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9794. School en Kerknieuws. Groede. Tot tijdelijk onder wijzeres te Terneuzen is benoemd mej. M. de Vos, alhier. Oostburg. Tot onderwij zeres aan de R.K. School alhier is benoemd Mej. E. Buyck uit Waterlandkerkje. In de voormalige Chr. bewaarschool aan de Langestraat alhier werd Zondagmiddag 4 de Ver. voor Evangelisatie colportage in Z.-Vlaanderen D. het nieuwe Evangel^ lokaal geopend, waartoe de os bewaarschool is ingericht. Aardenburg. Aan deN,_ Herv. Kerk alhier werd benoi, 3' tot organist onze dorpsgerj C. J. Evers. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. n# Woensdag 5 Oct. Donderdag 6 Vrijdag 7 3 17 3.59 4.45 3 f 31 Eerste Kwartier Zaterdag 80, nm. 8.31. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 5 Oct. 5.59 Donderdag Vrijdag 5.57 5.55 SPORT. VOETBAL. IJzendijke. De opZond, gespeelde voetbalwedstrijde hier, eindigden als volgt; Blauw-Wit I (Groede)—Juliana (IJzendijke) 2—0 voor Blauw-W; Breskens Vooruit I— N.G. IT( keije 00. B.V. wenschte na te loten en het spel verleng! werd niet toegestaan, zoodat i medaille werd uitgereikt aanN,( H.O.V. I (Breskens)A.V.V. fAardenburg) 1—0 voor H.0,1 j Juliana I (IJzendijke)—S.S.S. (Schoondijke) 1—0 voorjuliati Na afloop werden de medaille uitgereikt aan de volgende dé Blauw-wit 1, N.G. I, H.OV. I( Juliana I GROEDE. Huw.-Voltr. 15 September. Ekkebus, 25 j., jm. en S. M. 1 de Velde, 23 j., jd. 22, Abi Wisse, 29 j., jm. en J. E. Lu ret, 30 j., jd. 29, M. Versluiji 19 j., jm. enj. deSeijn, 18 j.,jd Geboorten. 7 Sept. Cornels z. van Iz. van Belois en S.Jai sen. 11, Abraham, z. van C Verstraaten en C. Dobbelit 15, Jozina Aaitje, d. van P. A Coliji» en M. S. de Ruijssche, Levinus Abraham, z. van Abt Cijsouw en M. de Hullu. t Leendert, z. van L. Guiljam t: K. Bergers. 28, Adriaan, z. 1 Abr. Voogdt en C. van i- Luijster. Elizabeth, d. van Aè Luteijn en J. Salomé. Overlijden. 19 Sept. Jannis,! j., z. van J. van Roo en E.vt den Nest. M. Tellier, 80;. echtg. van J. F. Fremouw. GEEN GEVAAR. De Amsterdamsche sneltrein die Zondagmorgen om 12.20uur uit Dordt was vertrokken mort op de spoorbaan langs de Rotlef damsche Rosestraat plotseling krachtig remmen. Wat was het geval Een vliegmachine wierf strooibiljetten naar beneden, terecht kwamen op de rails e. dadelijk tientallen bengels uit de Rose- en Oranje boomstraat all visschen op het aas deden aan schieten. Zij klauterden over dl palissaden en bekommerden zich absoluut niet om den naderen den sneltrein. De machinist, die het dreigend gevaar terstond begreep, zag aid genoodzaakt te stoppen. Toenna eenige minuten de baan door dl roekelooze jeugd was ontruimd, kon de trein verder gaan. GEEN VROUWEN LID DER KIES VEREENIGING. De Anti-revolutionaire Kies- vereeniging te Franeker heeft het voorstel verworpen ook vrouwe» als lid der vereeniging toe te la ten. Wel zullen ze voortaan de vergaderingen mogen bezoeken, zonder stemgerechtigd te zijn.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2