PlaaMil Nieuws J Monument -Onthulling te Vlissingen. want de commissarissen zullen verdwijnen." De aanstaande oogst zal nog ellendiger zijn behalve Moskou en Fetrograd schijnt Rusland niet meer te red den. De winter van 1921/22 ip bolsjewistisch Rusland zal de grootste tragedie doen zien, die de wereld ooit gekend heeft." De Grootste Nederlandsche Landbouwtentoonstelling in 1921. Naar men ons meldt, belooft de groote Zeeuwsche Landbouw tentoonstelling, welke van 13 17 Sept. a.s. op het Marine vliegkamp bij Vlissingen wordt gehouden, de belangrijkste te worden van alle Landbouw tentoonstellingen, welke dit jaar in ons land worden georgani seerd. De voorbereidende werkzaam heden op het prachtige, aaneen gesloten terrein, dat 13 Heet. groot is, doen te over blijken, dat hier waarlijk iets groots te zien zal zijn. Niet minder dan een 25-tal groote tenten zijn er verrezen, waarin de verschillende afdee- lingen zullen worden onder gebracht, terwijl voor de paarden zijn opgeslagen de bekende stal len die op Houtrust stonden en bovendien verschillende inzen ders in eigen tenten zullen ex- poseeren. Er zijn 15 verschil lende afdeelingen, waarvan zeer belangrijk zullen zijn paarden (300 stuks), rundvee (275 stuks), Geiten (300 stuks), akkerbouw, (twee zeer groote tentent, weten schap (2 id.), vereenigingswezen (1 id.), tuinbouw, pluimvee,, werktuigen en machinerieën en landbouwindustrie. Deze laatste afdeeling telt eenige zeer interessante buiten- landsche inzendingen o.a. een stand van een der grootste Duit sche basalt-firma's en de minia tuurmijn van het Duitsche Kali syndicaat (1200 M2 groot), welke op de groote Wanderausstellung in Leipzig stond. Bijzonder in teressant wordt ook de afdeeling vlasserij. Het geheele terrein is elec- trisch verlicht, overal is electri- sche drijl kracht en waterleiding, terwijl er 4 groote restaurants zijn, een post- en telegraafkan toor, benevens een bioscoop waar voortdurend films op land bouwgebied worden vertoond. Schoon er geen kermisverma kelijkheden zijn toegelaten, zal er toch voldoende afwisseling zijn. Verschillende dagen zullen paarden en vee in een ruimen ring worden rondgeleid, een concours hippique wordt geor ganiseerd, een ringrijderij in Zeeuwsch costuum wordt gehou den, terwijl steeds goede con certen worden gegeven. Bij ge legenheid van het bezoek van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, dat bepaald is op 15 September a.s. zal een zangkoor van 600 personen, waarvan de dames in de ver schillenden Zeeuwsche kleeder drachten, eenige toepasselijke liederen zingen. Ook de steden Middelburg en Vlissingen zullen al het moge lijke doen om het den bezoekers 's avonds zoo aangenaam moge lijk te maken. Een bezoek aan deze tentoon stelling kunnen wij ten zeerste aanbevelen. Voor inlichtingen wende men zich tot het alge meen secretariaat Marineilieg- terrein Vlissingen, Tel. 370. Zondagmiddag had op de begraafplaats „Vredehof" te Vlissingen, op plechtige wijze de onthulling plaats van het Monu ment, geplaatst op het graf der geallieerde strijders, die gedu rende den wereldoorlog zijn gevallen en aldaar begraven. Duizenden belangstellenden waren naar Vlissingen gekomen. Alleen uit Antwerpen werden met verschillende booten twee duizend bezoekers aangebracht. Twintig Vereenigingen gingen met vaandels en banieren in den stoet, welke zich op het Bellamypark opstelde en door de Coosje Buskenstraat en Bad huisstraat de Koudekerksche straatweg volgde naar „Vrede hof', alwaar ofïicieele personen, familieleden der gesneuvelden, en genoodigden om het graf stonden geschaard, hetwelk be dekt was met bloemen en kransen. Onder het spelen van een lreurmar8ch stelden de afge vaardigden van de verschillende Vereenigingen zich rond het graf, met ontplooide vaandels en banieren, terwijl bloedver wanten een laatsten groet brach ten aan hun dierbaren. Het was een plechtig oogen- blik, toen, na een rede van den heer W. Geurts,onder-voorzitter van den Herdenkingsbond, het omhulsel van het Monument werd weggeschoven. Rustend op een zwaar voetstuk, toont het ons een stervenden soldaat, onder steund door de Zeeuwsche maagd. Het hoofd van den gestorvenen soldaat heeft een verbonden schedel. Het gelaat getuigt van diepen smart, maar ook berusting en hoop. Uit den linkerarm 'schijnt het leven reeds geweken en de half gesloten vuist hangt slap neer en wordt door een teedere hand van de maagd ondersteund. I aaren- tegen schijnt de rechterarm nog vol kracht en omvat de vuist het geweldige slagzwaard omkneld als een voorstelling van wat een voor zijn vrijheid kampende klei ne natie vermag. Aan de voorzijde staat op het voetstuk: „Decorum estpio patria mort" en aan de achterzijde „De Belgische Vaderlandsche Bond „Herdenken om testrijden". „Aan de verbonden strijders" en daaronder „La Ligne Patrioti- que. Se Souvenir pour Combattre Aux Combattents Allies 1914 1918." Hierop werd door het Ant- werpsche Muziekgezelschap de Brabanconne aangeheven, terwijl de vaandels gelijktijdig het saluut maakten en gebogen bleven tot de nationale hymne geëindigd was. Hierna werd het woord ge voerd door den Burgemeester van Vlissingen, die in warme woorden dank bracht voor het overdragen van ^Jret Monument aan de gemeente Vlissingen, er aan herinnerde, dat in 1918 door de gemeente een afzonderlijk gedeelte van het „Vredehof" geheel ter beschikking werd gesteld van den Bond, tot het ter aarde stellen van alle mili tairen der geallieerde mogend heden door den oorlog overle den, wier graven over de pro vincie Zeeland verspreid waren. Thans rusten in dit gemeenschap pelijk graf 5 Belgen, 29 Engel- schen en 4 Franschen. Tot de Engelsche Vertegen woordigers sprak de Burgemees ter in de Engelsche taal, dat hij als Burgemeester van Vlissingen dit Monument dankbaar heeft aanvaard. In dit kleine stukje grond rusten de overblijfselen van 29 dappere Britten, die hun leven hebben gegeven in dienst van hun Vaderland tijdens den oorlog. Het moge een troost zijn voor hun bloedverwanten, dat hun moed is geëerd door dit mooie Monument. De stad Vlissingen heeft spe ciaal de meest in het oog loo- pende plaats van haar eenvoudig kerkhof voor de oprichting van dit fraai stuk beeldhouwwerk gekozen, opdat bezoekers, al ko men zij jaren hierna, zullen zien, dat de herinnering aan de slacht offers van de grootste tragedie van deze eeuw, op juiste wijze is geëerd. Daarna richtte de heer Van Woelderen zich in de Fransche taal met de volgende woorden tot de i Fransche vertegenwoor diger Mijnheer de vertegenwoordi ger van de Fransche regeering. Sta mij toe in mijn kwaliteit van Burgemeester van Vlissingen U hier aan den voet van dit graf monument te verzekeren, dat wij gaarne de trouwe bewakers zul len zijn van de vier dappere Franschen, die in dit graf rusten. Ik verzoek aan uw landge- nooten mede te deelen, dat wij al onze best zullen doen dit blijk van vertrouwen waardig te zijn. Dit monument, dat den helden moed en de dapperheid ver eeuwigt, zal te Vlissingen door alle eeuwen heen een vrome hulde blijven aan de slachtoffers van den grooten oorlog. Daarna eindigde de burge meester, thans weer in onze taal als volgt Ter bevestiging van het ge sprokene heb ik de eer voor de gemeente Vlissingen dezen eei- sten krans als hulde aan hen, die vielen voor hun vaderland, aan den voet van dit pas ont hulde monument neer te leggen, aldus eindigde de burgemeester zijn toespraak. Aan de krans waren linten bevestigd met de woorden„De gemeente Vlis singen aan lien die vielen voor hun vaderland." Deze handeling werd bezegeld door het „Wien Neerlandsch Bloed." De heer Tijtgat, sprak als Voorzitter van den Herdenkings bond, in het Fransch. Hij betuigde zijn erkentelijk heid aan de Stad Vlissingen en haar Gemeentebestuur voor het afstaan van een eereplaats op dezen doodenakker voor de ge vallen soldaten. Tevens sprak hij zijn dank uit aan de vertegenwoordigers der geallieerde mogendheden, en vooral aan het Nederlandsche volk voor het feit, dat ze door hunne tegenwoordigheid de plechtigheid van heden hebben willen verhoogen en verzocht hun de tolk te willen zijn bij hunne regeeringen van deze ge voelens van diepe dankbaarheid. Kolonel v. d. Putte, militair attaché van België, die dé Bel gische regeering vertegenwoor digde, bracht hulde aan allen, die tot stichting van het monu ment hebben medegewerkt, en verzekerde dat de nagedachte nis van hen, die gevallen zijn voor hun vaderland in eere zal gehouden worden. Ook de Engelsche militaire attaché Commander Whortons sprak woorden van dank namens zijn regeering en legde een krans aan den voet van het monument, waarna de muziek het Gode save the Queen liet hooren. Vervolgens nam vice-admiraal v. Bleijswijk Ris het woord om namens de Nederlandsche marine hulde te brengen aan de mannen die vielen voor hun vaderland. Namens de Nederlandsche marine legde ook hij een krans aan het voetstuk. De volgende spreker, de heer C. Timmerman, Secretaris van de Afdeeling Vlissingen van den Herdenkingsbond, wees op het vele, dat de Belgen in balling schap hadden gedragen, bij de onderdrukking van hun vader land. Hij schetste de rampen van den oorlog, mede in ver band met de voorstelling van het monument. Names de afdeeling Antwer pen van den bond van oud strijders, bracht de heer Courtel een groet aan de overleden wa- penbroèdersterwijl de lieer Clarisse sprak namens de oud strijders van Frankrijk beiden legden een krans bij de anderen. Verder werden nog kransen neergelegd namens den gezant van Frankrijk, den consul van Frankrijk, den consulairen agent van Frankrijk, de Belgische con suls in Zeelandde officieren van het garnizoen en de onder officieren van het garnizoen Vlissingen de afdeeling Vlissin gen van het Nationaal Syndicaat de leerlingen der R. K. scholen te Vlissingen de Belgische lood sen, de Nederlandsche loodsen en de R. K. Turnver. „Sparta" en „From some British Ladies." Nadat de plechtigheid op den doodenakker was geëindigd, werd de toegang opengesteld voor het publiek, om het monu ment in oogenschouw te nemen. Honderden defileerden voorbij 't monument, om daarna met den stoet naar de stad terug te trek ken, waar duizenden stonden te wachten. Door de politie waren ver- eischte maatregelen genomen, zoodat alles zonder incidenten is afgeloopen, alleen zijn een 9- tal personen tengevolge van de drukte flauw gevallen, welke door het Roode Kruis, hetwelk aan wezig was, geholpen werden. Enkele fotografen en filmope rateurs hebben gezorgd, dat deze plechtigheid vereeuwigd werd. Breskens. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal door het Muziekgezelschap „Uit het Volk- Voor het Volk" Woensdag avond om zeven uur een corcert g»geven worden op het Spui- plein. Groede. Zondagavond kwam de molenaar v. H. uit Driewegen met zijn vrouw en Wed L. uit Schoondijke, met paard en rijtuig van de hofstede van de land bouwer S. gereden, toen het paard wat lastig werd, begon te steigeren en in de sloot terecht kwam De weduwe L. bekwam zoo danige verwondingen dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De beide anderen werden minder ernstig gekwetst. Nader verneemt men dat de toestand van de vrouw van v. H. Maandagmorgen ook ernstig was. Groede, Hedenmorgen kwam de Raad onzer gemeente, onder presideum van den waarnemend Burgemeester, de heer J. de Vlieger, in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld, wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Van den Commissaris der Koningin, dat bij Kon. besluit tegen 6 Aug. aan den Burge meester eervol ontslag is verleend. Van Ged. Staten een bericht aan den Raad dat op het ver zoek om verhooging jaarwedde Gemeente-Ontvanger afwijzend is beschikt. Goedkeuring nieuw reglement Burgerlijk Armbestuur. Van den Ned. Bond van Gem.- Ambtenaren een schrijven om naar aanleiding van hun schrij ven van 28 Sept. 1920, de salari- eering van den Ambtenaar ter Secretarie te wijzigen. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt goedgekeurd, vaststelling rekening 1920; als mede het verzoek van den heer J. M. van Oostrom Soede, om hem eervol ontslag te verleenen als Ambtenaar van den Burger lijken Stand met ingang van 6 Augustus 1921. Enkele at- en overschrijvingen voor het loopende dienstjaar worden goedgekeurd. B. en W. vragen den Raad machtiging afkondiging Legger wegen en voetpaden. Hierop wordt gunstig beschikt. Bij den rondvraag vraagt de heer de Bliek hoe het staat met de verpleegde krankzinnige de Seijn. De Voorzitter kan medede, ien, dat deze naar Vrederus;; overgebracht, en nu de helft4 verplegingskosten voor rekeift, der gemeente komen, terwijl, andere helft voor rekening \i de provincie komt. De heer J. B. Becu inforraet, hoe het staat met de bestraft, voor de nieuwe woningen, wai na hij in een vorige vergaderi» heeft gevraagd. De Voorzitter deelt mede,! hem hiervan nog niets belcti is, doch dat hij een onderzo, zal instellen. Hierna wordt de openhj vergadering gesloten en gaall Raad over tot vergadering gesloten deuren, ter behandeli van enkele reclames H. Omsla Wafterlandkerkje. Inf Zaterdag gehouden Raadszittii waarbij de heer Dieleman i wezig was, werd de Gemeei rekening over 1920 aangebodi in ontvangst op f258541 en in uitgaaf op f 23885) alzoo goed slot van f 1968; Voor het vervolg anders werden benoemd de heer J. Bareman en mej. B. J. Claris In verband met de wonir wet zal er een Gemeente opzit ter worden benoemd. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd DAGE N. Woensdag 31 Aug. Donderdag 1 Sept. Vrijdag 2 12.27 12.54 1.44 nar. Nieuwe Maan Vrijdag 2 Se; voorm. 4.43. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 31 Aug. 8.19 nat Donderdag 1 Sept. 8.19 Vrijdag 2 8.15 SPORT. Vlerdaagsche afstandmarjc! Op Maandag 21 August! vertrokken van uit Westelijk! Vlaanderen een vijftal persow tot het deelnemen aan de t standmarsch van 200 K.M. t op 22 Augustus te Amersfo» werd gehouden. Reeds den eersten en di tweeden dag der afstandmar* moesten 4 deelnemers van a vijf uit West. Z.-Vl. den mot opgeven, zoodat alleen vanda deelnemers de Bondkruis-inedii le van de Nederlandsche Bot voor lichamelijke opvoedinf werd behaald door. den min chaussée Versprille.gestationeei te Breskens. KORFBAL en VOETBAL Aardenburg. Zondag speeil de Aardendurgsche Korfbalcli „A.K.C." een match tegen,,' mina" uit Brugge, welke inl nationale ontmoeting in het vc deel van A.K.C. bleef met 8- In de rust werd den Brugp naars een bouquet aangèbodr Daarna speelde de AardenbuiJ sche voetbalclub „A.V.V." el partij tegen de Cercle van BriJf ge, waarin de Bruggenaars winnaar bleven met 3—1 9 0VI Breskens. Zondag speelt „Sparta I" uit Middelburg e( vriendschappelijken match tege „H.O.V. 1" Breskens. Bij het eind was de stand 1- Groede. Zaterdag j.l. speé de Blauw-Wit I een vriendschap pelijken wedstrijd tegen O.V'.t 1 (Oostburg). Bij de rust v de stand 0—0, op het eind 2- voor Groede. IJzendijke. Zondag verl „Biauw-Wit" Groede met 4 tegen Juliana" alhier,

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2