Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws het onderwijs tot op f 1000 per leerling kan stijgen. In het kleine Zundert (Noord- Brabant) waren reeds twee ver zoeken voor den bouw van bij zondere scholen behandeld. Het derde verzoekschrift kwam van den pastoor van Zundert die vroeg aan den Raad te bou wen een 6-klassige bijzondere school met gymnastieklokaal en overdekte speelplaats te Zundert en een 4-klassige te Bernhout. De burgemeester deelt mede, dat hij met den pastoor con ferenties heeft gehad en eerst heeft voorgesteld de bestaande school, waar toch al twee loka len leeg staan, in tweeën te verdeelen, het grootste stuk voor den pastoor, het kleinste voor het openbaar onderwijs pastoor wilde niet. Daarop stelde de burgemees ter voor de geheele school aan den pastoor af te staan en een kleine nieuwe openbare school te bouwen naast het tramstation pastoor wilde niet, hij moest zijn nieuwe school in de Dreef bij de andere kerkgoederen hebben. Of wethouder Hoppen brouwers al zei, dat daardoor zware lasten op de gemeente werden gelegd, misschien wel 100.000, dat hielp niet, de pastoor zei dat helkostenbezwaar hem niet aanging, omdat de gemeente het toch betalen moet. Krijgt pastoor zijn zin, dan zul len de „beminde parochianen" dus moeten betalen, dat hun de tranen uit de oogen springen. Te Bennekom werd een Geref. school gebouwd en een Ger. school afgebroken. Het Christelijk Schoolblad geeft de volgende staaltjes: Een school van 7 lokalen had op de begrooting f 5000 voor schoolmeubilair. Voor ieder der klassen van een nieuwe U.L.O. kopschool waren uitgetrokken voor elke klas af zonderlijk een compleet stel kaar ten etc.; aan leenen, aan halen uit een centraal kastje dacht ze ker niemand; het is gemakkelijk riemen te snijden van andermans leer. Vandaag gewerd mij een be richt, dat ik niet kan gelooven: in elk lokaal van een nieuwe school werd een piano geplaatst Dat is al te Dit bericht zal m.i. wel op overdrijving berusten en zeer waarschijnlijk zal er een piano zijn aangeschaft Van nog een andere plaats meldde men, dat er een voorstel was ingekomen om de wanden te beschilderen met muurschilde ringen ad f 2000. In de gemeente Boskoop met haar 10 kerken voor 6000 zielen, wordt de groote openbare lagere school met haar 12 lokalen nu in tweeën gedeeld, de eene helft blijf aan het openbaar onderwijs toegewezen, de andere helft wordt bestemd voor Hervormde school. Een hooge "Schutting op het plein zal de spelende jengd der beide- scholen angstvallig uit elkander houden. Een wet als deze deugt niet en kan niet uitgevoerd worden, schrijft het Hbl. En ze wordt ook niet juist uit gevoerd. In de eerste plaats weigert de Regeering zelve de wet naar den geest uit te voeren. Artikel 68 zegt, dit indien de Regeering Gedeput. Staten ge hoord, meent dat een gemeente, die volgens de wet scholen moet bouwen, in verhouding tot haar middelen onbillijk wordt be zwaard, de Regeering subsidie kan verleenen. Maar de Minister heeft doen weten, dat er reeds genoeg sub sidies gegeven zijn en dat vol gende subsibie-aanvrage ook wan neer een gemeente „onbillijk zou worden bezwaard" zal worden afgewezen. Wij meenen, dat de Regeering daarmee het voorbeeld geeft van een weigering om de wet uit te voeren. Wat moet zulk 'n onbil lijk bezwaarde gemeente doen Een gemeente, die geen geld ter leen kan krijgen, en evenals b.v. Hellendoorn, er zijn er meer, reeds 7 bijz. scholen heeft en er krachtens deze wet nog 4 bij moet bouwen Hellendoorn heeft ge- weigert nog meer bijzondere scholen te bouwen. Ook in Monster verwierp de Raad een vraag om f 110.000 voor een bijzonder schooltje In Almelo en Gorsel wilde men geen nieuwe school bouwen. Maar zelfs Amsterdam heeft geweigerd de wet uit te voeren. Wij achten het zoo schreven Burgem. en Weth. bij hun afwij zend praeadvies op de subsi die-aanvrage eener bijzondere school in Sloten - niet te verde digen, dat ten behoeve van een 40-tal kinderen de beschikking zou worden gegeven over 226.000 uit de gemeentekas, terwijl uit niets blijkt, dat de stichting van een school voor 225 leerlingen, als wordt bedoeld noo- dig is. liet Hbl. meent, dat de Re geering hier moest ingrijpen en een wet, die niet deugt, verande ren. En zeer snel, want eiken dag wordt meer geld zonder evenre dig nut verkwist, niet alleen ge meentegeld voor den bouw der scholen, maar Rijksgeld, het geld, dat er, zooals wij thans weten, niet is, voor de exploitatie der scholen. ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Te Rotterdam is deze week het derde Binnenscheepvaart- congres gehouden. In deze zitting werden de prae adviezen betreffende het onderwijs aan schipperskinderen behandeld. Na uitvoerige de batten werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen De regeering geve zoo spoe dig mogelijk uitvoering aan art. 4 der Wet op het Lager Onder wijs, opdat door de aanwijzing van het onderwijs aan de schip- pers-scholen en klassen als buiten gewoon lager onderwijs de rege ling daarvan niet langer worde opgehouden. Zij bevordere de stichting van internaten en ge zinsverpleging, schippersscholen, vaste en tijdelijke schippersklas- sen, afzonderlijke schipperschool- tijden en schoolschepen. Het Koninklijk besluit is te ver wachten, waarbij door toepassing van art. 4 der Onderwijswet het onderwiis aan schipperskinderen als gewoon lager onderwijs wordt beschouwd. Breskens» HARTELOOS. Woensdagmiddag Drukke weg Breskens Buitenlust Vaak gewriemel van wagens, auto's, motorfietsen, rijwielen, e.d. Plotseling combinatie: wagen, fiets, motorrijwiel. Botsing motor rijwiel, fiets. Wielrijder onderste boven. Moterrijder weet even wicht te bewaren en rijdt door. Uit de omstandigheden, ons door een ooggetuige verhaald, te beoordeelen, ligt de fout bij den getroffen wielrijder, die er wonder boven wonder zelf on gedeerd afkwam de fiets was wat beschadigd. Het gedrag van den motor rijder om gewoon verder te rij den, zonder naar den gevallen sportbroeder om te zien lijkt echter harteloos. Leert de regels van den weg en volgt die stipt op I Retranchement. Woens dag-namiddag sloegen door het losraken van het harnas een span paarden met wagen van den landbouwer Buijck onder deze gemeente op hol, waardoor de landbouwersknecht P. R. van de wagen in eene sloot werd geslingerd en de wagen op hem terecht kwam. Algemeen dacht men dat hij dood was. Dit is gelukkig niet zoo, daar door spoedige behandeling van Dr. Timmerman uit Sluis, de levens geesten werden opgewekt. De man is inwendig zwaar gekneusd. Aardenburg. Het mooie weer van de laatste dagen heeft veel volk naar de kermis te Draaibrug gelokt; in geen jaren is het er zoo druk geweest. Kon het er vroeger wel eens ruw naar toegaan, thans is het een verblijdend teeken, dat daarin de laatste jaren veel verande ring is in gekomen geen enkele wanklank deed zich hooren. In de sociëteit „Spoor tot Vriendschap" alhier, werd Dins dagavond eene goed geslaagde uitvoering gegeven door het Dameskoor onder leiding van Mevr. de Man. Aangenaam was het programma afgewisseld met voordrachten en tableaux. Voor de afd. Aardenburg- Sluis van de Mij tot Nut van 't Algemeen werd gisteren in de sociëteit alhier eene lezing ge houden door den heer J. Leijs, over den landbouw in- en immi gratie naar Suriname. OostburgEen meisje van den heer K. alhier werd door een losloopende hond zoodanig gebeten, dat geneeskundige hulp werd ingeroepende beet is gelukkig niet van ernstigen aard. Op de markt alhier, die jammer genoeg voor den tegen- waordigen tijd veel te klein is, heerscht soms een verbazende drukte en is het vaak moeilijk te passeeren met paard en wa gen voorbij auto's, motoren en tramwagens. Een knecht van den landbouwer L. alhier onder vond het Dinsdagavond, toen zijne paarden bij het uitwijken schrokken van den tram en de voorwielep van zijn wagen tegen de stoep liepen, waardoor de dissel omsloeg en bij den slager V. de spiegelruit vernielde. Twee kinderen, die op een kist op de stoep zaten, kwamen gelukkig met den schrik vrij. Bij bakker de H. werd door de schooljeugd, voetballende met een biet, een ruit ingetrapt. De heer Ph. H. alhier, die bij een ontstane brand in spiri tus, de brandende boel naar buiten wilde dragen om erger te voorkomen, had daarbij het ongeluk beide handen deerlijk te verbranden. Nadat door zijn patroon een voorloopig verband was aangelegd, werd genees kundige hulp verleend. Sluis. In de feestzaal van dhr. O. Grahaine alhier werd Maandagavond een prachtig concert gegeven door de hee- ren P. Wallet (piano), A. Gille- man (fluit) en O. Grahame (viool). Medewerking werd verleend door een amateursorkest uit Sluis, waarin goede muzikanten zitten als de familie Kotvis (viool) en dhr. van Meenen (fluit). Eén der stukken van Wallet werd goed begeleid door het orkest. De zaal was goed bezet. School en Kerknieuws. Doopsgez. Gem. Ds. J. Koekebakker te Mid delburg, die een onderzoek zal instellen naar den toestand van de Doopsgezinden in Rusland, is te Moskou aangekomen. Oostburg. Gisterenavond werden alhier in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk door Ds Ruijtenberg de weke- lijksche samenkomsten hervat van den Vrijz. Christ. Jongeren Bond. Retranchement. Geslaagd voor het politiediploma de heer J. A. Verhage van hier. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Oct. 1921. Breskens v 9>/2 u ds Bremer. Doopbediening n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. n 7-15 u Werkmansbond. Groede v 9'/2 ds v Griethuijsen Oogstcollecte. Nieuvivl. n2 u ds Casteleijn. Ev. Luth. Gein. Groede. nm. 6 u ds van Heest. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 1 Oct. 12.22 12.46 Zondag 2 1.07 1.31 Maandag 3 1.50 2.14 Dinsdag 4 2.34 2.28 Nieuwe Maan Zaterdag I Oct. nm. 12.46. Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 1 Oct. 6.08 nm. Zondag 2 6.06 Maandag 3 6.03 Dinsdag 4 6.01 Ingezonden. VOOR OOSTENRIJKSCHE ARBE1DERSKINI fEREN. Volgende maand komt weder om een transport van 500 Oos- tenrijksche Arbeiderskinderen in ons land, voor wie wij nog niet voldoende pleegouders hebben. Weet gij wat dat zeggen wil? Dat zijn kinderen van arbei ders in Oostenrijk, kinderen die eerst vijf jaar de verschikkingen van den oorlog hebben meege maakt en thans bijna drie jaar de zegeningen van de vrede aan den lijve ondervinden. Kinderen die van hun leven nog geen melk hebben gezien, kinderen die de laatste jaren, nu ja, wel te eten krijgen, maar nimmer genoeg. Kinderen die ten onder zullen gaan als gij ze niet redt. En hoe kan dit ook anders. Het week loon, door werkende aibeiders verdiend, is nog niet genoeg om de meest noodzakelijke levensbehoeften te koopen. Tal loos zijn de voorbeelden der ellende. Wij behoeven ze niet nogmaals te schilderen. In menig dagblad hebt gij ze alle kunnen lezen. En al heerscht ook in ons land werkloosheid, en al zal de vraag onder de oogen moeten worden gezien, of men door kan gaan met dit werk, het is aan geen twijfel onderhevig, of de belofte aan deze kinderen gedaan, moet vervuld worden. Deze 500 kin deren die van hun terugkeerende lotgenooten zooveel gehoord hebben van Holland en zich nu reeds weken, ja maanden, ver heugen met de gedachte naar Holland te gaan. Ook in ons land is zorg en ellende bij de werkloozen maar daar in Oos tenrijk is de bitterste zorg en de grootste ellende ook bij de werkenden. Lezers, wij rekenen, voor zoover gij het even kunt doen, op uwe kinderliefde. Voor de groote uitgaven voor schoeisel en kleeding kunt gij u tot de sub-comités wenden. Vooral uit de groote steden verwachten wij opgaven. Zult gij u laten be schamen doorplaatsen als Wog- num, Schiedam e.a. die in ver houding tot de groote steden van ons land een schitterend figuui slaan. Wij verwachten op gaven aan het Centraal Comité tot vei zorging van Oostenr. Arbeiderskinderen, Tolstraat 61, Amsterdam. HET CENTRAAL-COMITÉ. Hoe wordt ik Politieagent of Kommies? Dat kunt ge gratis gewaar worden bij P. BOER, Nieuw-Amsterdam. SPORT. DUIVENSPORT^ Wedvlucht Roodeschool, 25S(n 26 duiven. 313 K.M. Breskens. Ie en 4e prijs.Ja. Besemer, 2e P. Riseeuw, 3e 5e, Jac. de Veij, 6e Joz. Pu, 7e, A. van Gijs en Co. Eerste arriveerde 1 1.59,39 gd snelheid van 1040 M. per gj nuut. Laatste 12-28-11 niet s;é heid van 950 M. per minuut. Los 7 uur. Wind N.O. i, Arrond.-Rechtb. Middelburg Zitting van 30 September. Veroordeeld wegens: MishandelingP. C., 19 dijkwerker, IJzendijke, E. d. f 18 j., veldarbeider en A. I, D 21 j., veldarbeider, beiden Biervliet, ieder 2 mud. gev, str. Diefstal M. J. T., 20 j., dien» bode te Biervliet, 6 weken vangennisstraf. Verwezen naar de terecht, zitting met gevangenhouding A V., 26 j., en A. J. d. M., 20 veldarbeiders, resp. te Zui zande en Groede, gedetineert te Middelburg, ter zake diefstal. SCHIP VERBRAND. Woensdagavond halfzeven h„ een hevige ontploffing plaats ie de machinekamer van den Zweel schen driemast-motorschoenti „Hedvig", die in het Eemskanail bij Groningen ligt. Hetmethoil geladen schip is geheel uitge brand. De machinist werd hier bij ernstig gewond en naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. OVERBOORD GESLAGEN, De schipper van den te IJmni den aangekomen logger Katwijk aan Zee V. K. W. 23, heelt me degedeeld, dat op 150 mijl uit de kust de 13-jarige T. S. uil Katwijk door een klap van di schoot overboord is geslagen ei verdronken. DOODELIJK ONGEVAL, Woensdagmorgen liep in de timmerfabriek der firma C. Bruya- zeel en Zonen te Rotterdam e« riem van een riemschijf en draai de doordoor om een as. De mi dline werd stopgezet om dit euvel te verhelpen, doch vólt de machine geheelstilstond, wilde de werkman R., den riem wedet op de schijf leggen. Hij kwam daarbij met zijn voet in een lui van den riem, werd door dezen gegrepen en tegen den grond ge smakt. Hij kreeg dientengevol ge een hoofdwond, waarna de dood bijna onmiddelijk intrad. PROSIT In de Vlissingsche Courant lezen we het volgende De Socialistische partij alhier verzoekt ons opname van het volgend schrijven, dat mevrow KolthekTimmer uit Vlissingen ontvangen heeft „Door Vlissingsch Vrouwen schaar zij bericht aan Kolthek- Timmer te Schravenhage, dat zij haar houding tegenover onze geliefde Koningin totaal afkeu ren en verafschuwen Schaam je wijf!! en stop je kousen ei zwijg J Jou laag achtend, Duizende Vlissingsche Vrouwen". SLUWE BANDIETEN IN NEW-YORK. Vele winkeliers te New-York zijn het slachtoffer geworden van rooverijen, waarbij een aar dig uitziend meisje een hoofdrol speelde. Zij hield de wacht, ter wijl haar medeplichtigen zich beijverden, de geldladen lichten. De New-Yorksche politie noem de haar miss Alibi en ofschoon zij met haar beide mannelijke compagnons misdaad op misdaad pleegde en niet kon worden g«"

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2