Mssl Nieuws. Binnenland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws waardecijfer overtrof van Hol lands uitvoer. Het onderderscheid in België's voordeel was toch 221,476,289 gulden 184,763,726 gulden 36,712,563 gulden. En juist.in dat jaari919ging de ophitsingskampagne tegen den vreedzamen en bevrien jen buurman los 1 De cijfers van den wedei zijdschen uitvoer van '20 zijn nog niet bekend 1 Doch alles doet ons voorzien, dat zij, vooral wat .België betreft aan zienlijk minder gunstig zijn zullen 1 Wij vragen zou iemand in geheel België de verantwoorde lijkheid op zich willen nemen van om 't even welke politiek of politieke daad, die den Bel gischen handel en de Belgische nijverheid zou berooven van de aanzienlijke voordeelen, welke hartelijke betrekkingen tusschen Noord en Zuid beide als het ware verzekeren En zou het, alles wel beschouwd niet een daad zijn van veel hoogere vaderlandsliefde, het nader toehalen van die industi- eele betrekkingen te bevorde ren, vooral op een oogenblik, waarop een andere en grootere staat, en nog wel onzer aller dierbaarste bondgenoot, in Nederland voor eigen nijverheid zoowel als voor eigen kuituur een propaganda heelt ingezet, waarmede geen andere zelfs in de verste verte kan vergeleken worden NEDERLAND EN BELGIË. De minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. dr. Van Karne- beek, is Dinsdag met zijn familie uit het buitenland in de residen tie teruggekeerd. Op een vraag van een verte genwoordiger van het Haagsche Correspondentie Bureau naar de juistheid van het bericht over een ontmoeting in Zwitserland tusschen de Nederlandsche en Belgische ministers van buiten landsche zaken, deelde minister Van Karnebeek mede, dat zulk een ontmoeting inderdaad eenige dagen geleden heeft plaats ge had. Bij die gelegenheid waren de tusschen België en Neder land hangende kwesties onder de oogen gezien. Jhr. Van Kar nebeek had de overtuiging, dat de ontmoeting nuttig is geweest voor de onderlinge betrekkingen van beide landen. Uit Brussel wordt aan de N. R. Crt. gemeld, dat minister Jaspar uit Zwitserland aan zijn kabinet heeft bericht Ik heb de eer gehad, minister Van Karne beek den 27en Augustus te Lu- zern te ontmoeten. Wij hebben samen de tusschen België en Nederland hangende quaesties besproken en ik ben overtuigd, dat dit onderhoud van belang zal zijn voor de goede betrek kingen tusschen de beide landen. notaris Beuningh verkocht het door genoemden heer Brevet bewoonde Woonhuis. Kooper werd de heer W. Aalbregtse alhier voor ƒ1300. Groede- De vrouw van den molenaar van Houte, uit Drie wegen, welke Zondagavond bij het door ons vermelde ongeluk gewond werd, is Woensdag avond in het St. Anthonius-ge- sticht te Oostburg overleden. De ongelukkige was slechts 24 jaar. School en Kerknieuws. Heille (Gem. Sluis). Tot hoofd van de R. K. School al hier is benoemd de heer Nolet, te Zeist. Breskens. De verjaardag van H. M. de Koningin is in onze gemeente gevierd door het geven van een concert van ons Muziekgezelschap op het Spui- plein. Een talrijk publiek was op het Spuiplein samengekomen. Enkele vreugdevuren werden ontstoken, terwijl op de Villa van den heer Van Melle vuur werk werd ontstoken. Oostburg. Benoemd met ineang van 1 September tot Rijksklerk der Registratie en Domeinen te Goes, de heer J. B. Triestram, vroeger alhier. Cadzand. Ten behoeve van den heer J. Brevet alhier werd Woensdag ten overstaan van SPORT. DUIVENSPORT. Wedvlucht Den Bosch, 28 Aug. Cadzand. Ie, 2e,6e, 7e, 9e, 10e 12e en 13e, W. Bievet, 3e, 4e, 5e, 8e, 1 le en 14, A. de Gardeijn. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Aug. in de rijks-postspaarbank ingelegd t 12869.47en terugbetaald f15736.45. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9785. Predikbeurten. Ned. Hkrv. Kerk. Zondag 4 Sept. 1921. Breskens v 9>/2 u ds Scholte. nl.30u Zondagschool n 5V.2 u Geen dienst. n 5.30 u Werkmansbond Groede v 9>/2 ds v Griethuijsen Nieuw vl. v 10 u ds Meloen. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds van Heest. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 30 Aug. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 12.00f 15.15 id. (klein.) f 8.05f 11.55 Aangevoerd 195000 stuks. Oostburg, 31 Aug. Op de graanmarkt van heden werden de volgende prijzen besteed Tarwe f 17-kroonerwten f30.—, haver t 14.50f 15. Middelburg I Sept. Tarwe f 16.75—f 17 25, witte boonen f 38.f 42.ronde brui ne boonen f50.153, kroon erwten f2830, maanzaad f44- f48, lange bruine boonen f30- f38. Boter f 1.575 a f 1.676 per 5 ons. c-ieren ll1/» 121/z ct. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 3 Sept 2.29 2.53 Zondag 4 3.14 3.38 Maandag 5 3.58 4.22 Dinsdag 6 4.41 5.05 Eerste Kwartier Vrijdag 9 Sept. voorm. 4.49. GROEDE. Geboorten. 4 Aug. Zeger Cor nells, z. van J. D'Hont en E. Risseeuw. 6, Johanna Jozina, d. van S. van Strien en J. de Bruijne. 11, Abraham Willem, z. van J. W. IJzerman en J. A. Vtrkeij. 15, Izaak Pieter, z. van P. I. de Rooij en M. S. van de Velde. 22, Geertruida, d. van Jac. Oos terling en T. Behage. 23, Petrus Julianus Achilles, z. van -A. B. Geeraert en J. M. Nuijtens. 28, Petrus Johannes, z. van J. L. F. Roets en S. O. de Paauw. Overlijden. 10 Aug. Maria Suzanna van Uxem, 17 j-, d. v. Abraham en M. van de Lijcke. 11, Izaak, z. van Iz. Hennekeij en M. Tellier. 20, Abraham Jacob, z. van A. Rookus en D. M. Buize. 28, Jacomina Sara Le Clercq, 89 j., ongeh. BRESKENS. Huwelijks-Voltr. 4 Aug. J. C. le Bleu, 26 j., jm. en M. P. Brevet, 24 j., jd. J. van de Wege, 19 j., jm. en C. M. Ver- duijn, 17 j-, jd. Iz. Leenhouts, 24 j., jm. en S. M. Dierx, 20 j., jd. 18, D. Dingemanse, 19 j., jm. en M. L. de Tree, 19 j., jd. J. Quaars, 21 j., jm. en C. M. de Jonge, 17 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Elize Jozina, d. van A. W. Klaassen en W. J. van de Velde. 15, Gilles Pie ter, z. van Chr. Moerdijk en M. K. P. Minderhoud. 19, Cornelis Johannis, z. van J. J. de Kruijter en C. Blomme. 23, Isaac Pieter, z. van J. P. van Dijke en M. S. van Meenen. Willem Bernard, z. van J. W. de Schipper en J. van Keulen. 25, Maria Teuntje, d. van J. de Pagter en J. Ooster ling. 29, Martinur, Cornelis Pie ter, z. van A. v. d. Linde en P. N. Leunis. Overlijden. 13 Aug. C. Ras, 95 j., wedn. van C. Pikan. 16, M. W. Versprille, 59 j., echtg. van J. Quaars. DF, ONTHULLING VAN HET HERDENKINSBOND MONUMENT. De redacteur van ,de Maas bode" te Brussel seint d.d. 29 dezer De Belgische bladen zijn wol lof over de plechtige onthulling van het Belgische gedenkteeken te Vlissingen. De speciale ver- slaggever van de „Dernière Heu- j re" schrijft bijv. De mooie en grootsche plechtigheid, welke Nederland Zondag aan de dooden gewijd heeft, maakt een einde aan alle misverstand. Door zijn spontaniëteit en zijn warme op rechtheid heeft Nederland bewe zen, dat al mocht een wolk tus schen beide landen gekomen zijn, deze thans geheel verdwenen is. Evenals voor den oorlog zijn Hollanders en Belgen broeders en het staat alleen aan de beide regeeringen de banden, die een oogenblik verbroken waren, weer nauwer aan te halen. Dat is de indruk van de plechtigheid te Vlissingen, waar zooveel Belgen in de sombere dagen van 1914 een zoo ruime gastvrijheid geno ten, waar zoovelen onzer zeelie den en loodsen steeds in de beste harmonie leefden met de zoo hartelijke Zeeuwsche bevolking, voor wie de nachtmerrie der Wielingen zoo bitter moest zijn. Thans is de echte vriendschap weer teruggekomen. Vlissingen telt een belangrijke Belgische kolonie. Onze loodsen en zeelie den hebben er Hollandsche vrou wen gehuwd en naast de banden van sympathie zijn ook die van het bloed gekomen. De toenadering is vooral te danken aan de heeren Van Zuyen, Burgemeester van Breskens en A. Aernoudts, viceconsul van België te Sluis, Van Boven, Bel gisch consul te Vlissingen, alsme de aan den gemeenteraad van Vlissingen. Aan al dezen onze groote dankbaarheid. EEN SLUWE MISDADIGER. Twee jaren geleden wist een der gevangenen uit de strafge vangenis te Leeuwarden, een zekere De Bruin, iemand, die nogal veel op zijn geweten had, te ontsnappen. Hij was er in geslaagd, zijn spoor uit te wis- schen en geruimen tijd hoorde men niets meer van hem. Een half jaar na de ontsnap ping, werd, zoo meldt de Tel., te Amsterdam ingebroken in de St. Willebrorduskerk aan den Am8teldijk. Het duurde niet lang, of de politie had de hand ge legd op een drietal individuen, waarvan zekere Zandstra de hoofddader bleek te zijn. Helaas waren de bewijzen tegen hem zeer zwak en de rechter-com- missarris stelde hem in vrijheid. Zandstra was hierna spoorloos verdwenen. Bij het vergelijken van de vinget afdrukken bleek echter, dat Zandstra en De Bruijn de zelfde personen waren. Van dat moment at ontwikkelde zich een gerafineerde strijd tusschen de politie en den misdadiger. Nu eens werd hij hier, dan daar gesignaleerd. Tot zijn bekenden placht De Bruijn te zeggen Ze moeten al héél slim zijn als ze mij te pakken krijgen Den laatsten tijd was het be kend, dat hij als bouwvakarbei der werkzaam was. Op zekeren dag wilde de politie hem arres teeren, maar De Bruin had er de lucht van gekregen en zijn maatregelen genomen. Hij wist een zijner medearbeiders over te halen zijn kleeren aan te trekken, terwijl hij zelf in het pakje van zijn collega het werk verliet. De confrater werd aan gehouden en De Bruijn zelf ont snapte. Dinsdagmiddag ontdekte men hem op een bouwwerk aan het Damrak te Amsterdam. Daar men meende, dat hij via de brandladders van naburige hui zen zou ontsnappen, werd ge wacht tot hij het werk verliet. Toen hij eenmaal op straat was, werd hij onverhoeds overvallen en gearresteerd. Zijn medeplichtigen aan de inbraak in de St. Willibrordus- kerk hebben drie jaar gekregen. PLAGERIJ. Een reiziger klaagt in het Ilbl. over de kleingeestige pla gerij van deNijmeegsche douane, die een fleschje Eau de Cologne, opengemaakt en voor drie kwart leeg, als smokkelwaar beschouw de, den reiziger f 137 rechten liet betalen en bovendien als straf hem en de dames van zijn ge zelschap aan den lijve liet visi teeren. Er was verder niet het allerminst op den inhoud van hun koffers, zakken en jassen- voeringen aan te merken. VERVOER VAN 1983 LIJKEN Te Maastricht zijn gepasseerd 4 schepen met 1983 lijken van bij Verdun gesneuvelde Amerika nen. Aan de Nederl.-Belgische grens stond een militair detache ment met het regimentsvaandel en den toevallig op inspectie al daar vertoevenden brigade-com mandant, kolonel Hoogervorst, opgesteld om de militaire eer bewijzen te brengen. De Com missaris der Koningin, Burgeni. en Weth. en een piket mare chaussee stonden op den steiger geschaard. Meteen toespraak zijn kransen aangeboden. De Ameri- kaansche convooileider en een officier bedankten voor de eer bewijzen. Het transport gaat over Antwerpen naar Amerika. LEIDEN'S ONTZET. Voor de uitdeeling van haring en wittebrood vanwege de 3 Oc- tobervereeniging ter gelegenheid van de viering van Leiden's Ont zet, hebben zich ruim 2300 perso nen aangemeld. wel uit geheel Nederland njet meer vervuld zal worden, om. dat Burgem. en Weth. den Raa(j hebben voorgesteld (nu voorhtt instandhouden de noodzakelijk, heid niet meer bestaat) haar te heffen. op EEN HOOGE BETREKKING OPGEHEVEN. De trouwe wachter van den Martinitoren te Groningen, die tal van jaren 's nachts zijn vei ligheids signalen over de stad liet klinken, heeft thans, wegens 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag aangevraagd, waardoor de hoog ste betrekking waarschijnlijk de ZEDENSCHANDAAL De politie te Deventer heeft de hand gelegd op een zestal personen van beiderlei sekte, dit in een tijdelijk onbewoond hu» aldaar zich schuldig maaktei aan misdrijven tegen de zedei waartoe een hunner, zoon van den bewoner, de gelegenheid had opengesteld. Bij deze affaire zijn ook personen uit Apeldoorn en Arnhem betrokken. De zaak lekte uit, toen de omwonenden aanstoot namen aan de ergerlijke tooneelen, die blijkbaar in di woning plaats vonden. ,N. Crt' OP DEN HUWELIJKSDAG GEARRESTEERD. In een Rotterdamsch magazijn waren dezer dagen een paar zij. den japonnen ontvreemd, waar schijnlijk door twee vrouwen, die zich bij het bezichtigen der goe deren hadden uitgelaten, dat één van haar binnenkort ging trou wen. Winkelpersoneel van hel warenhuis in gezelschap van een paar rechercheurs stelde zich voor den ingang van het stadhuis tegen het uur van trouwen op Woensdag en wees als vermoe delijke daderes een der brüidj aan, die bij nader onderzoek bleek getooid te zijn in eender gestolen kleedingslukken. De bruid trouwens een békende winkeldievegge werd aange houden, en naar het politie-bu- reau Pauwensteeg gebracht. ONZE PAARDENHANDEL OP DUITSCHLAND. Over het eerste half jaar vac 1921 werden uit ons land naar Duitschland uitgevoerd 6b40paar- den ter waarde van t 6,970/" tegen slecht 2880 stuks ter waar de van f 2.0,66000 over eerste half jaar van 1620. heil EEN DENl DOCHTER VAN TSAAR Te Parijs is onder den titel „Survivante een boek versche nen van de hand van een zeke re madlle Marie Berditche, die verklaart in werkelijkheid de jongste dochter van den Tsaar, groot-hertogin Anastasia, en de eenige overlevende der Tsarenfa milie te zijn. Zij vertelt dat de bolsjewieken, nadat zij haar fa milie hadden gedood, ook haar zwaar gewond en voor dood achterlieten. Zij werd later door een werkman gevonden, die haar met zich meenam en v zorgde. Over Siberië, Japan de Ver. Staten bereikte zij Euro-1 pa. Zij wenschte thans in ruitj en vrede haar leven verder te slijten. Hoewel men uit den aard wei nig geloof hecht aan dit fantaa- tisch verhaal, vindt men het toch opmerkelijk, dat de schrijfster geen enkel recht voor zich op- eischt of aanspraak maakt op bezit van de Tsarenfamilie. De Fran8chè bladen brengen io dit verband nog in herinnering dit in officieele bolsjewistische docu menten vermeld staat dat destijds na den moord één van de lijken der slachtoffers spoorloos was ver dwenen. DE BEGRAFENIS VAN ERZBERGER. Woensdag is te Bieberachhet lijk van Erzberger met groot! plechtigheid bijgezet. Het lag in de oude kerk op een baarie een rijk besneden doodkist tut schen palmen en groene boomen Zes kerkdienaren hielden doo- denwachtin zes kandelabres brandde kaarslicht. De doodkist was met tallooze kransen bedekt: bovenop lag de bloemenhuld! der vakvereenigingen en dn regeering van Baden. Van zever uur morgen af duurde de plech tige rouwdienst in de kerk. In Bieberach was" het heden marktdag maar ook zonder dit

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2