Rechtzaken. Gemengd Nieuws Buitenland. één goedkeuringsmerk, dit jaar de letter Z, geldig is. Hun wordt in overweging gegeven, voortaan, teneinde het toezicht voor de politie ambtenaren te vergemak kelijken, een algemeene visitatie te doen geschieden in de maan den October, November en De cember van elk jaar met een oneven jaartal, aan te vangen met Oct. 1921, hetgeen echter niet mag uitsluiten, dat ook op andere tijden toezicht wordt uit geoefend. Hbld. HET BELGISCHE LOODS WEZEN OP DE SCHELDE. Men seint uit Brussel aan de „N. R. Crt." De afdeeling zeewezen van het ministerie van spoorwegen enz. heeft een officieele mede- deeling uitgegeven over de her ziening van den loodsdienst op de Schelde, waarmee men nog niet voortgaat. Het zeewezen heeft in Engeland twee stoom- treilers aangekocht, welke het tot loodsbooten heeft laten ver bouwen, zoodat de Belgische loodsboot thans 7 stoombooten telt. Dank zij de uitbreiding van materieel, heeft men de twee kruispunten kunnen ver dubbelen, die in het Oostgat in December 1920, die in de Wie lingen in Februari 1921. Die in het Oogstgat ligt ter hoogte van het baken van Middensteenhang, ongeveer in de lijn van de licht boeien Hoek en Schouwenbank. In de Wielingen kruisen de booten ter hoogte van de licht schepen West-Hinder en Wan delaar. In het jaar 1920 zijn 8206 schepen de Schelde opgevaren met bestemming Antwerpen, Gent of Brussel, in 1910 waren het er 4955. Van deze 8206 schepen zijn er 4917 bediend door Belgische loodsen en slechts 2008 door Nederlandsche. 1221 hebben geen loods gebruikt. Voor 1919 waren deze cijfers 2495, 1485 en 987- Vergelijkt men deze cijfers, zoo zegt de mededeeling, dan blijkt, dat naar verhouding het aantal sche pen, dat geen loods nam, is verminderd. Voorts was het aandeel van den Belgischen loodsdienst in 1920 percents gewijze hooger dan in 1919. Het bedraagt ongeveer 60 pet. van de inkomende schepen, voegt men hierbij de 83 pCt. van de uitgaande schepen, dan komt men tot een gemiddeld totaal van 71,5 pCt. in 1920 tegen 60 pCt. in 1919. Sohoondijke. Het in 1861 geplaatste hek, heel voor de omgeving der kerk, is nu ver vangen door een aardig gesmeed hek. Een en ander kost heel wat, ook om dat prijzen en loonen hooger zijn dan voor den oorlog. Kerkvoogden komen niet toe, waarom dan ook vrijwillige bij dragen worden gevraagd, tevens voor het plaatsen van een kachel in de kerk. School en Kerknieuws. Breskens. Zondagmorgen werd alhier Ds H. M. E. Bremer bevestigd door Ds Beukenhorst van Sluis. Dit geschiedde naar aanleiding van Hand. 1 8, midden gedeelte. Des namiddags deed de nieu we leeraar zijn intrede._Als tekst had hij gekozen 1 Corinth. 1 1 en 2. Ds Krul van Biervliet sprak den nieuwen leeraar toe namens den Ringdaarna werd hij toe gesproken door den Consulent ds Hof ker van Waterlandkerkje, waaina hem staande werd toe gezongen Ps. 134 3. Zoowel des morgens als des namiddags was het kerkgebouw vol. SPORT. KORFBAL. Aardenburg. Zondagmiddag werd alhier de internationale korfbalmatch gespeeld tusschen A.K.C. (Aardenburg) en T.K.C. (Thourout), waarin A.K.C. over winnaar bleef met 40. VOETBAL. Sluis. Uitslag van de hier gehouden demi finale en finale der internationale bekerwedstrij den. a. Trap Door (Sluis)Duke of Clarence (Engelsche marine Zeebrugge) 21 voor Zeebrugge De Engelschen, die een mee- ningsverschil kregen met de Sluizenaars beliefden in de fi nale niet te spelen. b. Rust-Roest (Brugge)H. O.V. (Breskens) was 20 voor Brugge. In de finale speelden nu Sluis en Brugge, waarin Sluis geklopt werd met 60, zoodoende kreeg Brugge den beker, Sluis 2e en Breskens 3e prijs. Groede. Zondag werd alhier een medaillewedstrijd gespeeld. Blauw-Wit I (Groede) Breskens Vooruit I, 10 voor Breskens. Blauw-Wit II (Groede)S.S.S. II (Schoondijke), 21 voor Groede. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 28 Sept. 10 13 10.37 Donderdag29 11.12 11.36 Vrijdag 30 11.58 12.22 Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 28 Sept. 6.14 nam. Donderdag 29 6.12 Vrijdag 30 6.10 Nieuwe Maan Zaterdag 1 Oct. nm. 12.46. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 23 September. Heden werden de volgende zaken behandeld P. C., 19 j., dijkwerker, IJzen- dijke, E. d. B, 18 j., veldar- beider en A. I. D., 22 j., veld- arbeider, beiden te Biervliet, werden beklaagd dat zij in den nacht van 25 op 26 Juni 1921 te Hoofdplaat J. D., te zamen en in vereeniging hebben mis handeld, door hem opzettelijk met hun vuisten, messen en har de voorwerpen te. slaan, waarbij hij bloedend werd verwond. Eisch ieder 2 maanden gev. straf. M. J. T., 20 j dienstbode te Biervliet, werd beklaagd dat zij op 8 Aug. j.l. en eenigen tijd daarvoor te Breskens heeft weg genomen f 300 en 32, toe- behoorende aan S. M. d. V. Eisch 3 maanden gev. straf. MOORDAANSLAG. Zaterdagavond 8 uur kregen twee bewoners van de Dirk van Hasseltsteeg te Amsterdam ruzie. De twist tusschen de beide per sonen (buren) die reeds langen tijd een onderlinge veete hadden, liep zoo hoog dat een van hen een soort van degen te voorschijn haalde, en daarmede zijn vijand, een zekeren A. door den buik stak. Deze werd ernstig gewond opgenomen in een der gasthuizen. Men vreest voor zijn leven. De dader is in arrest gesteld. DE KERKBRAND TE DELFT. Omtrent den brand in de Oude Delftsche kerk deelt de Delftsche courant mede, dat de loodgieter H., die de verantwoording voor het onheil draagt, al zeer licht. zinnig te werk schijnt gegaan te zijn. Niet met een vuurpot, maar nota bene, met een bezine appa raat is men naar het kostbare gebouw gegaan. En dat gevaar lijke toestel stond niet onder toe zicht van een ernstig en aan sprakelijk man, maar een paar jongens waren met het benzine apparaat losgelaten op het eer waardige gebouw. Toen iemand zoo'n jongen met een flesch ben zine in den zak en een gloeiende soldeerbout door de kerk zag gaan, waarschuwde hij hem voor het gevaar, dat hij opleverde waarop de vertenwoordiger van den heer H. antwoordde ,,'t Kan me niks schelen, al ging de heele kerk er aan." De politie heeft eenige der onverantwoordelijk lichtzinnige loodgieters gearresteerd. Na hun verhoor zijn de ongeveer 20-ja- rige zoon van H. en een even oude knecht P. in arrest gehouden EEN NOODLOTTIGE AANVARING. De Belgische mailboot „Jan Breydel" van den Ostende Doverdienst is in aanvaring ge weest met een stoomschip, dat gezonken is. Omtrent deze aanvaring, waar bij weer rnenschenlevens zijn ver loren gegaan, deelt „de Maas bode" het volgende mede Gedurende den zwaren mist in het Engelsche Kanaal, onge veer om half 6 Vrijdagmiddag, had er ter hoogte van Deal, achter de bakenschepen van Oost- en West-Goodwin, eene hevige aanvaring plaats tusschen het Noorsche vrachtstoomschip „Salina" en de Belgische mail boot „Jan Breydel" van de OstendeDover lijn. Onmiddellijk werden door de „Jan Breydel" Marconiberichten uitgezonden naar Dover en stoom- reddingsbarkassen werden ter stond van Dover en Folkestone uit naar de plaats des onheils gezonden. Een tweede telegram van de „Jan Breydel" verzocht, dat doktoren en ambulances in Dover gereed zouden worden gehouden om direct bij het ont schepen van de geredde dren kelingen te kunnen helpen. Later bleek, dat het Noorsche schip met zulk een geweld in den boeg geramd was, dat het binnen 4 minuten met alle man met den voorsteven gezonken was. De kapitein is later in Do ver geland met de andere dren kelingen. Hi] zeide, dat de ke tels van de „Salina" gesprongen waren door de aanvaring. De boot vervoerde een lading zout en had een bemanning van 25 koppen. Een negental van het scheepsvolk wordt nog ver mist. De vrouw van den kapi tein en de scheepstimmerman werden uit de zee opgepikt, doch zijn sindsdien overleden. De laatste drenkeling, die op gehaald werd was het jonge kind van den kapitein. De schok van de aanvaring was verschrikkelijk en onver wacht, alhoewel de mailboot ge- ruimen tijd voortdurend den misthoorn had doen klinken. En ieder, die op de boot van den Belgischen maildienst was, wist terstond, dat er iets ernstigs ge beurd was met het schip, daar er een geweldig geraas gehoord werd van stoom. De „Jan Breydel" heeft slechts eenige weinig ingedrukte platen aan den voorsteven en ondanks de hevigheid van den schok hadden haar passagiers niet het minste letsel. Ooggetuigen van de aanvaring deelen mede, dat de kapitein van de „Salina", Merel, wan hopige pogingen deed, om zijn familie te redden. De vrouw van den kapitein, haar baby in den arm en in haar nabijheid haar jonge zoon, la gen in het water te spartelen, toen haar man haar zag en in het water sprong. De kapitein nam zijn vrouw en de baby onder den arm en deed zijn lichaam vastklampen. Met de grootste moeite kon hij aldus de „Jan Breydel" zwemmende bereiken. Aan boord bemerkte hij, dat de kleine dood was en wat later stierf ook zijn vrouw tengevolge van de doorgestane uitputting. AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag liep op den weg van Nijverdal naar Wier den onder het rijden een wiel van de auto van den heer Honde brink af. De bestuurder was daardoor het stuur niet meer meester, en de auto liep tegen een boom, waardoor zij over den kop sloeg en de vier inzit tende heeren uit het voertuig werden geslingerd. Een hunner liep hierdoor zware inwendige kneuzingen op. De drie ande ren werden aan het hoofd ver wond. Aangezien de doctoren uit Nijverdal en Wierden niet thuis waren, werd dokter Sille- vis uit Almelo ontboden, die de eerste verbanden legde. De ernstig gekwetste heer werd per auto naar het R. K. ziekenhuis te Almelo veivoerd, de andere konden hun reis naar Enschede voortzetten. NACHTVORSTEN. Beide laatste nachten vroor het in Twente vrij sterk. ONTROUWE BEDIENDE. Ten nadeele van den caféhou der B. te Almelo is een bedrag van 7000 ontvreemd, vermoe delijk door een Duitscher, die sedert eenigen tijd bij hem als kellner werkzaam was, doch se dert Zaterdagavond spoorloos is verdwenen. VOOR DE TWEEDE MAAL VRUCHT. Bij den heer Bruihsma te Bo- verknijpe (FrJ. draagt een prui- meboom dit jaar voor de tweede maal vrucht De tweede vrucht is niet zoo groot van stuk als de eer ste, maar de smaak is even goed. CARBIDLAMP GESPRONGEN. Den heer K. Kremer te Steen- wijk trof Zaterdagavond een ern stig ongeluk doordien een carbid lamp bij het aansteken uit elkaar sprong. Hij werd zoo ernstig in het gelaat en vooral aan de bei de oogen getroffen dat directe overbrenging per auto naar Leeuwarden noodzakelijk werd geoordeeld. Vrij zeker zal de man 't ge bruik van beide oogen moeten missen. EEN ANST1G INCIDENT. In den trein Keulen- Berlijn heeft zich Zaterdag een incident voordaan, dat vermoedelijk nog verdere gevolgen hebben zal. In den avondtrein bevonden zich onder andere reizigers 4 Schotsche officieren. Ze hadden met z'n vieien beslag gelegd op twee compartimenten eerste klas en zich daar zeer comfortabel ingericht. Een veertigtal reizi gers, die zich tevreden moesten stellen met staanplaatsen, zagen nijdig toe, men was echter in het bezette gebied, het was ge; vaarlijk, de „heeren" lastig te vallen. Toen de trein het bezet gebied verlaten had, ging de chef-con ducteur onmiddellijk naar 'de of ficieren en verzocht hun, zich te vreden te willen stellen met één compartiment. Als eenig antwoord haalde een der officieren zijn revolver te voorschijn en dreigde de conduc teur. Deze ontrukte zijn tegenstan der echter 't wapen. De reizigers met-staanplaatsen wilden nu de Schotten te lijf. Slechts met groo- te moeite wist de chef-conduc teur de menigte in bedwang te houden. De conducteur zond onmiddel lijk een telegram naar Essen, waar de politie bij aankomst van den trein, den officieren b« gaf den trein te verlaten. chef-conducteur had verklei, de reis met deze officieren nies zullen voortzetten. De officieren werden gei# meerd hun wapenen af te gev en vervolgens in arrest gen, EEN MOEILIJKE ARRR TATIE. Een rechercheur ontmot Zaterdagavond op de Schiep te Rotterdam den koopman L., die in het Politieblad g{S naleerd stond in verband een te Spijkenisse gepli inbraak. De politieman \tj hem aanhouden, maar de verzette zich lievig, rukte j, los en zette het op een 1< waarna de rechercheur revolverschot in de lucht loc Dit had niet het gewensci resultaat waarop de recherclt nog twee schoten loste, die J, vluchteling in de beenen trolïi Hij viel neer en werd naar Ziekenhuis vervoerd, waar wonden zijn verbonden. Vervolgens werd hij naar politiebureau aan de Witte Withstraat gebracht en van di naar het Huis van Bewaring. WEENSCHE KINDEREN. Zaterdagmiddag is te 's-Gn venhage een vergadering gehj den van het hoofdbestuur en commissie van overleg van Algemeen Nederl. Comité Oostenrijk, waarop besloten i\„ tot het stopzetten van de ati tot hulpverleening, voor zoore betreft het laten komen vi Weensche kinderen in N«dt land. Hiertoe werd overgegn o.a. in verband met den ecoti mischen toestand van ons eigi land en de daarmee gepas gaande verminderde aanvraji van pleegouders. Uit verschillende deelen dt lands waren n.l. berichten ingt komen, dat pleegouders, I voorheen geheel voor hun relt ning Weensche kinderen haddt laten overkomen, dit thans allee konden doen, indien hun vt goeding werd toegestaan m kleeding, enz. De laatste trein vertrekt i Weenen op 28 dezer, en li eerstvolgende terugtransport kt paaid op 5 October; darn gaat er een ongeveer 15 Or en het laatste transport gaal: Aptil 1922 naar Weenen tem De vergadering was zeerve ontwaardigd over het optreilt van het gemeentebestuur vi Weenen, dat auto's weigeré voor het vervoer van levensmi. delen ten bate van de 8# hongerlijdende schoolkindert waardoor dit liefdewerk ni| steeds stil staat. („N. Rott.Crt' COMMUNISTEN IN ACTIE Vrijdag kwam het te Ma» heim tot een hevig tumult een vergadering van de ver# niging voor het „DeutschW in het buitenland, waar admir# von Schreer een rede hield, Hij werd vooral in het b en tegen het slot van zijn i spraak voortdurend nog fa interrupties van communis gestoord. Toen na afloop vi zijn rede een tweede spreker woord wilde voeren, hieven l communisten de intemationE aan, terwijl de overige wezigen met DeutschU Deutschland über alles"'»1 woordden. Bij het uiteenei» van de vergadering ontstonoe' zware vechtpartij. De com® nisten stormden de zaal in sloegen met stokken op wen en mannen in. Er ontsW een geweldige paniek. EEN AANSLAG OP PILSOEDSKI. Uit Lemberg wordt gesel» dat op maarschalk Pilsoedi revolverschoten zijn gelost Pilsoedski werd echter getroffen.

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2