tul Nieuws. Het Le^er des Heils. Het Koninklijk bezoek aan Z.-Vlaanderen. Nationale Militie. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Als die te half elf nog niet af- geloopen zijn, zullen ze later op den dag wellicht te half een of anders 's avonds worden voort gezet. Woensdagochtend te 9 uur vangt de wedstrijd in hoefbeslag aan. Door de N. V. Hotels Zee bad Vlissingen wordt gezorgd voor consumptie. Een ruim res taurant met hulprestaurant, als mede een theesalon zijn daarvoor geplaatst, terwijl de prijzen niet hooger zijn als in de gewone restaurants. Rest ons nog te melden, dat in de muziektent op het terrein, iederen dag, 's morgens en 's mid dags muziekconcerten worden gegeven. Wij kunnen de bewoners van ons Zeeuwsch-Vlaanderen aan bevelen een bezoen aan deze groote Landbouw-tentoonstelling te brengen. Het Hoofdkwartier van het Leger des Heils in Nederland acht het noodig met het oog op in de couranten verschenen be richten, het volgende te ver klaren 1. Er wordt ieder jaar een staat van inkomsten en uitgaven geblubliceerd, geteekend door den Heer J. Lubsen, Accountant, Lid van het Ned. Instituut van Accountants te Utrecht. Deze staat woidt op schriftelijke aan vrage, gratis en franco aan ieder toegezonden. 2. Er gaat geen cent van de in Nederland ontvangen gelden naar Engeland om op eenigerlei wijze ten bate van dit land te worden aangewend. 3: De helft van de opbrengst der algemeene voorjaars-kollekte, de z g. Zelfverloochenings-Aan- vrage, wordt, na aftrek der on kosten, gestort in het Internatio naal Zelfverloocheningsfonds, dat aan het Internationale Hoofd kwartier te Londen wordt be heerd. Al de door de onderschei den territories in dit fonds ge storte gelden worden besteed ten bate der zending. Dit fonds wordt door alle landen, waar het Leger des Heils weikzaam is, op dezelfde wijze gesteund. 4. Engelands bijdrage tot dit fonds is verreweg de grootste. In het door de bekende Engel- sche Accountants-firma Knox, Cropper en Co geteekende kas overzicht van het jaar 1919 (het laatste is nog niet ontvangen) vinden wifo.a. de volgende bij dragen vermeld als gestort door de territories Groot-Britanië pnd St. 99838,0,11 Amerika 21352,17, 3 Canada 8524. "J,\5 Nieuw Zeeland 19710,12, 7 Noorwegen 5595, 3, 8 Zwitserland 3263,13, 8 Nederland 1230, 3. 8 5. De zendingsarbeid van het Leger in de verschillende landen wordt uit dit fonds bekostigd, of naar behoefte gesteund. Zoo ont vangt China b.v. jaarlijks pnd St. 25000.West-Indië pnd St. 5000.Britsch-Indië pnd St. 40000.—, Ned.-Indië pnd St. 2500.enz. 6. In 1920 werd doorliet Le- des Ih-ils in Nederland aan iifL inter aiionaal Zelfverlnoche nings fonU'. afgedragen de som van 14677-bU De viijwillige en persooiili|ke bijdiagen van de Officieren en soldaten met die, door onze kameraden in eigen vriendenkring gekollekteerd, be droegen reeds 14336.31. Ons orgaan „De Strijdkreet" heeft ieder jaar bijzondere zen dingsnummers om tijdens de aanvrage de aandacht op het doel der Z.V.-kolIekte te vesti gen. De aan de pers gezonden communique's laten niemand in het onzekere, omtrent het doel der voorjaarsaanvrage, evenmin als de aan het publiek uitge reikte circulaires. 7. Alle ontvangen gelden wor den door het Leger des Heils immer besteed voor het doel, waarvoor zij gegeven worden. Geeft men speciaal voor dien tak van arbeid, die administra tief als het maatschappelijk werk wordt onderscheiden, of b.v. aan een bepaalde Inrichting, dan komt die bijdrage uitsluitend dezen tak van arbeid of die in richting ten goede. 8. De Maatschappelijke Inrich tingen ontvangen jaarlijks nu reeds uit de centrale kas van het Hoofdkwartier ondersteuning tot een bedrag van 51500. Dit bedrag zou veel hooger moeten zijn, zoo het beginsel van zelfonderhoud niet zooveel mogelijk werd toegepast. 9. Het maatschappelijk werk is voor zijn werkkrachten ge heel aangewezen op het geeste lijk werk. Alle Officieren van het maatschappelijk werk zijn voortgekomen uit het geestelijk werk en door den arbeid in de korpsen gewonnen. De twee takken van arbeid vormen één onscheidbaar geheel en beoogen éénzelfde doelhet tijdelijk en eeuwig heil der menschen. 10. Van een „scheuring" in het Leger des Heils is geen sprake, aangezien slechts 8 Of ficieren (inclusief de vrouwen van twee gehuwde Officieren) hebben gemeend, zich te moe ten afscheiden van het Leger des Heils. Men begrijpt wat dit beteekent op een totaal aantal van 328 Officieren. 11. Het Leger des Heils, dat nu reeds gedurende 34 jaar het voorrecht had tot zegen van duizenden in Nederland werk zaam te zijn, hoopt daarmee in al zijn takken van arbeid met onverminderde kracht voort te gaan. Dit werk geschiedt thans in Korpsen 84 Buitenposten 7 Barmhartigheidsposten 9 Haudelsdepartement 1 Rusthuis 1 Kweekschool 1 Kinderhuizen 2 Reddingshuizen 2 Moederhuis 1 Landkolonie 1 Tuinbouwkolonie 1 Industrieële Inrichtingen 7 Goédkoope Volkslogementen 3 Hotels 2 Werkverschaffingsbureau 1 Tehuizen voor vrouwen en kind.3 Nacht-Asyls 2 Reclasseerings-Brigades 12 Met dit communiqué meenen wij onze vrienden voldoende te hebben ingelicht, maar zijn na tuurlijk gaarne bereid hun ver dere inlichtingen te verschaften. Wm. H. HOWARD. Kommandant van het Leger des Heils. Vrijdagmorgen 9 uur hoopt H. M- de Koningin vergezeld van Prinses Juliana en den Prins te Breskens te arriveeren. Naar wij vernemen zal een eerewacht, gevormd door de Vrijwillige Landstorm aanwezig zijn, terwijl het Muziekgezel schap het Wilhelmus zal doen hooien. Aan de scholen zullen de kinderen opgesteld zijn om de Hooge Gasten toe te zingen. Per auto wordt de reis voort gezet naar Hoofdplaat en Bier vliet. De beroemde ramen der Herv. Kerk te Biervliet zullen door H.M. bezichtigd worden. Te IJzendijke zal H. M. een bezoek brengen aan Mej. Leonie Cuelenaere, teneinde de zeer beroemde verzameling oudheden van genoemde juffrouw te be zichtigen. Vandaar wordt over Schoondijke naar Breskens ge reden, waar de Kon. familie zich te ongeveer half twaalf weer zal inschepen om naar Terneu- zen te vertrekken, teneinde een bezoek aan het vijfde district te brengen. Het Muziekgezelschap zal ook bij het vertrek aanwezig zijn. IJzendijke. Vrijdagnacht ontstond brand op de hofstede van den heer Pijl onder onze gemeente. De bijgebouwen gin gen in vlammen op, terwijl een veulen en twee jonge varkens in de vlammen omkwamen. Naar wij vernemen heeft de Commissaris der Koningin, bij zijn bezoek alhier, de oudheid kundige verzameling bezichtigd van Mej. Cuelenaere. Oostburg. Zaterdagmorgen te ongeveer half vijf ontstond een felle brand in het onbewoon de woonhuis met werkplaats van den heer E. Hinneman. Vóór de brandende zolder was neergeval len had men nog zijn Harley- Davidson motor kunnen redden. De brandweer kon wegens den waternood niets uitrichten, zoo dat men alleen gebruik kon maken van de brandhaken, waar mee men verdere uitbreiding kon voorkomen door omtrekking der muren. Toch leed nog een gedeelte van het aanpalende eveneens onbewoonde huis groo te schade. Ook de gasmeter kon nog verwijderd worden en de leiding afgesloten worden met zand. Bij een buurman is door de vonken de op den bleek lig gende wasch verbrand. De oor zaak van den brand is onbekend verzekering dekt de schade. Daar in Nederland niet toegestaan wordt om wielerwed strijden te houden langs open bare wegen is ook verboden de aangekondigde wielerwedstrijd over 60 K.M, waarvoor zich verscheiden deelnemers hadden aangemeld en zou gestart wor den te Oostburg. Aardenburg Zondagavond omstreeks 8 uur wandelden een 4-tal jongens, kameraads, op het Ruiterkwartier alhier. Op een gegeven moment kregen de 17 a 18 jarigen ruzie, waarbij de een gebruik maakte van zijn mes en daarmee een jongen van D verwondde en J. N. eenige wonden aan het hoofd toebracht. Gelukkig zijn de wonden niet van ernstigen aard. De politie heeft de zaak in handen. Oostburg. De uitslag der gehouden loting voor de Nationale Militie is voor deze gemeente als volgt 1. P. J. Goossen. 2. J. Versprille. 3. A. Fieret. 4. A. P. Modde. 5. I. A. Maat. 6. I. A. Versprille. 7. M. van de Plasse. 8. A. J. de Koning. 9. J. Belderok. 10 D. Ekkebus. 11. I. Risseeuw. 12. M. C. Boeye. 13. J. J. Risseeuw. School en Kerknieuws. Aardenburg. Tot helpster aan de Diaconiebewaarschool der Ned. Herv. Gemeente is be noemd N. van Dalen alhier. Oostburg. Op het tweetal voor predikant der Ger. Kerk alhier zijn geplaatst G. van Duinen, cand. te Groningen en J. H; Staal, cand. te Finallinge, welke laatste beroepen is. SPORT. Breskens. Zondag won „Breskens-Vooruit" van de M. V.V. „De Zwaluwen I" (Middel burg met 3—0. Groede. Uitslag van de ge houden seriewedstrijd te Kruisdijk V.V.J. I (Kruisdijk)— N.G. I(Tur- keije) 0—0, na loting N.G. win naar. H.O.V. II (Breskens)S.S.S. II ('Schoondijke) 21 voor H.O.V. V.V.J. II (Kruisdijk)Blauw-wit II (Groede) 10 voor Blauw-wit. Sluis. Uitslag der beker serie wedstrijden. O.S.V. I (Oostburg)Engelsche combinatie (Zeebrugge) 1 5. H.O.V. (Breskens)A. V. V. (Aar denburg) A.V.V. niet opgekomen H.O.V.Rust Roest I (Brugge) 0-4. Engelsche combinatie-Trap Door (Sluis) I6. IJzendijke, Zondag speelde de Korfbalclub IJ K.C II alhier een wedstrijd tegen D.I.O. I (Biervliet). De uitslag was 21 in het voordeel van IJ.K.C. II. Oosiburg, De korfbalclub „O. K. C." I alhier speelde Zondag op haar teriein een match tegen „S. S. S" I (Schoon dijke). Het eind wees „O. K. C." als winnaar met 6-3. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 14 Sept. 12 45 1.19 Donderdag 15 1.10 1.34 Vrijdag 17 1.44 2.08 Volle Maan Zaterdag 17 Sept. voorm. 8.40. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 14 Sept. 7-48 nam. Donderdag 15 7-46 Vrijdag 16 7.44 Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 9 September. J. F., 30 j., veekoopman te Biervliet, gedetineerd, werd be klaagd dat hij op 11 Mei 1921 te Groede met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een vaars, toebehoorende aan S Braet. Deze zaak is voor onbepaal- den tijd uitgesteld, wegens af wezigheid van een getuige. De beklaagde is in vrijheid gesteld. M. d. J., 24 j., slager te Bres kens, gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd dat hij op 11 of 12 Mei te Breskens opzettelijk een van diefstal afkomstige vaars heeft gekocht van J. F., dat hij dat beest van F. kocht toen deze zich in den nacht om 3 uur aan zijn huis vervoegde, terwijl hij niet op voldoende wijze heeft onderzocht hoe F. aan dat beest gekomen was. Eisch 4 maanden gev. straf. C. M., 25 j., veldarbeider te Schoondijke, werd ten laste ge legd, dat hij op 18 Juli jl. aldaar opzettelijk, den Marechaussée Versprille, die daar surveilleerde, heeft beleedigd. Eisch I maand gev. straf. J. A. B., 32 j., machinist te St. Anna ter Muiden, werd ten laste gelegd, dat hij op 10 Maart j.l. te Sluis in een zwingelbak brand heelt doen ontstaan, door in een hoop droog vlas een brandende lucifer te gooien, ter wijl daaruit gevaar kon ontstaan voor de omliggende gebouwen. Eisch 25 of 25 d. gev. straf. GRUWELIJK Eenige jongens te Nijmegen hielden zich bezig met vuurtje stoken. Een daarbij aanwezig meisje werd door de vlegels in het vuur geworpen met het nood lottig gevolg, dat de arme kleine, aan de hevige brandwonden be zweek. GROOTE BRAND. Zondagmiddag omstreeks 2 uur is een zware brand uitgebroken in de steenfabriek van de Ge- broeders J. en G. de Koning g den Morschweg te Leiden. Dg brandweer was spoedig iet plaatse en tastte het vuur met kracht aan, doch de krachtige wind vormde een groot beletsel voor het blusschingswerk. Onge. veer 5 uur stortte onder donde. rend geraas een groot deel van het dak in. Slechts een klein deel van de fabriek is behouden, Ongeveer en millioen steenen welke in een oven lagen te bak ken zijn door het water vrijwel waardeloos geworden. Ook een groote massa turf is verbrand. £De schade wordt op 75 a 100,000 geraamd, doch wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbekend doch is vermoedelijk te zoeken in het ontsnappen van een vonk. Den geheelen avond moesten de mas sa's turf, waarvan de vlammen somtijds hoog oplaaiden, worden nat gehouden. ZWEMMEN EN REDDINGSBRIGADE. Ten ontstaan van eene com missie van den Nederlandschen Bond tot redding van drenkelin gen werd Zaterdag voor het eerst te Middelburg het examen in het redden van drenkelingen afgeno men, waarbij 9 personen een di ploma verwierven allen met goed of zeer goed. Hieidoor komt Middelburg ook in het bezit van een georganiseerde reddingsbri gade. EEN MOEDIG MEISJE. Vrijdagavond viel een knaapje in het Noordzeekanaal te IJmui- den en zou zeker verdronken zijn, als Mej. Meta Meyer uit Leiden, die toevallig per rijwiel passeerde, hem niet zonder eenig bedenken was nagesprongen. Na een keer gedoken te heb ben kon zij den knaap bewus teloos boven brengen. EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING. Dezer dagen werd door een reiziger die met den laatsten trein te Vlissingen aankwam aan de daar aanwezige politieagen ten medegedeeld, dat den ma chinist van den trein dronken was, veel te hard had gereden en dat daardoor de machine gloeiend rood stond. De politie kon geen bevestiging van deze beschuldiging vinden van eenig gebruik van sterken drank was bij den machinist niets te bespeu ren. De machinist diende tegen den reiziger een klacht in wegens laster. Hbl. MIJNONGELUK. Een 19-jarige mijnwerker uit Heerlen, is Vrijdag in de staats mijn „Emma" nabij Hoensbroek, doodgevallen. STOOMBOOT VERGAAN. Door donderbui en stormweer overvallen is op een half uur af stand ten Oosten van de Lem- sterhaven op de Zuiderzee ge zonken de stoomboot „Stad Zutphen", op reis van Zutphen naar Sneek met stukgoederen. De opvarenden zijn door Lem- ster visschers gered. De stoom boot is niet, de lading wel ver zekerd. EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID. In het schoolgebouw der Zee vaartschool de Ruyterschool te Vlissingen werd Zaterdag een gedenkplaat onthuld voor de oud-leerlingen der school, die gedurende den oorlog hun leven lieten bij het torpedeeren of op een mijn loopen van hun schip. De plaat vermeldt21 namen: Bij ieder der namen staat het schip vermeld, waarmede de gevallenen het leven lieten en

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2