ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN k Wekelijksch Omzicht, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK 30e Jaargang Zaterdag 10 September 1921 Nummer 2656 fSBXLfcSTeH. Schuld en Boete. De groote Landbouw tentoonstelling. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Ad vertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever ™o.,02°n BRESKENS p,°|$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Wij kennen nooit de uitwer king van onze eigen daden, zien K ook dikwijls niet eens. Dat moest ons eigenlijk wat voor zichtiger maken. Wij doen maar M kijken recht voor ons uit naar het doel, dat we met dat doen bereiken willen. Maar links en rechts van ons zien we niet. Wat daar onze daad uitwerkt, wat hij over een week, een maand, een jaar nog als gevolg zal heb ben, daarover bekommeren we ons maar zelden. We kunnen het misschien ook niet. Alles op de wereld is wel feitelijk zoo onop losbaar dooreengewrongen, dat iederen daad maar ook ieder nalaten van een daad door den invloed die ervan op het groote en kleine levensgebeuren uitgaat, de meest onberekenbare en on waarschijnlijkste gevolgen kan hebben. Dat is een ontmoedigende ge- 'J dachte, geschikt om ons alle 1 levensenergie, alle lust en inoed tot handelen te ontnemen. Want dit feit maakt, dat we nooit zeker zijn of onze daden ten slotte wel doel zullen treffen. Het loopt vaak zoo heelemaal anders dan we gedacht hadden. En iedere daad kan een uitwer king hebben, geheel tegengesteld tan die, welke we ons ervan hadden voorgesteld. Zoo de wereld en demensch- heid daarvan ooit overtuigd ge weest zijn, dan is het zeker wel nu. Wat hadden keizer Wilhelm en zijn generaals, wat hadden de Russische tsaar met zijn grootvorsten, Poincaré en zijn ministers, de Engelsche regee ring en het Italiaansche volk zich dien wereldoorlog in zijn gevolgen heel anders voorgesteld. Overwinnaars en overwonnenen voelen zich gelijkelijk ontgoo cheld. En geheel de wereld fei telijk kijkt verslagen naar de noodlottige uitwerking van dezen algemeenen menschelijken waan zin. Zij, wij allèmaal hadden het ons anders gedacht. Bij deze woorden wilde hij de medegebrachte haren tot een nauwkeurige vergelijking op fherese's hoofd leggen, deze 'prong echter achteruit en riep dreigend kaak mij niet aan, of ik blijf 'oor niets borg. Ondanks zijn koelbloedigheid werd de ambtenaar toch min of meer bevreesd door de dreigen de houding van het ten hoogste '«bitterde meisje, en zich tot "ja begeleiders wendend, zeide hij; Men kan die vergelijking ook «ter doen, de hoofdzaak is, dat *e de beide beschuldigden in handen hebben. Hij waande zich thans vol umen zeker van zijn zaak, want ®j hield het zoo natuurlijke Maar de ervaring heeft nog geen voorzichtigheid geleerd. Wij doen nog, meer zelfs, wij vechten nog tegen mekaar en tegen onszelven als was er niets gebeurd. En de uitwerking stelt opnieuw teleur, is weer anders. Kijk naar Rusland Het is zeker wel met idealistische gedachten geweest dat Lenin en de zijnen de groote revolutie tot haar uiterste consequenties wilden uit buiten. Wat hebben ze bereikt? Dat Rusland in ellende en ar moe is te gronde geraakt, zullen ze misschien minder zwaar ne men. Maar hun eigen commu nisme, wat is daarvan terecht gekomen Nu lijdt Rusland hon ger En de sovjet-regeering durft zelfs het al-Russische steun-comi- té, waartoe ook met-communisten en zelfs reactionairen behoorden, niet te laten voortbestaan uit vrees voor het voortbestaan van den communistischen staat, die al lang niet meer communistisch is. Dat is het resultaat van hun daden, waarmee ze Rusland een door hen afgebakenden weg wilden opdringen. In Duitschland hebben ook weer een paar verdwaasden ge tracht in te grijpen in 's werelds gebeuren. Maar hun bloedige daad heeft, duidelijker nog dan in Rusland, een uitwerking ge had, lijnrecht tegenovergesteld aan het doel, dat zij bereiken wilden. Voor de Duitsch-nationalen, de conservatieven, de jonker- en militaire partij gold Ersberger als de man, die voor de vrede van Versailles de verantwoording droeg en als de belichaming der democratische stroomingen bui ten de socialistische partijen. Ze hebben hem daarom niet niet rust gelaten en vervolgd met beschuldigingen en lasteringen, tot eindelijk onder den invloed van deze campagne twee jonge menschen hem hebbe doodge schoten. Maar deze moord heeft de democratische elementen wakker geschud, hun het gevaar doen zien, dat de republiek bedreigde en tot een republikeinsch front gevoel, dat er het jonge meisje aanleiding toe gaf om zich te verzetten tegen eene aanraking van haar hoofd, voor een nieuw bewijs van haar schuld bewust zijn. Met groote gewichtigheid trad hij op Therese toe en zeide op ambtelijken toon: Zooals de zaken thans staan, ben ik verplicht u te arresteeren? Arresteeren riep de ander woedend, terwijl mevrouw Ga- rancier kermdeMaar dat is immers onmogelijk! Mijn doch ter is niet schuldig. Gij kunt, gij moogt haar niet wegvoeren. Ik verzoek mejuffrouw, om ons goedschiks te volgen en ons niet te dwingen geweld te gebruiken. Gij begaat daar een schande lijke ongerechtigheid, mijnheer, waarover men rekenschap van u eischen zal, riep Therese, zich trotsch oprichtende, en zich tot hare moeder wendend, zeide zij, deze omhelzende Moed, mama-lief. Ge weet dat bijeengedreven. Tal van demo craten overal in Duitschland waren reeds het slachtoffer ge worden van reactionaire sluip moordenaars. Deze laatste moord heeft blijkbaar den emmer doen overloopen. Reusachtige betoo gingen zijn te Berlijn en elders gehouden. Een storm van ver ontwaardiging en republikeinsche geestdrift vaart over het heele rijk. Zelfs de regeering is in beweging gekomen tegen de reactie. Maar de strijd is moei lijk, vooral hierom, omdat het oude ambtenarencorps, dat door en door monarchistisch is, nog dienst doet en alle regeerings- bemoeiïngen door zijn verzet grootendeels thans vruchteloos maakt. De genadige straffen, die den moordenaars aan reac tionairen kant zijn toebedeeld, spreken, vergeleken met de gestrengheid, waarmee tegen vergrijpen van revolutionair :n en democraten is opgetreden, boekdeelen. Bovendien steunt de Beiersche regeering de reactie in haar verzet. En de verorde ningen, door president en rijks- regeering tegen het drijven der reactie uitgevaardigd, hebben dan ook reeds een botsing tus- schen Berlijn en München tot gevolg gehad, te opvallender, waar juist op dat oogenblik het üuitsch-nationalencongres te München een hoogen toon aan sloeg. Het voet bij stuk houden der rijksregeering schijnt echter den Beieren ontzag in te boe zemen. In het buitenland volgt men deze Duit8che gebeurtenissen na tuurlijk met bijzondere aandacht. Vooral Frankrijk toont zich zeer belangstellend. Eenerzijds ziet het met genoegen den strijd tus- schen het rijk en Beieren, maar anderzijds vreest het het veld- winnen der reactie, waardoor Duitschland gevaarlijker wordt en ook het nakomen van de bij vredesverdrag opgelegde ver plichtingen in 't gedrang dreigen te raken. En over die verplich tingen is men juist druk doende, nu de overeenkomst van 13 Au gustus tusschen de bondgenooten, ik niet schuldig ben. Verzeker ook Claude, dat ik mij nooit onzen naam noch het aandenken van onzen vader onwaardig heb gemaakt. Ik vertrouw op Gods hulp, wanneer de menschen geen doorzicht hebben. Vaarwel, lieve moeder, we zien mekaar spoedig weer. Nog eenmaal omhelsde en kuste zij de weenende vrouw en zeide toen volkomen kalm tegen den ambtenaar der politie Ik ben bereid u te volgen, doch op ééne voorwaarde dat niemand de hand aan mij slaat. Zij koesterde thans slechts den wensch, om dit verschrik kelijk tooneel zooveel mogelijk te bekorten. Zij zag in, dat al hare verzekeringen en al haar protesteeren tegen de ingebrach te beschuldigingen op ditoogen blik vruchteloos zouden blijven, vandaar dan ook dat zij iedere verdere poging achterwege liet, om de politiechef van zienswijze die Frankrijk geen deel van het eerste Duitsche milliard teekende, moet nageleefd worden. De Fran- schen willen daarop terugkomen. Maar noch de Belgen, noch de Engelschen zullen daarvan ge- gediend zijn. Een nieuwe kwestie dus na de Opper-Silezische, die de Volkenbond op te knappen gekregen heeft. De 4 kleine na ties in den Bond, België, Spanje, China en Brazilië, zullen erovei rapporteeren. Het zijn werkelijk niet de eenige. Integendeel, er zijn niet anders dan kwesties. De Iersche, waarin de onderhandelingen zullen voort- duren, de West-Hongaarsche, die de Hongaren in hun eigenmachtig heid geschapen hebben, nu ze W.-Hongarije niet aan Oostenrijk willen overdragen, de Grieksch- Turksche, die de Grieken op hun manier aan 't oplossen zijn, enz. Dat zou ook allemaal anders geweest zijn, als er geen oorlog was. Dan zouden we als broeders samenwonen in een wereld, ge schikt voor helden. Zoo zei im mers Lloyd George het. Mis schien is zij ook wel geschikt voor helden. Hercules was im mers ook een held en kreeg en kel kwesties op te lossen, wat in dien tijd nogal hardhandig ging. Maar zoo bedoelden ze het toch eigenlijk niet heelemaal, geloof ik. Heden hebben wij, daartoe uitgenoodigd, een bezoek ge bracht aan het terrein, waar de groote tentoonstelling gehouden wordt. Het terrein beslaat een opper vlakte van 13 Heet. verdeeld in acht blokken. Niet minder dan 25 groote tenten zijn opgeslagen om de verschillende inzendingen onder te brengen. Daarbij komen de kleinere ten ten, van de inzenders, die daar zelf voor zorgden. Het aantal inschrijvingen voor te doen veranderen, zij wist, dat deze de macht had om haar desnoods met geweld weg te voeren, en onderwierp zich daar om maar liever vrijwillig. De moeder kon zich echter nog niet van de dochter schei den en scheen op het punt te staan om den gestrengen ambte naar op de knieën om erbarmen te smeeken. Therese hield haar echter hiervan terug, door te roepen Neen moeder, geen woord verder. Deze menschen zijn niet in staat u te begrijpen. Dan moeten zij mij ook maar gevangen nemen. Men heeft geen recht de moeder van haar kind te scheiden. Stel u gerust, lieve moeder, en bedenk, dat het beter is, dat men mij wegvoert, vóór Claude tehuis komt. Wat zou er ge beuren, wanneer hij thans eens hier ware Je hebt gelijk, mijn kind. paarden bedraagt 300, voor rundvee 265, schapen 175, gei ten 300, terwijl de afdeeling pluimvee, welke in twee tenten is verdeeld 192 nummers bevat. Voorts zijn te zien de Vlasse- rij en de bewerxing van het vlas, zoomede een Bazaltgroeve en een Kalimijn, terwijl tal van Landbouwwerktuigen onze aan dacht trekken. Niets ontbreekt er op Landbouwgebied. Voorts bevinden zich op het terrein, hetwelk in straten verdeeld is, een post- en telegraaf kantoor, een perstribune, een politietent, een barbiersalon, een brandweer- tent, een sigarenkiosk, enz. enz. De Tentoonstelling zal Dins dag 13 Sept a.s. te 12 uur of ficieel geopend worden door Z. Exc. den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, den Heer Van IJsselsteijn. Dien dag wordt tevens om 3 uur geopend de 73e bijeenkomst der Vereeniging het Nederl. Landhuishoudkundig congres te Middelburg en vindt 's avonds 8 uur de officieele ontvangst ten stadhuize van het Z. L. M. en het congres-bestuur te Middel burg plaats. 14 September vinden de paardenkeuringen plaats. 15 September za! de Konink lijke Familie de tentoonstelling des morgens en des namiddags bezoeken. De bekroonde dieren uit de Afdeelingen paarden, rundvee en geiten zullen dan in den ring worden rondgeleid, terwijl 's namiddags H. M. de Koningin zal worden toegezongen door een gemengd koor van J; 600 personen, waarvan de dames in de verschillende Zeeuwsche kleederdrachten. 's Morgens vinden de vee keuringen plaats. Gedurende den geheelen dag wordt een ringrijderij in Zeeuw sche costuum gehouden, welke bezichtigd zal worden door de Koninklijke Familie. Vrijdag wordt een concours hippique gehouden, terwijl des Zaterdags een imkersdag wordt georganiseerd. Bereid hem op alles voor, zoodra hij komt, zeide Therese nog met een veelbeteekenenden blik. Ja, dat zal ik. Dat God je behoede, mijn kind. De politiechef, wien dit af scheid toch wellicht wat zachter stemde, zeide tegen de waardige oude dame Houd u overtuigd, mevrouw, dat het mij innig verheugen zal, wanneer blijkt, dat uwe dochter onschuldig is, maar op dit oogen blik vermag ik niet anders te handelen. Therese wierp hem een ver- achtelijken blik toe en zeide Doe uw plicht, mijnheer en spaar u zeiven al die troostende verzekeringen, die toch niet op recht gemeend zijn. Zij had thans geheel en al hare kalmte herkregen en daar mede de haar anders eigen trotsche houding. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 1