Plaats®! Ins. „Sanatorium Zeeland". Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws ten bate van de hulpactie voor Opper-Silezië ter sprake. Het stadsbestuur stelde tien duizend mark voor, de Duitsch- nationalen verlangden echter, dat er honderdduizend mark zou worden gegeven. De communist Schneider protesteerde heftig tegen.eiken steun aan de Opper- Sileziërs, omdat, naar hij zeide, dit geld toch maar ten bate van de Orgesch wordt gebruikt. Het Duitsch-nationale raads lid Kimbel antwoordde hierop, dat de hongersnood in Rusland een gevolg was van het com munistische wanbeheer der Sov- jet-regeering. Hij vond het verschrikkelijk, dat er in een Duitsch stadhuis ten gunste van een dergelijke „Schweinewirt- schaft" werd gesproken. Toen de spreker zoo ver was gekomen, achtten de communis ten het niet langer noodig of wenschelijk, de parlementaire zeden in acht te nemen. Zij stormden op de sprekerstribune af en het communistische raads lid Goldbach trok den spreker van de tribune te midden van zijn met hun vuisten zwaaiende geestverwanten. De voorzitter, dr. Weyl, keek verbaasd op deze kloppartij neer, verliet toen zijn plaats en mengde zich onder de vechtenden. Intusschen waren de vrienden van Kimbel er in geslaagd, hem in tamelijk onbe- schadigden toestand uit de han den van zijn belagers te bevrij den. Een ander Duitsch-nationaal raadslid, dr. Fabian, wilde den communisten beletten, naar de banken der lechterzijde „op te rukken". Thans werd hij het mikpunt van de communisten. Een hunner, Mankowski, wierp Fabian op den gronder ont stond een kluwen van vechtenden, en het duurde eenigen tijd, voor dat dr. Fabian kon opstaan. Hij verdedigde zich uit alle macht, daarbij geholpen door zijn par tijgenoot dr. Kirchner. Toen deze vechtpartij zoowat geëindigd was, waren de heeren in de om geving van de sprekerstribune nog steeds handgemeen de so cialist Borchardt werd door de communisten en zijn socialistische mede-raadsleden van den eenen naar den anderen kant getrokken. Toen de communisten hun aanvallen hadden gestaakt, ver scheen dr. Weyl temidden van de partijen, die juist uit elkaar wilden gaan. Hij heropende de zitting, en verklaarde „Wij zijn getuige geweest van stuitende tooneelen. Ik protesteer er krachtig tegen, dat hier met woord en met daad tegen col lega's wordt opgetreden. Dat is in strijd met de orde van het Huis. Ik roep allen tot de orde, die aan deze gebeurtenissen me deplichtig zijn. Afzonderlijke na men kan ik niet noemen. (Ge lach). Het raadslid Kimbel verklaarde dat zijn woorden niet gemunt waren op de communistische raadsfractie, die zich beleedigd gevoelde, daar er in Berlijn en in Pruisen geen communistisch wanbeheer bestaat. Daarop gaf de voorzitter dr. Weyl, het woord aan den com munist Gabel, hoewel velen van meening waren, dat Kimbel had moeten doorspreken. Eindelijk, nadat een lange reeks sprekers het woord had gevoerd, kwam Kimbel weer aan de beurt, om zijn rede voort te zetten. Ver scheidene communisten sprongen onmiddellijk van hun zetels op, en weigerden onder groot rumoer weer te gaan zitten. De voor zitter zag zich toen opnieuw ge dwongen, de zitting op te heffen. Ook 's avonds maakten de communisten zulk een rumoer, dat Kimbel niet aan het woord kon komen. Nadat het lawaai eenigen tijd had voortgeduurd, sloot de voorzitter om half ne gen de vergadering. Dit is de naam van de in Zeeland opgerichte Vereeniging, ten doel hebbende verpleging en genezing van lijders aan tuber culose. Een zeer mooie en hoogst doelmatige instelling. Zaterdagmiddag werd door het voorloopig bestuur een Al- gemeene Vergadering belegd in de Sociteit St. Joris te Middel burg. Ruim 30 leden uit alle deelen van Zeeland waren ter vergadering aanwezig. De voorloopige Voorzitter, de heer M.J. Hartz, deelde mede, dat de Vereeniging plm. 200 leden telt, welk aantal, naar hij hoopte, spoedig tot 1000 zal zijn gestegen. De exploitatiekosten zullen uit de verpleeggelden moeten wor den bestreden vooral ook die, welke door sociale instellingen worden betaald. Ter behandeling was het ver kiezen van een definitief Bestuur, bestaande uit 9 leden. De Voor zitter wees er op, dat het aan beveling verdiende zooveel mo gelijk het Bestuur te doen vertegenwoordigen door de ver schillende deelen van ons Zeeland. Ook achtte hij het zeer ge- wenscht, dat er enkele voor mannen op het gebied der tuberculosebestrijding in het bestuur zitting hebben, o.a. dr. Hoorweg. Na stemming en herstemming werden tot Bestuursleden geko zen de heeren J. A. Berger, M. J. Hartz, van Gelderen, Hoor weg,Welleman, Mej. L. v. Raalte, Goedbloed, Ittman en J. J. Wal- lien, terwijl de heer J. de Meij, welke gekozen was, zich terug trok, omreden Walcheren vol doende vertegenwoordigd is, en er dan een plaats voor een ander deel van Zeeland open komt. Van deze heeren werden be noemd tot Voorzitter de Heer M. J. Hartz, tot Secretaris de Heer J. A. Berger en tot Pen- ningmeesteresse Mej. L. van Raalte. Hierna werd overgegaan tot het vaststellen van het Huis houdelijk Reglement, hetwelk na eenige kleine wijzigingen werd goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat de bedoeling der Vereeni ging is drie Barakken te bouwen elk ruimte biedend voor 32 bed den, op een daartoe zeer geschikt terrein in Walcheren, nabij Dom burg. Voor een en ander zal, met aankoop terrein, noodig zijn een afgeronde som van 600.000. In Den Haag ondersteund men deze plannen met kracht, daar men overtuigd is, dat Zeeland, als geïsoleerd liggende provincie spoedig geholpen moet worden. Spreker sprak de hoop uit, dat wij binnen korten tijd in Zeeland een Sanatorium zullen zien verrijzen, terwijl hij de leden opwekte reclame te maken en nieuwe leden aan te werven voor onze zoo zeer noodige en nuttige instelling. DE PASVISA NAAR EN VAN BELGIË. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Ravensteijn be treffende opheffing van de pas visa bij het wederzijdsch ver keer tusschen ons land en België, luidt het antwoord van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken als volgt „Het is juist, dat reeds eeni gen tijd geleden van de zijde der Belgische regeering is te ken- nen gegeven, dat die regeering bereid zou worden gevonden de verplichting van reis-visa voor Nederlanders die zich naar België begeven, op te heften indien de Nederlandsche regee ring denzelfden maatregel ten aanzien van Belgen zou willen nemen, die naar Nederland rei zen. De Ned. regeering heeft zich bereid verklaard een zoo danige regeling te treffenhet is te verwachten dat zij na afloop van het overleg met de Bel gische regeering en nadat eenige voorbereidende maatregelen zul len zijn getroffen, binnenkort in werking zal kunnen treden." Breskens. De melk-ver- koopers alhier hebben de melk twee cent per Liter afgeslagen, en gebracht op 20 ct. per Liter. In de Maandagavond ge houden vergadering van de Wil- helmina-Bewaarschool alhier, deelde de Voorzitter mede, dat de heer M. Manneke, wegens hoogen leeftijd had bedankt als Bestuurslid. Tevens deelde hij mede, dat, dank zij de buitengewone bij drage van de Gemeente, de school opgeknapt wordt, het welk hoog noodig was. De helpster, mej. Aalbregtse, heeft als zoodanig ontslag aan gevraagd, zoodat een oproep voor een helpster moet geschie den. De rekening van den Penning meester wees een nadeelig slot aan van 54.15. De Begrooting voor het vol gend dienstjaar wordt geraamd op een bedrag van 1209. Medegedeeld wordt nog, dat de speelplaats zal worden op gehoogd, wat de reinheid der kinderen zeer zal ten goede komen. Bij den rondvraag vestigt de heer J. J. Wallien de aandacht van het Bestuur op de reinheid in de school, welke nog al veel te wenschen overlaat. Hem zijn gevallen bekend, dat ouders om die redenen hun kinderen van de school afhielden. Het Bestuur zal een streng onderzoek instellen. Maandagavond is alhier een afdeeling opgericht van den Vrijwilligen Landstorm met ruim 20 leden, onder leiding van den heer J. Cappon. Groede. Van Zaterdag op Zondagnacht hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan het kippenhok van den land bouwer D. alhier. Een 50-tal kippen zijn ontvreemd. In verband hiermede zijn de gebroeders M. alhier door de politie opgebracht. Aardenburg, De Staats courant van Zaterdag 20 Aug. bevat de Koninklijk goedge keurde Statuten der Aardenburg- sche Korfbalclub „A.K.C.". School en Kerknieuws. Groede. Zaterdag slaagde te 's Gravenhage voor de acte Fransch L. O. Mej. Maatje de Vos, onderwijzeres, alhier woon achtig. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 23 Augustus. Eenvoudige beleedigingC. V., 48 j* koehouder, IJzendijke, f 5 of 5 d. hecht. MishandelingC. M., 25 j., veldarbeider, Schoondijke, 1 mnd. gev. straf. Diefstal M. C. d. V., 18 j., dienstbode Groede, 1 mnd. gev. straf, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. Bedriegelijke bankbreuk L. M. R., 30 j., slooper en timmer man, Breskens, gedetineerd te Middelburg, tot 1 jaar gev str. met aftrek der preventieve hech tenis. SPORT. KORFBAL. Groedo. De Oostburgsche korfbalclub „O.K.C." speelde Za terdagavond alhier een wedstrijd tegen „S.S.S." van Schoondijke. De uitslag was 9—0 voor O.K.C. IJzendijke. Zondagmiddag speelde de korfbalclub „IJ.K.C I." alhier een wedstrijd tegen „O. K.C. II" (Oostburg). O.K.C. II werd geklopt met 40. VOETBAL. Aarden burg. Zondag wer den alhier de seriewedstrijden van A.V.V. voortgezet met de halve finale en de finale. Halve finale H.O.V.B.V. (beide van Bres kens), na verlenging 0 0, na loting B.V. winnaar. A.V.V. (Aardenburg)Juliana (IJzendijke), 61 voor A.V.V. H.S. (Schoondijke) was niet opgekomen tegen A.V.V. II. Finale JulianaII.O.V., na verlenging 00, na loting Juliana winnaar. A.V.V.Bresk. V., 10 voor A. V.V. De winnaars waren A.V.V. I (Aardenburg) le prijs. Breskens Vooruit, 2e prijs. Juliana (IJzendijke), 3e prijs. H.O.V. (Breskens), 4e prijs. IJzendijke. (Turkeije.) Alhier werd Zondag eene voetbalwed strijd gespeeld tusschen N.G. I Turkeije tegen D.O.S. II Philip pine. Uitslag 1—1. Hoogwatergetij Breskens. Vanaf 4 April Zomertijd. DAGEN. vm. nam Woensdag 24 Aug. 5 19 5.43 Donderdag25 5.57 6.21 Vrijdag 26 6.45 7-09 Laatste Kwartier Vrijdag 26 Aug. nam. 2.48. OPLICHTING VAN ƒ40.000. De Nederlandsche Regeering heeft, naar de Maasbode ver neemt aan de Brusselsche justitie aanhouding en uitlevering ver zocht van den Rotterdammer J. V., wegens oplichting van 40.000 gulden, ten nadeele van een bank te Rotterdam. DE WIJKSCHE WONDERDOKTER I In het Vad. vertelt een inzen der van den Wijkschen wonder dokter, de beroemdheid uit de heele streek Hij is 'n man van achter in de 30. Als bakker heeft hij in den mobilisatietijd kwade dagen doorgemaakt. Nadat hij van de distributie buitengesloten was, heeft hij zijn tegenwoordig bedrijf ter hand genomen, of liever: hij heeft het in een andere richting geleid, hij heeft zijn gave ont wikkeld. Als kind van acht jaar, moet hij reeds de gave hebben gehad, paarden, die over de koot waren gegaan, te belezen. Nu doet hij het de menschen. Kiespijn geneest hij door een voudig met de hand langs de kaak te strijken. Op de zelfde manier stijve gewrichten. Een patiënt, wiens schouder ten ge volge van een val van zijn fiets stijf was, vroeg hem, „hoe hij dat aanlegde." „'t Staat in het laatste hoofd stuk van Marcus", zei de won derdokter, daarbij blijkbaar doe lende op Marcus 16 vers 18: „Op kranken zullen zij de han den leggen en zij zullen gezond worden." Breuken geneest hij door be lezen, gevolgd door het besmeren met den inhoud van een versch ei. Het daarbij gebezigde doekje wordt begraven en indien dit verrot is, is de breuk weg. Een kind uit een woonwagen dat loopen noch spreken kon| moet na een behandeling van 5 dagen volkomen genezen zijn. Het moet thans kunnen loopet als een hoen en kunnen praten als Brugman. Doofheid geneest hij door den patiënt voor te schrijven een watje wol van een raamschaap in de ooren te dragen. Een jeugdig lijder aan adenoide- vegetatie, welke ziekte hardhoo- righeid veroorzaakt heeft, schreef hij behalve dit middel voor: warmen doek om den hals en slaolie snuiven. Sainengestelder is het middel tegen rheumatiek op een la» jenever laten trekken een oni meekrap, een stuiver pijpkaneel gemalen kaneel is ook goed en 35 kruidnagelpennen. Uaar- van dient driemaal daags een glaasje genomen te worden. Behalve jenever kunnen ook bier en azijn wonderen verrichten, Een jongetje, sinds zijn geboorte van een zeer zwak beenderen- gestel, is een bad van water, bier en azijn voorgeschreven. Behalve deze oud-Hollandacht dranken houdt onze dokter het Hollandsch zeebanket, de haring, de hand beschermend boven het hoofd. Hij constateerde bij een vrou* die sinds jaren bedlegerig is, „in- wendigen dauwworm." Eieren en vleesch waren voor haar uit den booze. „Die kweeken wormen; wormen en slakken worden ver delgd door zoutdus twee zoute haringen per dag." Nog eenvoudiger, nog goed- kooper is de behandeling van e.n man, die lijdt aan open beenen; hij heeft ze eenvoudig te baden in water, waarin bierflesschen zijn schoongespoeld. Er zijn in ons landje een mas sa menschen krankjorum, dat is: ziek boven den neuswortel. Het staat in Wijk dan ook niet stil van rijtuigen, hittekar- ren, auto's vol van zieken.' Mij werd verzekerd, dat de dokter dagen van 120 zieken heeft. Men verhaalt van twee zwa gers, die kaal waren als een bil jartbal en nu prijken met een haardos als leeuwenmanen. En het recept: klitwortel laten trek ken op brandewijn en regenwa ter het hoofd daarmee 's mor gens insmeren het haar laten knippen met afnemende maan, als het kan." KELLN ER SST AKING. Naar het „N. v. d. D." ver neemt, zal alleen te Amsterdam het aantal slachtoffers van dt kellnersstaking pl.m. 450 zijn. In de vier steden( Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) te zamen bedraagt het aantal keil- ners, koks en ander personeel, dat gestaakt heeft en niet meer door de patroons is teruggeno men, 870. Zij behooren zoowel tot den modernen als tot den katholieken bond. Het bestuur van de afdeeling 's-Gravenhage van Horecafheeli op den brief van den burgemees ter inhoudende het verzoek wei- nig mogelijk slachtoffers te ma ken, geantwoord, dat de afdeeling reeds in de gewenschte richting is werkzaam geweest en dat ook het hoofdbestuur een gelijke rich ting voorutaat. ZEDENMISDRIJF. De politie te Leiden heelt een bejaard man aangehouden we gens het verleiden van kinderen tot het plegen van onzedelijke handelingen' Te Deventer zijn in één week niet minder dan 7 misdrijven te gen de zeden gepleegd met min derjarigen, meest kinderen, ge constateerd. WAAGHALZEN.; Zondag hebben twee jeugdige personen een zeiltochtje gemaakt te Scheveningen langs de kust. Zij maakte daarbij gebruik van een zelfvervaardigd bootje. Wel dra waren zij zoover van het strand verwijderd, dat zij gee0 kans zagen terug te keeren. Om

Breskensche Courant | 1921 | | pagina 2