ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN In en om de KeiL VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Woensdag 5 October 1921 Nummer 2663 Schuld en Boete. Ongevallenwet 1921. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK ™o,02T BRESKENS p,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Hoe komt de diaconie nu aan geld In het allerongunstigste geval zorgt de gemeente hier voor door hare gelden te geven in de collecten bij den kerke- dienst. Maar enkele uitzonde ringen daargelaten, leert de ervaring, dat een kerkcollecte al heel miniem is. Men spreekt wel eens van gemiddeld 3 a 4 cent per kerkganger. Nu is het dus wel na te reke nen, dat van bedeeling niet veel kan komen, als er geen andere middelen zijn. Gelukkig, dat vroeger veel menschen de dia- coniën gedachtig waren en bij hun dood aan haar wat be- maakten. Uit die rente worden dus de bedeelingskosten bestre den. Wordt geld bemaakt, dan moet dit ingeschreven worden in het Grootboek der Ned. Werkelijke Schuld. Heeft de diaconie onroerende goederen, dan worden deze ver pacht. Dit is diaconieland en de baten komen dus in de kas der diaconie. Van al de bezittingen der diaconie wordt een staat opge maakt, die ligger heet en door het Classicaal Bestuur moet worden goedgekeurd. Bovendien is de kerkeraad verantwoording schuldig van zijn beheer en doet dus maar niet, wat hij wil. Dit wordt door het groote publiek wel eens al te vaak vergeten en van den kerke- raad hoort men dan ook nooit veel goeds zeggen. Men rede neert er maar luk-raak op los, zonder goed ingelicht te zijn. Op den laatsten Woensdag in Juni gaan uit iedere gemeente de piedikant(en) en een ouder ling naar een Classicale verga dering. (In Zeeland Middelburg, Goes, Zierikzee en IJzendijke.) Op die vergadering worden o.a. gekozen de leden van het provinciaal kerkbestuur het aan tal is afhankelijk van de grootte der provincie. Noord-Brabant en Limburg zijn één, dus zijn er 10 provinciale kerkbesturen. Die leden nu der provinciale kerkbesturen kiezen met de Waalsche gemeenten, die ook een afgevaardigde zenden ter Synode, de leden dier algemeene Synode, die in den Haag ver gadert. Naar de grootte der provincie is het getal afgevaar digden. Die kiezen een bestuur. Voorzitter is nu ds Weyland te Veere. Het is te begrijpen, dat die Synode, het hoofdbestuur dus der kerk, alle jaren heel wat te verhandelen heeft. Hare ver gaderingen zijn vele en in de groote bladen leest men uitvoe rig het verhandelde. Heeft die Synode nu een besluit voorloopig aangenomen, dan wordt dit besluit nog eens ter bespreking gezonden aan de Classicale vergaderingen van het volgend jaar. Deze geven ad vies aan de Synode. Wordt na dit advies door de Synode het wetsvoorstel op de wetswijziging aangenomen, dan is 't slotwoord aan de provinciale kerkbesturen. Het wetsvoorstel is definitief tot wet verheven als 2/3 der leden van de provinciale kerk besturen dit goed vinden. Nu komen we tot een andere rubriek, n.l. de Kerkvoogdijen. Iedere gemeente heett te zor gen voor het kerkgebouw, pas torie, predikautstraktement, be halve het deel, dat het Rijk betaalt, verlichting der kerk, enz. Ook hier weer, hoe komt men aan het geld. Is er geen geld, dan worden de leden aangesla gen naar draagkracht, in een kerkelijken hoofdelijken omslag, al naar mate de verdiensten. Is er wel geld, dan wordt dien omslag niet geheven of wel, ze is beduidend minder dan wan neer de kas leeg zou zijn. Goederen der kerkvoogdij heeten kerkegoederen. Nu de verhooging der predi- kantstractementen aan de orde is en er ieder oogenblik in de bladen stukken over verschijnen, kan het zijn nut hebben een en ander mee te deelen aan het publiek, dat vooral over kerke- zaken al heel slecht ingelicht is en er gewoonlijk maar een slag naar slaat, 't Lijkt ons dus nuttig hier eenige beschouwin gen te laten volgen. Vooreerst dan de inrichting der kerk. Men kan, en we hebben hier het oog op de kerk der Ned. Herv. de kerk beschouwen als ééne groote vereeniging met een verbazend aantal leden. Als in iedere vereeniging, is er ook een bestuur, doch omdat de vereeniging zoo groot is, is er een hoofdbestuur en lagere besteen. Het hoofdbestuur is de Al gemeene Synode, de lagere besturen zijn het Provinciaal Kerkbestuur, een aantal classes over geheel ons land, samen 45 in getal, en in iedere gemeente een kerkeraad. Om nu met den laatsten te beginnen, de kerkeraad wordt gekozen door mannelijke lid maten, samen een kiescollege vormende, of die kerkeraad vult zich zelf aan. Om de tien jaren beslist iedere gemeente, wat ze wilkiescollege of kerkeraad- zelfaanvulling. Die kerkeraad, bestaande uit predikant, ouderlingen en diake nen heeft na te leven de regle menten en besluiten door de Synode gemaakt. Het werk der diakenen is ondersteuning, waarover, in klei nere gemeenten tenminste, de heele kerkeraad oordeelt. Bij de wet en ook in den volks mond heet dit college de diaconie. 31) Met haastige schreden liep Claude du Rue de Rome af om >n de nabijgelegen Ru- des Da mes te komen, want hij was langer uitgebleven dan zijn plan was en brandde daarenboven van verlangen om te vernemen, of de verwachtingen van Serge en Therese, die hem bekend waren geworden. Hoe groot zou deze avond wel het geluk in hun kleine, bescheiden woning geweest zijn, en met welk een vreugde zou men hem ontvangen, opdat hij aan het algemeene geluk deelnam. Hij werd in zijn haastigen 'oop meermalen gestuit door Opvallend groote opeenhoopin- gen van menschen, gelijk men 22 op zulk een laat avonduur 'n deze anders zeer stille straat oiet gewend was. Toen hij tot aan den hoek van de Rue des Dames was doorgedrongen, voelde hij zich 'plotseling bij den arm gegrepen en een stem fluisterde hem toe Kom mede, Claude 1 Verwij deren wij ons van hier Hoe, moeder, u hier? Wat is er voorgevallen Je zult alles vernemen, maar kom mede. En, dit zeggende, trok de ongelukkige vrouw haar zoon bijna met geweld met zich voort in de richting van den Boulevard des Batignolles. Onder het loopen vroeg Claude met een halfluide, bevende stem Is er een ongeluk gebeurd Een vreeselijk ongeluk, be vestigde zijn moeder. Therese riep Claude angstig. Mevrouw Garancier beduidde hem echter, dat hij niet te luid zou spreken en maande hem aan tot spoed. Niettemin kon hij niet nalaten de mompelen O, waarom ben ik niet tehuis geweest. Zijn moeder echter antwoord de fluisterend Ik ben blij, dat je er niet waart. Toen beiden op den Boulevard gekomen waren en den rechter kant daarvan volgden, zeide de bijna ademlooze, oude dame Ik wist wel, dat mijn [voorgevel mij juist leiden zou, opdat het mij gelukken mocht, je aan te trelïen, voor je tehuis kwam. Maar ik bezweer u, moeder, mij nu toch eindelijk te zeggen, welk ongtluk gebeurd is. Laat ons nog een eindje ver der gaan. Hier kon men ons wellicht bespieden. Wanneer een politieagent wist wie je was, zou hij je gevangen nemen. Mij? Stil! Stil! Eenige minuten later gingen zij den Boulevard Malesherbes over en kwamen kort daarop aan het hooge ijzeren traliehek, dat het park Morceau in zijn gansche uitgestrektheid begrenst. Daar was het stil en eenzaam beiden liepen nog een eind on der de dubbele rij boomen voort, Mevrouw Garancier keek nog maals voorzichtig rond en toen zij zag, dat niemand hen ge volgd was, ging zij geheel uit geput op de breede zandsteenen vloer van het traliewerk zitten. Vervolgens de beide handen van haar zoon vattende, waarop hare tranen neerdroppelde, zei- ue KerKvoogai] is ook ver antwoording verschuldigd aan het Provinciaal College van Toezicht, zoo de gemeente daarbij aangesloten is, doch dit geen verplichting. Er is dus een groot onder heid tusschen diaconieland en kerkeland. Het gewone publiek verwart echter dikwijls het een et het ander. Nu heeft de Synode een be lling gemaakt, dat het miniinum- aktement moet zijn f 2500 met rhoogingen naar dienstjaren, enz. De kerkvoogdij krijgt nu een aanslagbiljet thuis naar draag kracht en het gevorderde bedrag moet naar den Haag. Kerkvoogden hebben te zor gen dat het er komt en, als er nu niet genoeg geld is, komt er in de gemeente een hoofdelij ken omslag. Waar die omslag al geheven wordt, zal ze mis schien worden verhoogd, waar ze niet bestaat, wordt ze zeer waarschijnlijk ingevoerd. Enkele gemeenten, vooral in Friesland zijn zoo bij kas, dat men daar zonder omslag rond kan. Nu wordt in gemeenten, waar nog geen omslag is, wel er tegen op gezien. Toch zal niemand de billijkheid kunnen ontkennen, dat men als vereenigingslid iets betalen moet. En waarom de kerk dan een uitzondering zou maken Weigeren nu kerkvoogden om den aanslag, zoo even genoemd, te betalen, dan komt bij een aanstaande vacature heel wat kijken. Wil de gemeente dan weer een predikant, dan wordt eerst handopening verleend (dit beteekent verlof gegeven tot beroepen), als de nalatige ge meente alles betaalt, wat ze schuldig is gebleven, vermeer derd met 4 pCt. rente. Kerkvoogden mogen dus wel bedenken, wat ze doen. Er is geen sprake van, dat ze kunnen de zijBereid er je op voor Claude, om het ergste te ver nemen. Spreek, moeder, ik ben op alles voorbereid. De commandant Morain is dezen avond vermoord geworden, omstreeks denzelfden tijd, dat Serge van zijn kantoor naar huis terugkeerde. O, mijn God, riep Claude, en wie heeft hem vermoord Dat weet men niet. Maar men vond Serge met het moordende wapen in de hand en daarom beschuldigt men hem, zijn vader vermoord te hebben. Serge Dat is niet waar. Dat is onmogelijk 1 O, wat moet Therese bij deze tijding geleden hebben 1 Maar waar is Therese Men had niet alleen verden king op Serge. Men zag een dame uit het huis No. 6b van de Rue de Rome vluchten, en daar Therese omstreeks denzelf den tijd door die straat is ge gaan, zoo gelooft menO, mijn jongen, ik ben niet in staat om alles te zeggen. Het is te verschrikkelijk. Zij zweeg. Claude, die in de zeggenw ij doen niet mee Want het is een wettig Synodaal reglement. Nu dweept wel nie mand met straf bepalingen, maar als ze er niet zijn, dan weet men wat vele kerkvoogdijen zouden doen. Als slotsom kan dus dienen, dat wel degelijk onderscheid moet worden gemaakt tusschen diaconie en kerkvoogdij en tus schen hare bezittingen eveneens. Het gaat dus niet aan, om te zeggenGeen omslag heften, want de diaconie zit er goed bij. Neen, dan verwart men twee zaken met elkaar. Wel mag de diaconie bij springen, maar in de groote meerderheid der gemeenten zal dit zeer weinig voorkomen. Ten slotte nog dit: Ook al zou de gemeente bij machte zijn haar predikant te betalen vol gens het nieuwe besluit, dan moet toch het geld in den aanslag door den Raad van Beheer vast gesteld, in den grooten pot worden gestort, de rijkere ge meenten moeten de armere hei pen. Het zou ons te ver voeren om hier uiteen te zetten, hoe vele predikantstraktementen tot nu toe bij elkaar komen zonder linge staaltjes zouden er bij zijn. Wie nu voor het godsdienstig leven wat over heeft, beginne niet met eerst eens naar zijn beurs te kijken. Andeie kerk genootschappen geven een be schamend voorbeeld van offer vaardigheid. Maar geven is een kunst. Van het Bestuur der Rijks verzekeringsbank wordt het volgende bekend gemaakt Krachtens Koninklijk besluit van 23 Juni 1921, Staatsblad no. 811, zal de gewijzigde Onge vallenwet 1901 onder den naam van „Ongevallenwet 1921" op grootste ontsteltenis toegeluisterd had, stoof op Men gelooft dat mijn zuster medeplichtig is Ja, antwoordde de moeder. Ver scheiden politiebeambten kwa men in onze woning, ondervroe gen ons, en daar een noodlot tige samenloop van eigenaardige omstandigden bestond, voerde men Therese weg. Wat blief Men nam mijn zuster gevangen riep Claude, terwijl hij een beweging maakte, als wilde hij zich verwijderen. Wat wil je gaan doen? riep de arme vrouw sidderend. Kunt ge dat nog vragen, moeder. Ik wil mijn zuster aan de handen dier menschen ont rukken ik wil hun zeggen, hun bewijzen, dat hier een ontzet tende vergissing bestaat, en dat men een hemeltergende onge rechtigheid beging, door een onschuldige te arresteeren. The rese beticht van een misdaad. O, het is om razend te worden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1