i Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Binnenland. Nationale Militie. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws Voortdurend worden goede concerten gegeven, terwijl de steden Middelburg en Vlissingen des avonds voor aangename afwisseling zullen zorg dragen. Een uitgebreid verslag hopen wij Dinsdag, met de opening, in ons blad op te nemen. Van den Commissaris der Koningin ontvingen wij het vol gende Communique H. M. de Koningin zal aan Haar bezoek aan de Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling eenige uitbreiding geven. Het voornemen is, met Z. K. H. den Prins der Nederlanden en H. K. H. Prinses Juliana een bezoek aan een deel van Zeeland te brengen, dat evenwel niet een officieel, maar een particulier karakter draagt. H. M. is voornemens, op Woens dag 14 September a.s. in Zee land te komen en in den trein te overnachten. Op Donderdag 15 September komt H. M. in den morgen per auto door de gemeenten 's Heer Arendskerke, Arnemuiden en Nieuw St. Joosland naar Mid delburg. In den voormiddag omstreeks half elf, wordt door Hare Majesteit en Zijne Kon Hoogheid het eerst bezotk aan de tentoonstelling gebracht. Omstreeks één uur wordt ten huize van den Heer Commissaris der Koningin in Zeeland het dejeuner gebruikt. Daarna wordt aan de Koninklijke familie in de Abdij eene aubade aangeboden. Vervolgens worden in de Statenzaal de leden der Staten ontvangen en rijdt H. M. de Koningin voor de tweede maal thans vergezeld ook van H. K. H. de Prinses naar de tentoon stelling, waar zij dan o.a. de ringrijderij zal bijwonen. Dan rijdt de Koningin terug naar Middelburg, vandaar over Koude- kerke naar Vlissingen, alwaar zij zich zal inschepen aan boord van de Hydrograaf. Vrijdag 16 September wordt in den morgen een auto-tocht gemaakt over Breskens-Hoold- plaat-Biervliet-lJzendijke-Schoon dijke-Breskens en in den na middag een over Neuzen-Axel- Hulst-Zaamslag-Neuzen. Vandaar vaart de Koningin naar Vlake, waar zij den trein zal vinden. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. De opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal op Dinsdag 20 dezer door H. M. de Koningin zal nog steeds op dezelfde wijze plaats hebben als na den oorlog gebruikelijk werd, n.l. met een kleineren stoet dan vóór 1914 het geval was. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE JAARBEURS. Aangaande het koninklijk be zoek aan de Jaarbeurs kan nog worden medegedeeld, dat H.M. de Koningin een krans legde bij het borstbeeld van mr. Van Zijst, in de hall van het nieuwe gebouw, een krans van groote Oranje dahlia's gebonden met met witte linten, waarop een gekroonde W. Een oogenblik starende op dit borstbeeld, gaf de Koningin aan haar omgeving als haar oordeel te kennen, dat deze buste geen sprekende ge lijkenis toonde en niet de trek ken droeg van het gezicht des heeren Van Zijst. Tijdens den omgang door het gebouw vond H. M. gelegenheid, tegenover mr. Van Doorninck l te kennen te geven dat dit nieu- we gebouw een gelukwensch i waard was voor het Jaarbeurs- I bestuur zoowel als voor den han del, waaraan zij de hoop ver bond dat weldra ook een tweede en derde jaarbeursgebouw spoe dig zouden mogen verrijzen. De heer De Bie Leuvelink Tjeenk, de architect van het gebouw, werd door H. M. gefe liciteerd met de voltooiing zijner stichting en mocht de Koningin inlichten omtrent het verloop van den bouw. De Jaarbeurs heeft een druk bezoek en er worden veel zaken gedaan. EEN VLOOTWET VOOR NEDERLAND. In parlementaire kringen ver wacht men, dat een vlootwet voor Nederland half October bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend. Mr. TREUB. Het Vaderl. meldt, dat mr. Treub voorzitter van den Néderl. en Indischen Ondernemersraad wordt. Het bestuur van den Nederl. en Indischen Ondernemersraad zal in Nederland en wel in Den Haag zijn zetel krijgen. Dit be stuur, dat uit een groot aantal leden zal bestaan, en waarvan alleen nog de voorzitter mr. Treub werd benoemd, zal wor den samengesteld door de licha men, die tot de instelling van den raad het besluit hebben ge nomen, t. w. de meeste maat schappijen, die in relatie staan met Indië, als daar zijn de stoomvaartmaatschappijen, de Koninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Petroleuinbron- nen in Nederl.-Inc'ië, de Billiton- Maatschappij en verder alle cult uur-maatschappijen. Het doel van den Nederl. en Indischen Ondernemersraad is behartiging van de belangen van het in Indië gestoken kapitaal. Breskens, Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur in Zeeland te Middelburg werd Woensdag aanbesteed het aan- leggen van gedeelten rijwielpad op den rijksweg door Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, behooren- de tot de Rijks groote wegen in Zeeland. Raming 15000. Ingeschreven werd door de heeren W. C. Maljaars, Veere f15300 J. A. Meertens, Hoek 14868 J. de Bree Fz., Neuzen 14624 van Wijnen, Papendr. 14500 H. Kosten Cz., Wemel- dinge 14474 L. v. d Ven, Koudekerke 14449 v d Straaten, Hansweert 13850 J. van de Ven, Vlissingen 13716 M. Wandel, Oostburg 13740 T. Cambier, Breskens 12837 J. F. Cornelis, Hoofdplaat, 12128 P. v d Sande, Breskens 11643 Door den Commissaris der Koningin is bepaald, dat het onderzoek van de landweer- plichtigen van de lichting 1920 in ons district zal plaats hebben als volgt te Oostburg in de Graanbeurs Dinsdag 8 Nov. 9 uur voorm. voor Oostburg, Breskens, Zuid- zande, Cadzand, Waterland kerkje, Nieuwvliet en Groede te Sluis in het Gemeentehuis Woensdag 9 Nov. 10 uur voorm. voor Sluis, Retranchement, Eede, Aardenburg en St. Kruis te IJzendijke in het gymnas tieklokaal Donderdag 10 Novem ber 9 uur voorm. voor IJzendij ke, Schoondijke, Hoofdplaat en Biervliet. Hoofdplaat. Dinsdag werd door den landbouwer C. alhier aangifte gedaan, dat des nachts bij hem 13 ganzen en 15 eenden waren doodgebeten. De politie stelde een onderzoek in, waaruit bleek dat eenige honden in actie waren geweest. Spoedig volg den meerdere klachten, bij J. O. waren 17 kippen doodgebeten, terwijl bij meerdere ingezetenen een slachting onder de konijnen had plaats gehad. Ook bij de landbouwers M. en v. d. S. onder Biervliet hadden deze wreed aards een slachting aangericht onder de ganzen en eenden. Het zou zeer wenschelijk zijn dat zulke bloeddorstige hondjes spoedig werden afgemaakt. Hoofdplaat. De uitslag der gehouden loting voor de Nationale Militie is voor deze gemeente als volgt 1. J. F. Teugeman. 2. E. van Hee. 3. J. Z. Dees. 4. J. H. Maas. 5. P. F. Zeegers. 6. O. van Zeele. 7. A. M. Tas. 8. P. F. van Zeele. 9. J. W. Dierx. 10. J. J. Stabij. School en Kerknieuws. Oostburg. Het aantal leer lingen is bij het begin van den nieuwen cursus zoo groot, dat het onderwijs begonnen is met 3 parallel le en 2 idem 2e klassen. Tot onderwijzeres te Etten en Leur is benoemd Mej. V. Boerjan, onderwijzeres aan de R. K. school alhier. Geref. Kerk. Schoondijke. Ds J. R. Goris alhier komt voor op het tweetal te Apeldoorn. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 11 Sept. 1921. Breskens v 9!^ u Evangelisatie- vergadering in het lokaal van den heer Schippers (Dorpstraat) nj.30u Zondagschool n 5x/2 u ds Koenekoop, van Biggekerke. Groede v 9'/a ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 6 Sept. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren fl 1.70—f 15.35 id. (klein.) f 10.15f 10.85 Aangevoerd 145000 stuks. Oostburg, 7 Sept. Op de graanmarkt van heden werden de volgende prijzen besteed Tarwe f16.kroonerwten f29.haver 1 13.50, br. boonen f31. Handel slap. SPORT. DUIVENSPORT. Wedvlucht Arnhem 4 Sept. Aantal 38 duiven. 175 K.M. Breskens. Ie prijs H. de Baere, 2e en Je P. van de Vel de, 3e en 9e E. Modde, 4eJoz. Pleijte, 5e P. Jacobs, 6e A. v. den Heuvel, 8e A. van Gijs Co. De eerste arriveerde 11-48-22, met snelheid van 15,88 M. per seconde; de laatste 11-59-39, met snelheid van 14.96 M. per seconde. Los 8.45. Wind Z.W. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 4 Aug. Franpois de Meijer, 25 j., jm. en Janna Risseeuw, 24 jjd. Geboorten. 4 Aug. Regina Clementia, d. van A. F. Ter- mont en A. M. Stokkerman. 21, Jacobus, z. van J. Krokké en F. de Koeyer. 30, Neeltje Janna, d. van L. T. Brugge en J. M. Herman. j Overlijden. 12 Aug. Izaakvan Roo, 68 j., ongehuwd. Iiigezondeii. AAN DE ZEEUWEN. Waarde Landgenooten. Hiermede hebben wij de eer te Uwer kennis te brengen, dat de „Vereeniging tot Ondersteu ning van Burgelijke Ambtenaren en Beambten in 's Rijks Dienst" werd opgericht op 1 Januari 1909, en als Philantropische ver eeniging is goedgekeurd bij Kon. Besluit van 22 Januari 1909, no. 7. Afgescheiden van het verlee- nen van steun en bestrijding van den woeker, stelt deze vereeni ging zich ook ten doel het op richten en exploiteeren van een Herstellings Oord voor Rijks- Ambtenaren voor verpleging van leden en gezinsleden. Voor dit laatste doel bezit zij reeds een prachtig beboscht ter rein van 52 H. A. nabij de gemeente Ede. Zij beschikt evenwel nog niet over voldoende middelen om met den bouw daarvan te kunnen aan vangen in verband waarmede aan de Regeering is verzocht haar een subsidie te willen ver- leenen. Op dit verzoek kon niet gunstig worden beschikt Waar de behoefte aan voor noemd Herstellingsoord zich dagelijks meer doet gevoelen is o.m besloten om ter vermeer dering van het bouwfonds in alle beduidende plaatsen „H.O.R.A." Dagen te houden. Als gevolg van dit besluit zal gedurende de week der Land bouwtentoonstelling van 13 tot en met 17 September a.s, aan het geacht publiek een H.O.R.A. bloempje ten verkoop worden aangeboden. De Heer Burgemeester der gemeente Oost- en West-Sou burg heeft hiervoor bereids zijne toestemming verleend en tal van dames hebban belangeloos hunne medewerking aangeboden. Beleefd bevelen wij op die dagen ons H. O. R. A. bloempje in Uwen liefdadigheidszin aan. Het Comité, M. DRABBE, Hoofdcommies bij de Dir. Bel. enz. C. SANDERSE, Beëedigd Klerk Hyp. en Kad. Middelburg, Sept. 1921. "Langeviele K no. 405. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 10 Sept 8.07 8.31 Zondag 11 10.56 11.20 Maandag 12 12.12.24 Dinsdag 13 12.45 1.09 Volle Maan Zaterdag 17 Sept. voorm. 8.40. Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 10 Sept. 7.59 nm. Zondag 11 7-57 Maandag 12 J.55 Dinsdag 13 7.53 EEN GERECLASSEERDE MISDADIGER. Een berucht Rotterdamsch ty pe uit den tijd, toen de Zandstraat nog in haar vollen bloei stond, was korten tijd geleden voorwaar delijk uit de gevangenis ontsla gen. De man was beschuldigd van moord en veroordeeld tot 12 jaar, doch ruim drie jaar van zijn tegoed was hem ge schonken. De Katholieke reclas- seering had zich, daar hij in de gevangenis zich goed gedroeg, zijn lot aangetrokken en had hem in Rotterdam een betrek king bezorgd. Nauwelijks in zijn geboortestad terug, ontmoette de ontslagen misdadiger, die inder tijd de schrik van de heele, toch niet van een klein geruchtje ver vaarde buurt was, in een kroeg een ouden makker, dien hij inder tijd, toen zijn zaak diende, als ge tuige a décharge had doen dag vaarden. Deze kameraad had bij die gelegenheid moeten verkla ren den van moord betichte om kwart over 11 te hebben ontmoet, doch had aan de rechtbank me degedeeld, dat de ontmoeting te kwart over 1 had plaats gehad. Mede op grond van deze verkla ring was de veroordeeling ge volgd. Dat deze makker hem in de ure der benauwenis in de steek had gelaten, stak den weer in vrijheid gestelden nog zoo zeer, dat hij hem nu terugziende, een bierglas opnam en dit op het hoofd van den ander in stukken sloeg. Den reclasseeringsambtenaar had hij bovendien, toen hij dezen kwam vertellen, dat de betrek king, die men hem gegeven had, hem niet aanstond, in de gemeen ste taal bedreigd; deze wendde zich daarop tot de politie om bescherming tegen zijn bescher meling. De Rotterdamsche politie heeft daarop maar weer gezorgd, dat haar oude kennis in het Huis van Bewaring werd opgesloten. Wie Politieagent, Be steller ot Bewaarder wil worden, moet schrijven aan P. BOER, Nieuw-Amsterdam WA T IS COMMUNISME? Een onzer lezeressen vond in een almanak van het jaar 1873 het volgende antwoord, dat wij curiositeitshalve afdrukken, schrijft de Nieuwe Courant Als niemand een dienst of [beleefdheid meer doet, Als niemand op zij gaat en [niemand meer groet. Als niemand weet wat te pas [komt, of niet, Als niemand gehoorzaamt en [ieder gebied. Als iedereen zitten gaat aan uw [diner, Als iedereen zich vleit op uw [canapé. Als iedereen vrijt met uw [maintenee, Als iedereen uw wijn drinkt, uit [uw glas, Als iedereen zich makkelijk [maakt in uw jas. Als iedereen zijn beeren betaalt, [uit uw kas, Als iedereen maait en niemand [meer zaait, Als iedereen stuk scheurt en [niemand meer naait, Als iedereen vuil maakt en [niemand meer veegt, Als niemand de flesschen vult [die iedereen leegt. Als niemand de hamer heeft, en [iedereen het woord, Als allen maar schreeuwen en [niemand meer hoort. Als iedereen afbreekt en niemand [meer bouwt, Als iedereen bier drinkt en [niemand meer brouwt. Als iedereen hakt en niemand [meer kweekt, Als niemand meer heel maakt [wat iedereen breekt. Als niemand wat weet en toch [ieder doceert, Als niemand wat heeft en toch [ieder verteert. Dat is communisme I ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ROTTERDAM. Woensdagmiddag is een auto van de „Electro Stoom" te Hil- legersberg, die op den Ouden Kleiweg van Rotterdam naar Overschie een proefrit deed en een 100 K. M. vaart had, ver ongelukt en in de Wetering te recht gekomen. Van de inzittenden werd de bedrijfsleider ir. F. van Peski van Electro Stoom, wonende te Scheveningen onmiddellijk ge dood. De monteur J. Ledenburg uit Rotterdam geraakte onder den wagen en verdronk. Een der andere inzittenden is met ern stige wonden naar het Rotter damsche Ziekenhuis gebracht. De twee overigen, onder wie een jongen, kwamen er met lichte kwetsuren af. Woet hem e» den hoi denstal Van 0i schen uit het ruime l en ins een vuil het pel veilighel achttal I drie k\tj De bra, krachtij] grenzen! den. Del uit. Vel| de wa houder j terrein,! K.G. ht De dam hts en Wel J. C. c, omdat van Bui land wi men me» van de en I.isis De he stemming EE Dinsdi zeeboote marine oefening, het Zeeg kaar in geringe alles af. TELEi De pn der dras die giste vliegtuig komen g van Bo; Londen aankome: gelschei de kon de gen met EEN De f het fort togenboi het verr ter strc havensst een verf worden om erge: NATlil Woeni uur weri waardig f schijnsel! Noorde# een licH plotselinl naar help dellijn i oogenblif stip saniê met acl straal. I duurde i VLIEG Een v Parijs-St pletter werden ger zoo' hij, na overgeb RUST De Si dagmii opgehi idf

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 4