Algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwschvlaanderen jLu Juliaantje. Dt gioole Landbouw tentoonstelling geopend, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 30e Jaargang Woensdag 14 September 1921 Nummer 2657 Schuld en Boete. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK ™o.,02T BRESKENS P°7s$ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Noe komt de kleine mede Na 't Landje van Kezand Voo t' eeste zet ze eur voetje Ier in ons Zeeuwsche Land. Ze komt recht van de feeste In van de toonstellieng Misschiens verwonderd dad ier Niks as wa vlaggen ieng. Ja, m' èn geen eerepoorten Geen feesten voor eur kla, Maar ier van binnen klop et Voor eur as voo Mama. Wan Die wist lang tevoren Al 't padje naar ons art, I' Was nog in tied van voorspoed In ook in tied van smart. Het lieve joenk za 't weten, As ze wad ouwer is, 0e me naar eur verlangd èn 'I Prinsesje flienk in frisch. Wien telt er nog z'n kommer, As 't zonnig kindje knikt Wien dienkt er bie eur lachje, Of leed ons wier beschikt Kiek, z i e kan annexeeren, Eén wienkje van eur and In z' ei et ier a 1 te pakken De mensen en het land. B. Hedenmiddag 12 uur had de officiêele opening dezer groote landbouwtentoonstelling op het Militaire Vliegterrein Middel 25) Toen zich op dat oogenblik twee agenten naast haar plaat- iten, zeide zij nogmaals tegen ton chef: Ge weet wat ik u «ide: Ik duld niet, dat men mij Unraakt. Met vasten tred ging zij de kappen af met opgeheven hootd zich heen ziende. Uit alle vensters keken de buren naar jjtlaag op de binnenplaats, tot Wse deze over ging, en zij "oegen elkander af, of het wel "jogelijk was dat zulk een zacht, "'jtig meisje zulk een misdaad !gaan had. Daar zij haar kapot-hoedje ld opgezet en den zwarten ®ek over hare schouders gewor- P> had, zeide de politie-agent alfluid tegen den agent, die de tohtende in de Rue de Rome 'volgd wasBekijk haar eens 0<d I Herkent ge de vluch- «nde Dtze antwoordde echter ver ben burg-Vlissingen plaats door Z. Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, den Heer Van Ijsselsteijn. Om elf uur waren de poorten, het terrein heeft twee ingangen, opengezet om het publiek te ontvangen. Een groote menigte was van de officiêele opening getuigen, en steeds kwam het publiek in groote getale net terrein op. Wij hebben een rondwande ling gedaan, teneinde een over zicht van al het ingezondene, en dat is heel wat, weer te geven. Beginnen wij met de Afdeeling Paarden. Niet minder dan 300 ex. van de beste soort vinden een plaats om de bezoekers te laten zien, welk fokmateriaal in de provincie aanwezig is en welke resultaten bereikt zijn, sedert men zich uitsluitend heeft toe gelegd op de fokkerij van hel Nederlandsch trekpaard. (Bel-' gisch type.) Het rundvee is ook ruim ver tegenwoordigd. Niet minder dan 250 dieren worden in doelmatige stallen ondergebracht. In een afzonderlijke tent nabij het rund vee, zijn de volgende gegevens ondergebracht Statistiek en economische beteekenis van den Zeeuwschen Rundveestapel, Pho to's van Zeeuwsch vee, Prov. Commissie voor de Rundvee fokkerij en het Nederlandsch Stamboek, terwijl lezingen en cursussen gehouden worden. Niet minder dan 300 geiten vinden een plaats in twee groote tenten: Elk dier staat in een apart bochtje. Ook is een tent aan wezig met wetenschappelijke gegevens. Ook de schapen zullen in groot aantal aanwezig zijn. Tot nog toe werd er aan de verbetering van het schapenras, langs organisatorischen weg, in Zeeland vrijwel niets gedaan. De eerste stappen om op dit Dat kan ik, op mijn woord, niet met zekerheid zeggen. Enfin, het doet er ook niet toe, riep de chef gemelijk. Zij is het toch ongetwijfeld. Voor de huisdeur liet men Therese in een rijtuig stappen, en toen zich dit in beweging had gesteld, gevoelde zij zich als 't ware verlicht, dat Claude niet tusschen beide was gekomen. Zij kende de licht opbruisende heftigheid van haar broeder, vooral wanneer het zijn eer of die zijner familie betrof en zij hield er zich van overtuigd, dat hij zich aan de ambtenaren zou vergrepen hebben, die het waag de zijn geliefde zuster te arres teeren. Hoog opgericht zat zij in het lijtuig naast den chef der veilig heidspolitie die het pijnlijke stilzwijgen, dat er eenige minuten lang heerschte, door een hoffe lijke vraag wilde onderbreken. Nauwelijks echter was hij be gonnen Kan ik u, mejuffrouw, ook soms of zij viel hem in de rede met de woorden Genoeg, mijnheer. Ge hebt gebied tot verbetering te komen zijn thans gezet door oprichting van eene Coöp. Vereeniging voor verbetering van den Wol- handel en van eene vereeniging tot verbetering van het schapen ras. Daardoor is er leven geko men in de Zeeuwsche Schapen- houderswereld en dat zal zich afspiegelen in eene flinke deel name aan deze Afdeeling der tentoonstelling. Verder is er de tent voor de Varkens. Van het Vlaamsche landras zullen er 18 aanwezig zijn, waaronder beeren, fokzeu- gen en marktrijpe biggen. Ook zullen een 8-tal van het Yorks hire ras vertegenwoordigd zijn. Voorts krijgen wij de Afdee ling Pluimvee en Konijnen. Liefhebbers kunnen hier ge nieten van een collectie pluimvee van alle rassen niet minder dan 133 klassen zijn noodig geweest om de dieren onder te brengen. Een mooie attractie is de daarbij opgestelde Broedmachines en Kunstmoeders, waarbij de wel bekende „The Detroit" van Iz. A. Ghijsels uit Ooslburg niet ontbreekt. Voorts vinden wij verpakkingsmiddelen voor eieren en pluimvee, modellen van hok ken enz. r- Ook de Bijenteelt is ruim vertegenwoordigd. Honing en Bijenvolken worden te koop gesteld, om na afloop der ten toonstelling te leveren. In de Afdeeling Akkerbouw is er naar gestreefd een zoo vol ledig mogelijk beeld te geven van den Akkerbouw in onze Provincie. Door grafische voorstellingen wordt een overzicht gegeven van den aard en de uitgebreid heid van den Akkerbouw. Deze inzending is een collec tieve en omvat alle in Zeeland verbouwde Akkergewassen. Zoo ook de Afdeeling Tuin bouw. Deze geeft een getrouw beeld van de Tuinbouwontwik- me gearresteerd, want kunt ge dus nog verder verlangen Verschoon mij met uwe vragen Ik heb u niets meer te zeggen en zal afwachten, dat de rechter mij ondervraagt. Mevrouw Garancier was haar dochter op haar verlangen niet verder gevolgd, dan tot de deur harer woning. Daar had zij Therese nog eenmaai omhelsd en was toen in de huiskamer teruggekeerd, waar zij uitgeput naast haar naaimachine op een stoel neerzonk. Hoeveel zij ook in haar leven al geleden had, zulk een ramp, als de tegenwoordige, was haar nog nooit overkomen. Zij gevoelde zich zoo bedwelmd dat zij slechts langzamerhand hare gedachten vermocht te ordenen, om zich alles in het geheugen terug te roepen, wat eigenlijk voorgevallen was, wat zij gezien en gehoord had. Men verdacht er Serge Morain dus van, zijn vader vermoord te hebbenhij was evenals hare dochter gearresteerd geworden, Deze Serge, dien zij bijna even lief had als haar eigen kinderen. keling in onze provincie, zoodat, in aansluiting met de Landbouw producten, een volledig over zicht wordt gegeven van stand en ontwikkeling der Zeeuwsche bodemcultuur. Wij troffen hier ook aan een collectieve inzending van de Maatschappij tot Bevordering van Ooft en Tuinbouw in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, bestaande uit fruit, groenten, boomkweeke- rij- artikelen en bloemen. De Afdeeling Zuivelbereiding, welke ondergebracht is in een tent, op het rundveeterrein, be vat niet minder dan 154 inzen dingen. In de klasse Versche Boerenboter zijn de Zeeuwsch- Vlaamsche boerinnen goed ver tegenwoordigd. Ook is een Wetenschappelijke Atdeeling aanwezig. Het doel van deze afdeeling is een over zicht te geven van het werk van wetenschappelijke inrichtingen en instellingen op onderwijs- en onderzoekingsgebied, en de be teekenis hiervan voor de practijk van Land- en Tuinbouw. Tevens treft men hier aan een onder-afdeeling Landbouwhuis- houdkunde, o.a. keukengereed schap, werkstukken van oud- leerlingen, gedekte tafels, hy giënische eenvoudige slaapkamer inrichting, huishoudelijk werk, boekhouden voor de boerin, enz. Voorts een groote inzending l op het gebied van Landbouw - vereenigingswezen. Niet minder belangrijk is de groote afdeeling Landbouw-In- dustrie en Landbouwwerktuigen. Hierin treft men vijf rubrieken aan, en wel Inzendingen van landbouw werktuigen en machineriën van fabrikanten en handelaren. Wedstrijden. Inzendingen van wagens, rij tuigen, werktuigen en gereed schappen, vervaardigd door ambachtslieden ir. Zeeland. Vlas- en Vlasbewerking. En Claude scheen men eveneens medeplichtig te houden aan de misdaad. Wie weet, hoever deze menschen in hunne verdacht makingen nog gaan konden. Op hetzelfde oogenblik vernam zij voetstappen beneden op de plaats, en toen zij door de raamgordijnen naar omlaag zag, bespeurde zij bij het schijnsel der gaslantaarn twee politieagenten, die met afgemeten schreden op de plaats op en neer liepen, evenals hiel den zij daar de wacht. Wat beteekent dat, zeide de ongelukkige vrouw tot zichzelve. Waarom bewaakt men het huis? Wachten deze mannen op iemand Op Claude soms Wel licht is men van plan hem zor geloos hier binnen te laten tre den' en hem dan ook gevangen te nemen. Zou Therese iets dergelijks gevreesd hebben, toen zij mij met een veelbeteekenend gebaar opdroeg, om Claude op alles voor te bereiden, zoodra hij komt. Ja, ja, zoo zal het wezen. Onrustig liep zij de kamer op en neer en overlegde wat zij doen zou. Wanneer men Claude I land- Industrie- en diverse bouwbenoodigdheden. De Afdeeling Hoefbeslag be vat 7 klassen. Voorts is een groote -ronde tent aanwezig, waarin diversen artikelen zijn tentoongesteld. Niet minder dan 24 verschil lende inzendingen zijn daarin ondergebracht, terwijl nog 14 afdeelingen van verschillende artikelen op het terrein een stand hebben. Een bijzondere attractie van de tentoonstelling mag zeker genoemd worden de inzending van het Duitsche kalisyndicaat, in ons land vertegenwoordigd door het landbouwkundig bureau van het kali syndicaat te Utrecht. Het mooie, 25 meter breede, gebouw bevat een nagebootste kaligroeve. Onder deskundige leiding is hier door bekwame kunstenaars natuurgetrouw en op de ware grootte weergege ven, hoe de kalizoutlagen ei iep onder een groot deel van het Duitsche rijk zich in verschillende lagen uitstrekken. Een Post- en Telegraafkan toor is op het terrein aanwezig, waarin zich ook een publieke Telefooncel bevindt. Behalve de uitvoering van het gemengd koor, van phn. 600 personen, waarvan de dames in Zeeuwsch costuum, zullen Don derdag een Ringrijderij en Vrij dag een Concours-Hippique plaats hebben. De keuringen zijn als volgt vastgesteld Maandag beginnen reeds de keuringen voor zuivelinzendingen en enkele anderen. Het pluimvee wordt Dinsdag morgen gekeurd. Woensdag te 7'/s uur begint de keuring der paarden, in vier banen, gevolgd te l'/j uur door twee keuringen in den ring. Donderdag te zes uur vangen reeds de keuringen van rundvee, schapen varkens en geiten aan. eveneens arresteerde, dan was zij geheel verlaten. Wel hield zij zulk een willekeur bijna voor onmogelijk, maar las men dan niet vaak in de couranten van machtsoverschrijding der politie en van het arresteeren van on- schuldigen en waren Therese en Serge dan ook niet gevangen genomen, alhoewel zij volkomen onschuldig wareu Maar Claude te pakken, dat zal hun niet gelukken, riep mevrouw Garancier aan het slot van hare alleenspraak. Haastig greep zij een groote sjaal, waarin zij zich hulde, en verliet toen zachtjes de kamer, de brandende lamp op tafel latende staan, op dat men in de meening zou verkeeren, dat zij thuis was. Toen zij de op het portaal uit komende deur behoedzaam open de, oveituigde zij er zich van, dat daar geen agenten geplaatst (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1